23 травня 2025 р. № 400/11863/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, вул. Надії Алексєєнко, 106,м. Дніпро,Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н,49008, пл. Соборна, 3,м. Слов'янськ,Донецька обл., Краматорський р-н,84122 Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,Миколаїв,54020,
провизнання протиправним та скасування рішення від 18.06.2024 року № 948180129946; зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся з позовною заявою до суду до Головного управління ПФУ у Миколаївській області (далі по тексту - Відповідач 1) та ГУ ПФУ в Донецькій області (далі по тексту - Відповідач 2) з вимогами про:
- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 948180129946 від 18.06.2024 року;
- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області призначити, нарахувати та виплатити пенсію за віком згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ з 12.06.2024 року (дати звернення із заявою про перехід на інший вид пенсії), з урахуванням до загального стажу державної служби періоду роботи в органах місцевого самоврядування періоду з 16.11.2010 по 04.01.2017 року з врахуванням довідки виконавчого комітету Воскресенської селищної ради Миколаївської області від 07.06.2024 року №1154/02-25 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років).
Позовні вимоги позивач мотивував тим, що звернувся із заявою до пенсійного органу про перехід з пенсії за віком на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». За результатами розгляду заяви рішенням від 18 червня 2024 року № 948180129946 за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Донецькій області відмовив у переведенні пенсії, рішення мотивоване тим, що надані нові довідки про складові заробітної плати про призначення пенсії державного службовця врахувати не можливо, так як при переході на пенсію згідно Закону України "Про Державну службу" в матеріалах пенсійної справи вже є дані про складові заробітної плати. Враховуючи вище викладене вирішено відмовити ОСОБА_1 у переході на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" як недоцільно. Позивач таке рішення вважає протиправним та таким, що порушує його права і законні інтереси.
17.01.2025 р. Відповідачем 2 подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Згідно даних електронної пенсійної справи ОСОБА_1 вже був отримувачем пенсії за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», і відповідно протоколу з підсистеми ППВП розмір пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 станом на дату перерахунку складає 6582,92 грн, що є більшим за розмір пенсії Закону України «Про державну службу» - 3748.71 грн. Таким чином, оскільки розмір пенсії зменшується, здійснення перерахунку (переведення з одного виду пенсії на інший) пенсії, для позивача є невигідним. Довідку № 1154/02.28 від 07.06.2024 видану Виконавчим комітетом Воскресенської селищної ради Миколаївської області не взято для розрахунку, оскільки діючим законодавством не передбачено здійснення перерахунків пенсій призначених відповідно до Закону України «Про державну службу». Зазначена позовна вимога, є передчасною, оскільки питання про переведення з пенсії за віком на пенсію за віком згідно Закону України «про державну службу» з наданням нових довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на день розгляду справи, ще не вирішено, а тому, є вимогою на майбутнє.
20.01.2025 р. Відповідачем 1 подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 18.06.2024 № 948180126646 є правомірним та законним, прийнятим в межах, у спосіб та у відповідності до чинного законодавства України, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення вимог Позивача. Період перебування на посаді Калинівського сільського голови Воскресенської селищної ради Миколаївської області з 16.11.2010 по 04.01.2017 з присвоєнням 7 рангу посадової особи місцевого самоврядування не відноситься до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України. Тому правові підстави для зарахування спірного періоду роботи Позивача до загального стажу державної служби відсутні. Оскільки Відповідачем рішення про призначення пенсії за віком державного службовця не приймалось, то й вимога Позивача про призначення пенсії за віком державного службовця з урахуванням довідки виконавчого комітету Вскресенської селищної ради Миколаївської області від 07.06.2024 року №° 1154/02-25 про складові заробітної плати є передчасною.
28.01.2025 р. Позивачем надано відповідь на відзив на позовну заяву.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ГУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) з 03.04.2019 р.
З метою переходу з пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України "Про Державну службу" № 3723-ХІІ Позивач отримав роз'яснення від ГУ ПФУ в Миколаївській області від 06.10.2023 року за №1400-0305-8/73650 про те, що: "Період перебування на посаді Калинівського сільського голови Воскресенської селищної ради Миколаївської області з 16.11.2010 по 01.01.2017 з присвоєнням 7 рангу посадової особи місцевого самоврядування не відноситься до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами КМУ. Стаж на посадах державного службовця становить 11 років 03 місяці 21 день. Враховуючи викладене, у Позивача відсутнє право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 889, а відповідно і на отримання відповідної довідки про заробітну плату".
12.06.2024 Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою про перехід з пенсії за віком згідно із Законом № 1058 на пенсію за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 № 889 «Про державну службу». До заяви позивач додав довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 07.06.2024 . №1154/02 28.
Відповідач рішенням від 18.06.2024 р. № 948180129946 відмовив у переведенні на пенсію за іншим законом, зазначає, що відповідно протоколу з підсистеми ППВП розмір пенсії за віком відповідно до Закону № 1058 станом на дату перерахунку складає 6582,92 грн, що є більшим за розмір пенсії Закону України «Про державну службу» - 3748.71 грн. Таким чином, оскільки розмір пенсії зменшується, здійснення перерахунку (переведення з одного виду пенсії на інший) пенсії, для позивача є невигідним.
