справа № 380/26194/24
22 травня 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
встановив:
до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 (далі за текстом позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10 (далі за текстом відповідач, ГУ ПФУ у Львівській обалсті) в якій позивач просила:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 134450018809 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з 01.11.2024 року, призначеної відповідно до Закону України “Про державну службу»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відновити з 01.11.2024 виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України “Про державну службу», призначену рішенням від 01.02.2024 № 134450018809, виходячи із розрахунку 60% заробітної плати, зазначеної у довідках Восьмого апеляційного адміністративного суду про складові заробітної плати від 24.01.2024 № 12, від 24.01.2024 № 13, з виплатою різниці з урахуванням фактично виплачених сум пенсії.
Ухвалою від 03.01.2025 суддя прийняла позовну заяву до розгляду й відкрила провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі рішення №134450018809 від 01.02.2024 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» відповідно до зави про перехід на інший вид пенсії від 24.01.2024 у розмірі 23610,00 грн. Разом з тим, відповідач 24.10.2024 прийняв рішення №134450018809 про перерахунок пенсії позивача з 01.11.2024 з урахуванням довідок про складові заробітної плати від 18.10.2024 №70 виданих Восьмим апеляційним адміністративним судом. Після проведеного перерахунку розмір пенсії позивача з 01.11.2024 зменшився та складає 10993,74 грн.
Позивач не погоджується із рішенням відповідача та наголошує, що Постанова Кабінету Міністрів України № 823 набрала чинності з дня її опублікування - 20.07.2024, тому, станом на день видачі Восьмим апеляційним адміністративним судом довідок від 24.01.2024 № 12 та від 24.01.2024 № 13 ще не була чинною, та не поширювала свою дію на спірні правовідносини, які виникли 24.01.2024. На думку позивача, підстави для перерахунку її пенсії у зв'язку з набранням чинності Постановою № 823, якою внесено зміни до Порядку № 622, відсутні, оскільки станом на 24.01.2024 (дати призначення пенсії за віком державного службовця), Постанова №823 не набрала чинності. За наведених підстав, просить визнати протиправним оскаржуване рішення.
Представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечила. Відзив обґрунтований тим, що Постановою № 823 передбачено, що така набирає чинності з дня її опублікування і застосовується з 01.01.2024. Пенсії призначені згідно ом Закону України “Про державну службу» за зверненнями, які надійшли після 01.01.2024, підлягають перегляду.
Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З клопотаннями про розгляд справи у судовому засіданні сторони у справі не звертались.
Дослідивши матеріали справи на підтвердження й спростування заявлених позовних вимог в їх сукупності, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області.
З 24.01.2024 позивачу призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», що підтверджується перерахунком пенсії від 29.01.2024.
Розмір пенсії позивача (з урахуванням максимального розміру пенсії) становив 23610,00 грн та його обчислено з урахуванням довідок Восьмого апеляційного адміністративного суду:
- довідка від 24.01.2024 №12 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби видана ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10,12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ "Про державну службу" про те, що середні розміри надбавок, премій та інших виплат за грудень 2023 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії;
- довідка від 24.01.2024 №13 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) видана ОСОБА_1 станом на 24 січня 2024 року.
24.10.2024 ГУ ПФУ у Львівській області прийнято рішення №134450018809 від 24.0.2024 про перерахунок пенсії позивача та призначено з 01.11.2024 призначено пенсію в розмірі 10993,74 грн.
У відповідь на звернення позивача щодо зменшення розміру її пенсії, ГУ ПФУ у Львівській області надіслало позивачу лист від 09.12.2024 №26848-29129/Л-52/8-1300/24, в якому повідомило позивача про таке: "...Вам з 24.01.2024 призначено пенсію за віком державного службовця відповідно до Закону №889 (заява від 24.01.2024) з урахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на 24.01.2024 та довідки про розмір інших виплат за грудень 2023 року, що видані Восьмим апеляційним адміністративним судом від 24.01.2024 за №13 та №12.
