Постанова від 21.05.2025 по справі 160/25273/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2025 року м. Дніпросправа № 160/25273/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),

суддів: Щербака А.А., Шлай А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2024, (суддя суду першої інстанції Конєва С.О.), прийняте в порядку спрощеного провадження в м. Дніпрі, в адміністративній справі №160/25273/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

19.09.2024 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачеві в зарахуванні до страхового стажу періоду роботи в Державному підприємстві Міністерства оборони України “Дніпррембудсервіс» (код ЄДРПОУ 22996170) з 01.08.2005 по 30.11.2008 та в перерахунку пенсії з урахуванням цього періоду роботи з 01.08.2005 по 30.11.2008;

- зобов'язати відповідача зарахувати до страхового стажу позивача період роботи в Державному підприємстві Міністерства оборони України “Дніпррембудсервіс» (код ЄДРПОУ 22996170) з 01.08.2005 по 30.11.2008 та перерахувати позивачеві пенсію з урахуванням цього періоду роботи з часу призначення пенсії - з 08.02.2022.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 08.02.2022р. він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену у відповідності до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058). Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою від 27.08.2024р., в якій просив: зарахувати до його страхового стажу період роботи в ДП МОУ “Дніпррембудсервіс» з 01.08.2005 по 30.11.2008; у разі, якщо ГУ ПФУ в Дніпропетровській області через несплату страхових внесків роботодавцем не зараховано й інші періоди його трудової діяльності, то їх також зарахувати до страхового стажу; перерахувати пенсію з урахуванням страхового стажу та заробітної плати за період роботи в ДП МОУ “Дніпррембудсервіс» з 01.08.2005 по 30.11.2008. Листом №50718-37972/Н-01/8-0400/24 від 12.09.2024р. Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що його страховий стаж, починаючи з 01.01.2004 зараховується на підставі даних, які містяться в системі персоніфікованою обліку; в разі ліквідації страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру час і рахованих осіб подає правонаступник; для внесення змін до індивідуальних відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб рекомендуємо звернутися до роботодавця, який є відповідальним за достовірність відповідних даних.

Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 26.11.2024 задовольнив позовні вимоги ОСОБА_1 . Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до страхового стажу періоду роботи в Державному підприємстві Міністерства оборони України “Дніпррембудсервіс» з 01.08.2005 по 30.11.2008 та в перерахунку пенсії з урахуванням цього періоду роботи з 01.08.2005 по 30.11.2008. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період роботи в Державному підприємстві Міністерства оборони України “Дніпррембудсервіс» з 01.08.2005 по 30.11.2008 та перерахувати йому пенсію з урахуванням цього періоду роботи, починаючи з 01.09.2024р. та з урахуванням виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог - відмовив.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволення позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що до страхового стажу враховані всі періоди трудової діяльності, крім періоду з 01.09.2006 по 31.03.2008, оскільки в Реєстрі застрахованих осіб відсутня інформація про сплату страхових внесків та страховий стаж. Відповідно до пункту 3 частини 4 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1 “Про затвердження Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування», відомості до реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України. В разі ліквідації страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб подає правонаступник. Отже, для внесення змін до індивідуальних відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Позивачу рекомендовано звернутися до роботодавця, який є відповідальним за достовірність відповідних даних. Страховий стаж Позивача, зарахований по 29.02.2024, складає 27 років 02 місяці 04 дні, додатковий стаж - 01 рік 02 місяці 23 дні. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % становить 0,28333. Пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону № 1058 за даними, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.07.2000 по 31.08.2006, з 01.04.2008 по 31.12.2008, з 01.01.2009 по 31.03.2009. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації становить 2,91680. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019, 2020, 2021 роки складає 31636,69 грн (10846,37 грн х 2,91680= 31636,69). З урахуванням вищезазначених вимог законодавства загальний розмір пенсійної виплати станом на 01.09.2024 складає 4681,81 грн, у тому числі:

4481,81 грн - основний розмір пенсії (31636,69 грн х 0,28333х50% (% для обчислення пенсії по ІІІ групі інвалідності); 100,00 грн - доплата до пенсії з 01.03.2023; 100,00 грн - доплата до пенсії з 01.03.2024. Відповідач зазначає, що він діяв в порядку та в межах повноважень визначених Законом, тому підстави для визнання протиправними дій відповідача -відсутні.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що З 08.02.2022р. ОСОБА_1 була призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується наявними у справі доказами (а.с.15,26,68).

