Справа № 344/2323/25
Провадження № 1-кс/344/1222/25
20 травня 2025 року місто Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Івано-Франківськ скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -
07 лютого 2025 року заявник ОСОБА_3 звернувся до суду зі скаргою на бездіяльність посадових осіб Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань,.
Скаргу заявник обґрунтовує тим, що 20 січня 2025 року звернувся із заявою про злочин до Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області. Заява про злочин була зареєстрована в журналі Єдиного обліку за № 2346 від 20.01.2025. Факти викладені у заяві слід кваліфікувати за ст. 357 Кримінального кодексу України.
Заявник також зазначає, що 20 січня 2025 року він подав до органу національної поліції заяву про злочин, а не повідомлення про вчинення кримінального правопорушення чи звернення. Однак належного реагування щодо заяви від 20 січня 2025 року не відбувалось, оскільки до Єдиного реєстру досудових розслідувань не було внесено відомостей по заяві.
Прийшовши до Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, заявника повідомили, що його заяву прийнято до розгляду та розглянуто в рамках Закону України «Про звернення громадян» та відомості за заявою про вчинення злочину не були внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань і йому чекати, доки дільничний інспектор поліції протягом місяця розгляне.
02 лютого 2025 року заявник отримав листа від Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, де зазначено, що його заяву зареєстровано в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області за № 2356 від 20 січня 2025 року по факту звернення ОСОБА_3 , для перевірки надіслано до ІНФОРМАЦІЯ_1 для прийняття рішення згідно чинного законодавства.
Заявник вважає, що належного реагування щодо його заяви про злочин не відбулось, оскільки до Єдиного реєстру досудових розслідувань не було внесено відомостей за заявою скаржника.
За таких обставин заявник просить зобов'язати уповноважених осіб Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення за заявою ОСОБА_3 від 20 січня 2025 року та розпочати досудове розслідування (а.с. 1-4).
Згідно протоколу автоматичного визначення слідчого судді від 07 лютого 2025 року, дану справу передано для розгляду слідчому судді ОСОБА_1 (а.с. 9).
Ухвалою суду від 03 березня 2025 року зобов'язано Івано-Франківське районне управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області надати до суду належним чином завірену копію заяви ОСОБА_3 № 2346 від 20 січня 2025 року та матеріали перевірки за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 № 2346 від 20 січня 2025 року. зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 надати до суду належним чином завірену копію заяви ОСОБА_3 №2346 від 20 січня 2025 року та матеріали перевірки за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 № 2346 від 20 січня 2025 року (а.с.16-17).
Ухвалою суду від 29 квітня 2025 року зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 надати до суду належним чином завірену копію заяви ОСОБА_3 №2346 від 20 січня 2025 року та матеріали перевірки за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 № 2346 від 20 січня 2025 року (а.с.30-31).
Заявник ОСОБА_3 у судове засідання не прибув, попередньо подав до суду заяву, в якій підтримав вимоги скарги на підставах, викладених у скарзі, просив задовольнити вимоги скарги у повному обсязі та слухати справу за його відсутності (а.с.12).
У судове засідання представник Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області не прибув, про причини неявки суд не повідомив.
Враховуючи вимоги частини третьої статті 306 Кримінального процесуального кодексу України, яка передбачає, що відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги, оскільки слідчим суддею було вжито всіх можливих заходів, спрямованих на недопущення порушення прав будь-кого з учасників судового провадження, враховуючи те, що заборони розгляду такого роду скарг за відсутності належним чином повідомлених учасників судового провадження немає, слідчий суддя вважає за можливе здійснити розгляд даної скарги з постановленням ухвали на підставі положень частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо розгляду справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Дослідивши матеріали скарги, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 303 Кримінального процесуального кодексу України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, які полягають у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого, дізнавача чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії (частина перша статті 304 Кримінального процесуального кодексу України ).
З матеріалів скарги вбачається, що ОСОБА_3 була дана відповідь що його заяву від 20 січня 2025 року про те, що його заяву було зареєстровано в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області за № 2356 від 20 січня 2025 року по факту звернення ОСОБА_3 , для перевірки надіслано до ІНФОРМАЦІЯ_1 для прийняття рішення згідно чинного законодавства (а.с. 7, 23, 34).
