Справа № 504/1837/25
Номер провадження 3/504/1214/25
23.05.2025с-ще Доброслав
Суддя Доброславського районного суду Одеської області А.Ф. Сафарова, розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Знам'янка Прилуцького району Чернігівської області, громадянина України, кулеметника 1 відділення охорони 3 взводу охорони 3 роти охорони військової частини НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.172-20 ч.3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Доброславського районного суду Одеської області повторно після дооформлення відповідно до постанови від 09.05.2025 надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , відносно якого складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Так, у фабулі протоколу від 01.05.2025 №1 про військове адміністративне правопорушення за частиною 3 статті 172-20 КУпАП, командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 зазначено, що 01.05.2025, знаходячись на території військової частини НОМЕР_1 (адреса розташування військової частини у постанові суду не зазначається у зв'язку із введенням військового стану на території України), солдат ОСОБА_1 знаходився в стані алкогольного сп'яніння. Після виявлення ознак алкогольного сп'яніння, солдат ОСОБА_1 одразу був доставлений до КНП «Доброславська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування» Доброславської селищної ради Одеського району Одеської області для встановлення факту вживання алкогольних напоїв. Лікарем був наданий висновок №00011 від 01.05.2025 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у якому підтверджено, що ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння.
На виконання постанови від 09.05.2025 нач. медичної служби медичного пункту військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 надано письмові пояснення від 16.05.2025, згідно якого останній зазначив, що алгоритм дій при виявленні військовослужбовців в стані алкогольного сп'яніння наступний: видається направлення в лікарський заклад для огляду на стан алкогольного сп'яніння. Це робиться у відповідності до п.2 ст. 5 КМУ №32 від 12.01.2024, а також відповідно до п.7 ст. 266-1 КУпАП. Законодавство передбачає надання права проводити огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції у військовій частині при наявності у військовій частині уповноваженої посадової особи - на місці вчинення (виявлення) правопорушення, а у разі неможливості провести огляд на місці вчинення (виявлення) правопорушення - безпосередньо в органі управління, у військовій частині (в установі, організації, на підприємстві, в закладі, підрозділі) з використанням спеціальних технічних засобів (засоби вимірювальної техніки, які відповідають законодавству, що містить вимоги до таких засобів) і тестів, які мають документ про відповідність. На превеликий жаль у військовій частині відсутня уповноважена особа, яка здатна проводити такий огляд, а також відсутні спеціальні технічні засоби та тести. Отже, згідно чинного законодавства, військова частина має право, а не обов'язок проводити огляд на стан алкогольного сп'яніння, якщо є відповідні технічні засоби та тести та уповноважена особи.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився.
Дослідивши матеріали справи, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує в тому числі питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Окрім протоколу від 01.05.2025 №1 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 172-20 КУпАП до матеріалів справи долучено:
- протокол медичного огляду для встановлення факту вживання наркотичної речовини та стану сп'яніння №11 від 01.05.2025, згідно якого за результатом огляду встановлено стан алкогольного сп'яніння;
- письмові пояснення ОСОБА_4 та ОСОБА_5 від 01.05.2025.
Відповідно до ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку, з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Відповідно до ч. 3 ст. 172-20 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Суд зазначає, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 266-1 КУпАП огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Відповідно до ч. 4 ст. 266-1 КУпАП у разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Згідно ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У відповідності до ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, але працівники поліції, всупереч цих вимог, не забезпечили відповідного доказового матеріалу у справі.
Суд зазначає, що посадовою особою в/ч НОМЕР_1 після виявлення військовослужбовця з ознаками алкогольного сп'яніння, що призвело у подальшому до направлення особи до медичного закладу для встановлення стану сп'яніння не дотримано вимог ст. 266-1 КУпАП.
Так, постановою суду від 09.05.2025, матеріали справи були повернуті до військової частини для їх оформлення належним чином з роз'ясненням необхідності надання підтвердження виконання вимог ч.4 ст. 266-1 КУпАП та підтвердження незгоди військовослужбовця на проведення огляду уповноваженими посадовими особами військової частини або незгоди з результатом проведеного огляду.
На виконання постанови суду від 09.05.2025, командиром військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_6 надано письмові пояснення начальника медичної служби - начальника медичного пункту військової частини НОМЕР_1 капітана медичної служби ОСОБА_3 стосовно виконання посадовими особами військової частини НОМЕР_1 вимог п. 2-3,7 ст. 266-1 КУпАП та рапорт солдата ОСОБА_1 про відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння від 01.05.2025 та довідку-доповідь про самовільне залишення військової частини НОМЕР_1 військовослужбовцем військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період солдатом ОСОБА_1 .
За результатом ознайомлення з письмовими поясненнями капітана медичної служби ОСОБА_3 судом встановлено, що у військовій частині НОМЕР_1 відсутня уповноважена особа, яка здатна проводити огляд, відсутні спеціальні технічні засоби та тести та згідно чинного законодавства військова частина має право, а не обов'язок проводити огляд на стан алкогольного сп'яніння, якщо є відповідні технічні засоби та тести та уповноважена особа.
З урахуванням викладеного, суд має зауважити наступне.
Порядок проведення огляду військовослужбовців Збройних Сил України встановлений введеною в дію 27.01.2023 року статтею 266-1 КУпАП, відповідно до Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці».
Порядок передбачений вищевказаною статтею є імперативним, стосується всіх військових частин та військових формувань Збройних Сил України та не передбачає жодних дискреційних прав щодо проведення чи непроведення такого огляду.
Відсутність у військовій частині посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також спеціальних технічних засобів та тестів є питанням неготовності відповідної військової частини виконувати вимоги чинного законодавства, спрямованого на боротьбу з пияцтвом та вживанням заборонених речовин в Збройних Силах України.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог статті 266-1 КУпАП, вважається недійсним.
Таким чином, суд дійшов висновку про порушення посадовою особою військової частини НОМЕР_1 імперативних вимог статті 266-1 КУпАП під час складання матеріалів справи, що призвело до помилкового висновку щодо необхідності першочергової доставки військовослужбовця, у якого були виявлені ознаки сп'яніння, до закладу охорони здоров'я для встановлення стану сп'яніння.
Отже, оцінивши наявні в справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що огляд проведений солдату ОСОБА_1 здійснено з порушенням вимог ст. 266-1 КУпАП є недійсним, у зв'язку з чим справа про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до положень ст. 282 КУпАП, орган (посадова особа), який розглядає справу, встановивши причини та умови, що сприяли вчиненню адміністративного правопорушення, вносить у відповідний державний орган чи орган місцевого самоврядування, громадську організацію або посадовій особі пропозиції про вжиття заходів щодо усунення цих причин та умов. Про вжиті заходи протягом місяця з дня надходження пропозиції повинно бути повідомлено орган (посадову особу), який вніс пропозицію.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 23, 27, 33-35, 40-1, ст. 172-20, 247, 283, 284, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Копію постанови скерувати до Одеської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони південного регіону для відома, щодо стану забезпечення Військової частини НОМЕР_1 та організації готовності відповідної військової частини виконувати вимоги чинного законодавства, спрямованого на боротьбу з пияцтвом та вживанням заборонених речовин в Збройних Силах України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А. Ф. Сафарова