Рішення від 23.05.2025 по справі 320/9216/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2025 року Київ № 320/9216/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварської міської ради Броварського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення в частині, зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Броварської міської ради Броварського району Київської області, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати пункт 1.3.6. рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання від 09 лютого 2021 року №07-01-08 "Про утворення постійних комісій, затвердження кількісного та персонального складу постійних комісій Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання";

- зобов'язати Броварську міську раду Броварського району Київської області VIII скликання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про згоду у роботі постійної комісії з питань земельних відносин, екології, архітектури та містобудування та прийняти рішення про включення ОСОБА_1 до складу постійної комісії з питань земельних відносин, екології, архітектури та містобудування.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що 09 лютого 2021 року Броварською міською радою Броварського району Київської області прийнято рішення № 07-01-08 "Про утворення постійних комісій, затвердження кількісного та персонального складу постійних комісій Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання", яким ОСОБА_1 включено до складу постійної комісії з питань комунальної власності, приватизації, будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури, транспорту та благоустрою, водночас позивач не надавав згоди на участь у роботі зазначеної комісії, чим проігноровано його волевиявлення.

На думку позивача вказане рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки він письмовою заявою надавав згоду на роботу у складі комісії з питань земельних відносин, екології, архітектури та містобудування, до якої його включено не було. Також наголосив, що включивши його до складу комісії з питань комунальної власності, приватизації, будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури, транспорту та благоустрою без його згоди, відповідач вийшов за межі повноважень встановлених чинним законодавством, та порушив ч. 3 ст. 43 Конституції України, ч. 1 ст. 2 та ч. 1 ст. 51 КЗпП України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05 серпня 2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання. Встановлено строк для подання заяв по суті.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради, що утворюються радою та зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких він входить.

Додатково зазначив, що на пленарному засіданні 09 лютого 2021 року Броварської міської ради головуючий зачитав заяви депутатів щодо включення їх до складу комісій, в тому числі і стосовно включення депутата ОСОБА_1 до складу комісії з питань земельних відносин, екології, архітектури та містобудування, головуючим було поставлено на обговорення та голосування пропозиції депутатів (в тому числі і позивача) щодо внесення змін до зазначеного проекту, а саме доповнення комісій депутатами згідно поданих ними заяв. За результатами поіменного голосування дану пропозицію депутати не підтримали, рішення не прийнято (проголосувало "за" - 15 депутатів із загальної кількості 37 присутніх депутатів).

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 обраний депутатом Броварської міської ради Броварського району Київської області VІІІ скликання, що підтверджується копією посвідчення депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області VІІІ скликання №29.

Позивачем, як уповноваженим представником депутатської фракції 09 лютого 2021 року подано до Секретаріату сесії Броварської міської ради Броварського району Київської області VІІІ скликання подання про включення депутатів до складу постійних комісій з додатками, зокрема його заявою про згоду у роботі постійної комісії з питань земельних відносин, екології, архітектури та містобудування.

Рішенням Броварської міської ради Броварського району Київської області від 09 лютого 2021 року №07-01-08 "Про утворення постійних комісій, затвердження кількісного та персонального складу постійних комісій Броварської міської ради броварського району Київської області VІІІ скликання" затверджено перелік та персональний склад постійних комісій Броварської міської ради Броварського району Київської області VІІІ скликання згідно з додатком.

Проект рішення від 09 лютого 2021 року №07-01-08 "Про утворення постійних комісій, затвердження кількісного та персонального складу постійних комісій Броварської міської ради Броварського району Київської області VІІІ скликання" винесений на голосування сесії ради 09 лютого 2021 року за результатами поіменного голосування в цілому зі змінами прийнятий більшістю голосів депутатів.

Зі змісту рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області від 09 лютого 2021 року № 07-01-08 вбачається, що ОСОБА_1 включено до складу постійної комісії з питань комунальної власності, приватизації, будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури, транспорту та благоустрою.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням про включення до складу постійної депутатської комісії згоду на включення до якої позивач не давав, останній звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21 травня 1997 року №280/97-ВР.

