Рішення від 22.05.2025 по справі 916/5270/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"22" травня 2025 р.м. Одеса Справа № 916/5270/24

Господарський суд Одеської області у складі судді Невінгловської Ю.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи №916/5270/24,

за позовом: Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (73000, місто Херсон, пр.Ушакова, буд. 37; код ЄДРПОУ 44279728);

до відповідача: Громадської організації "ДОБРА СПРАВА ХЕРСОНЩИНИ" (73042, м. Херсон, вул. Алмазова Генерала, буд. 43, кв. 7; код ЄДРПОУ 42479913);

про стягнення 2099,85 грн.

1. Суть спору.

02.12.2024 до Господарського суду Одеської області надійшла позовна заява (вх.№5404/24) Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради до відповідача - Громадської організації "ДОБРА СПРАВА ХЕРСОНЩИНИ", в якій позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 2099,85 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем обов'язку внесення орендних платежів за користування нерухомим майном передбаченого Договором оренди комунального майна міської територіальної громади №2038 від 06.12.2018, у зв'язку з чим за відповідачем наявна заборгованість в розмірі 2099,85 грн.

2. Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 09 грудня 2024 року було відкрито провадження у справі №916/5270/24 та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, в порядку ст.ст. 247-252 ГПК України.

В даній ухвалі суд запропонував відповідачу подати до суду у строк до 30.12.2024 відзив на позовну заяву, оформлений відповідно до вимог ст.ст.165, 178 ГПК України; додати до відзиву докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; надіслати копію відзиву та доданих до нього доказів позивачу одночасно з надісланням відзиву до суду; відповідні докази надіслання надати до суду.

Запропонував позивачу подати до суду у строк до 13.01.2025 відповідь на відзив, оформлену відповідно до вимог ст.ст.166, 184 ГПК України; надіслати копію відповіді на відзив та доданих до неї доказів відповідачам одночасно з надісланням відповіді суду; відповідні докази надіслання надати до суду.

Запропонував відповідачу подати до суду у строк до 27.01.2025 заперечення, оформлені відповідно до вимог ст.ст.167, 184 ГПК України, надіслати копію заперечень та доданих до них доказів позивачу одночасно з надісланням заперечень до суду; відповідні докази надіслання надати до суду.

30.01.2025 до суду надійшла заява від Калугіна Д.О. надійшла заява про вступ у справу в якості представника відповідача (вх.№3401/25).

07.02.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх.№4352/25).

27.02.2025 позивачем було подано додаткові пояснення у справі (вх.№6554/25).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 ГПК України, завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Враховуючи ту обставину, що в умовах воєнного стану суди продовжують працювати в штатному режимі, з огляду на необхідність дотримання розумних строків розгляду справи з метою забезпечення доступу до правосуддя, гарантованого державою та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд здійснив розгляд даної справи в межах розумного строку.

3. Аргументи учасників справи.

3.1. Аргументи Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради.

У якості обґрунтування своїх вимог, позивач зазначає, що 06.12.2018 між Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради (правонаступником якого є Департамент розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради) та ГО "ДОБРА СПРАВА ХЕРСОНЩИНИ" було укладено Договір оренди комунального майна міської територіальної громади №2038 (далі - Договір).

Відповідно до умов зазначеного Договору, Орендарю було передано у платне строкове користування нежитлові приміщення, розташовані за адресою: м. Херсон, вул. Лавреньова, буд. 15, загальною площею 83,0 кв.м. Строк дії договору було визначено до 06.12.2043 року, однак 09.02.2024 року Договір №2038 був достроково розірваний за згодою сторін.

Як зазначає позивач, відповідно до розділу 5 Договору №2038 Орендар зобов'язувався своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату. Проте вказане зобов'язання відповідачем не було виконано, внаслідок чого утворилась заборгованість з орендної плати у розмірі 2 099,85 грн.

Позивач також повідомляє, що на адресу відповідача була направлена претензія щодо погашення заборгованості від 05.08.2024 року №01-21-1089-вих., однак поштове відправлення було повернуто відправнику у зв'язку із закінченням строку зберігання у відділенні Укрпошти.

