Рішення від 23.05.2025 по справі 160/686/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2025 рокуСправа №160/686/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучугурної Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Мовмига Олег Вадимович, до Відповідача-1: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Відповідача-2: Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Мовмига Олег Вадимович, до Відповідача-1: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Відповідача-2: Військової частини НОМЕР_1 , в якій позивач просить суд:

визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 та скасувати рішення військово - лікарської комісії 2 - го відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 про проведення медичного огляду ОСОБА_1 оформленого довідкою № 1247/4 від 24.09.2024;

визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині призову на військову службу по мобілізації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

визнати протиправними дії та скасувати наказ командира військової частини номер НОМЕР_1 в частині зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 ;

зобов'язати військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 з військової служби.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 24.09.2024 у м. Дніпро позивача зупинили особи, які представилися, як уповноважені особи ІНФОРМАЦІЯ_4 для перевірки військово-облікових документів. Позивач надав представникам ІНФОРМАЦІЯ_2 військово-обліковий документ сформований за допомогою Резерв+, у якому вказано, що він перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 у АДРЕСА_1 , дані ним оновлені вчасно, порушень військового обліку немає. Крім того, позивач зазначив, що ніяких повісток або повідомлень він не отримував. Однак, вказані особи доставили ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 , як вони повідомили, для проходження військово - лікарської комісій. ОСОБА_1 зазначив про наявність в нього захворювань, стан після двох оперативних втручань, призначену наступну госпіталізацію. Також просив видати йому повістку для проходження ВЛК за місцем проживання і для можливості надати лікарям відповідні медичні висновки. Проте, представники ІНФОРМАЦІЯ_2 наполягали на негайному проходженні медичного огляду. Будь-яких документів: повістки, направлення, акту відмови від проходження ВЛК тощо працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 надано не було. Натомість, позивача примусово доставили до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_6 , де, здійснюючи фізичний та психологічний вплив, протягом доби, працівники ІНФОРМАЦІЯ_2 вимагали від позивача підписання заяви про взяття його на облік ІНФОРМАЦІЯ_2 у с-ще Томаківка та довідки про, нібито, проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 у с-ще Томаківка від 24.09.2024. Враховуюче те, що ОСОБА_1 не знаходився 24.09.2024, чи в будь-який інший час у с-ще Томаківка, цю довідку, як і заяву про взяття на військовий облік, підписувати відмовився. Позивач зазначає про порушення відповідачами чинного законодавства під час призову позивача на військову службу під час мобілізації в особливий період та вказує, що ці порушення свідчать про протиправність дій відповідачів та прийнятих ними наказів про призов позивача на військову службу.

Справі за цією позовною заявою присвоєно №160/686/25 та за результатами автоматизованого розподілу справу передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.

Позовна заява не відповідала вимогам, установленим ст.ст. 160, 161 КАС України, тому ухвалою суду від 15.01.2025 була залишена без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду доказів доплати судового збору у розмірі 1695,68 грн.

17.01.2025 від представника позивача через систему «Електронний суд» надійшла заява про усунення недоліків та надано квитанцію про сплату судового збору у розмірі 1695,68 грн.

Ухвалою суду прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі; призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі заперечення проти позовної заяви) протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів.

