пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
21 травня 2025 року Справа № 903/455/25
Господарський суд Волинської області у складі судді Якушевої І. О., за участю секретаря судового засідання Ведмедюка М. П.
за участю представників:
від позивача: Яковчук О. Д.- адвокат (довіреність від 09.07.2024),
від відповідача: н/з,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства “Українська залізниця», м. Київ
до Державного підприємства “Волиньвугілля», м. Нововолинськ, Волинської області
про стягнення 219090 грн.,
25.04.2025 через систему “Електронний суд» до Господарського суду Волинської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства “Українська залізниця» про стягнення з Державного підприємства “Волиньвугілля» 219090 грн. штрафу за неправильно зазначену у накладній масу вантажу.
Ухвалою суду від 30.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження та відкрито провадження у справі; розгляд справи призначено на 21 травня 2025 року.
Ухвалу суду від 30.04.2025 надіслано сторонами в електронному вигляді до їх електронних кабінетів, що підтверджується довідками про доставку електронних листів від 30.04.2025.
В судове засідання відповідач не з'явився, відзиву на позов не подав.
Представник позивача в судовому засіданні 21.05.2025 позовні вимоги підтримав.
Відповідно до ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Неявка в судове засідання представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, оскільки відповідач належним чином повідомлений про судовий розгляд, а тому на підставі статті 202 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за відсутності відповідача за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов висновку про те, що вимога Акціонерного товариства “Українська залізниця» до Державного підприємства “Волиньвугілля» про стягнення 219090 грн. штрафу підлягає до задоволення.
У процесі розгляду справи встановлено, що 17.03.2020 Державне підприємство "Волиньвугілля" (надалі - замовник) приєдналося до публічного договору № 32365965/2020-003 про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом Акціонерного товариства «Українська залізниця» (надалі - перевізник), що підтверджується заявою про прийняття в цілому пропозиції (акцепту) укладення договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом, підписаною електронним цифровим підписом представником замовника - провідним економістом Новосад Н. А. та повідомленням про укладення договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом, яке підписане представником перевізника начальником відділу Михайлюковою Н. М., в якому повідомляється про укладення договору, та присвоєні коди замовника як відправника / одержувача: 3867, як платника: 5734357 (а.с. 6-7).
Повноваження представника замовника підтверджуються довіреністю № 10 від 16.03.2020 (а.с. 8).
Відповідно до п. 1 довіреності Новосад Н. А. надано право підписувати в електронному вигляді із застосуванням кваліфікованого електронного підпису від імені ДП «Волиньвугілля» договір про надання послуг з організації перевезень вантажів.
Згідно з п. 1.1. договору про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом, надання вантажного вагону для перевезення, інших послуг, пов'язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у власних вагонах перевізника, вагонах залізниць інших держав та/ або вагонах замовника, пов'язаних з цим супутніх послуг (далі послуги) і проведення розрахунків за ці послуги.
У розумінні договору користування вагоном не є орендою майна, а плата за користування власним вагоном перевізника не є орендною платою.
Відповідно до п. 1.4. договору надання послуг за договором може підтверджуватись накладною, накопичувальною карткою, зведеною відомістю, відомістю плати за користування вагонами, відомістю плати за подавання / забирання вагонів та маневрову роботу, зведеними відомостями та іншими документами.
19.11.2024 Державне підприємство "Волиньвугілля" відправлено вагони № 64168255, № 64563406 зі станції Іваничі Львівської залізниці із вантажем - вугілля кам'яне не поіменоване; одержувач - ПАТ «Центренерго» Трипільська ТЕС, станція Трипілля - Дністровське Південно - Західної залізниці, що підтверджується залізничною накладною № 36604833 від 19.11.2024 (а.с. 9).
23.11.2024 на станції Здолбунів Львівської залізниці на підставі показників електронної тензометричної ваги та актів загальної форми № 8286, № 8288 було затримано вагони № 64168255, № 64563406 для контрольного комісійного зважування на статичній вазі.
Вагони було відчеплено для перевірки і при зважуванні виявлено надлишок вантажу у вагонах, що підтверджується актами загальної форми № 90 та № 91 від 26.11.2024 (а.с. 11-12).
