Рішення від 21.05.2025 по справі 286/1069/25

Справа № 286/1069/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2025 року м. Овруч

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Вачко В. І.

з секретарем Деменчук О. Г.,

розглянувши в порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні, заінтересована особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області , -

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , в інтересах якої діє адвокат Лугинець Віктор Павлович, звернулася в суд із заявою та уточнюючою заявою, в яких просить встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на утриманні свого чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Заява мотивована тим, що заявник ОСОБА_1 перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 і, спільно проживаючи з чоловіком, фактично знаходилася на його утриманні. Проте відповідно до листа-відповіді ГУПФ України в Житомирській області від 14.03.2025 року та рішення № 918150803343 ГУПФ України в Черкаській області від 12.03.2025 року, заявнику відмовлено у переході на пенсію по втраті годувальника, так як у свідоцтві про смерть дата народження померлого її чоловіка значиться - ІНФОРМАЦІЯ_3 , а у свідоцтві про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 наявне виправлення в даті народження чоловіка, що не підтверджує родинні стосунки із померлим годувальником, а також відсутні документи, що засвідчують перебування заявника на утриманні у померлого годувальника. Однак факт перебування у шлюбі ОСОБА_1 з померлим чоловіком ОСОБА_2 підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя від 21.03.2025 року за № 00050194814, який підтверджує дійсність укладення шлюбу зареєстрованого виконавчим комітетом Гошівської сільської ради Овруцького району Житомирської області, про що в книзі реєстрації шлюбів складено відповідний актовий запис за № 10, а факт перебування ОСОБА_1 на утриманні свого чоловіка ОСОБА_2 , підтверджується копією довідки Овруцької міської ради від 04.03.2025 року за вих.№ 195, з якої вбачається, що вони проживали разом без реєстрації в одному будинку на день його смерті, а також копіями довідок ГУПФ України в Житомирській області про розмір їх пенсії від 06.05.2024 року та від 14.03.2025 року. Відповідно до листа-відповіді ГУПФ в Житомирській області від 07.04.2025 року та рішення ГУПФ в Івано-Франківській області від 04.04.2025 року за № О/Р918150803343 заявнику повторно відмовлено щодо переведення з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, ще й з тих підстав, що довідка Овруцької міської ради за № 195 від 04.03.2025 року не підтверджує факту перебування заявниці на утриманні померлого годувальника, так як нею підтверджується тільки факт їхнього спільного проживання без реєстрації, а не факт місця реєстрації в одному будинку. Однак, у відповідності до ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та Порядку та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, підтверджуючими документами про спільне проживання заявника та померлого годувальника є витяги з реєстру територіальної громади, а оскільки вони були зареєстровані в різних населених пунктах, у зв'язку з цим відсутня можливість підтвердити їх спільне місце реєстрації, тому на даний час встановлення факту перебування заявника на утриманні у померлого годувальника, можливо тільки в судовому порядку. Встановлення факту перебування на утриманні у померлого чоловіка ОСОБА_2 для заявника має юридичне значення, оскільки дає їй можливість реалізувати своє право на пенсійне забезпечення.

Заявник у заяві просила розглянути справу без її участі.

Заінтересована особа Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подала клопотання про розгляд справи за відсутності сторони, у якому просить розглянути справу за відсутності представника управління, проти задоволення заяви не заперечують за умови доведеності її належними доказами.

Розглянувши доводи заяви, дослідивши та оцінивши докази у справі, суд дійшов наступних висновків.

05 червня 1976 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 був укладений шлюб, який зареєстрований виконавчим комітетом Гошівської сільської ради Овруцького району Житомирської області, про що в книзі реєстрації шлюбів складено відповідний актовий запис за № 10, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 чоловік заявника - ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 17.05.2024 року.

05.03.2025 року заявник ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перехід з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до листа-відповіді ГУПФ України в Житомирській області від 14.03.2025 року та рішення № 918150803343 ГУПФ України в Черкаській області від 12.03.2025 року, заявнику ОСОБА_1 відмовлено у переході на пенсію по втраті годувальника з тих причин, що у свідоцтві про смерть дата народження померлого ОСОБА_2 значиться - ІНФОРМАЦІЯ_3 , а у свідоцтві про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 наявне виправлення в даті народження годувальника, що не підтверджує родинні стосунки із померлим, а також відсутні документи, що засвідчують перебування заявника на утриманні у померлого годувальника.

