18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
14 травня 2025 року м.Черкаси Справа № 925/1610/24
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Г.М.Скиби, за участю секретаря судового засідання А.М.Буднік, у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами загального позовного провадження розглянув справу
за позовом заступника керівника Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави
до відповідачів: 1) Будищенської сільської ради, Черкаська область, Черкаський район, с.Будище, вул.30-річчя Перемоги,42;
2) Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, м.Черкаси, вул.Смілянська,131
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів - фізичної особи ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою водного фонду
за участю повноважних представників сторін:
від прокуратури: Куліш А.А. - прокурор відділу, за посадою;
від відповідача-1: Бобер Д.О. - адвокат, за ордером;
від відповідача-2: Науменко А.О. - за довіреністю;
від третьої особи: участі не брав.
Заступник керівника Черкаської окружної прокуратури звернувся в інтересах держави в Господарський суд Черкаської області із позовом до відповідачів: Будищенської сільської ради та Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з вимогами про:
усунення перешкод територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації (запису) земельної ділянки водного фонду за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1000 га в Державному земельному кадастрі із категорією земель рекреаційного призначення, із одночасним припиненням речового права комунальної власності Будищенської сільської ради на неї;
стягнення з відповідачів на користь Черкаської обласної прокуратури (18015, м.Черкаси, бул.Шевченка,286, код ЄДРПОУ 02911119, розрахунковий рахунок UA138201720343160001000003751, код класифікації видатків бюджету - 2800) судового збору в сумі 2422,40 грн.
Ухвалами суду: від 06.01.2025 - відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання 17.02.2025; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів фізичну ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ); від 17.02.2025 - у зв'язку із отриманням повідомлення про замінування приміщення Господарського суду Черкаської області та евакуацією працівників та відвідувачів суду в безпечне місце проведення підготовчого засідання відкладено на 17.03.2025; від 17.03.2025 - відмовлено у задоволенні клопотання відповідача-1 від 21.01.2025 (вх.суду №1033/25 від 21.01.2025) про залучення до участі у справі Виконавчого комітету Будищенської сільської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача-1; закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті у судове засідання 16.04.2025; від 16.04.2025 - задоволено клопотання прокурора, оголошено перерву в проведенні судового засідання до 05.05.2025.
Третя особа була належним чином повідомлена про дату, час та місце цього засідання, однак участі повноважного представника не забезпечила, про причини його неявки до суду не повідомила.
Згідно з відповідями, сформованими засобами підсистеми ЄСІТС "Електронний суд" за запитами судді Скиби Г.М.:
від 17.03.2025 №8107490 (а.с.181) - фізична особа ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) не має зареєстрованого електронного кабінету в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд";
від 17.03.2025 №1202876 (а.с.180) з Єдиного державного демографічного реєстру - в Єдиному державному демографічному реєстрі містяться такі відомості про фізичну особу ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ): місце реєстрації - АДРЕСА_1 .
Ухвали суду були направлені третій особі за адресою місцезнаходження, зареєстрованою у встановленому законом порядку, однак повернуті поштою з відмітками "адресат відсутній за вказаною адресою" (а.с.104, 159, 184, 197).
Згідно із статтями 3, 4 і 5 Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні": декларування та реєстрація місця проживання (перебування) особи здійснюється з метою ведення офіційного листування та здійснення інших комунікацій з особою; особа одночасно може мати лише одне задеклароване або одне зареєстроване місце проживання (перебування); громадянин України, який проживає на території України, а також іноземець чи особа без громадянства, який на законних підставах постійно або тимчасово проживає на території України, зобов'язані протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати або зареєструвати його. Відповідно до п.4 Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 №265, особа може задекларувати/ зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Відповідно до ст.27 Господарського процесуального кодексу України для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцем проживання фізичної особи, яка не є підприємцем, визнається зареєстроване у встановленому законом порядку місце її проживання або перебування.
Відповідно до ч.7 ст.120 ГПК України у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу (…), за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до п.5 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки (…) про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Відмітку пошти "адресат відсутній за вказаною адресою" суд оцінює як "відсутність особи за адресою", оскільки така особа була відсутня у момент доставки їй поштового повідомлення особисто листоношею та оскільки надалі (протягом установленого законом 5-ти денного строку його зберігання у поштовому відділенні) така особа не отримала поштове відправлення суду з власної волі.
Оголошення про виклик третьої особи - фізичної особи ОСОБА_1 у судові засідання були розміщені на офіційному веб-сайті судової влади України 17.03.2025, 17.04.2025 (а.с.179, 196).
У справі наявне клопотання представника третьої особи, адвоката Мисана В.М. від 18.03.2025 (вх.суду №4287/25 від 18.03.2025, а.с.182) про ознайомлення з матеріалами справи та отримання копій документів з неї. Разом з тим, представник третьої особи правом, наданим йому, як учаснику справи ч.1 ст.42 Господарського кодексу України, на ознайомлення з матеріалами справи, участь у судових засіданнях, подання пояснень не скористався.
Отже, третя особа була належним чином повідомлена про час і місце розгляду справи, однак участі повноважного представника у судове засідання не забезпечила, про причини його неявки в суд не повідомила.
Явка учасника справи обов'язковою не визнавалась.
Відповідно до ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, у зв'язку з чим суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами без участі учасників справи, які не з'явились.