18.02.2025 до суду від Військової частини НОМЕР_1 (відповідач-2) надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким відповідач-2 заперечує проти позовних вимог. В обгрунтування відзиву відповідач-2 зазначає, що позивач дійсно проходив військову службу у складі Військової частини НОМЕР_1 . Такі обставини свідчать про виникнення правовідносин між позивачем та Військовою частиною НОМЕР_1 , а саме правовідносин, пов'язаних із проходженням військової служби. Відповідач-2 звертає увагу на те, що для ефективного поновлення порушеного права необхідно, щоб існував чіткий зв'язок між правопорушенням та способом захисту права. Тобто метою заявлених позовних вимог має бути усунення перешкод у здійсненні права, а її досягненням визначений спосіб захисту права, який би вичерпував себе. Відповідач-2 вказує, що організація обліку та призову громадян на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період покладена на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Водночас, зарахування до списків особового складу військової частини та виключення з нього здійснюється наказами по стройовій частині відповідної військової частини. Відповідне зарахування здійснюється не на власний розсуд, а на підставі іменних списків команд, які надходять від територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а в разі переміщення військовослужбовця до нового місця служби на підставі іменних списків або припису, виданих військовою частиною звідки вибув військовослужбовець. Позивача було зараховано до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 наказом командира № 286 від 25.09.2024. З дня зарахування до списків особового складу військової частини військовозобов'язаний набуває статусу військовослужбовця. При цьому, оскаржуваний позивачем наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 25.09.2024 є виконаним з моменту його зарахування до списків особового складу військової частини. Оскільки позивач набув статусу військовослужбовця, на нього розповсюджується дія Закону №2232-XII та Положенням №1153/2008, якими передбачені порядок та підстави припинення військової служби. Матеріали адміністративної справи не містять доказів звернення позивача до командування військової частині НОМЕР_1 із рапортом про звільнення з військової служби. Доказів протилежного сторони суду не надали. Також позивачем не доведено перед судом обставин наявності у нього підстав для звільнення з військової служби, передбачених пунктом 2 частини 4 статті 26 Закону №2232-XII. Таким чином, скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 25.09.2024 про зарахування позивача до списків особового складу частини та до виконання обов'язків, який вичерпав свою дію фактом виконання з моменту вступу позивача на військову службу за призовом, не може мати правових наслідків у вигляді звільнення позивача з військової служби. Після набуття позивачем статусу військовослужбовця Збройних Сил України правовідносини щодо проходження військової служби можуть бути припинені лише шляхом звільнення з військової служби, підстави та порядок якого визначені Законом №2232-XII та Положенням №1153/2008. Відповідач-2 звертає увагу на те, що за наявності підстав, визначених Законом №2232-XII, позивач має право звернутись із рапортом до командування військової частини в, якій проходить військову службу про звільнення з військової служби. Враховуючи вище наведене, підстави для задоволення взаємопов'язаних позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 08.09.2024 в частині визнання протиправним та скасування наказу Військової частини НОМЕР_1 про призначення та зарахування позивача до Військової частини НОМЕР_1 , відсутні. За таких обставин, можна прийти до висновку про відсутність доказів щодо протиправності наказу командира Військової частини НОМЕР_1 про зарахування позивача до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 , а тому такий не підлягає скасуванню. Позивачем не доведено перед судом наявності законних підстав для припинення проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період у Військовій частині НОМЕР_1 . Окрім того, позивач на підставі розпорядження Генерального штабу Збройних Сил України, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 30.01.2025 № 32 переведений у розпорядження командира військової частини НОМЕР_2 .

24.02.2025 представником позивача була подана відповідь на відзив, в якій вказано, що відповідальними особами військової частини НОМЕР_1 було повністю проігноровано невідповідність даних у військово - облікових документах позивача, не здійснено перевірку документів позивача та наявності підстав для зарахування останнього до особового складу військової частини. Крім цього, в порушення покладених на відповідача-2 процесуальних обов'язків, відповідач - 2 не надав жодних документів на підтвердження правомірності вчинених дій та рішень стосовно зарахування позивача до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 . Чинне законодавство не передбачає таких підстав для звільнення військовослужбовця як визнання дій ТЦК по мобілізації протиправними. Відтак, подача рапорту по команді із зазначенням вказаних підстав не принесе позивачу очікуваного результату і не поверне в становище, в якому він знаходився до мобілізації. Позивач вважає, що ним доведено відсутність правових підстав для перебування на військовій службі у складі військової частини НОМЕР_1 . Відтак, єдиним належним, ефективним та необхідним способом захисту порушених прав є зобов'язання відповідача-2 прийняти наказ про звільнення позивача з військової служби.

