22 травня 2025 року Справа №160/13053/25
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Сластьон А.О., розглянувши клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зупинення провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
06 травня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, щодо непроведення з 05 листопада 2024 року індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірах 1,197, 1,0796 та з 01 березня 2025 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,115;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, здійснити з 05 листопада 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (10846,37 грн.), у розмірах 1,197, 1,0796 та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 05 листопада 2024 року, з урахуванням фактично виплачених сум;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 березня 2025 року індексацію пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (10846,37 грн.), у розмірі 1,115 (з урахуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796) та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 березня 2025 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 травня 2025 року відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадженняю.
16 травня 2025 року від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі №160/13053/25 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі №200/5836/24. В обґрунтування поданого клопотання представник відповідача зазначив, що у вказаному касаційному провадженні здійснюється перегляд судового рішення у подібних правовідносинах, що є підставою для зупинення провадження у даній справі відповідно до пункту 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд, ознайомившись з даним клопотанням, вважає, що воно має бути залишено без задоволення, з таких підстав.
Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Згідно з п.5 ч.2 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Відповідно до частини 1 статті 346 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів, передає справу на розгляд палати, до якої входить така колегія, якщо ця колегія вважає за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів з цієї самої палати або у складі такої палати.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав, які б унеможливлювали продовження судового розгляду справи №160/13053/25, а так само відсутність визначених п.5 ч.2 ст. 236 КАС України підстав для зупинення провадження.
Так, розгляд справи №200/5836/24 Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду не здійснюється як судом першої інстанції. Зазначена справа не була передана Судом, який розглядає справу в касаційному порядку у складі колегії суддів, на розгляд Палати, до якої входить така колегія, вважаючи за необхідне відступити від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного в раніше ухваленому рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів з цієї самої палати або у складі такої палати.
Крім того, зупинення провадження з підстав, визначених пунктом 5 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, є правом суду, а не обов'язком.
Відтак, підстави для зупинення провадження у справі №160/13053/25 відсутні, а тому в задоволенні клопотання представника позивача про зупинення провадження в адміністративній справі із вказаної в клопотанні підстави необхідно відмовити.
Керуючись ст.236, ст.ст. 241-243, 256 КАС України, суд, -
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зупинення провадження у справі, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.О. Сластьон