Згідно даних трудової книжки Позивача, виданої 20.07.1970 року:
28.04.1994 року Позивача обрано головою Калинівської сільської ради і у зв'язку із Законом України "Про Державну службу" прийнято присягу службовця і присвоєно 9 ранг державного службовця (запис № 17 в трудовій книжці 20.07.1970 року).
09.08.2000 року Позивач звільнений з посади сільського голови (запис № 20 в трудовій книжці від 20.07.1970 року).
Згідно трудової книжки Позивача серії НОМЕР_1 від 23.07.2007 року:
23.04.2007 року Позивач прийнятий на посаду спеціаліста-землевпорядника Воскресенської селищної ради та відповідно до ст. 11 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" приведений до присяги посадової особи місцевого самоврядування, відповідно до ст. (записи Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" Позивачу залишено 9 ранг 7 категорії посадової особи місцевого самоврядування (записи № 1-3 в трудовій книжці від 23.04.2007 року).
15.11.2010 року Позивач звільнений з займаної посади у зв'язку з обранням сільським головою Калинівської сільської ради(записи № 4 трудової книжки від 23.04.2007 року).
16.11.2010 р. обраний Калинівським сільським головою 6 скликання, Позивачу присвоєно 8 ранг посадової особи місцевого самоврядування, 04.01.2013 року Позивачу присвоєно 7 ранг посадової особи місцевого самоврядування (записи № 5-6 трудової книжки від 23.04.2007 року).
04.01.2017 року повноваження Калинівського сільського голови закінчились на підставі ч. 1 ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування" та ч. 2 ст. 8 Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" (запис № 8 трудової книжки від 23.04.2007 року).
Таким чином, спір, що виник між сторонами, зводиться до того, чи зараховується до стажу державної служби для призначення пенсії за Законом № 889 стаж роботи в органах місцевого самоврядування.
Пунктом 4 ч. 2 ст. 46 Закону № 889 передбачено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Відповідно до приписів ст. 1, 2, 22 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі - Закон № 2493) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Дія цього Закону не поширюється на технічних працівників та обслуговуючий персонал органів місцевого самоврядування.
До стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 р. № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII.
Згідно з п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
До набрання чинності Законом № 889 діяв Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. № 283 (далі - Порядок № 283).
Відповідно до п. 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Як вбачається з трудової книжки, позивач у спірні періоди працював на різних посадах органів місцевого самоврядування. Такі періоди роботи не враховані відповідачами до стажу державної служби.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723 (який втратив чинність на підставі Закону № 889, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі, стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
З огляду на вищезазначену норму, необхідною умовою для наявності в осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 26 Закону № 1058.
При цьому, зазначений вік визначається ст. 26 Закону № 1058.
Тобто до 01.05.2016 р. (дата набрання чинності Законом № 889) право на пенсію державного службовця мали особи, які:
а) досягли певного віку (62 роки для чоловіків, 60 років для жінок) та мають передбачений законодавством страховий стаж;
б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Після 01.05.2016 р. відповідно до ст. 90 Закону № 889 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723.
Так, відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Попереднього Закону в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889 передбачено, що за наявності в особи станом на 01.05.2016 р. певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Попереднього Закону, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, ст. 37 Закону № 3723 передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Таким чином, обов'язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723 після 01.05.2016 р. є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723 і Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 10.04.2018 р. по справі № 295/16375/16-а.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи викладені обставини, суд доходить висновку про необхідність включення періодів роботи позивача в період роботи з 16.11.2010 по 04.01.2017 на посадах в органах місцевого самоврядування, що зараховується до стажу державної служби та дає право на пенсію відповідно до Закону № 889.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі не довели перед судом правомірність оскаржуваного рішення, що є підставою для задоволення позову в цій частині.
Водночас, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині зобов'язання призначити, нарахувати та виплатити пенсію за віком згідно ст. 37 Закону № 889, оскільки позивачу пенсія вже була призначена за Законом № 1058, а тому його можливо перевести на пенсію згідно Закону № 889. Саме з такою заявою позивач і звертався до відповідача 1.
Частина 2 ст. 9 КАС України надає суду право вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
На підстави викладеного, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача 1 повторно розглянути заяву позивача від 12.06.2024 р. з урахуванням висновків суду.
Щодо вимоги про зобов'язання врахувати довідки виконавчого комітету Воскресенської селищної ради Миколаївської області від 07.06.2024 року №1154/02-25, суд виходить з того, що право особи на призначення пенсії встановлюється на підставі розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Таким чином, вимога позивача про зобов'язання відповідача врахувати довідки виконавчого комітету Воскресенської селищної ради Миколаївської області від 07.06.2024 року №1154/02-25 є фактично втручанням у механізм та порядок виконання відповідачем судового рішення щодо призначення пенсії позивачу. Такі вимоги є передчасними та не належать задоволенню.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 968,96 грн, відтак стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів солідарно підлягає 484,48 грн.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 948180129946 від 18.06.2024 року.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) від 12.06.2024 р. з урахуванням висновків суду.
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) судовий збір у сумі 484,96 грн (чотириста вісімдесят чотири грн 96 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 23.05.2025 р.
Суддя Н. В. Лісовська