06.05.2025 від представника позивача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що розширені дані отримані позивачем з Реєстру містять низку протиріч та суперечностей, зокрема: ІНФОРМАЦІЯ_7 стверджує, що Позивач знятий з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_2 , у зв'язку з виданням наказу про призов вищезазначеного військовозобов'язаного від 24.09.2024. Копії довідок № 1247/4 військово - лікарських комісій як ІНФОРМАЦІЯ_2 про проведення медичного огляду позивача у АДРЕСА_3 , так і ІНФОРМАЦІЯ_2 про проведення медичного огляду позивача у с-ще Томаківка містять дату 24.09.2024. Згідно з інформацією отриманою з НСЗУ медичний огляд позивача проводився 24.09.2024. Натомість, у розширених даних отриманих позивачем 27.04.2025 з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів датою взяття позивача на облік 2 відділом ІНФОРМАЦІЯ_2 вказано 25.09.2024. Попри це, наказ № 708 про призов та направлення позивача для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 видано відповідачем -1 24.09.2024. Отже, всупереч п. 81 Порядку № 560 яким передбачено обов'язкову передумову направлення позивача на військово - лікарську комісію не за місцем його перебування на військовому обліку, а саме, взяття на облік відповідним ІНФОРМАЦІЯ_2 , який здійснює призов військовозобов'язаного, відповідач - 1 навіть, не може визначитися де саме проводив медичний огляд позивача: у АДРЕСА_3 , або м. Дніпро. Відповідачем - 1 не надано жодного доказу на підставі чого відносно позивача було видано вказаний наказ № 708, натомість, надані позивачем розширені дані з Реєстру свідчать про грубе порушення відповідачем - 1 законодавства щодо проведення мобілізаційних заходів в Україні під час введення воєнного стану, зокрема, медичний огляд для встановлення придатності до військової служби, наказ про призов та направлення позивача до військової частини взагалі відбувалися без взяття Позивача на облік відповідним ТЦК та СП. Слід зазначити, що проходження медичного огляду та встановлення придатності до військової служби є обов'язковими умовами, без дотримання яких призов особи на військову службу є неможливим. Однак, відомості у копіях довідок ВЛК наданих позивачем містять численні протиріччя, що позбавляє можливості встановити яка саме військово-лікарська комісія приймала рішення про придатність позивача до військової служби, чи було таке рішення прийнято взагалі та вказує на спроби відповідача - 1 приховати свою незаконну діяльність. З урахуванням того, що позивач не проходив медичний огляд будь якою з вищевказаних військово - лікарських комісій та не перебував на території ані АДРЕСА_3 24.09.2024 чи будь яку іншу дату, виникають обґрунтовані сумніви щодо достовірності наявних копій довідок ВЛК. Більш того, розширені дані з Реєстру, взагалі містять інформацію про проходження позивачем медичного огляду ВЛК 25.08.2022 та протоколу ВЛК № 5.

Ухвалою суду від 03.02.2025 відмовлено в задоволенні заяви представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Мовмиги Олега Вадимовича про забезпечення позову у справі №160/686/25.

Ухвалами від 22.01.2025 та від 03.05.2025 витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 :

- копії наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації від 24.09.2024 стосовно ОСОБА_1 , а також документів, що покладені в основу прийняття вказаного наказу;

- копії усіх поданих ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 та його відділів письмових заяв, письмових пояснень та будь-яких інших підписаних ним документів;

- копію направлення ОСОБА_1 на медичний огляд військово - лікарською комісією з метою встановлення ступеня придатності до проходження військової служби;

- копії документів щодо проходження медичного огляду з відповідними актами, довідками, виписками, карткою обстеження та медичного огляду, витягами з протоколів засідання військово-лікарських комісій стосовно ОСОБА_1 ;

- копії медичних документів, які стосуються прийнятого рішення ВЛК від 24.09.2024;

- витяг з Поіменного списку військовозобов'язаних, призваних відповідачем-1 від 24.09.2024, у частині що стосується ОСОБА_1 ;

- копію обліково-послужної карти та військового квитка ОСОБА_1 .

Витребувати у Військової частини НОМЕР_1 :

- витяг з наказу про зарахування ОСОБА_1 до особового складу, а також інших наказів та розпоряджень, що приймались щодо позивача станом на дату звернення до суду з цим позовом;

- копії розпорядчих документів по особовому складу, номера, дати та зміст яких відображені у військовому квитку ОСОБА_1 ;

- інформацію щодо того, чи звертався позивач до уповноважених осіб військової частини НОМЕР_1 за наданням йому медичної допомоги;

- копії усіх довідок, письмових заяв, письмових пояснень та будь-яких інших підписаних позивачем документів.

24.02.2025 до суду від представника позивача надійшло клопотання про витребування указаних вище документів.

06.03.2025 на виконання ухвали суду від Військової частини НОМЕР_1 (відповідач-2) надійшла заява, до якої приєднано витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 25.09.2024 №286 про зарахування ОСОБА_1 до особового складу до ВЧ НОМЕР_1 . У заяві відповідач-2 повідомляє, що позивач не звертався до уповноважених осіб Військової частини НОМЕР_1 за наданням йому медичної допомоги, а відповідно немає підписаних позивачем заяв, письмових пояснень та будь-яких інших підписаних позивачем документів. Розпорядчі документи по особовому складу, зміст яких відображений у військовому квитку ОСОБА_1 відсутні.

