про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
23 травня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/1057/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Ірметова О.В., перевірив матеріали позовної заяви адвоката Пупиніна Олександра Миколайовича ( АДРЕСА_1 ) в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (Луганська область, місто Сіверськодонецьк, вул. Шевченко, буд. 9, 93404) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
19 травня 2025 року через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему до Луганського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви адвоката Пупиніна Олександра Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Відповідно до пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 171 КАС України).
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв'язку з чим вважає за необхідне відкрити провадження у справі.
В обгрунтування позову зазначено, що позивач є пенсіонером МВС України та маю пільги, встановлені законодавством України для пенсіонерів, в тому числі на перерахунок пенсії. Позивач стоїть на обліку в Головному управління Пенсійного Фонду України в Луганській області (надалі по тексту - Відповідач), як отримувач пенсії відповдно до Закону України «Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). Позивач є особою з інвалідністю 2 групи.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2022 року у справі № 300/3782/22 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, щодо застосування обмеження максимальним розміром при перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 11.06.2021 №33/33-1482 виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Луганській області" з 01.12.2019 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести з 01.12.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на підставі довідки від 11.06.2021 №33/33-1482 виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Луганській області" в повному розмірі без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 18 березня 2024 року у справі № 360/67/24 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеженням з 15 липня 2023 року ОСОБА_1 максимального розміру пенсії та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 15 липня 2023 року виплату пенсії ОСОБА_1 в повному розмірі без обмеження максимальним розміром, та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
Таким чином, рішеннями Івано-Франківського окружного адміністративного суду та Луганського окружного адміністративного суду двічі було визнано протиправними дії Головному управління Пенсійного Фонду України в Луганській області щодо обмеження Позивачу пенсії максимальним розміром та зобов'язано Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснювати виплату пенсії Позивачу без обмеження максимальним розміром.
Вивченням на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua свого електронного кабінету, а саме розділу «Моя пенсія», встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області з 01.01.2025 безпідставно зменшено та обмежено розмір пенсії Позивачу до суми 31047,48 гривень, а з 01.03.2025 не було проведено індексацію пенсії Позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та обмежено розмір пенсії.
Відповідно до вимог п.6 ч.5 ст. 160 КАС України, з метою досудового врегулювання спору, Позивач 05.03.2025 через вебпортал Пенсійного фонду України звернувся до Відповідача із заявою повідомити з яких підстав з 01.01.2025 було обмежено розмір пенсії Позивачу сумою 31047,48 гривень, здійснити виплату пенсії Позивачу з 01.01.2025 без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, здійснити з 01.03.2025 індексацію пенсії Позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» та здійснити виплату пенсії Позивачу з 01.03.2025 з індексацію пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії. Заяву було зареєстровано на вебпорталі Пенсійного фонду України за номером ВЕБ-12001-Ф-С-25-040683 від 05.03.2025, а в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області за вхідним номером № 1382/К-1200-25 від 06.03.2025.
Відповідач за розглядом звернення Позивача від 05.03.2025 надіслав відповідь від 13.03.2025 № 1526-1382/К-02/8-1200/25, яким у задоволенні вимог відмрвлено.
Позивач вважає, що відповідач з 01.01.2025 протиправно застосував при нарахуванні та виплаті пенсійної виплати Позивачу понижуючі коефіцієнти, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", та з 01.03.2025 обмежив пенсію Позивачу максимальним розміром, не провівши індексацію пенсії Позивачу згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
Згідно з пунктом 4 частини дев'ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Частинами першою, другою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Статтею 257 КАС України визначено, які справи підлягають обов'язковому розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Частина 2 ст. 257 КАС України визначає, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки дана справа не відноситься до категорій справ, зазначених у ч.4 ст. 257 КАС України, враховуючи незначну складність справи, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до ч. 4 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 9, 77, 160, 161, 167, 171, 241, 243, 248, 257-262, 293, 294, 295 КАС України, суд
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом адвоката Пупиніна Олександра Миколайовича ( АДРЕСА_1 ) в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (Луганська область, місто Сіверськодонецьк, вул. Шевченко, буд. 9, 93404) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Витребувані судом документи надати протягом 10 календарних днів з дня отримання ухвали суду з дотриманням вимог ст.ст. 18, 44 КАС України.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду та позивачу відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.
Справа розглядатиметься суддею Ірметовою О.В. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) "Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді та інформації по даній справі на офіційному вебпорталі «Судова влада України».
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 18 КАС України адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяО.В. Ірметова