Відповідно до ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.

Рада невідкладно інформує відповідну територіальну виборчу комісію про дострокове припинення повноважень депутата ради (ч. 1).

Депутат представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов'язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради (ч. 2).

Депутат зобов'язаний брати участь у роботі сесій ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано (ч. 4).

Згідно з ст.18 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11 липня 2002 року №93-IV депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів (п. 1); брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень (п. 2).

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради, крім секретаря ради, голови районної у місті, районної, обласної ради та їх заступників, повинен входити до складу однієї з постійних комісій, що утворюються радою.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутатські групи, фракції мають право на пропорційне представництво в постійних та тимчасових комісіях ради (квотний принцип).

Згідно з ч. 14 ст. 46 Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Статтею 47 Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету (ч. 1).

Постійні комісії обираються радою на строк її повноважень у складі голови і членів комісії. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією (ч. 2).

Перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою, з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради(ч. 15).

Судом встановлено, що станом на час проведення першого пленарного засідання Броварської міської ради Броварського району Київської області VІІІ скликання чинним був регламент Броварської міської ради Київської області, який затверджений рішенням Броварської міської ради Київської області від 17 грудня 2015 року № 05-02-07.

Як вбачається зі змісту регламенту Броварської міської ради Київської області, цей регламент визначає порядок діяльності міської ради - представницького органу місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду міста Бровари та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про службу в органах місцевого самоврядування" та іншими законодавчими актами України.

Згідно з ст. 6 регламенту Броварської міської ради Київської області сесії міської ради є основною формою її діяльності і відбуваються у вигляді пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесії можуть бути черговими і позачерговими.

Відповідно до ст.ст. 62-64 Регламенту Броварської міської ради постійні комісії міської ради є органами міської ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень міської ради, її виконавчого комітету.

Постійні комісії міської ради обираються міської радою на строк її повноважень у складі голови та членів комісії. Протягом терміну своїх повноважень міська рада може утворити нові постійні комісії, внести зміни до складу комісій. Всі інші питання структури комісії вирішуються відповідною комісією.

Депутат міської ради може входити до складу лише однієї постійної комісії ради. Депутати міської ради працюють у постійних комісіях на громадських засадах.

До складу постійних комісій міської ради не можуть бути обрані міський голова, секретар міської ради.

Отже депутат місцевої ради представляє інтереси всієї територіальної громади та повинен входити до складу однієї з постійних комісій міської ради, окрім секретаря міської ради.

Як встановлено судом, на пленарному засіданні 09 лютого 2021 року Броварської міської ради Броварського району Київської області було винесено питання про розгляд рішення "Про утворення постійних комісій, затвердження кількісного та персонального складу постійних комісій Броварської міської ради Броварського району Київської області", яке за результатами поіменного голосування в цілому зі змінами було прийняте більшістю голосів депутатів.

Так, згідно вказаного рішення ОСОБА_1 включено до складу постійної комісії з питань комунальної власності, приватизації, будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури, транспорту та благоустрою.

При цьому, позивач обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що він надав згоду на роботу в складі постійної комісії з питань земельних відносин, екології, архітектури та містобудування.

Водночас ч. 2 ст. 19 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" визначено право депутата місцевої ради, зокрема вносити на розгляд ради та її органів пропозиції з питань, пов'язаних з його депутатською діяльністю.

Отже, ініціатором (суб'єктом) подання проекту відповідного рішення, зокрема, щодо включення депутата до складу певної постійної комісії ради, може бути сам позивач.

З наведеного вбачається, що позивач, на виконання обов'язку, передбаченого ст. 20 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", стосовно входження до однієї з постійних комісій Броварської міської ради Броварського району Київської області, наділений правом подання відповідного звернення щодо бажання бути обраним до складу постійної комісії.