05.05.2025 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач-1) надійшли: витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 №708 від 24.09.2024 «про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації»; копія поіменного списку; копія довідки військово-лікарської комісії від 24.09.2024 №1247/4; копія картки обстеження та медичного огляду; копія облікової картки.

У листі, до якого були приєднані вказані вище документи, відповідач-1 зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 є відділом ІНФОРМАЦІЯ_1 . Копія військового квитка відсутня у зв'язку з видачею оригіналу документів безпосередньо військовозобов'язаному при призові на військову службу під час мобілізації та на даний момент документ знаходиться безпосередньо у позивача. Виготовлення копії перед видачею не передбачено чинним законодавством. Заяви та будь-які інші медичні документи позивачем до ІНФОРМАЦІЯ_1 не надходили.

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 8 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (позивач) згідно з військово-обліковим документом із системи «Резерв+» перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 (Софіївка) (дата уточнення даних 28.06.2024).

До матеріалів справи надана копія довідки від 24.09.2024 №1247/4 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ), у якій вказано, що 24.09.2024 був проведений медичний огляд ВЛК солдата запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за результатами якого ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби.

Також надана копія довідки від 24.09.2024 №1247/4 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_4 ), у якій вказано, що 24.09.2024 був проведений медичний огляд ВЛК солдата запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за результатами якого ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби.

24.09.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 був виданий наказ від 24.09.2024 №708, копія витягу якого надана до матеріалів справи, яким наказано начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 нижчепойменованого військовозобов'язаного призвати та направити для проходження військової служби під час загальної мобілізації відповідно поіменного списку від 24 вересня 2024 року №1/4146 до Військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 .

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 25.09.2024 №286 було зараховано до списків особового складу солдата ОСОБА_1 - курсантом навчального взводу навчальної роти НОМЕР_3 навчального батальйону шкоди індивідуальної підготовки, призваного ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Згідно з довідкою від 14.10.2024 №996/110 Військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за мобілізацією у Військовій частині НОМЕР_1 з 25.09.2025.

У листі від 02.10.2024 №4469 ІНФОРМАЦІЯ_10 зазначив, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_10 не перебуває, військово-лікарську комісію не проходив. Лист надано у відповідь на адвокатський запит адвоката позивача.

Листом від 04.10.2024 №2267 ІНФОРМАЦІЯ_12 повідомив адвоката позивача про те, що відповідно до обліково-алфавітної книги призовників 1998 року народження, які проживають на території Софіївського району Дніпропетровської області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебував на обліку призовників ІНФОРМАЦІЯ_9 . Згідно з витягом з книги протоколів засідання призовної комісії ІНФОРМАЦІЯ_9 №7 від 19.04.2024 громадянин ОСОБА_1 , згідно з абз.2 ч.3 ст.18-1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» переданий на військовий облік військовозобов'язаних по досягненню 25-річного віку та як такий, що перебував у розшуку. Крім цього, гр. ОСОБА_1 після зарахування в запас та передачі на військовий облік військовозобов'язаних до ІНФОРМАЦІЯ_9 не з'явився, військово-лікарську експертизу не проходив та військово-обліковий документ не отримував.

У відповідь на адвокатський запит адвоката позивача ІНФОРМАЦІЯ_13 листом від 07.10.2024 №1/30/16066, з-поміж іншого, повідомив, що ІНФОРМАЦІЯ_13 не веде військовий облік призовників, військовозобов'язаних і резервістів. Зазначений облік ведуть районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки і підпорядковані їм відділи. Цим листом також повідомлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 знаходився у приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_8 в період з 24.09.2024 по 25.09.2024 у зв'язку з проведенням заходів з призову на військову службу під час мобілізації, а саме: проходження військово-лікарської комісії, проходження тестування психолога, оформлення військово-облікових документів, відпрацювання наказу про призов на військову службу під час мобілізації. Громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , знятий з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв'язку з виданням наказу начальником ІНФОРМАЦІЯ_8 про призов вищезазначеного військовозобов'язаного на військову службу під час мобілізації від 24.09.2024 №708.

Крім цього, на адвокатський запит адвоката позивача відповідь від 15.10.2024 №1/4438 надана і ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Так, у цій відповіді вказано про таке.