Прокурор у позовній заяві (а.с.1), відповідях на відзиви від 28.01.2025 (вх.суду №1402/25 та №1403/25 від 29.01.2025, а.с.140-152) та у судових засіданнях позовні вимоги підтримав і пояснив, що:
рішенням Свидівоцької сільської ради "Про надання дозволу громадянам на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, для індивідуального дачного будівництва та для особистого селянського господарства" від 10.07.2015 №53-20 надано дозвіл ОСОБА_2 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 загальною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва;
рішенням сесії Свидівоцької сільської ради "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам" від 11.08.2015 №54-5, затверджено проект землеустрою та передано ОСОБА_1 у власність земельну ділянку, розташовану по АДРЕСА_1 з кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва, а п.16 вказаного рішення земельну ділянку внесено до категорії земель рекреаційного призначення, яка буде використовуватись для індивідуального будівництва. На підтвердження реєстрації права власності Норченко В.А. на спірну земельну ділянку Черкаським районним управлінням юстиції видано останньому Свідоцтво про право власності серії НОМЕР_2 від 16.09.2015 та внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно - запис №11198225 від 15.09.2015;
рішення сесії Свидівоцької сільської ради "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам" від 11.08.2015 №54-5 в частині відведення ОСОБА_1 у власність земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 з кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва не відповідало вимогам чинного законодавства (з огляду на незаконну зміну цільового призначення спірної земельної ділянки із земель водного фонду (болота та прибережна захисна смуга Кременчуцького водосховища річки Дніпро) на землі рекреаційного призначення), внаслідок чого спірна земельна ділянка була протиправно передана у приватну власність для потреб індивідуального дачного будівництва. Вказане стало підставою для звернення 25.07.2018 заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури до Черкаського районного суду із позовом до Свидівоцької сільської ради Черкаського району, ОСОБА_1 , про визнання незаконним та скасування рішення Свидівоцької сільської та свідоцтв про право власності;
рішенням Черкаського районного суду від 31.01.2022 у справі №707/1448/18 позов заступника керівника Черкаської окружної прокуратури задоволено; зокрема:
усунуто перешкоди територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні майном шляхом визнання незаконним та скасування рішення Свидівоцької сільської ради від 11.08.2015 №54-5 "Про затвердження проєктів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам" в частині відведення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1 га, розташованої в адміністративних межах Будищенської сільської ради, в межах населеного пункту с.Свидівок; усунуто перешкоди територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації права приватної власності ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за № 11198225 від 15.09.2015 р. на земельну ділянку за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1 га, розташованої в адміністративних межах Будищенської сільської ради, в межах населеного пункту с.Свидівок, з одночасним припиненням речового права на неї; усунуто перешкоди територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою водного фонду за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1 га, розташованої в адміністративних межах Будищенської сільської ради, в межах населеного пункту с.Свидівок, шляхом зобов'язання ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) її повернення на користь територіальної громади с. Свидівок в особі Будищенської сільської ради (ЄДРПОУ 26323723). Рішення набрало законної сили 03.03.2022 і в апеляційному порядку сторонами не оскаржувалось;
забезпечуючи реальне порушення законного інтересу держави та на виконання рішення Черкаського районного суду від 31.01.2022 у справі №707/1448/18, державним реєстратором Черкаського районного управління юстиції Гнатиком А.І. на підставі рішення від 27.09.2023 внесено запис про припинення речового права ОСОБА_1 на земельну ділянку за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210. На підставі рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області Дудіної-Богданової К.О. від 09.10.2023 №69657150 речове право комунальної власності на спірну земельну ділянку зареєстроване за Будищенською сільською радою - запис від 09.10.2023 №52046056;
порушення законних інтересів держави полягає у незаконному володінні Будищенською сільською радою земельною ділянкою водного фонду та її реєстрації Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області в Державному земельному кадастрі, як земельної ділянки рекреаційного призначення для індивідуального дачного будівництва, що не відповідає дійсному цільовому призначенню останньої, є протиправним та позбавляє права територіальної громади с.Свидівок у користуванні і розпорядженні спірною земельною ділянкою;
на запит прокурора від 29.10.2024 за вих.№54-6356вих.24 до Будищенської сільської ради про вирішення питання зміни цільового призначення (в тому числі) спірної земельної ділянки, з метою внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, які б відповідали її дійсному цільовому призначенню, та реєстрації речових прав на неї за територіальною громадою с.Свидівок в особі Будищенської сільської ради, саме як земель водного фонду, остання листом від 03.12.2024 вих.№02-17/5382 повідомила, що на черговій сесії Будищенської сільської ради від 29.11.2024 депутатським корпусом рішення "Про розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності, цільове призначення яких змінюється" прийнято не було, відповідно зміни цільового призначення спірної земельної ділянки Будищенською сільською радою вживатись не будуть;
на запит прокурора від 23.12.2024 №54-7377вих24 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області щодо зміни цільового призначення спірної земельної ділянки отримано відповідь останнього від 25.12.2024 №10-23-0.2-8875/2-24 про те, що цільове призначення земельної ділянки комунальної та приватної власності змінюється лише за рішенням сільської, селищної, міської ради, на території якої розташована земельна ділянка;
припинення існування спірної земельної ділянки за категорією земель - "землі рекреаційного призначення" переслідує легітимну мету державного контролю за використанням майна за цільовим призначенням. Важливість цих інтересів зумовлюється, зокрема, особливим статусом земельної ділянки - її належністю до земель водного фонду. Отже, державна реєстрація земельної ділянки шляхом внесення до Державного земельного кадастру передбачених законом відомостей про її формування, а також скасування державної реєстрації - є результатом реалізації органами Держгеокадастру належних їм контрольних функцій у сфері управлінської діяльності. Речові права на спірну земельну ділянку виникли усупереч нормам земельного, водного законодавства. Оскільки орган, уповноважений на зміну цільового призначення спірної земельної ділянки - Будищенська сільська рада, та орган, уповноважений на державну реєстрацію земельної ділянки - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області - є відповідачами у справі, то орган, уповноважений здійснювати захист порушених інтересів територіальної громади у спірних правовідносинах відсутній. Отже, прокурор набуває статусу позивача у цій справі у питанні захисту інтересів держави в особі територіальної громади с.Будище Черкаського району.
Відповідач-1 у відзиві на позов від 21.01.2025 (вх.суду №1033/25 від 21.01.2025, а.с.117) та його представник у судових засіданнях проти задоволення позову заперечив і пояснив, що:
cпірна земельна ділянка знаходиться на території Будищенської територіальної громади. Згідно із нормами Земельного та Водного кодексів України землі водного фонду можуть перебувати у комунальній формі власності, а саме Будищенської сільської ради. Остання є законним представником територіальної громади с.Свидівок згідно із Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Проте прокурор при формуванні позовних вимог не вказав в інтересах саме якого органу він подав позовну заяву і хто в кінцевому результаті при винесенні рішення буде розпорядником вказаної земельної ділянки, якщо право комунальної власності буде скасовано;
спірна земельна ділянка належить саме до комунальної власності Будищенської сільської ради та згідно з Генеральним планом с.Свидівок є територією рекреаційного призначення, разом з тим, у рішенні Черкаського районного суду від 31.01.2022 у справі №707/1448/18 Генеральний план с.Свидівок не був врахований;
на законодавчому рівні, як окрема категорія земель, землі рекреаційного призначення були визначені у Земельному кодексі України. Правове регулювання використання земель рекреаційного призначення здійснюється Земельним, Водним і Лісовим кодексами України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища". Землі рекреаційного призначення можуть одночасно належати до інших категорій земель, для яких встановлені обмеження на передачу у комунальну або приватну власність: земель природно-заповідного фонду, оздоровчого призначення, історико-культурного призначення, лісогосподарського призначення, водного фонду;
у рішенні Черкаського районного суду Черкаської області від 31.12.2022 у справі №707/1448/18 не зобов'язано Будищенську сільську раду змінити цільове призначення спірної земельної ділянки. Відповідно, протиправної бездіяльності Будищенська сільська рада не вчиняла і спірна земельна ділянка законно віднесена до земель рекреаційного призначення.
Відповідач-2 у відзиві на позов від 20.01.2025 (вх.суду №922/25 від 20.01.2025, а.с.108) та його представник у судових засіданнях пояснив, що:
органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад в силу приписів Закону України "Про місцеве самоврядування" здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності;
об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення уповноваженого органу, за винятком випадків, передбачених законом;
відповідно до ч.1 ст.71 Закону України "Про місцеве самоврядування" територіальні громади, органи та особи місцевого самоврядування самостійно реалізовують надані їм повноваження. Отже, державні кадастрові реєстратори Головного управління не здійснили б реєстрацію земельної ділянки, якби не було відповідних рішень органів місцевого самоврядування;
Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області скасує реєстрацію спірної земельної ділянки у разі відсутності зареєстрованих речових прав та після надходження відповідного звернення.