Результати комісійного зважування було зафіксовано у комерційному акті № 350002/73 (а.с. 17-19), де зазначено, що працівниками станції Здолбунів Львівської залізниці проведено контрольне комісійне зважування маси вантажу на 150 т залізничних вагах і виявлено:
- у вагоні № 64168255 зазначено у перевізних документах маса нетто 7000 кг, в дійсності виявлено: маса нетто 70600 кг, маса брутто 94100 кг., тара з документу 23500 кг, вантажопідйомність вагона 70000 кг, що більше проти документа та вантажопідйомності на 600 кг;
- у вагоні № 64563406 зазначено у перевізних документах маса нетто 70000 кг, в дійсності виявлено: маса нетто 70650 кг, маса брутто 93850 кг., тара з документу 23200 кг, вантажопідйомність вагона 70000 кг, що більше проти документа та вантажопідйомності на 6500 кг.
Згідно з показниками ваги вагони навантажено понад норму, що загрожувало безпеці руху у відповідності до п.15.27. розділу 15 Правил технічної експлуатації вагонів.
25.11.2024 ДП «Волиньвугілля» направило на адресу станції Здолбунів розпорядження № 43 про надання можливості забрати і вивезти власними силами надлишок вантажу (а.с.20).
Як зазначає позивач у позовній заяві та пояснювала представник позивача у судовому засіданні, надлишок вантажу вивезено відповідачем зі станції Здолбунів.
19.12.2024 позивач на адресу відповідача направив претензію № Д-2/11274 з вимогою сплатити штраф в розмірі 219 090,00 грн. за неправильно зазначену у накладній масу вантажу (а.с. 21).
16.01.2025 надійшла відповідь на претензію від ДП «Волиньвугілля», у якій відповідач виявив бажання ознайомитись із технічною документацією на тензометричні статичні ваги, на яких було зважено вагони № 64168255 та № 64563406 (а.с. 24).
Позивач 20.01.2025 направив відповідачу копію свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 1А/564 від 03.09.2024, а саме: ваги вагонної тензометричної техніки, на якій 23.11.2024 здійснювались комісійні зважування вагонів № 64168255 та № 64563406 (а.с. 25).
У відповіді на претензію від 10.02.2025 за № 129/1.4/10-39 відповідач зазначив, що вага вагонів збільшилась внаслідок опадів, тому вини підприємства немає. Просив скасувати штраф, переглянувши вимоги за претензією (а.с. 26-27).
Згідно з частиною 5 статті 307 Господарського кодексу України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами. Сторони можуть передбачити в договорі також інші умови перевезення, що не суперечать законодавству, та додаткову відповідальність за неналежне виконання договірних зобов'язань.
Відповідно до статті 6 Статуту залізниць України накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем.
Частиною другою статті 32 Статуту встановлено, що відправник зобов'язаний підготувати вантаж з урахуванням його схоронності під час транспортування і здійснювати навантаження з виконанням технічних умов.
Відповідно до пункту 7 Правил приймання вантажів, затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 № 644 (у редакції наказу Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 05.09.2023 № 788), зареєстрованих Міністерством юстиції України 24 листопада 2000 за № 861/5082, до перевезення вантажі можуть перевозитися у тарі або навалом / насипом.
Рішення щодо способу перевезення вантажів у залежності від фракційного складу, а також фізико-хімічних властивостей вантажу приймає відправник за погодженням з одержувачем без участі перевізника.
Обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача є накладна.
Згідно п. 1. 1 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 року № 644, на кожне відправлення вантажу відправник повинен подати станції навантаження накладну (комплект перевізних документів).
Накладна згідно з цими Правилами може оформлятися і надаватися в електронному вигляді (із накладенням електронного цифрового підпису (надалі - ЕЦП)).
Пунктом 2.3. вказаних Правил передбачено, що у графі 55 "Правильність внесених відомостей підтверджую" представник відправника вказує свою посаду, розписується, засвідчуючи правильність відомостей, вказаних ним у перевізному документі.
Відповідно до 37 Статуту залізниць України під час здавання вантажів для перевезення відправником має бути зазначена у накладній їх маса.
Відповідно до пункту 24 Статуту залізниць України вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній, а залізниці надане право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній. Зазначена норма встановлює чіткі вимоги до відправника щодо оформлення вантажу та покликана забезпечити дисциплінованість учасників господарських відносин та визначає критерії обґрунтованості в подальшому будь-яких претензій залізниці до учасників господарських відносин (відправника та одержувача).
Згідно з пунктом 2.6 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 № 644 (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України 08.06.2011 № 138), зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 863/5084, маса вантажу вважається правильною, якщо різниця між фактично виявленою масою і зазначеною в перевізних документах не перевищує 0,2%.