12.07.2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 823 “Про внесення змін до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб» (далі - Постанова № 823), якою внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Постанова № 622). Пунктом 4-1 Порядку №622 зі змінами внесеними Постановою №823 встановлено, що для призначення пенсії державним службовцям, які працювали з 01.01.2024 у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та посади яких було класифіковано, заробітна плата визначається з урахуванням:
- посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років у розмірах, установлених на дату звернення за призначенням пенсії (за посадою, передбаченою штатним розписом);
- розмірів виплат; зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, визначених у середньомісячних сумах за період починаючи з 1 січня 2024 року до місяця звернення особи. При цьому для державних службовців, які звернулись за призначенням пенсії у січні 2024 року, середньомісячна сума таких виплат визначається з розрахунку виплат за січень 2024 року як за повний місяць.
Таким чином, пенсії призначені відповідно до Закону України “Про державну службу» за зверненнями, які надійшли після 01.01.2024, переглядаються територіальними органами Пенсійного фонду у відповідності до наданих довідок про заробітну плату форми, яких визначені в додатках 1-6 Порядку № 622 з урахуванням змін внесених Постановою № 823...".
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернулася з цим позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходив з такого.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців визначається Законом № 889, який набрав чинності з 01 травня 2016 року.
Згідно із статтею 90 указаного Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 2 розділу ХІ «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 визнано таким, що втратили чинність, зокрема Закон № 3723, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Положення пунктів 10 та 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 закріплюють, що:
- державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (пункт 10);
- для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (пункт 12).
Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723 на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 15 грудня 2020 року у справі № 560/2398/19.
Суд зазначає, що періоди роботи, які зараховуються до стажу державної служби позивача, право позивача на отримання пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» не є спірними у цій справі, оскільки відповідний вид пенсії позивачу призначено з 24.01.2024.
З огляду на підстави та предмет заявленого позову спірним у цій справі є проведений відповідачем перерахунок пенсії позивача з 01.11.2024 з урахуванням положень Постанови №823, якою внесено зміни до Порядку № 622.
Оцінюючи правомірність проведеного відповідачем такого перерахунку пенсії позивача, суд зазначає таке.
Статтею 37 Закону № 3723 передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 622 (у редакції від 01 січня 2020 року) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
20 липня 2024 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12 липня 2024 року № 823, якою внесені зміни до Порядку № 622.
Згідно з пунктом 3 Постанови № 823 вона набирає чинності з дня її опублікування (з 20 липня 2024 року) та застосовується з 01 січня 2024 року.
Пунктами 5 та 6 Порядку № 622 із внесеними Постановою № 823 змінами передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1 - 6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
У разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.
У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.
За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.
Вимоги до форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям були встановлені постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям» (діяла на момент призначення пенсії позивачці).
Цією постановою було затверджено форми таких довідок:
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент
виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Як зазначалогся вище, позивачу за її зачвою призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 24.01.2024.
Разом із вказаною заявою позивач подала довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії від 24.01.2024 №12 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та довідку від 24.01.2024 №13 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 24 січня 2024 року, видані Восьмим апеляційним адміністративним судом за формами, затвердженими постановою правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року № 1-3.
Відповідач взяв до уваги вказані довідки без зауважень та здійснив на їх підставі розрахунок пенсійної виплати позивача.
Так, рішенням ГУ ПФУ України у Львівській області від 01.02.2024 №134450018809 ОСОБА_1 з 24.01.2024 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Розмір пенсії з надбавками становив 35090,53 грн, однак з урахуванням застосованого відповідачем обмеження щодо максимального її розміру, пенсія виплачувалася у сумі 23610,00 грн.
В подальшому, відповідач у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 823 в односторонньому порядку провів перерахунок пенсії позивача з 01.11.2024 та обчислив її у розмірі 10993,74 грн згідно з рішенням від 24.10.2024 №134450018809.
При цьому відповідач обчислив розмір пенсії позивачки з 01.11.2024 з урахуванням довідок про заробітну плату від 18.10.2024 №70 станом на 24 січня 2024 року та від 18.10.2024 №71 станом на січень 2024 року.
Тобто відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.11.2024, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з 24.01.2024, з урахуванням положень Постанови № 823.