Одночасно, у відзиві відповідачем-2 заявлено клопотання не покладати судовий збір на Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області за результатами розгляду справи.
У судовому засіданні 05.05.2025 судом оголошено про перехід до стадії ухвалення судового рішення та повідомлено учасників справи про час його проголошення - о 09:00 год. 14.05.2025.
Відповідно до положень ст.233, 240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні проголошено та приєднано до справи вступну та резолютивну частини судового рішення.
Судом встановлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини.
09.07.2015 фізичною особою ОСОБА_1 подано сільському голові с.Свидівок заяву на надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.72).
Рішенням Свидівоцької сільської ради від 10.07.2015 №5320 (а.с.72 зворот) надано дозвіл громадянці ОСОБА_1 , жительці АДРЕСА_1 на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га у приватну власність для індивідуального дачного будівництва, що знаходиться в межах населеного пункту АДРЕСА_1 .
06.08.2015 інженером-землевпорядником/фізичною особою-підприємцем Бондар Д.М. розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,10 га у власність громадянки ОСОБА_1 для індивідуального дачного будівництва за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.71). Згідно з розшифровкою земель по землекористувачах та угіддях, наведеною в експлікації за формою 6-зем, у власність громадянки ОСОБА_1 передбачено надати земельну ділянку загальною площею 0,1000 га; код цільового використання землі - 07.03-для індивідуального дачного будівництва; вид угідь згідно кадастру - відкриті землі без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом, з них: піски - 0,1000 га ; по проекту - піски. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджено Управлінням Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області, Управлінням Планування та архітектури Черкаського району та затверджений рішенням Свидівоцької сільської ради.
Рішенням Свидівоцької сільської ради від 11.08.2015 №54-5 (а.с.24) затверджено громадянам проекти із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, для ведення особистого селянського господарства та для індивідуального дачного будівництва в межах населеного пункту с.Свидівок, розроблених ДП "Укрспецзем", ФОП Бондарем Д.М., ДП "Міський земельно-кадастровий центр", ТОВ "Геоверв" (п.1); надано громадянці ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,10 га (кадастровий номер 7124986000:04:005:0210) у власність для індивідуального дачного будівництва в адмінмежах с.Свидівок, вулиця Дахнівська (п.12); земельні ділянки віднесено до категорії земель житлової та громадської забудови, які будуть використовуватися для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), сільськогосподарського призначення, які будуть використовуватися для ведення особистого селянського господарства та землі рекреаційного призначення, які будуть використовуватися для індивідуального дачного будівництва (п.16); зобов'язано громадян зареєструвати право власності на земельні ділянки в реєстраційній службі Черкаського районного управління юстиції Черкаської області (п.17); зобов'язано землевпорядника сільської ради внести зміни в земельно-облікові документи (п.18); передано проекти із землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, для ведення особистого селянського господарства та для індивідуального дачного будівництва на постійне зберігання в управління Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області (п.19);
від 08.10.2015 №56-25 (а.с.32) затверджено генеральний план розміщення земельних ділянок під дачне будівництво в АДРЕСА_2 , розроблений КПВАПП "Архбюро" Черкаського району (п.1); зобов'язано землевпорядника сільської ради внести зміни в земельно-облікові документи (п.2).
15.09.2015 державним реєстратором Черкаського районного управління юстиції до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис №11198225 про право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,10 га за адресою АДРЕСА_1 , цільове призначення - для індивідуального будівництва (а.с.69).
06.09.2015 Черкаським районним управлінням юстиції на підтвердження реєстрації права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,10 га за адресою АДРЕСА_1 видано останній Свідоцтво про право власності серії НОМЕР_2 .
Згідно з висновком експерта Державного науково-дослідного Експертно-криміналістичного центру МВС України від 07.07.2017 №19/12-3/13 (а.с.39) за результатами проведеної на виконання постанови Головного управління Національної поліції України в Черкаській області від 17.01.2017 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30.03.2016 за №12016250000000103, судової земельно-технічної експертизи - земельна ділянка з кадастровим номером 712486000:04:005:0210, розташована на території Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області в с.Свидівок вул.Дахнівська, повністю знаходиться в межах 100 метрової технічно-експлуатаційної зони державної гідротехнічної споруди "Будище-Свидівська дамба".
Черкаською місцевою прокуратурою з метою вивчення питання щодо наявності підстав для вжиття заходів представницького характеру під час відведення у власність громадянам земельних ділянок для потреб індивідуального дачного будівництва за рахунок земель водного фонду, відведених для будівництва і обслуговування Кременчуцького водосховища, направлено запити про відповідність містобудівної документації, якою передбачена можливість здійснення індивідуального дачного будівництва на земельних ділянках в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району, вимогам законодавства, і отримано відповіді:
від Департаменту містобудування, архітектури, будівництва та житлово-комунального господарства Черкаської обласної державної адміністрації від 08.06.2018 №01-01-24/386 (а.с.31) - що інформація про наявність розробленої та належним чином затвердженої містобудівної документації, якою передбачена можливість здійснення індивідуального дачного будівництва на земельних ділянках в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району в межах населеного пункту, в управлінні відсутня; для відведення зазначених вище земельних ділянок необхідно було розробити і затвердити детальний план території відповідно до норм чинного законодавства; відповідно до п.3 ст.24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється; з огляду на викладене, згадана у запиті містобудівна документація не відповідає вимогам законодавства в частині порядку її розроблення, погодження та затвердження; містобудівною документацією, яка б надавала можливість отримання земельних ділянок - є розробка плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 №290, розглянутого на засіданні архітектурно-містобудівної ради та такого, що пройшов процедуру громадського обговорення щодо врахування громадських інтересів (ст.20, 21 Закону);
від Міськрайонного управління у Черкаському районі та м.Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 14.03.2018 №10-23-0.222-274/120-18 (а.с.33) - що згідно з формою 6-зем "Звіт про кількісні характеристики земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності" земельна ділянка з кадастровим номером 712486000:04:005:0210 станом на 01.01.2014 та на 01.01.2015 обліковувалась в адмінмежах населеного пункту, як землі загального користування; вид угідь - штучні водосховища;
від Черкаського регіонального управління водних ресурсів Дніпровське басейнове управління водних ресурсів Державного агентства водних ресурсів України від 28.02.2018 №138/11 (а.с.35) - що земельні ділянки (зокрема з кадастровим номером 712486000:04:005:0210) знаходяться в межах пікетів 18-20 Будище-Свидівської захисної дамби; технічно експлуатаційна зона дамби має ширину 116,0 м від гребеня дамби в сторону Кременчуцького водосховища, де заборонена будь-яка господарська діяльність; на зазначені земельні ділянки Управління висновків та погоджень не надавало, будь-якої участі у відборі, наданні, зміні цільового призначення вказаних земельних ділянок не приймало через відсутність повноважень; відповідно до ст.4, 85 Водного кодексу України та ст.58, 59 Земельного кодексу України землі водного фонду можуть надаватися лише у тимчасове користування;
від Державного агентства водних ресурсів України від 11.11.2016 №5672/3/11-16 (а.с.36) - Будище-Свидівська захисна дамба довжиною 16,7 км обліковується на балансі Черкаського регіонального управління водних ресурсів Держводагентства; відповідно до технічної документації, довжина верхнього укосу (від гребеня дамби у бік Кременчуцького водосховища) складає 100-116 м, що є технічно-експлуатаційною зоною і де діяльність регламентується статтями 4,85 Водного кодексу України та 58 Земельного кодексу України; ширина прибережної захисної смуги в межах Кременчуцького водосховища складає 100,0 м (ст.88 Водного кодексу України); згідно із ст.89 Водного кодексу України прибережні захисні смуги є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності із забороною будівництва будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних);
від Державного агентства водних ресурсів України від 19.04.2018 №2348/9/11-18 (а.с.38) - що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розташованих в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області Держводагентством та сектором у Черкаській області Держводагентства не погоджувалися.
Рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 31.01.2022 у справі №707/1448/18 (а.с.77) позов заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури до Свидівоцької сільської ради Черкаського району Черкаської області, Норченко Владислави Альбертівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів - Будищенська сільська рада Черкаського району Черкаської області про визнання незаконним та скасування рішення Свидівоцької сільської ради, свідоцтва про право власності, державної реєстрації права власності на земельну ділянку, задоволено, зокрема: усунуто перешкоди територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні майном шляхом визнання незаконним та скасування рішення Свидівоцької сільської ради від 11.08.2015 №54-5 "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам" в частині відведення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1 га, розташованої в адміністративних межах Будищенської сільської ради, в межах населеного пункту с. Свидівок; усунуто перешкоди територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації права приватної власності ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за №11198225 від 15.09.2015 на земельну ділянку за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1 га, розташовану в адміністративних межах Будищенської сільської ради, в межах населеного пункту с.Свидівок, з одночасним припиненням речового права на неї; усунуто перешкоди територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою водного фонду за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1 га, розташованою в адміністративних межах Будищенської сільської ради, в межах населеного пункту с.Свидівок, шляхом зобов'язання ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) її повернення на користь територіальної громади с.Свидівок в особі Будищенської сільської ради (ЄДРПОУ 26323723).
Рішення суду набрало законної сили 03.03.2023.
27.09.2023 державним реєстратором Черкаського районного управління юстиції Гнатик А.І. на підставі рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 31.01.2022 у справі №707/1448/18 проведено державну реєстрацію припинення права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку з кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1 га з цільовим призначенням "для індивідуального будівництва", а 09.10.2023 державним реєстратором Виконавчого комітету Будищенської сільської ради Черкаського району Черкаської області Дудіною-Богдановою К.О. на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 09.10.2023 індексний номер 69657150 внесено запис про право комунальної власності на спірну земельну ділянку за органом місцевого самоврядування - Будищенською сільською радою.
Відтак відповідно до статті 122 Земельного кодексу України належним розпорядником спірної земельної ділянки є територіальна громада с.Свидівок в особі Будищенської сільської ради.
На запити прокурора:
від 29.10.2024 №54-6355вих.24 (а.с.81) до Будищенської сільської ради про вирішення питання зміни цільового призначення (в тому числі) спірної земельної ділянки, з метою внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру, які б відповідали її дійсному цільовому призначенню, та реєстрації речових прав на неї за територіальною громадою с.Свидівок в особі Будищенської сільської ради, саме як земель водного фонду, остання листом від 03.12.2024 №02-17/5382 (а.с.83) повідомила, що на черговій сесії Будищенської сільської ради від 29.11.2024 депутатським корпусом рішення "Про розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальної власності, цільове призначення яких змінюється" прийнято не було, відповідно зміни цільового призначення спірної земельної ділянки Будищенською сільською радою вживатись не будуть;
від 23.12.2024 №54-7377вих24 (а.с.84) до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про вжиття заходів щодо зміни цільового призначення (в тому числі) спірної земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 на землі водного фонду відповідно до рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 31.01.2022 у справі №707/1448/18, отримано відповідь останнього від 25.12.2024 №10-23-0.2-8875/2-24 (а.с.86) про те, що цільове призначення земельної ділянки комунальної та приватної власності змінюється лише за рішенням сільської, селищної, міської ради, на території якої розташована земельна ділянка, а земельної ділянки державної власності - за рішенням органу виконавчої влади, що здійснює розпорядження відповідною земельною ділянкою.
Незаконне володіння Будищенською сільською радою земельною ділянкою водного фонду та її реєстрації Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області в Державному земельному кадастрі, як земельної ділянки рекреаційного призначення для індивідуального дачного будівництва, що не відповідає дійсному цільовому призначенню останньої, є протиправним та позбавляє права територіальної громади с.Свидівок у користуванні і розпорядженні спірною земельною ділянкою, - стали підставою для звернення заступника керівника Черкаської окружної прокуратури у Господарський суд Черкаської області із позовом в інтересах держави до відповідачів Будищенської сільської ради та Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з вимогами про: усунення перешкод територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації (запису) земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1 га в Державному земельному кадастрі із категорією земель рекреаційного призначення, із одночасним припиненням речового права комунальної власності Будищенської сільської ради на неї.
Оцінюючи пояснення учасників та докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до повного задоволення.
Згідно з приписами постанови Пленуму Верховного суду України від 18.12.2009 №14 "Про судове рішення у цивільній справі", рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми. Обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню, а також якщо рішення містить вичерпні висновки суду, що відповідають встановленим на підставі достовірних доказів обставинам, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з положеннями Пленуму ВГСУ від 23.03.2012 №6 "Про судове рішення" при прийнятті рішення суд має врахувати майнові інтереси сторін, не надаючи переваги одному учаснику над іншим. Рішення має ґрунтуватися на повній та всебічній оцінці доказів у конкретній справі.
Відповідно до статті 236 Господарського процесуального кодексу України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
З урахуванням режиму воєнного стану та ймовірності повітряної тривоги в місті Черкаси, а також відключення електромережі відповідно до Графіку погодинного відключення електричної енергії по електричним мережам Черкаської області, розробленого ПАТ "Черкасиобленерго", у Господарському суді Черкаської області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи.
Справу розглянуто у розумні строки, ураховуючи вищевказані обставини та факти.
Суд відзначає, що у пункті 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) гарантується "процесуальна" справедливість, тобто змагальні провадження, у процесі яких у суді на рівних засадах заслуховуються аргументи сторін (рішення Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) "Star Cate Epilekta Gevmata and Others v. Greece" від 06.07.2010 №54111/07).
Щодо статусу прокурора в господарському процесі.