Івано-Франківським районним управлінням поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області була дана відповідь на ухвалу суду від 03 березня 2025 року про те, що заяву ОСОБА_3 було зареєстровано в інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області за № 2356 від 20 січня 2025 року. 21 січня 2025 року за ви.12289-2-25 звернення скеровано до ІНФОРМАЦІЯ_1 для прийняття рішення згідно чинного законодавства (а.с. 22).
20 січня 2025 року Івано-Франківським районним управлінням поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області складений рапорт на підставі заяви ОСОБА_3 від 20 січня 2025 року з приводу неправомірних дій працівників ТЦК відносно заявника (а.с. 35-36).
16 січня 2025 року ОСОБА_3 звертався до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області із заявою про вчинення злочину правниками Івано-Франківського РТЦК, в якій просив прийняти та невідкладно зареєструвати його заяву про вчинення злочину, внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати досудове розслідування та повідомити його письмово про початок кримінального провадження та закінчення досудового розслідування, надавши відповідні документи (а.с. 37-39).
Відповідно до Витягу з наказу ІНФОРМАЦІЯ_3 (з основної діяльності) від 10 грудня 2024 року «Про призов військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації», призвано та направлено для проходження військової служби під час мобілізації, солдат ОСОБА_3 , 1983 року народження, призваний та направлений для проходження військової служби в особливий період відповідно до пойменного списку, який 10.12.2024 призваний і відправлений у складі команди до в/ч НОМЕР_1 із подальшим зняттям із військового обліку (а.с. 42).
Журнал реєстрації направлень на військово-лікарську комісію, виданих резервістам та військовозобов'язаним для проходження медичного огляду ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно ОСОБА_3 розпочато 21.08.2024, закінчено 06.02.2025 (а.с.43-47).
24 травня 2024 року комендантом Івано-Франківського району видано наказ № 8 про призначення уповноважених осіб на перевірку документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану на території Івано-Франківського району (а.с. 48-50).
09 грудня 2024 року складена картка 1871 обстеження та медичного огляду ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 51).
ОСОБА_3 була видана довідка військово-лікарської комісії № 251/2824 про те, що останній придатний до військової служби (а.с.52).
Заявнику ОСОБА_3 була дана відповідь ІНФОРМАЦІЯ_1 про те, що проведеною перевіркою не встановлено неправомірних дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.53).
28 січня 2025 року були відібрані письмові пояснення від начальника ТЦК та СП начальника мобілізаційного відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 підполковника ОСОБА_4 (а.с. 54).
Відповідно до частини першої статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
За змістом частини першої статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, означає невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Відомості, які підлягають внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань та їх перелік визначені частиною п'ятою статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до положень якої до Єдиного реєстру досудових розслідувань підлягають внесенню, серед інших відомостей, короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела.
Таким чином, виходячи зі змісту статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, заява про кримінальне правопорушення повинна містити зазначені відомості.
Згідно з частиною першою статті 2 Кримінального кодексу України, підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад кримінального правопорушення, передбаченого цим Кодексом.
Частинами першою-другою статті 22 Кримінального процесуального кодексу України передбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
За змістом положень частини першої статті 214 Кримінального процесуального кодексу України та статті 2 Кримінального кодексу України, реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, що містять достатні відомості про кримінальне правопорушення.
При цьому чинне кримінальне процесуальне законодавство, в тому числі і стаття 214 Кримінального процесуального кодексу України, не передбачає обов'язку слідчого чи прокурора вносити до Єдиного реєстру досудових розслідувань всі прийняті та зареєстровані ними заяви, зокрема ті, що не містять у собі відомостей про ознаки кримінального правопорушення, передбаченого Кримінальним кодексом України.
Не передбачено такого обов'язку і Положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення (затверджене наказом Генеральної прокурора 30 червня 2020 року № 298).