На підставі викладеного, позивач вимушений був звернутися до суду з позовною заявою про стягнення заборгованості за Договором оренди комунального майна №2038 від 06.12.2018.

3.2. Аргументи Громадської організації "ДОБРА СПРАВА ХЕРСОНЩИНИ".

Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог у частині стягнення орендної плати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 року у розмірі 1 993,70 грн.

Зокрема, відповідач зазначає, що Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 на всій території України, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації, введено воєнний стан, який надалі неодноразово продовжувався та на момент виникнення спірних правовідносин тривав.

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 (у редакції, чинній до 07.05.2024), на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення або скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022, орендарі комунального майна, розташованого у визначених територіях, зокрема у Херсонській області, були звільнені від сплати орендної плати без необхідності окремого рішення орендодавця.

Відповідач вважає, оскільки воєнний стан тривав упродовж 2023 року, норма Постанови №634 продовжує діяти, а тому орендарі, які відповідають встановленим критеріям, не повинні сплачувати орендну плату протягом дії воєнного стану.

Крім того, Розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації №682р від 16.11.2023 передбачено звільнення від сплати орендної плати у 2023 році орендарів комунального майна, за умови подання відповідного звернення до 31.12.2023 та відсутності заборгованості на 24.02.2022 року. Відповідач дотримався цих умов, звернувшись до Позивача 27.11.2023 року із заявою про звільнення від сплати орендної плати, що підтверджується відповідними доказами.

Також відповідач зазначає, що станом на 24.02.2022 заборгованість з орендної плати була відсутня. Отже, усі умови Розпорядженням начальника Херсонської міської військової адміністрації №682р були виконані.

Враховуючи викладене, відповідач вважає, що вимоги позивача у частині стягнення орендної плати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 у розмірі 1 993,70 грн. є безпідставними та не підлягають задоволенню.

4. Фактичні обставини справи встановлені судом.

06.12.2018 між Управлінням комунальної власності Херсонської міської ради (правонаступником якого є Департамент розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради) та Громадською організацією «ДОБРА СПРАВА ХЕРСОНЩИНИ» укладено Договір оренди комунального майна міської територіальної громади №2038 (далі - Договір) (т.1, а.с.67-73).

Умовами Договору передбачено, що Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування нежилі приміщення, що розташовані за адресою: Херсонська область, місто Херсон, вулиця Лавреньова, будинок № 15, загальною площею 83,0 (вісімдесят три цілих нуль десятих) кв.м, вартість яких визначено відповідно до незалежної оцінки, виконаної Приватною фірмою «Експрес-оцінка» 30.09.2018 і становить 100 220,00 грн. Для розміщення служб організації, згідно з протоколом постійно діючої комісії з питань оренди об'єктів комунальної власності Херсонської міської територіальної громади затвердженого наказом начальника управління від 24.09.2018 №359.

Відповідно до п. 3.1. Договору орендна плата визначається відповідно до Положення про розрахунок та порядок використання плати за оренду об'єктів комунальної власності міської територіальної громади, затвердженого рішеннями міської ради від 28.12.2011 № 499 і становить 1 038,28 грн. без врахування ПДВ за рік.

Відповідно до п. 3.2. Договору орендна плата становить 86,52 грн. (базовий місяць - листопад 2018 року) згідно з рішенням міської ради від 28.12.2021 №499 перераховується Орендарем Управлінню комунальної власності на р/р 37115004006900 УДКСУ в м.Херсоні. код 852010, ЄДРПОУ 37465469, не пізніше 25 числа поточного місяця з урахуванням щомісячного індексу інфляції і податку на додану вартість відповідно до чинного законодавства.

Пунктом 3.3 Договору встановлено, що розмір орендної плати може бути переглянуто, на вимогу однієї із сторін, у разі зміни Методики її розрахунку, зміни централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством України.

Відповідно до п. 2.1 Договору вступ Орендаря у користування майном настає одночасно з підписанням сторонами цього договору та акта прийняття-передачі вказаного майна орендодавцем.

