Постанова від 19.05.2025 по справі 505/508/25

Справа № 505/508/25

Провадження № 3/505/716/2025

ПОСТАНОВА

Іменем України

19.05.2025 р. Подільський міськрайонний суд Одеської області в складі:

головуючої судді Павловської Г.В.

при секретарі судового засідання Киларь Н.А.

за участю прокурора ОСОБА_1

адвоката Кресюна В.А.

особи, відносно якої складено адмінпротокол ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний протокол який надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності відносно

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , дупутата Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 і проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше за адміністративні правопорушення пов'язані з корупцією до адміністративної відповідальності протягом року не притягувалась,

-за ч. 4 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 , будучи депутатом Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, являючись суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції», при заповненні та подачі 30.01.2024 об 23 год. 13 хв. до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, зазначила завідомо недостовірні відомості, на суму 916 005,49 грн., що відрізняються від достовірних на суму від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання вказаної декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 4 ст. 172-6 КУпАП.

Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно- правову відповідальність.

Рішенням Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області № 01-VIII від 03.12.2020, ОСОБА_2 визнано обраною та надано повноваження депутата Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Враховуючи вище викладене, згідно п.п. «б» п. 1 ч. І ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», депутат Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області ОСОБА_2 відноситься до суб'єктів на яких поширюється дія цього Закону, як на депутата місцевої ради, і вона є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ст. 46 вказаного Закону.

Відповідно до п. 1 ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінет) України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.

У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції» «Інформація, що зазначається в декларації», а саме ч. 1 вказаної статті, у декларації зазначаються відомості про:

2) об'єкти нерухомості, що належать суб'єкту декларування та членам його сім'ї на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або знаходяться у них в оренді чи на іншому праві користування, незалежно від форми укладення правочину, внаслідок якого набуте таке право. Такі відомості включають:

а) дані щодо виду, характеристики майна, місцезнаходження, дату набуття майна у власність, оренду або інше право користування, вартість майна на дату набуття його у власність, володіння або користування;

б) у разі якщо нерухоме майно перебуває у спільній власності, про усіх співвласників такого майна вказуються відомості, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. У разі якщо нерухоме майно перебуває в оренді або на іншому праві користування, про власника такого майна також вказуються відомості, зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, або найменування відповідної юридичної особи із зазначенням коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

З обґрунтованого висновку щодо виявлення ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відносно депутата Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області ОСОБА_2 , складеного уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції та затвердженого 19.12.2024 заступником Голови Національного агентства з питань запобігання корупції, та акту Національного агентства з питань запобігання корупції №144/24 від 16.12.2024 про результати проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, поданої суб'єктом декларування ОСОБА_2 встановлено, що у розділі 3 «Об'єкти нерухомості» декларації:

1. Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про квартиру загальною площею 43,85 кв.м, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 1287643580000, що належить йому на праві власності згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Суб'єкт декларування пояснив, що об'єкт з технічних причин невідображений у декларації.

Надані суб'єктом декларування пояснення не враховані з огляду на таке.

Наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21 «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609, затверджено Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Порядок), та Форму декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чинного на дату подання декларації.

Згідно з п. 3 розділу II Порядку суб'єкт декларування до початку заповнення декларації повинен підтвердити ознайомлення із цим Порядком шляхом проставлення відповідної відмітки.

У п. 4 розділу II Порядку визначено, що після заповнення усіх необхідних розділів декларації суб'єкту декларування надається можливість перевірити повноту та достовірність зазначеної ним інформації.

Перед підписанням декларації суб'єкт декларування підтверджує повноту та достовірність даних, вказаних у ній, ознайомлення з попередженням про настання відповідальності за подання недостовірних відомостей шляхом проставлення відповідної відмітки.

Також у п. 5 розділу II Порядку визначено, що суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

Як зазначено в договорі довічного утримання від 29.06.2017, згідно з висновком про вартість майна від 26.06.2017 оціночна вартість квартири становить 449 512,00 гривень.

Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 449 512,00 гривень.

2. Суб'єкт декларування не зазначив відомостей про земельну ділянку з кадастровим номером 5111200000:02:005:0100 загальною площею 307 кв.м, яка розташована за адресою: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 2433633351112, що належить йому на праві власності згідно з відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Суб'єкт декларування не вказав причини не зазначення об'єкта в декларації, разом з тим надав копії документів.

Відповідно до договору оренди землі від 01.07.2021 нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 466 493,49 гривні.