Відповідно до ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Частиною 3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено виключні підстави для представництва прокурором в суді законних інтересів держави - у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до статті 53 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст.2 АПК України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) від 08.04.1999 № 3-рп/99 Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (п. 3 мотивувальної частини).
Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 звернула увагу, що захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.06.2019 у справі №587/430/16-ц зазначила, що системне тлумачення абзацу 1 частини 3 статті 23 Закону дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.
У справі, що розглядається судом, наявність інтересів держави в особі територіальної громади с.Свидівок полягає в недотриманні органом місцевого самоврядування - Будищенською сільською радою встановленого державного порядку щодо зміни цільового призначення земель та порушенні встановлених обмежень та режиму використання земель водного фонду.
Орган, уповноважений здійснювати захист порушених інтересів територіальної громади у спірних правовідносинах, відсутній. Відтак, прокурор набуває статусу позивача у цій справі у питанні захисту інтересів держави в особі територіальної громади с.Будище.
Аналогічні правові позиції викладені: у постанові Верховного Суду від 19.06.2018 у справі №914/1701/17, де зазначено, що безпосередність звернення прокуратури без зазначення компетентного органу, який здійснює функції держави в спірних відносинах, цілком правомірно обґрунтовується перевищенням міськрадою як органом місцевого самоврядування, що здійснює правомочності власника майна, належного територіальній громаді міста, встановлених законом меж її владних повноважень, а також необхідністю захисту інтересів держави в частині забезпечення права місцевої громади розпоряджатися землею, яка їй належить, що власне і стало підставою для звернення прокурора з цим позовом; у постанові Верховного Суду від 14.07.2020 у справі №487/10132/14-ц - щодо статусу прокурора (як самостійного позивача), де орган місцевого самоврядування визначений в статусі відповідача.
У постанові Верховного Суду від 05.11.2019 у справі №804/4885/18 зазначено, що під "інтересом держави" слід розуміти, у тому числі, такий, який охоплює інтереси мешканців територіальної громади, зокрема, у таких сферах, як охорона здоров'я, благоустрій населених пунктів, оскільки відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
У позовній заяві прокурор стверджує, що при формуванні земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1 га сільською радою неправомірно визначено цільове призначення земельної ділянки, як землі рекреаційного призначення, - "для індивідуального дачного будівництва". На переконання прокурора, існують об'єктивні ризики її забудови в порушення фактичного правого режиму земель водного фонду. Звертаючись із позовом, прокурор прагне відновити порушене право територіальної громади с.Свидівок на належне розпорядження землями комунальної власності, недопущення незаконної забудови земель водного фонду та можливості використання вказаної земельної ділянки представниками всієї територіальної громади. Метою позову прокурора є відновлення порушеного права шляхом приведення спірної земельної ділянки у становище, яке існувало до її передачі у приватну власність на підставі скасованого рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 31.12.2022 у справі №707/1448/18 рішення Свидівоцької сільської ради від 11.08.2015 №54-5 "Про затвердження проєктів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам" в частині відведення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1 га, розташованої в адміністративних межах Будищенської сільської ради, в межах населеного пункту с. Свидівок.
Заступник керівника Черкаської окружної прокуратури звернувся до Будищенської сільської ради із запитом від 29.10.2024 №54-6355вих.24 (а.с.81) у якому просив у строк до 12.11.2024 повідомити про наміри вжиття Будищенською сільською радою заходів щодо зміни цільового призначення земельних ділянок на землі водного фонду, як це визнано рішеннями судів у вказаних справах.
Листом від 03.12.2024 №02-14/5382 (а.с.83) Будищенська сільська рада повідомила Черкаську окружну прокуратуру про те, що заходи щодо зміни цільового призначення вказаних прокурором у запиті земельних ділянок на землі водного фонду вживатися не будуть, оскільки земельні ділянки, які розташовані по АДРЕСА_1 відповідно до Генерального плану с.Свидівок, затвердженого рішенням ради №34-34 від 11.07.2017, визначені як землі рекреаційного призначення (рекреаційна зона).
Порушення встановленого законом порядку здійснення права власності на землю, у тому числі шляхом протиправної зміни цільового призначення, порушує право власності територіальної громади с. Свидівок.
Звернення прокурора із позовом, що розглядається, спрямоване на відновлення права територіальної громади с.Свидівок (в розумінні необмеженого кола осіб), порушеного внаслідок неправомірних дій органу місцевого самоврядування - Будищенської сільської ради, який є відповідачем у справі.
Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області відповідно до покладених на нього завдань, здійснює ведення Державного земельного кадастру, інформаційну взаємодію Державного земельного кадастру з іншими інформаційними системами в установленому порядку, здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації, веде поземельні книги та видає витяги із Державного земельного кадастру про земельні ділянки. Реєстрацію спірної земельної ділянки в Державному земельному кадастрі України здійснено державним кадастровим реєстратором Управління Держземагентства у Черкаському районі. Отже, уповноважений орган на усунення такого порушення шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки - є Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, як держатель кадастрового реєстру.
Заступником керівника Черкаської окружної прокуратури 23.12.2024 на адресу Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області направлено лист №54-7377вих24 (а.с.84) з відомостями про наявність порушення інтересів територіальної громади с.Свидівок та необхідність приведення цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 у відповідність до рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 31.12.2022 у справі №707/1448/18 шляхом припинення речового права комунальної власності Будищенської сільської ради та скасування державної реєстрації (запису) про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі.
25.12.2024 Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області на адресу Черкаської окружної прокуратури направлено лист №10-23-0.2-8875/2-24 (а.с.86) з відомостями про неможливість поновлення порушеного інтересу територіальної громади с.Свидівок шляхом зміни цільового призначення земельних ділянок, зазначених у запиті прокурора, оскільки цільове призначення земельної ділянки комунальної та приватної власності змінюється лише за рішенням сільської, селищної, міської ради, на території якої розташована земельна ділянка, а земельної ділянки державної власності - за рішенням органу виконавчої влади, що здійснює розпорядження відповідною земельною ділянкою.
Враховуючи, що орган, уповноважений здійснювати зміну цільового призначення спірної земельної ділянки - Будищенська сільська рада, та уповноважений на державну реєстрацію земельної ділянки орган - Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області є відповідачами у справі, то орган, уповноважений здійснювати захист порушених інтересів територіальної громади у спірних правовідносинах, відсутній. Відтак, прокурор набуває статусу позивача у цій справі у питанні захисту інтересів держави в особі територіальної громади с.Свидівок.
Суд вважає, що наведені обставини є достатньо обґрунтованими підставами для звернення прокурора в суд з метою захисту інтересів держави у даній справі.
Прокурор звернувся в суд із позовом, в якому просить усунути перешкоди територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації (запису) земельної ділянки водного фонду за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1 га в Державному земельному кадастрі із категорією земель рекреаційного призначення, із одночасним припиненням речового права комунальної власності Будищенської сільської ради на неї.