При цьому, згідно з відомостей подання про включення депутатів до складу постійних комісій фракції політичної партії "Голос" у Броварській міській раді Київської області VІІІ скликання, кандидатуру ОСОБА_1 висунуто для включення до складу постійної комісії з питань земельних відносин, екології, архітектури та містобудування. Додатком до вказаного подання зазначено заяви депутатів про згоду на участь у роботі комісії.

Згідно з заяви позивача про згоду на роботу у постійній комісії від 09 лютого 2021 року, останній надав свою згоду на роботу у постійній комісії з питань земельних відносин, екології, архітектури та містобудування.

З матеріалів справи вбачається, що на пленарному засіданні Броварської міської ради Броварського району Київської області VІІІ скликання розглянуто питання щодо внесення змін до проекту рішення, враховуючи пропозиції депутатів, зокрема постійну комісію з питань земельних відносин, екології, архітектури та містобудування доповнити склад депутатом ОСОБА_1 .

Згідно з протоколу № 01 першої сесії Броварської міської ради Броварського району Київської області восьмого скликання від 09 лютого 2021 року за результатами голосування за вказану пропозицію пропозиція депутатами не підтримана, оскільки за неї проголосувало 15 депутатів, 20 не голосували.

Пунктом 1, 2 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання затвердження регламенту ради, утворення і ліквідація постійних та інших комісій ради, затвердження та зміна їх складу, обрання голів комісій.

Статтею 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Частинами 1 - 3 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Як встановлено судом за результатами поіменного голосування депутатів Броварської міської ради не було підтримано пропозицію позивача щодо включення його до складу постійної комісії з питань земельних відносин, екології, архітектури та містобудування.

Водночас норми ст. 20 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", якою передбачено, що депутат місцевої ради, крім секретаря ради, голови районної у місті, районної, обласної ради та їх заступників, повинен входити до складу однієї з постійних комісій, що утворюються радою не передбачають вимог щодо наявності волевиявлення депутата чи відсутності такого волевиявлення при обранні депутата до складу постійної комісії ради.

Разом з тим ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено обов'язок депутата місцевої ради брати участь у роботі сесій ради, засідань постійних комісій та інших комісій ради, до складу яких обрано депутата.

Отже доводи позивача відносно того, що його примушують до праці суперечать приписам профільних законів, відповідно є необґрунтованими.

Також суд відхиляє доводи позивача стосовного того, що міська рада не вправі включити депутата до складу постійної комісії без активного волевиявлення депутата (подання заяви про згоду на роботу у складі певної комісії, або в інший спосіб виявлення бажання працювати в обраній комісії), оскільки чинне законодавством не містить приписів стосовного того, яким чином вирішується питання щодо включення депутата до складу постійної депутатської комісії, у разі виявлення депутатом бажання працювати у складі іншої комісії, в разі коли за результатами голосування з цього питання на сесії ради така ініціатива не підтримана більшістю депутатів, а тому, чинне законодавство не містить застережень з цього приводу.

З приводу посилань позивача на висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 27 квітня 2020 року у справі № 826/20397/16, суд зазначає, що у вказаній справі мали місце інші обставини, а саме щодо включення/не включення депутата, який остаточно не визначився з реалізацією свого депутатського права, до складу постійної комісії ради.

Більш того, у вказаному судовому рішенні Верховний Суд дійшов висновку, що рішення про включення депутата до певної постійної комісії приймається саме радою, відповідно до Регламенту, шляхом голосування та більшістю голосів.

Враховуючи вищевикладене, судом не встановлено підстав для визнання протиправним та скасування пункту 1.3.6. рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання від 09 лютого 2021 року №07-01-08 "Про утворення постійних комісій, затвердження кількісного та персонального складу постійних комісій Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання", оскільки останнє прийнято відповідно до Регламенту Броварської міської ради на пленарному засіданні шляхом голосування, за відсутності порушень чинного законодавства.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Я.В. Горобцова

Горобцова Я.В.