Відповідно до п. 5.2 Договору, Орендар зобов'язаний своєчасно й у повному обсязі вносити до бюджету (Орендодавцю) орендну плату.

Згідно п. 11.1 Договору визначено, що він діє з 06.12.2018 до 06.12.2043 року.

Згідно п. 11.2 Договору зміна або розірвання цього договору можуть мати місце за погодженням сторін. Зміни та доповнення, що вносяться , розглядаються сторонами протягом одного місяця.

На виконання Договору, представниками Управління комунальної власності Херсонської міської ради і ГО «ДОБРА СПРАВА ХЕРСОНЩИНИ» 09.02.2024 складено Акт прийняття-передачі об'єкта комунальної власності міської територіальної громади від балансоутримувача - суб'єкти підприємницької діяльності від 06.12.2018 (т.1, а.с.74).

На підставі Договору, до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 06.12.2018 внесено запис №148441045 про реєстрацію іншого речового права - права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами(т.1, а.с.75-76).

18.06.2021 Херсонською міською радою прийнято рішення №346 «Про внесення змін до рішень міської ради від 26.02.2021 №73, від 16.03.2021 №144 та визнання такими, що втратили чинність, рішень міської ради», яким вирішено припинити юридичну особу, виконавчий орган Херсонської міської ради - Управління комунальної власності Херсонської міської ради, реорганізувавши шляхом приєднання до департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 44279728), який, є правонаступником його прав та обов'язків, викладено Положення про департамент в новій редакції (т.1, а.с.50-58).

16.11.2023 Начальником Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області видано розпорядження «Про звільнення від сплати орендної плати за договорами оренди комунального майна» №682р., копія якого міститься в матеріалах справи (т.1, а.с.99).

Вказаним розпорядженням від 16.11.2023 № 682р вирішено, зокрема:

- Звільнити орендарів комунального майна Херсонської міської територіальної громади від сплати орендної плати у 2023 році (пункт 1);

- Звільнення від орендної плати надаються на підставі звернення орендаря, що надійшли на офіційну електронну, поштову адресу орендодавця до 31.12.2023 (пункт 2);

- Звільнення від орендної плати застосовуються до договорів оренди, чинних станом на 24.03.2022, за наказом орендодавця, за умови відсутності заборгованості з орендної плати станом на 24.02.2022 (пункт 3);

- Зміни до договору оренди про початок або припинення застосування звільнення не вносяться (пункт 4).

27.11.2023 ГО «ДОБРА СПРАВА ХЕРСОНЩИНИ» звернулась до Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради із листом, в якому в зв'язку з продовженням дії воєнного стану на території України та неможливістю ведення господарської діяльності, просила не нараховувати орендну плату за 2023 рік за договором від 06.12.2018 № 2038 на оренду приміщень цокольного поверху будинку № 15 по вул. Лавреньова.

Вказаний лист від 27.11.2023 був надісланий на електронну адресу Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради dep_kv@ukr.net (т.1, а.с.100-101).

09.02.2024 представниками ГО «ДОБРА СПРАВА ХЕРСОНЩИНИ» і Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради складено Акт повернення об'єкта комунальної власності міської територіальної громади від орендаря орендодавцю (т.1, а.с. 59).

21.02.2024 Департамент розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади ХМР листом №01-20-196-вих проінформувало ГО «ДОБРА СПРАВА ХЕРСОНЩИНИ» про результати розгляду листа №4 від 09.02.2024 (т.1, а.с.78-79).

Департамент розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради листом повідомив, що за значеними у листі договорами оренди обліковується заборгованість зі сплати орендної плати станом на 24.02.2022, зокрема, за Договором оренди від 06.12.2018 №2038 у сумі 2 123,14 грн. А отже, зазначений договір не підпадає під дію розпорядження начальника Херсонської міської військової адміністрації Херсонського району Херсонської області «Про звільнення від сплати орендної плати за договорами оренди комунального майна» від 16.11.2023 № 682р. Тому на адресу ГО «ДОБРА СПРАВА ХЕРСОНЩИНИ» надійшли рахунки на сплату орендної плати за 2023 рік, зокрема, за Договором оренди від 06.12.2018 №2038 у сумі 2 123,14 грн.