ОСОБА_1 , 11.11.1998 станом на 10.10.2024 не перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Підстава зняття з військового обліку ОСОБА_1 - призов до лав ЗСУ по мобілізації, наказ №708 від 24.09.2024 начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів 24.09.2024, зняття з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів 25.09.2024.

Запит уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 до органів реєстрації з метою встановлення адреси зареєстрованого (задекларованого) місця проживання стосовно ОСОБА_1 до 10.10.2024 включно не надсилався.

Виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для оновлення або уточнення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, призову на військову службу з 11.11.2023 по 10.10.2024 не здійснювався.

Медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 проходив 24.09.2024.

Справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушеннями військового обліку стосовно ОСОБА_1 уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 не розглядалися.

Уповноважені особи ІНФОРМАЦІЯ_2 до органів Національної поліції для доставлення ОСОБА_1 з метою складання протоколів про адміністративні правопорушення з 11.11.2023 по 10.10.2024 не зверталися.

При цьому, позивач у позовній заяві вказує, що 24.09.2024 у м. Дніпро його зупинили особи, які представилися, як уповноважені особи ІНФОРМАЦІЯ_4 для перевірки військово-облікових документів. Позивач надав представникам ІНФОРМАЦІЯ_14 -обліковий документ сформований за допомогою Резерв+, у якому вказано, що він перебуває на обліку ІНФОРМАЦІЯ_5 у АДРЕСА_1 , дані ним оновлені вчасно, порушень військового обліку немає. Крім того, позивач зазначив, що ніяких повісток або повідомлень він не отримував. Однак, вказані особи доставили ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_2 , як вони повідомили, для проходження військово - лікарської комісій. ОСОБА_1 зазначив про наявність в нього захворювань, стан після двох оперативних втручань, призначену наступну госпіталізацію. Також просив видати йому повістку для проходження ВЛК за місцем проживання і для можливості надати лікарям відповідні медичні висновки. Проте, представники ІНФОРМАЦІЯ_2 наполягали на негайному проходженні медичного огляду. Будь-яких документів: повістки, направлення, акту відмови від проходження ВЛК тощо працівниками ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 надано не було. Натомість, позивача примусово доставили до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_6 , де, за доводами позивача, здійснюючи фізичний та психологічний вплив, протягом доби, працівники ІНФОРМАЦІЯ_2 вимагали від позивача підписання заяви про взяття його на облік ІНФОРМАЦІЯ_2 у с-ще Томаківка та довідки про, нібито, проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 у с-ще Томаківка від 24.09.2024. Враховуюче те, що ОСОБА_1 не знаходився 24.09.2024, чи в будь-який інший час у с-ще Томаківка, цю довідку, як і заяву про взяття на військовий облік, підписувати відмовився.

Позивач зазначає про порушення відповідачами чинного законодавства під час призову позивача на військову службу під час мобілізації в особливий період та вказує, що ці порушення свідчать про протиправність дій відповідачів та прийнятих ними наказів про призов позивача на військову службу.

З наведених обставин позивач і звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», частиною першою статті 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Частиною 3 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

За приписами частини сьомої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-ХІІ) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 22 Закону № 3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Так, зокрема, відповідно до частин третьої, п'ятої статті 22 Закону №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Відповідно до статті 8 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі Положення № 154) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до п.9 Положення №154 Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, з-поміж іншого, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

30 грудня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №1487, якою затверджений Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №1487).

Згідно з п.79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;

організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;

забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього.

Постановою Кабінету Міністрів України №560 від 16 травня 2024 року затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок № 560).

Цей Порядок визначає (п.1):

механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів;

процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи;

процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення;

організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби;

процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

Згідно з п.2 Порядку №560, на військову службу під час мобілізації, на особливий період призиваються резервісти та військовозобов'язані, які придатні до військової служби за станом здоров'я та не мають права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», для комплектування (доукомплектування) з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, навчальних частин (центрів) (далі - військові частини) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення з правоохоронними функціями (далі - Збройні Сили та інші військові формування).

Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному Законами України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов'язок і військову службу» та цим Порядком.

Відповідно до п.3 Порядку №560, призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.

Пунктом 6 Порядку № 560 передбачено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється у строки та в обсягах, визначених мобілізаційними планами, мобілізаційними директивами (розпорядженнями) Головнокомандувача Збройних Сил або Генерального штабу Збройних Сил.

Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період включає:

оповіщення резервістів та військовозобов'язаних про виклик до районного (об'єднаного районного) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу, міського (районного у містах, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів України;

прибуття резервістів та військовозобов'язаних до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, уточнення своїх персональних даних, внесення відповідних змін у військово-облікові документи та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та-резервістів;

проходження резервістами та військовозобов'язаними медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

перевірку підстав щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення;

документальне оформлення призову на військову службу під час мобілізації;

відправлення призваних громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період до місць проходження військової служби.

Пунктом 21 Порядку №560 передбачено що за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Резервісти та військовозобов'язані, у яких відсутній (які втратили) військово-обліковий документ, уточнюють свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ, де вони перебувають на військовому обліку. У такому разі під час уточнення облікових даних їм оформляється військово-обліковий документ (п.22 порядку №560).

Згідно з п.п.1 п.27 Порядку №560 під час мобілізації громадяни викликаються з метою: до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів: взяття на військовий облік; проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби; уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки); призову на військову службу під час мобілізації та відправлення до місць проходження військової служби.

При цьому, відповідно до п.28 Порядку №560 виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Пунктом 30 Порядку №560 передбачено, що повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.

У разі оформлення повістки на бланку керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу засвідчує її особистим підписом та скріплює гербовою печаткою.

Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів або Журналі реєстрації виданих для оповіщення повісток за формою згідно з додатком 3.

У п.34 Порядку №560 зазначено, що повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

Пунктами 40, 41 Порядку №560 передбачено, що під час вручення повістки здійснюється фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації представником територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейським.

Належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Згідно з п.81 Порядку №560 призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють військовозобов'язаних та резервістів (крім резервістів, які уклали контракти на проходження служби у військовому резерві) - районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки;

Призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, командира військової частини, керівника розвідувального органу або визначеного ним керівника відповідного підрозділу, Голови СБУ, його заступників чи керівника підрозділу, органу, закладу, установи СБУ.

У разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку (крім тих осіб, що добровільно виявили бажання проходити військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період) такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Відомості про взяття таких осіб на військовий облік вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів перед їх направленням на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

З наведених вище норм чинного законодавства суд робить висновок про те, що призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюють районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації, на особливий період проводиться незалежно від місця їх перебування на військовому обліку. Але у разі призову військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період не за місцем їх перебування на військовому обліку такі особи перед призовом на військову службу беруться на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, який здійснює їх призов. Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки. При цьому, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки є у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки, а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки. Призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період оформляється наказом керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Так, у цій справі суд установив, що ОСОБА_1 згідно з військово-обліковим документом із системи «Резерв+» перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 (Софіївка) (дата уточнення даних 28.06.2024).

24.09.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 був виданий наказ від 24.09.2024 №708, копія витягу якого надана до матеріалів справи, яким наказано начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 нижчепойменованого військовозобов'язаного призвати та направити для проходження військової служби під час загальної мобілізації відповідно поіменного списку від 24 вересня 2024 року №1/4146 до Військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 .

Отже, ОСОБА_1 був призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період не за місцем перебування на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_15 (відповідач-1), у зв'язку з чим, ІНФОРМАЦІЯ_15 перед призовом позивача на військову службу повинен був взяти його на військовий облік.

При цьому, враховуючи, що позивач був призваний на військову службу наказом відповідача-1 від 24.09.2024, зарахування позивача на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_16 мало відбутись до 24.09.2024.

Водночас, до матеріалів справи представником позивача був наданий витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Резерв+», з якого видно, що датою взяття позивача на облік у ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ) є 25.09.2024, тобто позивач був взятий на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_16 після призову на військову службу, що є порушенням Порядку №560.

Крім того, відповідачем-1 не надано, передбачених Порядком №560, доказів вручення повістки позивачу, якою він був викликаний до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до п.71 Порядку №560 рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Пунктом 70 Порядку №560 передбачено, що порядок проведення медичного огляду резервістів та військовозобов'язаних, персональний склад військово-лікарських комісій, порядок їх роботи визначаються у порядку, встановленому Міноборони.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.1. глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону (п.2.2. глави 2 розділу І Положення №402).