Суд не бере до уваги помилкові доводи відповідача стосовно внесення змін до Порядку № 622 Постановою № 823, оскільки вказана постанова набрала чинності 20.07.2024, в той час як позивачу призначено пенсію державного службовця 24.01.2024.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Згідно з частиною третьою статті 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України у рішенні від 05 квітня 2001 року № 3-рп/2001 вказав на те, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою статті 58 Конституції України, а саме коли закони або інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У мотивувальній частині рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2015 року № 8-рп/2005 зазначено, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 08 квітня 2024 року у справі № 580/6509/23 зміна порядку розрахунку пенсії, як періодичної виплати фізичній особі, у спосіб прийняття відповідного закону, який відповідає критерію якості закону та легітимній меті, за загальним правилом, не суперечить положенням статті 22 (щодо недопущення при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод) та статті 58 (щодо відсутності у законів та інших нормативно-правових актів зворотної дії в часі) Конституції України, за умови, що такі зміни не передбачають зменшення розміру пенсії, яку особа отримує на момент прийняття таких законодавчих змін.
Суд зауважує, що після проведеного відповідачем перерахунку у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 823 розмір пенсії позивача з 01.11.2024 зменшився з 23610,00 грн до 10993,74 грн.
Суд вказує, що пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» призначена позивачу з 24.01.2024, тобто до внесення змін до Порядку № 622, а тому реалізація права особи мала здійснюватися за нормами, чинними на момент вираження нею волевиявлення у формі конкретних дій (звернення до суб'єкта владних повноважень), а розпочатий процес реалізації права, за загальним правилом, повинен бути завершений за чинним на момент початку такого процесу законом.
Ураховуючи положення статті 58 Конституції України, Постанова № 823 може стосуватися лише призначення пенсій, а не перерахунку раніше призначених пенсій.
Крім того, Постановою № 823 не надано пенсійним органам повноважень на здійснення перерахунку раніше призначених пенсій у зв'язку з поширенням її дії з 01 січня 2024 року.
Більше того, як уже зазначалось судом вище, відповідно до пункту 5 Порядку № 622 (у редакції Постанови № 823) довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1 - 6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу'від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.
Отже, наведена норма пункту 5 Порядку № 622 чітко визначає, що довідки за формами згідно з додатками 1 - 6 до вказаного Порядку в редакції Постанови № 823 видаються виключно для призначення пенсії і не можуть бути підставою для перерахунку вже призначених пенсій.
Такм чином, суд вважає, що відповідач, здійснивши перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії на підставі нових довідок, виданих за формами згідно з додатками 1 - 6 до вказаного Порядку в редакції Постанови № 823, порушив вимоги пункту 5 Порядку № 622 в редакції Постанови №823.
З урахуванням аналізу положень законодавства та встановлених фактичних обставин справи, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо здійснення нового перерахунку пенсії позивачу, в результаті якого розмір такої пенсії з 01.11.2024 зменшився майже вдвічі.
Зважаючи на викладене, суд визнає протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області, які полягають у проведенні перерахунку з 01.11.2024 пенсії ОСОБА_1 та скасовує рішення ГУ ПФУ у Львівській області від 24.10.2024 №134450018809 про здійснення такого перерахунку. Відтак, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, за захистом якого вона звернулася з цим позовом до суду, належить зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області відновити з 01.11.2024 виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі, призначеному згідно з рішенням від 201.02.2024 № 134450018809 та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача виплатити різницю з урахуванням фактично виплачених сум, суд зазначає таке. Відповідач у справі ще не вчиняв дії щодо перерахунку пенсії, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача після перерахунку пенсії будуть порушені. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити, як передчасних.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань необхідно стягнути судовий збір у розмірі 968,96 грн.
Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-76, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, які полягають у проведенні перерахунку з 01.11.2024 пенсії ОСОБА_1 та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 24.10.2024 №134450018809 про здійснення такого перерахунку.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відновити з 01.11.2024 виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі, призначеному згідно з рішенням від 01.02.2024 № 134450018809 та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул.Митрополита Андрея, 10) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Мричко Н.І.