Згідно з пунктом 1 глави 2 розділу 1 цього Положення, до реєстру вносяться відомості про короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередню правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, що узгоджується з вимогами пунктів 4, 5 частини п'ятої статті 214 Кримінального процесуального кодексу України.
Аналіз наведених норм права вказує на необґрунтованість доводів заявника, що орган, який уповноважений вносити відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, зобов'язаний вносити виключно всі заяви про вчинення кримінального правопорушення без попередньої оцінки викладених в них відомостей.
Слідчий суддя звертає увагу на те, що обставини, викладені в заяві про вчинене кримінальне правопорушення, повинні бути такими, що свідчать про наявність вчиненого кримінального правопорушення, містять посилання на певні ознаки кримінального правопорушення та дають можливість встановити його попередню кваліфікацію.
Слідчий суддя, виходячи із принципу правової визначеності, який є складовою верховенства права, вважає, що не підлягають реєстрації заяви про вчинене кримінальне правопорушення, які містять посилання на обставини, що явно не відповідають дійсності, які носять вірогідний характер та засновані на припущеннях, або які не містять достатньої інформації щодо обставин вчиненого правопорушення, яка дозволяє конкретизувати об'єктивну сторону вчиненого правопорушення та встановити відповідну правову кваліфікацію.
При цьому, виходячи зі змісту статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, повноваженнями щодо оцінки відомостей, наведених у заяві чи повідомлених потерпілим, чи виявлених з іншого джерела, як таких, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наділені слідчий, дізнавач, прокурор.
Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об'єктивних даних, що дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину), а якщо у заявах чи повідомленнях таких даних немає, то вони не можуть вважатися такими, що мають бути обов'язково внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Таким чином, внесенню до Єдиного реєстру досудових розслідувань підлягають відомості із заяв, в яких міститься виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, і не можуть бути внесені відомості із заяв чи повідомлень про події, у яких відсутня достатня інформація, що вказує на вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно бездіяльність, передбачена пунктом 1 частини першої статті 303 Кримінального процесуального кодексу України, може бути констатована лише у випадку, якщо відповідна заява чи повідомлення містять відомості саме про кримінальне правопорушення.
Статтею 8 Кримінального процесуального кодексу України встановлено, що кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Ашинґдейн проти Сполученого Королівства» (Ashingdane v. the United Kingdom) від 28 травня 1985 року, п. 57, Series A, № 93, право на суд не є абсолютним і може підлягати легітимним обмеженням. Одним із таких обмежень є переслідування особи в кримінально-правовому порядку шляхом внесення повідомлення до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо конкретної за бажаною кримінально-правовою кваліфікацією.
Слідчим суддею встановлено, що під час розгляду заяви ОСОБА_3 уповноваженими особами ретельно перевірялися обставини та факти, на які посилався заявник, з приводу чого встановлено, що протиправних дій за його зверненням не встановлено.
Отже, слідчим суддею встановлено, що зі звернення ОСОБА_3 не вбачається те, що обставини, викладені в заявах про вчинене кримінальне правопорушення, свідчать про наявність складу кримінальних правопорушень, заяви не містить посилання на певні ознаки кримінальних правопорушень, що дають можливість встановити їх попередню кваліфікацію.
У зв'язку із зазначеним, виходячи з того, що при зверненні із заявами про кримінальне правопорушення до повноважного органу досудового розслідування заявником усіх вимог кримінального процесуального закону дотримано не було при посиланні на факти, які викладені у заяві (повідомленні) та за відсутності об'єктивних даних, які б свідчили про вчинення кримінального правопорушення і підтверджували викладені у повідомленні (заяві) факти, в їх сукупності та взаємозв'язку, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність оскаржуваної бездіяльності та про відсутність достатніх правових підстав для задоволення скарги
Виходячи із вищевикладеного, слідчий суддя, оцінивши докази, надані сторонами у справі, їх належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, відповідно до статті 94 Кримінального процесуального кодексу України, дійшла висновку про відмову у задоволенні скарги у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 303, 306-307, 309, 376, 392, 532 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя -
У задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність посадових осіб Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, - відмовити у повному обсязі.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складено 23 травня 2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1