Додаткове рішення від 21.05.2025 по справі 120/15999/24

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

21 травня 2025 р. Справа № 120/15999/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження заяву представника позивача про ухвалення додаткового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 14.04.2025 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 85% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 85% від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).

13.05.2025 року на адресу суду надійшла заява представника позивача про ухвалення додаткового рішення.

Обґрунтовуючи подану заяву позивач вказала, що судом не прийнято рішення з приводу вимог щодо здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" про розмір грошового забезпечення від 26.07.2021 року №1317, виданої станом на листопад 2019 року, у розмірі 85% грошового забезпечення.

Відтак позивач вважає, що наявні підстави для ухвалення додаткового рішення, яким слід зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії та з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" про розмір грошового забезпечення від 26.07.2021 року №1317, виданої станом на листопад 2019 року, у розмірі 85% грошового забезпечення.

Визначаючись щодо заяви про ухвалення додаткового судового рішення, суд зазначає наступне.

Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, при зверненні до суду з адміністративним позовом позивач просив суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 85% відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.1018 року та проведення перерахунку з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" від 26.07.2021 року №1317, виданої станом на листопад 2019 року з основним розміром 70%;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з розрахунку 85% відповідних сум грошового забезпечення та з 01.12.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" від 26.07.2021 року №1317, виданої станом на листопад 2019 року, у розмірі 85% грошового забезпечення, здійснити виплату пенсії у цьому розмірі із врахування раніше виплачених сум.

Рішенням суду від 14.04.2024 року адміністративний позов задоволено, зокрема, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 85% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 85% від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

При цьому судом не вирішено позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" від 26.07.2021 року №1317, виданої станом на листопад 2019 року, у розмірі 85% грошового забезпечення, здійснити виплату пенсії у цьому розмірі із врахування раніше виплачених сум.

Відповідно до ч. 1 ст. 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:

1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення;

2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення;

3) судом не вирішено питання про судові витрати.

В силу приписів ч. 3 ст. 252 КАС України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може розглянути питання ухвалення додаткового судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Згідно з частиною 5 статті 252 КАС України додаткове рішення або ухвала про відмову у прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 31.01.2022 року у справі №120/13741/21-а відповідач здійснив перерахунок та виплату пенсії позивача, починаючи з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" від 26.07.2021 №1317.

На переконання позивача, Головним управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області під час перерахунку його пенсії з 01.01.2016 року протиправно зменшено основний розмір пенсії за вислугу років з 85% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення.

17.08.2024 року позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про перерахунок пенсії з врахуванням розміру грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 року

19.09.2024 року відповідач листом №13437-11352/К-02/8-0200/24 відмовив у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, у зв'язку із чим підстави для перерахунку пенсії позивача виходячи з 85% від відповідних сум грошового забезпечення відсутні.

Не погоджуючись із такими діями пенсійного органу, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.

Відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VI, який набрав чинності 01.10.2011 року, внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Таким чином, з 01.10.2011 року положення частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років 90% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом №3668-VІ.

В подальшому, відповідно до Закону України від 27.03.2014 року за №1166-VІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України", який набрав чинності 01.04.2014 року було внесено зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, де число "80" замінили на число "70" (максимальний розмір пенсії), що, на думку відповідача, передбачає необхідність проведення перерахунку пенсії позивача в розмірі 70% від грошового забезпечення.

Аналіз процитованих норм у їх сукупності, свідчить, що положення статті 13 Закону №2262-ХІІ, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70 відсотків від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01.04.2014 року, тобто набрання ними чинності, та стосуються питань саме призначення пенсії, а не її перерахунку, адже до останнього застосовуються спеціальні норми, що регулюють умови та підстави встановлені саме щодо перерахунку пенсії.

Враховуючи зазначене, рішенням суду від 14.04.2024 року визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років з 85% від відповідних сум грошового забезпечення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 85% від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Що стосується вимоги позивача про перерахунок пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" від 26.07.2021 року №1317, виходячи з 85% від відповідних сум грошового забезпечення то суд вважає, що така задоволенню не підлягає, оскільки судом вже вирішено питання про перерахунок пенсії позивача виходячи з 85% відповідних сум грошового забезпечення з більш ранньої дати, а право позивача на перерахунок пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки встановлено рішенням суду у справі №120/13741/21-а, що унеможливлює вирішення даного питання в межах даної справи.

Більше того, Головним управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зменшено основний розмір пенсії за вислугу років позивача з 85% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення під час перерахунку пенсії саме з 01.01.2016, а тому суд, за наявності висновку в мотивувальні частині рішення суду про те, що положення статті 13 Закону №2262-ХІІ, якими встановлено розмір пенсії виходячи з 70 відсотків від грошового забезпечення, можуть застосовуватись лише до правовідносин, що виникли після 01.04.2014 року та стосуються питань саме призначення пенсії, а не її перерахунку, вважає, що вимога позивача про перерахунок пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" від 26.07.2021 року №1317, виходячи з 85% від відповідних сум грошового забезпечення не потребує окремого окреслення в рішенні суду.

Суд звертає увагу, що право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

В даному ж випадку, вимоги даного позову у цій частині стосуються виключно ймовірного порушення прав позивача на одержання пенсії з 01.12.2019 року виходячи з 85% від відповідних сум грошового забезпечення, зазначених у довідці Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" від 26.07.2021 року №1317.

Натомість, як уже було зазначено судом вище, в межах даного позову судом встановлено порушення прав позивача на одержання належних сум пенсії з 01.01.2016 року, а тому саме з цієї дати зобов'язано відповідача здійснити відповідний перерахунок.

Враховуючи усі наведені вище обставини, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог даного позову щодо перерахунку та виплати позивачу пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" про розмір грошового забезпечення від 26.07.2021 року №1317, виданої станом на листопад 2019 року, у розмірі 85% грошового забезпечення.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Ухвалити за заявою представника позивача додаткове рішення в адміністративній справі №120/15999/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Вінницькій області" про розмір грошового забезпечення від 26.07.2021 року №1317, виданої станом на листопад 2019 року, у розмірі 85% грошового забезпечення.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Дончик Віталій Володимирович