Недостовірні відомості відрізняються від достовірних на суму 466 493,49 гривні.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону суб'єкт декларування упродовж 30 днів після подання декларації має право подати виправлену декларацію.

У разі самостійного виявлення суб'єктом декларування у декларації недостовірних відомостей після спливу терміну для подання виправленої декларації, передбаченого абзацом першим цієї частини, але до початку проведення Національним агентством повної перевірки цієї декларації, суб'єкт декларування може звернутися до Національного агентства з листом з поясненням причин, що призвели до внесення недостовірних відомостей та неподання виправленої декларації у зазначений термін, додавши підтвердні документи. Подані суб'єктом декларування таким чином відомості мають бути розглянуті Національним агентством під час повної перевірки цієї декларації.

При вирішенні питання щодо наявності підстав для притягнення суб'єкта декларування до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності стосовно майна або іншого об'єкта декларування, що має вартість, Національне агентство керується терміном «прожитковий мінімум для працездатної особи» у розмірі, який діяв станом на 30.01.2024.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб на дату подання декларації становив 3028,00 гривні.

Викладене свідчить про внесення суб'єктом декларування ОСОБА_2 до декларації недостовірних відомостей, які відрізняються від достовірних на загальну суму 916 005,49 грн., що становить розмір від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації за 2023 рік, що містить ознаки правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Таким чином ОСОБА_2 , будучи депутатом Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, являючись суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції», при заповненні та подачі 30.01.2024 об 23 год. 13 хв. до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, зазначила завідомо недостовірні відомості, на суму 916 005,49 грн., що відрізняються від достовірних на суму від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання вказаної декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 4 ст. 172-6 КУпАП, а саме подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Судові засідання призначались на 24.02.2025, 19.03.2025, 09.04.2025, 17.04.2025, 22.04.2025, 29.04.2025, 08.05.2025, 16.05.2025, однак відкладались із-за неявки ОСОБА_2

19 травня 2025 року у судовому засіданні прокурор Нерубащенко О.Ю. вказала про наявність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, просила визнати ОСОБА_2 винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП та призначити стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 17000 гривень.

ОСОБА_2 в судовому засіданні вину щодо вчинення адміністративного порушення за ст. 172-6 ч. 6 КУпАП не визнала та повідомила суду, що її правову позицію висловить адвокат Кресюн В.В. ОСОБА_2 були роз'ясненні права, передбачені ст. 268 КУпАП, ст. 63 Конституції України.

Адвокат Кресюн В.А. в судовому засіданні просив закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч. 4 ст. 172-6 КУпАП на підставі ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП. Вказав, що відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією №347/2025 від 30.01.2025 р. відносно ОСОБА_2 часом вчинення адміністративного правопорушення є 30.01.2024 р. 23 год. 13 хв., коли ОСОБА_2 подала щорічну декларацію, а датою виявлення адміністративного правопорушення є дата завершення збору доказів, встановлення особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчинені правопорушення, встановлення складу адмінправопорушення та складання і оголошення протоколу за участю особи - ОСОБА_2 , а саме 30.01.25 р.

Однак з висновком про те, що датою виявлення даного адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_2 є 30.01.2025р. категорично не погоджується з наступних підстав:

1. Часом вчинення адміністративного правопорушення є 30.01.2024р. 23 год. 13 хв. коли ОСОБА_2 подала щорічну декларацію.

2. Часом виявлення адміністративного правопорушення по даній справіі є: початок проведення вторинного контролю Національним агентством з питань запобігання корупції - 04.11.2024р.;

- Лист Національного агенства з питань запобігання корупції №283-01/84780-24 від 08.11.2024 р. на ім'я ОСОБА_2 , в якиму вона пропонує надати пояснення та завірені належним чином документи:

а) незазначені у розділі 3 «Об'єкти нерухомості» декларації щодо квартири загальною площею 43,85 м2), за адресою: АДРЕСА_3 ;

б) незазначені у розділі 3 «Об'єкти нерухомості» декларації щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5111200000:02:005:0100 загальною площею 307 м2, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 ;

3) незазначені у розділі 3 «Об'єкти нерухомості» декларації щодо земельної ділянки з кадастровим номером 122982500:01:001:0652 загальною площею 20000 м2, яка знаходиться за адресою: Куяльницька сільська рада, Подільський район, Одеська область.