Також вказано, що після направлення рахунків на оплату Департаментом задекларовано податкові зобов'язання в Державній податкові службі за 2023 рік по Громадській організації «ДОБРА СПРАВА ХЕРСОНЩИНИ» відповідно до виставлених рахунків.

05.08.2024 Департамент розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради направив ГО «ДОБРА СПРАВА ХЕРСОНЩИНИ» претензією за №01-21-1089-вих., в якій зазначав про наявність заборгованості зі сплати оренди по Договору за період лютий 2022 - грудень 2023 в розмірі 2 123,14 грн. (т.1, а.с.62-66).

Також в матеріалах справи міститься розрахунок орендної плати ГО «ДОБРА СПРАВА ХЕРСОНЩИНИ» по Договору №12038 від 06.12.2018, за яким, заборгованість останнього за період з 01.02.2022 по 31.12.2023) становить розмір - 2099,85 грн. (т.1, а.с.60).

5. Позиція суду щодо встановлених обставин справи.

Статтею 11 Цивільного кодексу України, підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статею 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ч.1 ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Відповідно до частин першої, другої статті 283 Господарського кодексу України, за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності. За договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або єдиний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

За приписами статті 193 Господарського кодексу України та статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як встановлено п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», оренда - це речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов'язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.

Згідно із частиною четвертою статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.

Як було встановлено судом, позивач здійснено нарахування орендної плати за період з 01.02.2022 по 23.02.2022 та в період січень - грудень 2023 року.

При цьому, як вбачається з наявного в матеріалах справи розрахунку заборгованості відповідача, позивач враховує, що у починаючи з 24.02.2022 до кінця 2022 року відповідач був звільнений від обов'язку здійснювати оренду плату, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» від 27.05.2022 №634.

Відтак, сума боргу відповідача, згідно наданого розрахунку, складається з наступного:

за період з 01.02.2022 по 23.02.2022 в сумі 106,15 грн.;

за період січень - грудень 2023 року в розмірі 1993,70 грн.

Водночас, відповідач заперечує щодо правомірності нарахування орендної плати протягом 2023 року, стосовно чого суд зазначає наступне:

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022у зв'язку з військовою агресією рф проти України введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжувався та триває до теперішнього часу.

Відповідно до пп.1 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" №634 від 27.05.2022 у редакції, чинній на час існування спірних правовідносин - до 07.05.2024, установлено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна:

- фізичні особи та фізичні особи - підприємці, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану;

- які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь) (далі - визначені території).

Відповідно до пп.5 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця.

Виходячи з вищезазначених положень Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 в редакції до 07.05.2024, тобто в редакції, чинній протягом всього періоду заявленої до стягнення заборгованості (з 01.01.2023 до 31.12.2023), приймаючи до уваги місцезнаходження орендованого нерухомого майна - м. Херсон, з огляду на те, що законодавець не пов'язує звільнення від орендної плати з окремим рішенням орендодавця, суд доходить висновку про те, що відповідач у період з 01.01.2023 по 31.12.2023 був звільнений від орендної плати за вказане нерухоме майно, оскільки в цей період тривав воєнний стан в Україні.

При цьому, суд зауважує, що оскільки положення Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 не містять обмеження щодо кінцевої дати звільнення від сплати орендної дати - 31.12.2022, наявність правової конструкції "але у будь-якому разі до 31.12.2022" свідчить, що така дата вказана як кінцева лише у разі припинення воєнного стану раніше 31.12.2022.

Суд також звертає увагу, що на момент прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №634 від 27.05.2022 діяв наказ Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 "Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану", згідно з яким (в редакції станом на дату винесення Постанови Кабінету Міністрів України від №634 від 27.05.2022) до переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, включено Херсонську область.