Відповідно до підпунктів 2.5.1. пункту 2.5. глави 2 розділу І Положення №402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Підпунктами 2.5.3, 2.5.5. пункту 2.5. глави 2 розділу І Положення №402 позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.

До складу ВЛК (ЛЛК) ТЦК та СП входять медичні працівники закладу охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, визначеного рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (голови обласної, Київської міської військових адміністрацій, а також районних військових адміністрацій та військових адміністрацій населених пунктів).

Отже, рішення щодо придатності резервіста та військовозобов'язаного для проходження військової служби за станом здоров'я визначається військово-лікарською комісією при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, порядок роботи якої визначає Положення №402.

Як зазначено вище, до матеріалів справи надана копія довідки від 24.09.2024 №1247/4 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ), у якій вказано, що 24.09.2024 був проведений медичний огляд ВЛК солдата запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за результатами якого ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби.

Також надана копія довідки від 24.09.2024 №1247/4 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_4 ), у якій вказано, що 24.09.2024 був проведений медичний огляд ВЛК солдата запасу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за результатами якого ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби.

Отже, в один і той самий день, 24.09.2024, ІНФОРМАЦІЯ_15 було складено дві довідки під одним і тим же номером про проведення медичного огляду ВЛК солдата запасу ОСОБА_1 . При цьому, одна довідка складена у м. Марганці військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 , а інша у с-щі ІНФОРМАЦІЯ_17 .

До того ж, на адвокатський запит адвоката позивача Комунальним некомерційним підприємством «Дніпровський центр первинної медико-санітарної допомоги №3» Дніпровської міської ради була надана відповідь від 14.10.2024 №1039, у якій вказано, що згідно із записами в електронній системі охорони здоров'я України, 24.09.2024 з 09:25 год по 15:25 год. громадянин ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 проходив обстеження призовників під час набору на військову службу в Комунальному некомерційному підприємстві «Міська клінічна лікарня №16» Дніпровської міської ради.

Пояснень щодо вказаних розбіжностей або спростувань указаним обставинам відповідач-1 до суду не надав.

Суд, у свою чергу, вказує, що такі дії відповідача щодо організації проведення військово-лікарської комісії стосовно ОСОБА_1 та оформлення документів за наслідками її проведення є протиправними, і тягнуть за собою визнання протиправними і скасування рішень про проведення військово-лікарської комісії стосовно ОСОБА_1 від 24 вересня 2024 року №1247/4.

У позовній заяві позивач також заявляє позовні вимоги про визнання протиправним і скасування наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині призову на військову службу по мобілізації ОСОБА_1 та визнання протиправними дій та скасування наказу командира Військової частини номер НОМЕР_1 в частині зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

Так, суд установив, що 24.09.2024 начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 був виданий наказ від 24.09.2024 №708, яким наказано начальнику ІНФОРМАЦІЯ_1 нижчепойменованого військовозобов'язаного призвати та направити для проходження військової служби під час загальної мобілізації відповідно поіменного списку від 24 вересня 2024 року №1/4146 до Військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 .

Наказом командира Військової частини НОМЕР_1 від 25.09.2024 №286 було зараховано до списків особового складу солдата ОСОБА_1 - курсантом навчального взводу навчальної роти НОМЕР_3 навчального батальйону шкоди індивідуальної підготовки, призваного ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Згідно з ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» № 2232-XII від 25 березня 1992 року (далі Закон № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

З існуючого на момент виникнення спірних правовідносин правового регулювання вбачається, що проходження медичного огляду та встановлення придатності до військової служби є обов'язковими умовами, без дотримання яких призов особи на військову службу є неможливим.

Отже, для призову особи на військову службу під час мобілізації необхідно встановити придатність військовозобов'язаного за станом здоров'я до військової служби.

Під час розгляду справи судом скасовані довідки про проходження позивачем військово-лікарської комісії, у зв'язку із суттєвими порушеннями зі сторони відповідачів організації проведення військово-лікарської комісії стосовно ОСОБА_1 та оформлення документів за наслідками її проведення.

Таким чином, призов позивача на військову службу та подальше направлення для проходження військової служби до військової частини є протиправними.

Суд дотримується позиції, що протиправні дії не можуть спричиняти правомірних наслідків, а обов'язок доведення придатності особи до військової служби лежить на суб'єкті владних повноважень. Інший підхід суперечив би принципам, які відрізняють суди адміністративної юрисдикції від інших видів юрисдикцій.

