58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34, е-mail: inbox@cv.arbitr.gov.ua
м. Чернівці
23 травня 2025 року Справа № 926/1643/25
Господарський суд Чернівецької області у складі судді Швеця М.В., розглянувши клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково виробниче підприємство "ТЕМП-3000" - Галя Є.С. про розгляд справи у закритому судовому засіданні у справі
за позовом Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково виробниче підприємство "ТЕМП-3000"
про стягнення штрафних санкцій в сумі 1589640,36 грн
за участю представників сторін - не викликались
Державне підприємство Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" звернулось до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково виробниче підприємство "ТЕМП-3000" про стягнення штрафних санкцій в сумі 1589640,36 грн за прострочення строків поставки товару за державним контрактом (договором) про закупівлю № 32/02-24-РМ від 23.02.2024 року.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами державного контракту (договору) про закупівлю № 32/02-24-РМ від 23.02.2024 року в частині своєчасної поставки товару, у зв'язку із чим позивачем відповідно до п. 8.2. договору нарахував пеню за ставкою 0,5% від вартості несвоєчасно поставленого товару за кожну добу затримки за період з 23.04.2024 року по 24.04.2024 року (2 календарні дні) у сумі 1589640,36 грн.
Протоколом автоматизованого розподілу справи між суддями від 19.05.2025 року позовну заяву вх. № 1643 передано на розгляд судді Швецю М.В.
Ухвалою суду від 20.05.2025 року відкрито провадження у справі постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 05.06.2025 року о 11:00 год.
23.05.2025 року через систему "Електронний суд" від представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково виробниче підприємство "ТЕМП-3000" - адвокат Галя Є.С. надійшло клопотання вх. № 1709 про розгляд справи у закритому судовому засіданні яке, з урахуванням принципу процесуальної економії, суд вважає за можливе розглянути без виклику сторін в судове засідання.
В обґрунтування поданого клопотання представник відповідача вказує, що відкритий судовий розгляд цієї справи може мати наслідком завдання значної шкоди інтересам національної безпеки та оборони України внаслідок відображення службової інформації з обмеженим доступом в оприлюдненому судовому рішенні. З посиланням на накази Міноборони України № 720 від 27.12.2016 та Головнокомандувача Збройних Сил України № 73 від 03.03.2022 зазначає, що інформація щодо забезпечення продукцією та виконання робіт за замовленням Міноборони, потреба в озброєнні, номенклатура та обсяги постачання, інші нормативно визначені відомості щодо матеріального забезпечення Збройних Сил України є службовою інформацією, а під час дії правового режиму воєнного стану забороняється розголошення відомостей, зокрема, щодо найменування військових частин (підрозділів) та інших військових об'єктів в районах виконання бойових (спеціальних) завдань, географічні координати місць їх розташування, щодо кількості озброєння та бойової техніки, матеріально-технічних засобів, їх стану та місця зберігання. З метою нерозголошення указаних відомостей для запобігання їх використання ворожою розвідкою для визначення потенційних місць ракетних ударів або використання іншим чином проти України позивач просить здійснювати подальший розгляд справи у закритому судовому засіданні. Як наслідок, позивач просить здійснювати розгляд справи у закритому судовому засіданні.
Розглянувши клопотання представника відповідача, матеріали справи, суд зазначає, що спірні правовідносини між Державним підприємством Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Науково виробниче підприємство "ТЕМП-3000" виникли під час виконання державного контракту (договору) про закупівлю № 32/02-24-РМ від 23.02.2024 року.
Предметом позову є стягнення грошових коштів за порушення строків поставки товару за договором № 32/02-24-РМ від 23.02.2024 року в сумі 1589640,36 грн.
Згідно п. 14.1. договору сторони погодили, що будь-яка інформація про діяльність однієї із Сторін цього Договору, яка стане відомою іншій Стороні цього Договору у зв'язку з підписанням та/або виконанням та/або припиненням цього Договору є конфіденційною інформацією (далі - Конфіденційна інформація). Цим Сторони до Конфіденційної інформації по даному Договору відносять, зокрема, адреса складу ОТРИМУВАЧА, персональні дані фізичних осіб, які можуть бути передані у зв'язку з виконанням Сторонами даного Договору. Сторони гарантують, що прийом-передача персональних даних, інші можливі дії з такими даними у зв'язку з виконанням даного Договору будуть здійснюватися Сторонами при повному дотримання ними законодавства України про захист персональних даних, у тому числі Закону України «Про захист персональних даних».
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який в подальшому було продовжено та діє на даний час.
Згідно з наказом Головнокомандувача Збройних Сил України “Про організацію взаємодії між ЗСУ, іншими складовими сил оборони та представниками засобів масової інформації на час дії правового режиму воєнного стану» від 3 березня 2022 року № 73 до інформації, розголошення якої може призвести до обізнаності противника про дії Збройних Сил України, інших складових сил оборони, негативно вплинути на хід виконання завдань за призначенням під час дії правового режиму воєнного стану, належить, зокрема, інформація щодо найменування військових частин (підрозділів) та інших військових об'єктів в районах виконання бойових (спеціальних) завдань, географічні координати місць їх розташування, описи, зображення та умовні позначки, які ідентифікують або можуть ідентифікувати об'єкти, а також інформація про військові частини (підрозділи), форми, методи, тактику їх дій та способи застосування за призначенням.