Позивач звернувся до пенсійного органу із заявою від 27.08.2024р., в якій просив: зарахувати до його страхового стажу період роботи в ДП МОУ “Дніпррембудсервіс» з 01.08.2005 по 30.11.2008; у разі, якщо ГУ ПФУ в Дніпропетровській області через несплату страхових внесків роботодавцем не зараховано й інші періоди його трудової діяльності, то їх також зарахувати до страхового стажу; перерахувати пенсію з урахуванням страхового стажу та заробітної плати за період роботи в ДП МОУ “Дніпррембудсервіс» з 01.08.2005 по 30.11.2008 (а.с.25).

Листом №50718-37972/Н-01/8-0400/24 від 12.09.2024р. Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про те, що його страховий стаж, починаючи з 01.01.2004 зараховується на підставі даних, які містяться в системі персоніфікованою обліку; в разі ліквідації страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру час і рахованих осіб подає правонаступник; для внесення змін до індивідуальних відомостей про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб рекомендуємо звернутися до роботодавця, який є відповідальним за достовірність відповідних даних (а.с.26).

Не погодившись з првомірністю дій відповідача ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в цій справі.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що наявні є підстави для зобов'язання відповідача зарахувати до страхового стажу позивача період роботи в Державному підприємстві Міністерства оборони України “Дніпррембудсервіс» (код ЄДРПОУ 22996170) з 01.08.2005 по 30.11.2008 та перерахувати йому пенсію з урахуванням цього періоду роботи, починаючи з 01.09.2024р. та з урахуванням виплачених сум.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ч.4 ст.42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) встановлено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Статтею 1 Закону №1058 визначено, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Згідно ч.1 ст.24 Закону №1058, страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

У відповідності до положень ст.20 Закону №1058, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до ст.106 Закону №1058 відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, на якому працює (працювала) застрахована особа, оскільки саме страхувальник здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати їй проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу, тобто період, за який сплачено страхові внески, після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, при цьому, обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, який здійснив нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати працівника - застрахованої особи.

Так, як вбачається з матеріалів справи, з 01.08.2005р. по 24.11.2008р. позивач працював на ДП МОУ “Дніпррембудсервіс» на посаді заступника начальника з виробництва, що підтверджується копією трудової книжки позивача (а.с.16-22,48-51).

При цьому, наведений періоди не було зараховано відповідачем до страхового стажу роботи позивача, який зараховується для призначення пенсії за віком, у зв'язку із відсутністю інформації про сплату страхових внесків за вказані періоди, що підтверджується копією листа відповідача від 12.09.2024р. (а.с.26) та змістом відзиву на адміністративний позов (а.с.43-45).

Разом з тим, слід зазначити, що позивач, як застрахована особа, не повинен нести відповідальність за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо належної та своєчасної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачеві таких періодів.

Зазначеної правової позиції дотримується і Верховний Суд у своїх постановах від 20.03.2019р. у справі №688/947/17, від 24.05.2018р. у справі № 490/12392/16-а та від 01.11.2018р. у справі № 199/1852/15-а.

Згідно ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

За викладених обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню шляхом зобов'язання відповідача зарахувати спірний період стажу.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для зміни чи скасування рішення суду - відсутні.

Керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 325 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.11.2024 в адміністративній справі №160/25273/24 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий - суддя О.О. Круговий

суддя А.А. Щербак

суддя А.В. Шлай