23 травня 2025 рокуСправа №160/4940/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Рябчук О.С.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Державної установи "Солонянська виправна колонія (№21)" про стягнення заборгованості, -
14.02.2025 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Державної установи "Солонянська виправна колонія (№21)", з вимогами:
- стягнути податковий борг з ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ «СОЛОНЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№21)» (ЄДРПОУ 08562921) до бюджету у розмірі 165 664,34 грн шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
В обґрунтування позовних вимог в позовній заяві зазначено наступне. Відповідач має податковий борг на загальну суму 165 664,34 грн. Податковий борг виник внаслідок несплати зобов'язань, донарахованих контролюючим органом. Податковим органом вживалися заходи щодо стягнення податкового боргу. Так, у відповідності до вимог ст. 59 Податкового кодексу України була сформована та направлена відповідачу податкова вимога форми «Ю» від 18.03.2021 р. №71388-13. Однак, сума боргу залишається не погашеною відповідачем у добровільному порядку. У зв'язку з чим, позивач просить задовольнити позов в повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
25.02.2025 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» Державна установа «Солонянська виправна колонія № 21» надала до суду відзив проти позову, в якому відповідачем позовні вимоги заперечуються в повному обсязі з огляду на наступне. В межах спірних відносин, законом, який встановлює строки звернення з вимогами про стягнення податкового боргу, є Податковий кодекс України, за положеннями п. 102.4 ст. 102 якого грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом може бути стягнуто протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Оскільки позивачем звернуто до стягнення податковий борг поза межами встановленого строку, то його задоволення та стягнення заявленої суми боргу суперечитиме нормам ПКУ.
28.02.2025 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» Головне управління ДПС у Дніпропетровській області подало відповідь на відзив проти позову. Позивач зауважує, що спеціальним строком звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу є строк, визнаний статтею 102 ПК України - 1095 днів з дня виникнення податкового боргу. Строк позовної давності в період карантину, визначений п. 102.4 ст. 102 ПК України було зупинено з 18.03.2020 до 24.02.2022 на підставі п. 52-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та в період дії правового режиму воєнного стану введеного в Україні з 24.02.2022 по 01.08.2023 на підставі п. 102.9 ст. 102 ПК України. Зупинення перебігу позовної давності означає, що в період існування вказаних обставин позовна давність не обчислюється, від дня припинення цих обставин перебіг позовної давності продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. Відтак, строк звернення на податковий борг з урахуванням вищевикладеного не сплив, у зв'язку з чим позивач просить задовольнити позовні вимоги.
Згідно з ч.ч. 5, 8 ст. 261 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Державна установа «Солонянська виправна колонія ( №21)» ( код ЄДРПОУ 08562921) перебуває на обліку платників податків у Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області.
З матеріалів справи вбачається, що сума податкового боргу Державної установи «Солонянська виправна колонія ( №21)» ( код ЄДРПОУ 08562921), становить 165 664,34грн., а саме:
1. Заборгованість по адміністративним штрафам та іншим санкціям, яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов'язань у розмірі 0,23 грн, згідно:
- Пеня, нарахована згідно ст.129 ПК України на загальну суму 0,23 грн;
2. Заборгованість з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов'язань у розмірі 165 611,40 грн, згідно:
- Податкового повідомлення-рішення №0015041306 від 07.05.2019 на загальну суму 161 284,24 грн (штрафні санкції) (поновлено в поточному році, рішення суду №160/8945/19 від 20.12.2019);
- Податкового повідомлення-рішення №0015011306 від 07.05.2019 на загальну суму 510,00 грн (поновлено в поточному році, рішення суду №160/8945/19 від 20.12.2019);
- Податкового повідомлення-рішення №00/7249/2414 від 12.04.2023 на загальну суму 1 020,00 грн; Пеня, нарахована згідно ст.129 ПК України на загальну суму 2 797,16 грн;
3. Заборгованість з військового збору, яка виникла в результаті несплати платником податків у встановлений термін сум грошових зобов'язань у розмірі 52,71 грн, згідно:
- Пеня, нарахована на виявлені органом ДПС суми знижень податкових зобов'язань згідно ст. 129 ПКУ на загальну суму 52,72 гривень.