Наказом Міністерства юстиції України від 17.11.2022 №5152/5 внесено зміни до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022 № 1307/5, та до вказаного переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану включено Херсонський район (крім смт Білозерка, сіл Дар'ївка, Музиківка, Станіслав, міста Херсон, села Чорнобаївка).

Наказ Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 "Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану" втратив чинність на підставі Наказу Міністерства юстиції №5840/5 від 27.12.2022, який набрав чинності 13.01.2023.

Нового нормативно-правового акту, який визначає перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, не прийнято.

Крім того, до Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 неодноразово вносились зміни, зокрема згідно з Постановами Кабінету Міністрів України №1026 від 13.09.2022, №1236 від 18.10.2022, №280 від 24.03.2023 та №35 від 16.01.2024, і в жодній із зазначених редакцій не було змінено положення пп.1 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022.

Вказаний підпункт Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 було змінено лише на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2024 №512, тобто, лише після 08.05.2024 було виключено положення щодо звільнення від орендної плати орендарів комунального майна, яке розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану із визначеним переліком таких адміністративно-територіальних одиниць.

Приймаючи до уваги, що законодавець після втрати чинності наказу Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 "Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану", тобто після 13.01.2023, неодноразово вносив зміни до Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022, а саме на підставі Постанов Кабінету Міністрів України №280 від 24.03.2023 та №35 від 16.01.2024, та залишав редакцію підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022: "на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна:

- фізичні особи та фізичні особи - підприємці, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану;

- які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь) (далі - визначені території)", -

Враховуючи викладене, суд зазначає, що такий "перелік адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану" визначений в самому підпункті 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022.

Суд також бере до уваги, що згідно з чинною редакцією вказаної постанови орендарям державного та комунального майна, розташованого, в тому числі на територіях бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - визначені території), не нараховується орендна плата за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку". Тобто законодавцем послідовно вирішується питання щодо звільнення вказаних орендарів від орендної плати.

Таким чином доводи про необхідність нарахування орендної плати за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 ґрунтується на помилковому (несистемному) тлумаченні нормативних актів, що регулюють вказані правовідносини.

З огляду на зазначене, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 106,15 грн. у період за лютий 2022 року (з 01.02.2022 по 23.02.2022).

Приймаючи до уваги часткове задоволення позовних вимог, витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються сторони пропорційно.

Згідно з пп. 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Подаючи у даній справі позовну заяву через підсистему "Електронний суд", позивачем сплачено 3028,00 грн судового збору.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

За правовим висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 16.11.2022 у справі №916/228/22, особи, які після 04.10.2021 подають до суду документи в електронній формі з використанням системи «Електронний суд», мають правомірні очікування, що розмір судового збору, який підлягає сплаті ними, у такому разі буде розрахований із застосуванням понижуючого коефіцієнта, що прямо передбачено в Законі України «Про судовий збір».

Отже, з урахуванням зазначених положень та висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 16.11.2022 у справі № 916/228/22, а також з огляду на обставини подання позовної заяви через підсистему «Електронний суд», розмір судового збору, який підлягав сплаті за звернення до суду першої інстанції становить 2422,40 грн., та від вказаного розміру суд розраховує витрати зі сплати судового збору що пропорційно покладаються на сторін.

При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що він має право звернутися до суду з клопотанням про повернення надлишково сплаченого судового збору в порядку, передбаченому ст. 7 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Стягнути з Громадської організації "ДОБРА СПРАВА ХЕРСОНЩИНИ" (73042, м. Херсон, вул. Алмазова Генерала, буд. 43, кв. 7; код ЄДРПОУ 42479913) на користь Департаменту розвитку об'єктів комунальної власності територіальної громади Херсонської міської ради (73000, місто Херсон, пр.Ушакова, буд. 37; код ЄДРПОУ 44279728) заборгованість в розмірі 106/сто шість/грн. 15 коп. та витрати зі сплати судового збору в розмірі 122/сто двадцять дві/грн 57 коп.

3.В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Повне рішення складено на підписано 22 травня 2025 р.

Суддя Ю.М. Невінгловська