Рішення від 21.05.2025 по справі 200/8939/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2025 року Справа№200/8939/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Стойки В.В. розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області в якому просила:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у відмові ОСОБА_1 врахувати при розрахунку пенсії за віком відомості з наданої трудової книжки НОМЕР_2 від 04.04.1992;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Донецькій області здійснити ОСОБА_1 новий розрахунок (перерахунок) пенсії за віком з урахуванням відомостей трудової книжки НОМЕР_2 від 04.04.1992.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач 30.10.2023 звернувся до УПФУ із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058, до заяви було додано трудову книжку.

В подальшому пенсію було призначено, проте не враховано періоди стажу відповідно трудової дата народження позивача дописана іншими чорнилами, а відтак страховий стаж розраховано відповідно до інших наданих документів.

Позивач вважає такі дії протиправними та такими, що порушують права на коректний розрахунок пенсії та врахування всіх періодів трудової діяльності відповідно до відомостей трудової книжки, просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 15.01.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

27.01.2025 року відповідачем 1 надано відзив по справі, згідно змісту якого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області зазначено, що рішення про призначення пенсії позивачу приймалося Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області.

По суті спору відповідач 1 наголосив, що, оскільки на титульній сторінці трудової книжки Позивача НОМЕР_3 від 04.04.1992 дописано дату народження іншими чорнилами, страховий стаж розраховано відповідно до наданих документів, а саме свідоцтва про народження дитини та згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, який врахований за період з 27.10.1992 по 17.08.2023 та складає 27 років 8 місяців.

10.02.2025 року позивач надав відповідь на відзив, якій позовні вимоги підтримав, що залучення інших відповідачів до участі у справі - не заперечував.

Ухвалою від 17.03.2025 року залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (площа Народна, 4, Ужгород, Закарпатська область, 88000, ЄДРПОУ 20453063) до участі у справі в якості співвідповідача. Витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відзив по справі та рішення №053430003441 від 06.11.2023 року.

01.04.2025 року відповідачем 2 надано відзив по справі, аргументи якого аналогічні викладеному у відзиві відповідача 1.

Ухвалою від 21.05.2025 року клопотання позивача про визнання строку звернення до адміністративного суду з позовом пропущеним з поважних причин та поновлення строку для звернення з адміністративним позовом до Донецького окружного адміністративного суду, - задоволено. Визнано поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду та поновлено пропущений строк.

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

30.10.2023 ОСОБА_1 звернулася із заявою щодо призначення пенсії по віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області було прийнято рішення про призначення Позивачу пенсії №053430003441 від 06.11.2023 року. Так, страховий стаж розраховано відповідно до наданих документів, а саме свідоцтва про народження дитини та згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, який врахований за період з 27.10.1992 по 17.08.2023 та складає 27 років 08 місяців.

Водночас, оскільки на титульній сторінці трудової книжки Позивача НОМЕР_4 від 04.04.1992 дописано дату народження іншими чорнилами, страховий стаж розраховано відповідно до наданих документів, а саме свідоцтва про народження дитини та згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу, який врахований за період з 27.10.1992 по 17.08.2023 та складає 27 років 08 місяців.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положення статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 1058-IV).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.

Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-ІV визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Закон України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 року (далі Закон № 1788-XII) відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих.

Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв'язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.

У відповідності до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 року № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Як вже було зазначено вище, трудова книжка позивача не була врахована відповідачем 2 через те, що на титульній сторінці трудової книжки Позивача НОМЕР_4 від 04.04.1992 дописано дату народження іншими чорнилами.

Суд звертає увагу, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.

Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постановах від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 30 вересня 2021 року у справі №300/860/17.

Отже, належними та допустимими доказами, а саме трудовою книжкою підтверджується, що ОСОБА_1 має право на зарахування до страхового стажу періодів роботи, визначених в трудовій книжці НОМЕР_4 від 04.04.1992 .

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, враховуючи завдання та принципи адміністративного судочинства, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, які полягають у відмові ОСОБА_1 врахувати при розрахунку пенсії за віком відомості з наданої трудової книжки НОМЕР_2 від 04.04.1992 є протиправними, а порушені права позивача підлягають поновленню шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, як такоо, що первинно порушив права позивача, здійснити ОСОБА_1 новий розрахунок (перерахунок) пенсії за віком з 30.10.2023 року (дати первинного звернення) з урахуванням відомостей трудової книжки НОМЕР_2 від 04.04.1992.

При цьому суд звертає увагу позивача, що як протиправні дії, так і зобов*язання поновити порушені права відносяться саме до відповідача 2 як такого, що допустив порушення цих прав.

Відтак позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позивачем при зверненні до суду було сплачено судовий збір в розмірі 1211, 20грн., суд дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача 2, як такого, що порушив права позивача, вказаної суми судового збору.

Керуючись полоденнями КАС України, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області , які полягають у відмові ОСОБА_1 врахувати при розрахунку пенсії за віком відомості з наданої трудової книжки НОМЕР_2 від 04.04.1992.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 новий розрахунок (перерахунок) пенсії за віком з 30.10.2023 року з урахуванням відомостей трудової книжки НОМЕР_2 від 04.04.1992.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (площа Народна, 4, Ужгород, Закарпатська область, 88000, ЄДРПОУ 20453063) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять)грн., 20 коп.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Стойка