Також в інтегрованій картці платника податку обліковується недоїмка зі сплати податків та донарахованих податкових зобов'язань.
Державна установа "Солонянська виправна колонія (№21)" звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати вимогу про сплату боргу №Ю-0015001306 від 07.05.2019 року;
- визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0014911306 від 07.05.2019 року;
- визнати протиправним та скасувати податкового повідомлення рішення від 07.05.2019 року №0015041306;
- визнати протиправним та скасувати податкового повідомлення рішення від 07.05.2019 року №0015011306;
- визнати протиправним та скасувати податкового повідомлення рішення від 07.05.2019 року №0014911306.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.12.2019 по справі №160/8945/19 у задоволенні позову ДУ "СОЛОНЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№21)" до ГУ ДФС про скасування вимоги, рішення та податкових повідомлень - рішень - відмовлено повністю.
Ухвалою Третього апеляційного адмністративного суду від 21.01.2022 - відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ДУ "СОЛОНЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№21)" на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.12.2019 в адміністративній справі №160/8945/19.
На виконання положень ст.59 Податкового кодексу України відповідачу виставлена податкова вимога форми «Ю» №71388-13 від 18.03.2021р. на суму 179 815,45 грн., яка направлена засобами поштового зв'язку Державній установі «Солонянська виправна колонія ( №21)», на адресу: 52406, Дніпропетровська обл., Солонянський р-н, с. Аполлонівка, вул. Військове містечко, буд. 37 та була отримана Державною установою «Солонянська виправна колонія ( № 21)», про що свідчить наявна у матеріалах справи копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
На момент вирішення спору в суді доказів сплати суми заборгованості надано не було.
Згідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України).
Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи;
Згідно до п.п. 36.1 - 36.3 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з п. 49.2. ст. 49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.
Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку (п.46.1 ст. 46 ПК України).
Згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.
Згідно із п. 58.1., п. 58.2., 58.3. ст. 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Згідно з п. 42.2. ст. 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з п. 14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України податковим боргом вважається сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
За правилами, визначеними п. 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі, якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Згідно з положенням п.41.1, 41.2 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Згідно з пп. 20.1.34. п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право, зокрема, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивачем здійснені всі передбачені чинним законодавством заходи щодо стягнення податкового боргу, розмір суми заборгованості підтверджено доказами, які містяться в матеріалах справи, але загальна сума підлягає частковому стягненню, оскільки позивачем доведено правомірність нарахування до стягнення не усіх складових сум податкової заборгованості.
Також суд погоджується з доводами позивача щодо зупинення перебігу строків позовної давності через введення карантину та воєнного стану на території України.
Податкова вимога форми «Ю» №71388-13 від 18.03.2021р. на суму 179 815,45 грн., яка направлена засобами поштового зв'язку Державній установі «Солонянська виправна колонія ( №21)», на адресу: 52406, Дніпропетровська обл., Солонянський р-н, с. Аполлонівка, вул. Військове містечко, буд. 37 та була отримана Державною установою «Солонянська виправна колонія ( № 21)», про що свідчить наявна у матеріалах справи копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Враховуючи викладене, відсутність відзиву відповідача щодо суті позову, в тому числі, проплат на погашення існуючої заборгованості, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення суми боргу в розмірі 165 664,34грн. з рахунків відповідача в обслуговуючих банках є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 244, 245, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Державної установи "Солонянська виправна колонія (№21)" про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути податковий борг з ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ «СОЛОНЯНСЬКА ВИПРАВНА КОЛОНІЯ (№21)» (ЄДРПОУ 08562921) до бюджету у розмірі 165 664,34 грн шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Рябчук