Справа № 344/7361/25
Провадження № 3/344/2803/25
22 травня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Ковалюк І.П., за участі представника Івано-Франківської митниці Тирського В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , паспорт для виїзду за кордон НОМЕР_1 , за ч.6 ст.481 Митного кодексу України, -
ОСОБА_1 вчинив перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб, за наступних обставин.
Так, 18.03.2025 року Івано-Франківською митницею Державної митної служби України отримано лист ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17.03.2025 року №2/3/1302, щодо законності перебування на митній території України транспортного засобу марки "JEEP", модель "GRAND CHEROKEE", кузов номер (VIN) - НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 .
В ході проведення перевірки згідно зазначеної інформації, яка внесена до АСМО "Інспектор" та в ЄАІС Держмитслужби України встановлено, що 23.10.2018 року о 20 год. 22 хв. через відділ митного оформлення №1, митного поста "Кучурган", пункту пропуску "Кучурган-Первомайськ", Одеської митниці громадянином Республіки Молдова, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт для виїзду за кордон НОМЕР_1 , ввезено на митну територію України транспортний засіб марки "JEEP", модель "GRAND CHEROKEE", кузов номер (VIN) - НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , 2001 року випуску, в режимі "тимчасове ввезення" терміном до 1 року та за межі митної території України не вивезений.
За результатами даної перевірки в діях громадянина Республіки Молдова, ОСОБА_2 щодо не вивезення транспортного засобу марки "JEEP", модель "GRAND CHEROKEE", кузов номер (VIN) - НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , вбачаються ознаки порушення митних правил за частиною 6 статті 481 Митного кодексу України, що передбачає адміністративну відповідальність у вигляді штрафу або конфіскацію такого транспортного засобу.
Крім того зазначено, що станом на 19.03.2025 року, згідно наявних баз даних Держмитслужби, вищезазначений транспортний засіб за межі митної території України не вивезений та до митного оформлення не подавався.
У відповідності до ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митним органом з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Згідно ч. 2 ст. 380 МКУ, транспортні засоби особистого користування, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені у статті 319 цього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом X цього Кодексу.
Згідно ч. 5 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб.
Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.
Згідно з ч. 5 ст. 255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій). Транспортні засоби за кодами 8701 - 8705 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, тимчасово ввезені під зобов'язання про зворотне вивезення, не можуть бути розкомплектовані на запасні частини, передані у володіння або користування іншим особам. Такі транспортні засоби можуть бути оформлені для постійного користування після сплати відповідних податків та зборів, передбачених законодавством при ввезенні транспортних засобів для вільного використання. Відповідальність за невивезення за митний кордон України транспортних засобів, що були тимчасово ввезені на митну територію України під зобов'язання про зворотнє вивезення у строк, зазначений у зобов'язанні про зворотнє вивезення, установлюється Митним кодексом України.
Івано-Франківською митницею гр. ОСОБА_2 було направлено повідомлення від 19.03.2025 року №7.21-3/20-01/14/1211 з проханням з'явитися до митниці для з'ясування обставин невивезення у встановлений термін транспортного засобу марки "JEEP", модель "GRAND CHEROKEE", кузов номер (VIN) - НОМЕР_2 .
На повідомлення Івано-Франківської митниці для надання пояснень та складання протоколу про порушення митних правил громадянин Республіки Молдова, ОСОБА_2 не з'явився.
На дату складання цього протоколу відсутні документи які мають юридичне значення та які свідчать про обставини непереборної сили, що виключають ознаки порушення митних правил України з боку громадянина Республіки Молдова, ОСОБА_2 , який відповідає за дотримання умов митного режиму “тимчасове ввезення» обраного під час ввезення на митну територію України транспортного засобу марки "JEEP", модель "GRAND CHEROKEE", кузов номер (VIN) - НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 .
Станом на 31.03.2025 року транспортний засіб марки JEEP", модель "GRAND CHEROKEE", кузов номер (VIN) - НОМЕР_2 , 2001 року випуску за межі митної території України громадянином ОСОБА_2 не вивезено та продовжує перебувати на території України з перевищенням строку "тимчасове ввезення" більше ніж на 30 днів.
Згідно АСМО Інспектор громадянин Республіки Молдова, ОСОБА_2 до відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ст.481 Митного кодексу України протягом року не притягувався.
Таким чином, громадянин Республіки Молдова ОСОБА_2 , перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу марки "JEEP", модель "GRAND CHEROKEE", кузов номер (VIN) - НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , більше ніж на тридцять діб.
Івано-Франківською митницею 31.03.2025року відповідно до ст.511 МК України тимчасово вилучено транспортний засіб марки "JEEP", модель "GRAND CHEROKEE", кузов номер (VIN) - НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 .
03.04.2025р. Івано-Франківською митницею відповідно до ст.ст.508,515,516 МК України винесено постанову, для призначення експертизи вилученого товару який знаходиться на складі Івано-Франківської митниці (вул.Польова 6, м.Івано-Франківськ) та направлено до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби.
09.04.2025 Спеціалізованою лабораторією з питань експертизи та досліджень Держмитслужби проведено товарознавчу експертизу вилученого товару, за результатами якої складено висновок від 09.04.2025 № 1420003400-0249.
Загальна вартість вилучених товарів згідно із висновком експерта СЛЕД Держмитслужби за результатами проведення товарознавчої експертизи від 09.04.2025 № 1420003400-0249 становить 213 667,33грн.
ОСОБА_1 на виклик суду повторно не з'явився, однак належним чином був повідомлений про місце та час розгляду справи відносно нього.
Представник Івано-Франківської митниці в судовому засіданні підтримав викладені у протоколі обставини.
Заслухавши пояснення представника митниці, дослідивши та оцінивши надані письмові докази, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, вважаю наступне.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до змісту вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митним органом з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.
Так, при розгляді даної адміністративної справи судом достовірно було встановлено, що вина ОСОБА_1 доводиться матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема, протоколом про порушення митних правил від 31.03.2025 №0019/UA206000/2025, витягом “за даними Диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску» автоматизованої системи митного оформлення “Інспектор», листом ІНФОРМАЦІЯ_2 від 17.03.2025 року №2/3/1302, та іншими матеріалами справи в їх сукупності.
Ч.6 статті 481 МК України, передбачено відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
Суд вважає, що в матеріалах справи зібрано достатньо доказів, які згадані вище, що вказують на вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України.
За таких обставин, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 є всі ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України.
Відповідно до вимог ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне притягнути ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 Митного кодексу України та з врахуванням особи, суспільної небезпеки скоєного, обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу.
Суд вважає, що саме такий вид стягнення буде відповідати завданню Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо охорони прав і свобод громадян, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків та відповідальності перед суспільством
На підставі наведеного ст.ст.481 Митного кодексу України, керуючись ст.ст.40-1, 283-287, 294 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 Митного кодексу України, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу марки "JEEP", модель "GRAND CHEROKEE", кузов номер (VIN) - НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , 2001 року випуску.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 - 605 гривень 60 копійок судового збору.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Іванна КОВАЛЮК