Відповідно до листа-відповіді ГУПФ в Житомирській області від 07.04.2025 року та рішення ГУПФ в Івано-Франківській області від 04.04.2025 року за № О/Р918150803343, заявнику ОСОБА_1 відмовлено щодо переведення її з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, ще й з тих підстав, що довідка Овруцької міської ради за № 195 від 04.03.2025 року не підтверджує факту перебування заявниці на утриманні померлого годувальника, так як нею підтверджується тільки факт їхнього спільного проживання без реєстрації, а не факт місця реєстрації в одному будинку.

Заявник ОСОБА_1 стверджує, що до дня смерті та на день смерті, проживаючи спільно з чоловіком ОСОБА_4 , фактично знаходилася на його утриманні, так як він отримував пенсію у розмірі 23610 грн., а вона - 3835,39 грн., тобто в шість разів менше від чоловіка; джерелом існування їхньої сім'ї являлась пенсія чоловіка та у зв'язку з його смертю вона втратила основне джерело засобів до існування.

Факт перебування у шлюбі ОСОБА_1 з нині померлим чоловіком ОСОБА_2 підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя від 21.03.2025 року за № 00050194814, який підтверджує дійсність укладення шлюбу зареєстрованого виконавчим комітетом Гошівської сільської ради Овруцького району Житомирської області, про що в книзі реєстрації шлюбів складено відповідний актовий запис за № 10.

Факт перебування ОСОБА_1 на утриманні свого чоловіка ОСОБА_2 , підтверджується копією довідки Овруцької міської ради від 04.03.2025 року за вих.№ 195, з якої вбачається, що вони проживали разом без реєстрації в одному будинку на день його смерті, а також копіями довідок ГУПФ України в Житомирській області про розмір їх пенсії від 06.05.2024 року та від 14.03.2025 року.

Відповідно до ч.1 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні.

ОСОБА_1 є непрацездатною особою за віком, так як досягла пенсійного віку та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, що підтверджується копією пенсійного посвідчення.

Згідно з ч.2 ст.36 Закону, непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Частиною 3 ст.36 Закону передбачено, що члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Довідку Овруцької міської ради за № 195 від 04.03.2025 року, якою підтверджується факт спільного проживання заявниці з чоловіком без реєстрації, суд вважає такою, що підтверджує факт перебування заявниці на утриманні померлого годувальника з огляду на норми ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та Порядку та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок).

Так, згідно з пунктом п.2.11 Порядку, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються відомості про місце проживання (разом з годувальником за однією адресою), зазначені у пункті 2.22 цього розділу, або документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт.

Згідно з п.2.22 Порядку, для підтвердження інформації про місце проживання особа може надавати відомості про місце проживання, що були внесені до документів, визначених Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».

Із ст.2 п.2 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» слідує, що витяг з реєстру територіальної громади - це документ у паперовій або електронній формі, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час формування витягу.

Тобто підтверджуючими документами про спільне проживання заявника та померлого годувальника є витяги з реєстру територіальної громади, а оскільки вони були зареєстровані в різних населених пунктах, у зв'язку з цим відсутня можливість підтвердити їх спільне місце реєстрації, тому на даний час встановлення факту перебування заявника на утриманні у померлого годувальника, можливо тільки в судовому порядку.

Згідно з п.8 постанови Пленуму ВСУ № 5 від 31.03.1995 року, встановлення факту перебування особи на утриманні померлого, має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалась, була для заявника постійним і основним джерелом до існування. Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановлені факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.

Встановлення факту перебування на утриманні у померлого чоловіка ОСОБА_2 для заявника має юридичне значення, оскільки дає їй можливість реалізувати своє право на пенсійне забезпечення.

Відповідно до ст.315 ч.1 п.2 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.

Заявником сплачено судовий збір в сумі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 141, 223, 258, 259, 263-265, 273, 315, 316, 317, 319, 354 Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву задоволити.

Встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на утриманні свого чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Судові витрати залишити за заявником.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 21.05.2025 року.

Суддя: В. І. Вачко