В обґрунтування вимог прокурор посилається на порушення відповідачем-1 вимог земельного законодавства при формуванні земельної ділянки водного фонду як об'єкта цивільних прав та набуття права комунальної власності на земельну ділянку як земельної ділянки рекреаційного призначення для індивідуального дачного будівництва, що не відповідає її дійсному цільовому призначенню і позбавляє територіальну громаду с.Свидівок права користуватися та розпоряджатися спірною земельною ділянкою відповідно до її цільового призначення.
Відповідно до частини 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, Черкаський районний суд, ухвалюючи рішення від 31.01.2022 у справі №707/1448/18, яким позов заступника керівника Черкаської місцевої прокуратури, який діє в інтересах держави в особі територіальної громади села Свидівок, задовольнив повністю, зокрема: усунув перешкоди територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні майном шляхом визнання незаконним та скасування рішення Свидівоцької сільської ради від 11.08.2015 №54-5 "Про затвердження проєктів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам" в частині відведення ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) земельної ділянки за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1 га, розташованої в адміністративних межах Будищенської сільської ради, в межах населеного пункту с. Свидівок; усунув перешкоди територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації права приватної власності ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за №11198225 від 15.09.2015 на земельну ділянку за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1 га, розташовану в адміністративних межах Будищенської сільської ради, в межах населеного пункту с.Свидівок, з одночасним припиненням речового права на неї; усунув перешкоди територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою водного фонду за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1 га, розташованою в адміністративних межах Будищенської сільської ради, в межах населеного пункту с.Свидівок, шляхом зобов'язання ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) її повернення на користь територіальної громади с.Свидівок в особі Будищенської сільської ради (ЄДРПОУ 26323723), - установив, що:
"Рішенням Свидівоцької сільської ради Черкаського району №53-20 від 10.07.2015 надано дозвіл Норченко В.А. на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 загальною площею 0,10 га для індивідуального дачного будівництва.
В подальшому, рішенням сесії Свидівоцької сільської ради Черкаського району №54-5 від 11.08.2015 "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам", затверджено проект землеустрою та надано у власність у тому числі: Норченко В.А. за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210, а п.16 спірного рішення земельні ділянки віднесено до категорії земель рекреаційного призначення, які будуть використовуватись для індивідуального дачного будівництва.
На підтвердження реєстрації права власності Черкаським районним управлінням юстиції видано ОСОБА_1 свідоцтво на право власності на земельну ділянку площею 0,1 га НОМЕР_2 від 16.09.2015.
Рішення сесії Свидівоцької сільської ради Черкаського району №54-5 від 11.08.2015, в частині відведення відповідачу у власність земельної ділянки підлягає визнанню протиправним та скасуванню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням сесії Свидівоцької сільської ради Черкаського району №50-23 від 27.04.2015 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельної ділянки площею 1,6 га в адміністративних межах Свидівоцької сільської ради в межах населеного пункту с.Свидівок Черкаського району, розроблену ФОП Бондар Д.М.
Відповідно до п. 1.1 вказаного рішення Свидівоцької сільської ради земельну ділянку загальною площею 1,6 га, переведено із земель загального користування (штучні водосховища) та земель, не наданих у власність або постійне користування в межах населеного пункту (інші захисні насадження) до земель не наданих у власність або постійне користування в межах населеного пункту (угіддя піски).
Частиною 1 ст.20 Земельного кодексу України встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Відповідно до ст.35 Закону України "Про землеустрій" інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Пунктом 1 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України №513 від 23.05.2012, встановлено, що визначення виду угідь до формування земельних ділянок із земель запасу, не переданих у власність та користування, а також віднесення таких земельних ділянок до певної категорії може здійснюватися за результатами інвентаризації земель, проведеної за рішенням сільських, селищних, міських рад - у межах населених пунктів, райдержадміністрацій - за їх межами.
Так згідно п. 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державний земельний кадастр" до державної реєстрації права державної чи комунальної власності на земельні ділянки формування земельних ділянок за рахунок земель державної та комунальної власності, визначення їх угідь, а також віднесення таких земельних ділянок до певних категорій може здійснюватися на підставі матеріалів інвентаризації земель, проведеної за рішенням: у межах населених пунктів - сільських, селищних, міських рад, за їх межами - районних державних адміністрацій.
Матеріали інвентаризації земель у такому разі підлягають погодженню в порядку погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та затверджуються органами, які прийняли рішення про проведення інвентаризації.
З наданих прокурором доказів вбачається, що вказаної процедури дотримано не було, а відтак цільове призначення спірної земельної ділянки залишилось як землі загального користування, зайняті штучними водосховищами, оскільки визначеного Земельним кодексом України порядку зміни цільового призначення не дотримано.
З наявних матеріалів справи вбачається, що Свидівоцької сільською радою Черкаського району під час відведення у власність ОСОБА_1 спірної земельної ділянки порушено порядок встановлення цільового призначення спірної земельної ділянки, оскільки в силу вимог ст.58 Водного кодексу України землі, зайняті водосховищами, являються землями земель водного фонду.
/.../ Правовим наслідком прийняття органом місцевого самоврядування акту, який суперечить Конституції або законам України, відповідно до ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є визнання його незаконним в судовому порядку.
/.../ Відповідно до ч.3 ст.24 Закону України "Про основи містобудування" у разі відсутності детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.
Враховуючи зазначені норми, надання земельних ділянок у приватну власність громадянам для індивідуального дачного будівництва в межах населеного пункту має передбачатись детальним планом території (повинен узгоджуватись зі схемою планування території (частини території) району.
Так рішенням сесії Свидівоцької сільської ради Черкаського району №56-25 від 08.10.2015 затверджено розроблений КПВАПП "Архбюро" Черкаської районної ради Генеральний план розміщення земельних ділянок під дачне будівництво в АДРЕСА_2 .
Відповідно до листа Управління архітектури та містобудування Черкаської обласної державної адміністрації №01-01-24/386 від 08.06.2018 вказана містобудівна документація не відповідає вимогам законодавства, в частині порядку її розроблення, погодження і затвердження.
З наявних матеріалів справи вбачається, що спірну земельну ділянку для потреб індивідуального дачного будівництва відведено на підставі розробленої, погодженої та затвердженої не у відповідності до вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №290 від 16.11.2011, а висновок відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Черкаської районної державної адміністрації №277 від 05.08.2015, який міститься в матеріалах проекту відводу без будь-якого правового підґрунтя.
/.../ Як вбачається з листа Міськрайонного управління Держгеокадастру у Черкаському районі та м.Черкаси №10-23-0.222-274/120-18 від 14.03.2018, станом на 01.01.2015, тобто до проведення інвентаризації земель сільською радою та до фактичного відведення у приватну власність, спірна земельна ділянка обліковувалась як землі загального користування вид угідь штучні водосховища.
На підставі вище вказаних обставин, затвердження проекту щодо відведення земельних ділянок, цільове призначення яких встановлено як землі рекреаційного призначення, до отримання позитивного висновку державної експертизи землевпорядної документації, суперечить вимога чинного законодавства.
Судом встановлено, що земельна ділянка загальною площею 1,6 га, за рахунок якої сформована спірна земельна ділянка перед виданням оскаржуваного рішення включала землі водного фонду.