Задовольняючи позовні вимоги в цій частині позовних вимог, суд керується також ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», відповідно до якої суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, рішенням суду у справі «Рисовський проти України» ЄСПЛ підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

Принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їх власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам.

Суд вказав, що державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Суд розуміє, що питання мобілізації та призову на військову службу є надзвичайно важливими та чутливими темами в умовах введеного на території України воєнного стану та браку мобілізаційних ресурсів.

Проте, зазначені обставини не можуть бути виправданням порушень, які відбулися в спірних правовідносинах.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 5 КАС України регламентовано, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 2 ст. 9 КАС України).

У рішенні від 31.07.2003 у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування.

Отже, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права та принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Отже, ефективним захистом порушеного права позивача є визнання протиправними та скасування всіх рішень, прийнятих за наслідками порушення процедури призову позивача на військову службу.

Таким чином, підлягають скасуванню як наказ від 24.09.2024 №708 ІНФОРМАЦІЯ_1 у частині призову і направлення для проходження військової служби під час загальної мобілізації відповідно поіменного списку від 24 вересня 2024 року №1/4146 до Військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_1 , так і наказ від 25.09.2024 №286 командира Військової частини номер НОМЕР_1 в частині зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

Окрім цього, порушені права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання військової частини звільнити позивача з військової служби.

Будь-який інший спосіб захисту, на переконання суду, не буде ефективним та справедливим, оскільки фактично допущені суб'єктом владних повноважень порушення будуть виправлятися за рахунок особи, стосовно якої допущено порушення процедури.

Щодо висновків Верховного Суду у справі №160/2592/23, суд зазначає, що у справі №160/2592/23 належне відновлення порушених прав позивача суди розглядають через відновлення становища особи, яке існувало до такого порушення прав.

У розвиток цієї позиції судом в цій справі застосовано один із базових принципів права про те, що протиправні дії не можуть спричиняти правомірних наслідків. Зазначений принцип не було використано Верховним Судом у справі №160/2592/23.

Суд не погоджується з позицією Верховного Суду у справі №160/2592/23, що факт непроходження позивачем медичного огляду під час його призову на військову службу не є свідченням непридатності позивача до військової служби та не є підставою для звільнення позивача з військової служби відповідно до статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», яка визначає виключний перелік таких підстав.

На переконання суду, суттєве порушення порядку проведення медичного огляду, яке було встановлено судом у справі, що розглядається, свідчить про те, що відповідачем в порядку ч. 2 ст. 77 КАС України не доведено факт придатності позивача до військової служби.

Інший підхід протирічить завданням адміністративного судочинства.

Натомість, відсутність у статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» такої підстави для звільнення з військової служби як непроходження позивачем медичного огляду під час його призову є виключно свідченням того, що законодавець при написанні зазначеної норми виключав можливість проходження військової служби особою, яка є непридатною до служби або не пройшла медичний огляд.

Попри зазначене, суд не позбавлений можливості відновити порушені права та захистити інтереси особи, послуговуючись принципом верховенства права та спираючись на ст. 129 Конституції України, яка визначає, що суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.

Відповідно до ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (ч. 2 ст. 6 КАС України).

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Натомість у цій справі відповідачами не було доведено правомірність оскаржуваних у цій справі рішень.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на встановлені обставини справи, наведені положення чинного законодавства, суд зазначає, що позовна заява у цій справі є такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Частиною першою статті 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на викладені норми, а також задоволення позовних вимог, суд зазначає про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1 судового збору у розмірі 1937,92 грн, з відповідача-2 - 968,96 грн.

Не підлягають розподілу судові витрати, які сплачені позивачем під час звернення із заявою про забезпечення позову, оскільки ухвалою суду від 03.02.2025 відмовлено в задоволенні цієї заяви.

Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними і скасувати рішення військово - лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про проведення медичного огляду ОСОБА_1 , оформлених довідками № 1247/4 від 24.09.2024.

Визнати протиправним і скасувати наказ від 24.09.2024 №708 начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині призову на військову службу по мобілізації ОСОБА_1 .

Визнати протиправним і скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 в частині зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 з військової служби.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1937 (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім) грн 92 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини НОМЕР_1 на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Позивач: ОСОБА_1 .

Відповідач-1: ІНФОРМАЦІЯ_15 .

Відповідач-2: Військова частина НОМЕР_1 .

Суддя Н.В. Кучугурна