Адвокат Кресюн В.А. вказав, що відповідно до обґрунтованого висновку, щодо виявлення ознак адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією від 19.12.2024 р. в графі II Загальні положення вказано, що Вторинний контроль проведено у період з 04.11.2024 р. по 16.12.2024 р. Таким чином виявлення ознак адміністративного правопорушення пов'язаного з корупцією відносно ОСОБА_2 є дата - 04.11.2024 р., а тому на момент подання даного клопотання, строки накладення адміністративного стягнення є такими, що закінчилися.

Суд, заслухавши пояснення клопотання адвоката Кресюна В.А., думку прокурора, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.

Згідно з ч. 4 ст. 172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови подання завідомо недостовірних відомостей у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Факт подання ОСОБА_2 завідомо недостовірних відомостей у декларації встановлений.

Таким чином, ОСОБА_2 , будучи депутатом Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, являючись суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення п. 2 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про запобігання корупції», при заповненні та подачі 30.01.2024 об 23 год. 13 хв. до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, зазначила завідомо недостовірні відомості, на суму 916 005,49 грн., що відрізняються від достовірних на суму від 100 до 500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання вказаної декларації, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 4 ст. 172-6 КУпАП.

Часом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 30 січня 2024 року о 23 годині 13 хвилин, коли ОСОБА_2 подала щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік та зазначила у ній завідомо недостовірні відомості.

Датою виявлення вчинених депутатом Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області, ОСОБА_2 правопорушення є фактичний момент з'ясування всіх необхідних даних, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП, що у свою чергу співпадає з датою складання адміністративного протоколу за участю особи - ОСОБА_2 , а саме 30 січня 2025 року.

Юридичними наслідками в даному випадку є несвоєчасне, без поважних причин, подання ОСОБА_2 до Національного агентства з питань запобігання корупції завідомо недостовірних відомостей в декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.

Вина ОСОБА_2 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №347/2025 від 30.01.2025 р.(а.с. 2-11); обґрунтованим висновком щодо виявлення ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією затвердженого заступником Голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3 19.12.2024 р. (а.с. 15-19), Актом №144/24 про результати проведення контролю щодо повноти заповнення декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічної за 2023 рік, поданої ОСОБА_2 , депутатом Куяльницької сільської ради Подільського району Одеської області від 16 грудня 2024 року (а.с. 20-23), письмовою відповіддю ОСОБА_2 від 11.11.2024р. надану по суті листа від 08.11.2024р., щодо надання пояснень з приводу заповнення декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування за 2023р. (а.с. 24), копією рішення Куяльницького сільського голови Паламарчук С. №01- VIII від 03.12.2020р. про початок повноважень депутатів Куяльницької сільської ради VIII скликання Подільського району Одеської області (а.с. 27-29), копією договору довічного утримання від 29.06.2017р. (а.с. 34-37), копією договору про заміну набувача за договором довічного утримання від 06.04.2023р. (а.с. 38-39), інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №403178826 від 11.11.2024р. (а.с. 40-41), інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №403178515 від 11.11.2024р. (а.с. 42-43), договором оренди землі від 01.07.2021р. (а.с. 44-48), інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №402620848 від 06.11.2024р. (а.с. 49-106), копією декларації за 2023 рік поданої ОСОБА_2 30.01.2024р. о 23 год. 13 хв.

Відповідно до санкції ст. 172-6 ч. 4 КУпАП за зазначене правопорушення на особу накладається стягнення у виді штрафу від однієї тисячі до двох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян

При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_2 , ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, суд вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, передбаченого частиною 6 статті 172-6 КУпАП, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Відповідно до Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення стягується судовий збір на користь державного бюджету України, у сумі 605 гривень 60 копійок.

Керуючись ст. ст. 33-35, 40-1, 172-6 ч. 4, ст.ст. 283,284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання адвоката Кресюна Василя Андрійовича про закриття провадження на підставі ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ч. 4 ст. 172-6 КУпАП.

Визнати винною ОСОБА_2 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) грн. на користь держави.

Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 копійок

Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів: ГУК в Одеській області /м.Подільськ/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37607526, банк отримувача: Казначейство України, номер рахунку (IBAN) UA268999980313090106000015746.

Реквізити для сплати судового збору: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

У графі «призначення платежу» платником повинно бути вказано: судовий збір, його ПІБ, ідентифікаційний номер, номер справи.

Платіжні документи, що свідчать про сплату штрафу та судового збору, слід негайно подати (надіслати) до суду.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч. 1 ст. 307 КУпАП).

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;

- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена в порядку, передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Суддя Г.В. Павловська