А тому, згідно з приписами ч.3 ст.186-1 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду підлягав також погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства.
Відповідно до Положення про Державне агентство водних ресурсів України,затверджене Указом Президента України №453/2011 від 13.04.2011, Державне агентство водних ресурсів України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.
Як вбачається з листа Державного агентства водних ресурсів України № 2348/9/11-18 від 19.04.2018 проектна документація щодо відведення у власність ОСОБА_1 спірної земельної ділянки не погоджувалась, а відтак, законодавчої вимоги щодо необхідності отримання висновку про погодження проекту відведення земельних ділянок водного фонду також дотримано не було.
Крім того, згідно листа Черкаського регіонального управління водних ресурсів №138/11 від 28.02.2018 та графічним відображенням профілю дамб на Кременчуцькому водосховищі, технічно-експлуатаційна зона дамби має ширину 116,0 м від гребеня дамби в сторону Кременчуцького водосховища, де заборонена будь-яка господарська діяльність.
Позивачем до суду надано висновок експерта Державного науково-дослідним експертно-криміналістичним центром Міністерства внутрішніх справ України № 19/12-3/13 від 07.07.2017, проведеної у межах досудового розслідування кримінального провадження №12016250000000103, згідно якого вбачається, що земельна ділянка відведена у власність ОСОБА_1 за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210, загальною площею 0,1 га, розташована на території Свидівоцької сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту частково знаходиться в межах технічно-експлуатаційної зони державної гідротехнічної споруди "Будище-Свидівська дамба". Передачею у власність спірної земельної ділянки ОСОБА_1 , на якій розташована гідротехнічна споруда (частина Будище-Свидівської захисної дамби), фактично передано частину вказаного об'єкту у власність. /.../ Враховуючи вказане, судом встановлено порушення права власності держави на захисну гідроспоруду, а саме частину Будище-Свидівської захисної дамби. Відповідно до ч.1 ст.391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
/.../ Враховуючи те, що рішення Свидівоцької сільської ради №54-5 від 11.08.2015 є особливим видом правочину та на його підставі виникла у ОСОБА_1 право на землю, обґрунтованим є застосування наслідків його недійсності, що полягає у скасуванні державної реєстрації права власності за набувачем незаконно переданої земельної ділянки.
Захист порушених прав держави в силу вимог законодавства України про реєстрацію речових прав на нерухоме майно, можливий виключно шляхом визнання недійсним свідоцтв на право власності на нерухоме майно та скасування державної реєстрації права власності, зареєстрованого в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно."
Рішення Черкаського районного суду Черкаської області від 31.01.2022 у справі №707/1448/18 набрало законної сили 03.03.2022.
Прокурор, Будищенська сільська рада, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області є учасниками справ №707/1448/18 та №925/1610/24.
З огляду на викладене та з врахуванням норм ч.4 ст.75 Господарського процесуального кодексу України, суд у даній справі дійшов висновків про:
приналежність спірної земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 до земель водного фонду (з огляду на її розташування в межах технічно-експлуатаційної зони державної гідротехнічної споруди "Будище-Свидівська дамба");
неможливість перебування земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 як такої, що належить до категорії земель водного фонду, у приватній власності ОСОБА_1 ;
наявність порушень Свидівоцькою сільською радою процедури розпорядження спірною земельною ділянкою, оскільки землі водного (штучні водосховища та захисна споруда) в силу закону не можуть перебувати у приватній власності.
Обґрунтовуючи позовні вимоги у даній справі, прокурор стверджує, що при формуванні земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 Свидівоцькою сільською радою неправомірно визначено цільове призначення вказаної земельної ділянки, як "землі рекреаційного призначення для індивідуального дачного будівництва" без урахування меж прибережної захисної смуги Кременчуцького водосховища річки Дніпро та правого режиму земель водного фонду, відтак порушене право територіальної громади має бути відновлене шляхом приведення спірної земельної ділянки у становище, яке існувало до її передачі у приватну власність фізичній особі ОСОБА_1 , а згодом - держаної реєстрації права комунальної власності, на підставі скасованого рішенням Черкаського районного суду Черкаської області від 31.01.2022 у справі №707/1448/18 рішення Свидівоцької сільської ради від 11.08.2015 №54-5 "Про затвердження проектів із землеустрою та надання земельних ділянок у власність громадянам".
Застосування судом норм права до спірних відносин:
Правовідносини, що виникли між сторонами, є цивільними, врегульовані Конституцією України, нормами земельного та цивільного законодавства України.
Відповідно до ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно із ст.4 Водного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.
Відповідно до норм Земельного кодексу України:
ч.1 ст.1. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави;
ч.1-3 ст.2. Земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об'єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї);
ч.1 ст.3. Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами;
ч.2 ст.4. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель;
ст.5. Земельне законодавство базується на таких принципах: б) забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; ґ) забезпечення гарантій прав на землю;
ст.12. До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
ч.1, 3 ст.19. Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим;
ст.21. Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; г) притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель;
ч.1, 2 ст.58. До земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів; ґ) штучно створеними земельними ділянками в межах акваторій морських портів. Для створення сприятливого режиму вздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водних об'єктів встановлюються водоохоронні зони, межі яких зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівнях. Відомості про межі водоохоронних зон вносяться до Державного земельного кадастру;
ч.1-3 ст.78. Право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності;
ч.1 ст.79. Земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами;
ч.1-5 ст.79-1. Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок;
ч.10 ст.79-1. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі;
ч.13 ст.79-1. Земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі /.../ скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації /.../. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень);
ч.1, п."ґ" ч.4 ст.83. Землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. До земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі водного фонду, крім випадків, визначених цим Кодексом;
ч.1, 2, 5 ст.116. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом;
ст.125. Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав;
ст.126. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень";
ч.2, 3 ст.152. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: /.../ б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; /.../.
Згідно із ч.3 ст.26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються. У разі якщо в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, наявні відомості про речові права, обтяження речових прав, припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації, або якщо відповідним судовим рішенням також визнаються речові права, обтяження речових прав, одночасно з державною реєстрацією припинення речових прав чи обтяжень речових прав проводиться державна реєстрація набуття відповідних прав чи обтяжень. При цьому дата і час державної реєстрації набуття речових прав, обтяжень речових прав, що були припинені у зв'язку з проведенням відповідної державної реєстрації та наявні в Державному реєстрі прав, у тому числі в його невід'ємній архівній складовій частині, залишаються незмінними.