Наказом Міністерства Оборони України № 605 від 17.10.2023 “Про затвердження Переліку відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію (ПСІ-2023)» визначено відомості Міноборони, які містять службову інформацію, в тому числі:
- відомості за окремими показниками про номенклатуру, обсяги, строки, виконавців, замовників з виробництва, закупівлі та постачання озброєння, військової техніки, інших матеріально-технічних засобів, виконання робіт та надання послуг в особливий період, створення спеціальних формувань, передачі приміщень, будівель та споруд, земель Збройним Силам України, іншим військовим формуванням під час мобілізації та у воєнний час у цілому щодо окремого підприємства (установи, організації, філії) (п. 5.8);
- відомості про відвантаження товарів оборонного призначення та інших матеріально-технічних засобів за сукупністю всіх показників (найменування та кількість товарів оборонного призначення із зазначенням серійних (заводських) номерів та їх вартості, реквізити державних контрактів (договорів), одержувачі вантажу) (п. 10.16);
- відомості за окремими показниками про кількість, вартість, строки постачання продовольства, речового майна, ракетного палива, основних видів пального та мастильних матеріалів, технічних засобів, інших матеріальних засобів на мирний та воєнний час, за винятком відомостей, що повинні розміщуватись в електронній системі публічних закупівель Prozorro (п. 10.23);
- відомості про зміст державних контрактів (договорів) на поставку (закупівлю) зразків озброєння, військової і спеціальної техніки, ракет та боєприпасів та комплектувальних виробів до них, а також на виконання робіт з будівництва споруд спеціального призначення та робіт (послуг) зі створення об'єктів інфраструктури, що укладаються від імені Міністерства оборони України з виконавцями державних контрактів (договорів) з оборонних закупівель для забезпечення потреб Збройних Сил України (п. 10.33).
Згідно Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом Центрального управління Служби Безпеки України № 383 від 23.12.2020, до відомостей, що становлять державну таємницю, зокрема, належать:
- відомості про кількість, потребу, строки поставки військовим формуванням чи правоохоронним органам для забезпечення їх боєздатності основних видів пального (мастильних матеріалів), речового майна та продовольства (п. 1.4.8);
- відомості за сукупністю всіх показників про найменування, кількість озброєння (військової техніки, боєприпасів, спеціальних комплектувальних виробів, запасних частин та матеріалів до них), вартість, терміни (строки) постачання (проведення робіт, надання послуг з відновлення (ремонту) озброєння (військової техніки, боєприпасів, спеціальних комплектувальних виробів, запасних частин та матеріалів до них), місце поставки, що містяться в окремих договорах (контрактах), які укладаються для потреб військових формувань (правоохоронних органів, ДССЗЗІ) при їх функціонуванні в умовах правового режиму воєнного стану або особливого періоду (1.4.14).
Зі змісту договору № 32/02-24-РМ від 23.02.2024 року, додатків до нього, доданих до позовної заяви первинних документів, якими оформлені господарські операції з виконання договору, вбачається, що ці документи містять відомості, які входять до переліку службової інформації згідно з наказом Міноборони № 605 від 17.10.2023.
Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України “Про інформацію» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна чи службова інформація.
Частиною 2 статті 6 Закону України “Про інформацію» передбачено, що право на інформацію може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
За змістом частин 1, 2 статті 20, частини 1 статті 21 Закону України “Про інформацію» за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом, будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом, інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.
Закон України “Про доступ до публічної інформації» у частинах 1, 2 статті 6 визначає, що інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація; обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
- виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
- розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
- шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Відповідно до статті 8 Закону України “Про доступ до публічної інформації» таємна інформація - це інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі. Таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 9 Закону України “Про доступ до публічної інформації» до службової може належати інформація, зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці. Закупівля товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становить державну таємницю, здійснюється за закритими закупівлями відповідно до цього Закону з урахуванням положень закону, що регулює питання захисту державної таємниці (ч. 1 ст. 18 Закону України “Про оборонні закупівлі»).
За приписами частини 1 статті 8 Господарського процесуального кодексу України розгляд справ у господарських судах проводиться усно і відкрито, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно з частиною 8 статті 8 ГПК України розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, установлених законом.
Про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала. Суд ухвалою може оголосити судове засідання закритим повністю або закритою його частину (ч. 9 ст. 8 ГПК України).
Положеннями частин 10, 11 статті 8 ГПК України встановлено, що розгляд справи та вчинення окремих процесуальних дій у закритому судовому засіданні проводяться з додержанням правил здійснення судочинства в господарських судах. Під час такого розгляду можуть бути присутні лише учасники справи, а в разі необхідності - свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі. Суд попереджає зазначених осіб про обов'язок не розголошувати інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбувається в закритому судовому засіданні. Використання систем відеоконференц-зв'язку та транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет у закритому судовому засіданні не допускаються.
За результатами розгляду клопотання представника відповідача, суд встановив, що матеріали справи № 926/1643/24 містять інформацію, яка в установленому порядку віднесена до службової таємниці, і її розголошення може завдати шкоди інтересам національної безпеки України у період воєнного стану. З урахуванням наведених обставин суд дійшов до висновку, що клопотання представника відповідача про розгляд справи в закритому судовому засіданні є обґрунтованим і підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково виробниче підприємство "ТЕМП-3000" - адвоката Галя Є.С. про розгляд справи у закритому судовому засіданні - задовольнити.
2. Розгляд справи № 926/1643/25 здійснювати у закритому судовому засіданні.
3. Попередити сторони про обов'язок не розголошувати інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи відбувається в закритому судовому засіданні.
Ухвала набрала чинності 23.05.2025 року та оскарженню не підлягає.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/
Суддя М.В. Швець