Відповідно до частини 10 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі /.../ ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
Згідно із Законом України "Про Державний земельний кадастр":
ст.1. У цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж; державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера;
ст.15. 1. До Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки: кадастровий номер; місце розташування, у тому числі дані Державного адресного реєстру (за наявності); опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів, координат поворотних точок, геометричних параметрів, назв, адрес будівель, споруд та інженерних мереж, ідентифікаторів об'єктів будівництва та закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; відомості про заходи щодо охорони земель і ґрунтів; нормативна грошова оцінка; частину земельної ділянки, на якій може проводитися гідротехнічна меліорація; відомості про назву, код (номер) меліоративної мережі, яка забезпечує гідротехнічну меліорацію відповідної земельної ділянки; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку; відомості про земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами. 2. Відомості про земельну ділянку містять інформацію про її власників (користувачів), зазначену в частині другій статті 30 цього Закону, зареєстровані речові права відповідно до даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до Цивільного кодексу України:
ч.1 ст.15. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання;
ст.391. Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Отже, до земель водного фонду України відносяться землі, на яких хоча й не розташовані об'єкти водного фонду, але за своїм призначенням вони сприяють функціонуванню і належній експлуатації водного фонду, виконують певні захисні функції. Чинним законодавством установлено їх особливий правовий режим використання.
Відповідно до ч.4 ст.59 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту. Землі водного фонду можуть бути віднесені до земель морського і внутрішнього водного транспорту в порядку, встановленому законом.
Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд дійшов висновку, що:
за наявності законодавчих обмежень щодо заборони здійснення капітальної забудови земель у межах прибережних захисних смуг реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 у Державному земельному кадастрі з визначенням її меж, площі та цільовим призначенням для індивідуального дачного будівництва, категорія земель: земля рекреаційного призначення, - порушує встановлений законом порядок використання земельної ділянки та порушує право територіальної громади с.Свидівок на використання земельної ділянки відповідно до її цільового призначення;
державна реєстрація спірної земельної ділянки як об'єкта цивільних прав здійснена в результаті протиправного формування земельної ділянки та необґрунтованої зміни її цільового призначення, без урахування вставлених законом обмежень щодо використання земель водного фонду.
Однією із загальних засад цивільного законодавства є судовий захист цивільного права та інтересу. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Передумовою для захисту прав та охоронюваних законом інтересів особи є наявність такого права або інтересу та порушення або оспорювання їх іншою особою (іншими особами).
Припинення існування спірної земельної ділянки за категорією земель - "землі рекреаційного призначення" переслідує легітимну мету державного контролю за використанням майна за цільовим призначенням. Важливість цих інтересів зумовлюється, зокрема, особливим статусом земельної ділянки - її належністю до земель водного фонду.
Державна реєстрація земельної ділянки шляхом внесення до Державного земельного кадастру передбачених законом відомостей про її формування, а також скасування державної реєстрації є результатом реалізації органами Держгеокадастру належним їм контрольних функцій у сфері управлінської діяльності.
Відтак, вимогу прокурора про усунення перешкод територіальній громаді с.Свидівок у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації (запису) земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1000 га в Державному земельному кадастрі із категорією земель рекреаційного призначення, - суд визнає обґрунтованою; спосіб захисту обраний прокурором - належним та ефективним, та доходить висновку про наявність підстав для задоволення позову у цій частині - в розумінні вимог ст.ст. 15, 16 ЦК України.
Щодо вимоги про припинення речового права комунальної власності Будищенської сільської ради на спірну земельну ділянку, суд зазначає, що останнє виникло усупереч нормам земельного та водного законодавства та є похідним від первісної вимоги скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Відповідно до ч.13 ст.79-1 Земельного кодексу України земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі, зокрема скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).
Наведене вище зумовлює підстави для припинення речового права комунальної власності Будищенської сільської ради на спірну земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Відтак, вимога прокурора про припинення речового права комунальної власності Будищенської сільської ради за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1000 га підлягає до задоволення.
Одночасно суд зауважує, що скасування реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 у Державному земельному кадастрі та припинення речового права власності Будищенської сільської ради на неї у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно не є підставою припинення права комунальної власності територіальної громади с.Свидівок (Будищенської ОТГ).
Землями територіальних громад вважаються всі землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах "а" і "б" п.4 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Земельного кодексу України.
Сформувавши спірну земельну ділянку з дотриманням порядку, встановленого ст.79-1 Земельного кодексу України та з дотриманням вимог водного та земельного законодавства України, територіальна громада с.Свидівок в особі Будищенської сільської ради вправі реалізувати усі правомочності власника земельної ділянки.
Законом України №475/97 від 17.07.1997 ратифіковано Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (далі - Конвенція) та Перший протокол до Конвенції, а відтак в силу статті 9 Конституції України вони є частиною національного законодавства України.
Згідно зі ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права, згоду на застосування якого надано Верховною Радою України (п.4 ст.11 ГПК України):
- принцип правової певності та юридичної визначеності, в тому числі недопустимість ревізування рішень судів, які набрали законної сили - з підстав бажання зацікавленої особи в переоцінці доказів (рішення "Агрокомплекс проти України" №23465/03 від 08.03.2012);
- принцип загальної оцінки судом відносин сторін та відсутності обов'язку суду давати оцінку кожній вимозі сторін (рішення "Серявін проти України" №4909/04 від 10.02.2010, рішення "Трофімчук проти України" №4241/03 від 28.10.2010);
- принцип повноти та межі обґрунтування рішення судом в залежності від характеру рішення (рішення "Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994, серія А, №303-А, п.29);
- принцип поваги до права на володіння своїм майном (рішення "Желтяков проти України" №4994/04 від 09.09.2011).
Відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Згідно із ч.9 ст.129 Господарського процесуального кодексу України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Враховуючи, що спір виник у зв'язку із не вжиттям відповідачем-1 заходів щодо зміни цільового призначення спірної земельної ділянки на землі водного фонду, що призвело до порушення прав територіальної громади с.Свидівок на її використання відповідно до цільового призначення, встановленого законом, - суд дійшов висновку стягнути судові витрати зі сплати судового збору на користь Черкаської обласної прокуратури з відповідача-1 та не стягувати їх з відповідача-2.
За вказаних обставин, з відповідача-1 на користь Черкаської обласної прокуратури належить стягнути 2422,40 грн судового збору.
Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236-241 ГПК України, господарський суд
1. Позов задовольнити повністю.
1.1. Усунути перешкоди територіальній громаді с.Свидівок Черкаського району у користуванні та розпорядженні майном шляхом скасування державної реєстрації (запису) земельної ділянки водного фонду за кадастровим номером 7124986000:04:005:0210 площею 0,1000 га в Державному земельному кадастрі із категорією земель рекреаційного призначення, із одночасним припиненням речового права комунальної власності Будищенської сільської ради (Черкаська область, Черкаський район, с.Будище, вул.30-річчя Перемоги, буд.42, код ЄДРПОУ 26323723) на неї.
1.2. Стягнути з Будищенської сільської ради (Черкаська область, Черкаський район, с.Будище, вул.30-річчя Перемоги, буд.42, код ЄДРПОУ 26323723) на користь Черкаської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02911119, адреса місцезнаходження: 18001, м.Черкаси, бул.Шевченка,286, р/р UA138201720343160001000003751 в Державній казначейській службі України у м. Київ) 2422,40 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 256-258 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 22.05.2025.
Суддя Г.М.Скиба