Отже, Правилами встановлено імперативні норми, де чітко виокремлено межу (граничне розходження визначення маси нетто), вихід за яку передбачає накладення на відправника штрафу. Чинним законодавством не передбачений вплив погодніх умов на перевезення та пов'язані з перевезенням технологічні процеси.
У накладній № 36604833 у графі 24, заповненої відповідачем, вказано масу вантажу-140 000 кг, вагон № 64168255-70000 кг, вагон № 64563406-70000 кг (відомість вагонів) (а.с. 9).
У графі 55 "Правильність внесених відомостей підтверджую" представник відправника головний економіст Мосейчук Галина Степанівна електроним цифром підписом засвідчила правильність відомостей, вказаних у перевізному документі.
Пунктом 129 Статуту залізниць України визначено, що обставини, які можуть бути підставою для застосування матеріальної відповідальності за порушення, допущені під час перевезення вантажів залізницею, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.
Комерційний акт складається для засвідчення невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах.
Отже, допустимими доказами неправильного зазначення у накладній маси вантажу, відправленого вантажовідправником залізницею до станції призначення для отримання вантажоодержувачем, в розумінні частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України, є належно складені працівниками залізниці комерційні акти за наслідком контрольного зважування вантажу, який було здано до перевезення залізницею. Така позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 05 лютого 2019 року по справі № 914/2339/17.
Комерційним актом № 350002/73 від 23.11.2024 підтверджується, що вагон № 64563406 важить на 650 кг більше, ніж зазначено в накладній, а вагон № 64168255 - на 600 кг більше, ніж зазначено в накладній № 36604833 від 19.11.2024 (а.с. 17).
У відповідності до ст. 122 Статуту залізниць України - за неправильно зазначену у накладній масу вантажу з відправника стягується штраф у 5-ти кратному розмірі провізної плати згідно із статтею 118 Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.
Позивач до позовної надав розрахунок штрафу (а.с. 57).
Всього згідно з розрахунком позивача сума штрафу за неправильно зазначену масу вантажу у вагоні №64168255 становить 109545,00 грн., у вагоні № 64563406 - 109545,00 грн., разом - 219090,00 грн.
Розрахунок штрафу здійснено відповідно до вимог, які викладено у Збірнику тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язаних з ними послуг та коефіцієнтів, що застосовуються до Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язаних з ними послуг, що затверджений наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 26.03.2009 № 317 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 15 квітня 2009 № 340/16356.
У відповідності до ст. 11. Закону України "Про залізничний транспорт" залізниці та підприємства залізничного транспорту загального користування забезпечують безпеку життя і здоров'я громадян, які користуються його послугами, а також безпеку руху поїздів, охорону навколишнього природного середовища згідно з чинним законодавством України.
Відповідно до ст. 12 Закону України "Про транспорт" підприємства транспорту зобов'язані забезпечувати: безпеку перевезень; безпечні умови перевезень; запобігання аваріям і нещасним випадкам, усунення причин виробничого травматизму.
Підприємства транспорту мають право вимагати: відправників і одержувачів вантажів виконання вимог кодексів (статутів) окремих видів транспорту та інших нормативних актів України, що регулюють діяльність транспорту.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду по справі № 914/2339/17 від 05 лютого 2019 року зазначено, що недотримання вимог, визначених Статутом залізниць України, який є спеціальним нормативним актом, що визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом, покладає на порушника відповідальність, яка в даному випадку передбачена пунктами 118, 122 Статуту залізниць України.
Зазначений штраф відповідно до пунктів 118, 122 Статуту залізниць України стягується з вантажовідправника незалежно від наявності збитків та наслідків, можливості його зменшення Статутом не передбачено.
У зв'язку з порушенням відповідачем вимог, визначених Статутом залізниць України в частині неправильного зазначення маси вантажу у накладних, перевищення маси більше, ніж на 0,2% від фактично виявленої маси, вимога позивача про стягнення із відповідача 219090,00 грн. штрафу підлягає до задоволення.
Доводи відповідача, викладені у відповіді на претензію № 129/1.4/10-39 від 10.02.2025 не можуть бути підставою для відмови у позові про стягнення з відповідача 219090,00 грн. штрафу за неправильно зазначену у накладній масу вантажу, оскільки чинним законодавством не передбачений вплив погодних умов на перевезення та пов'язані з перевезенням технологічні процеси.
Тобто, немає правового механізму, який би певним чином обраховував вплив тих чи інших погодних явищ на масу вантажу (відношення кількості опадів до площі вагону; фізичні властивості вантажу, які впливають на випаровування: альбедо, пористість, гігроскопічність тощо).
Інформація з гідрометеорологічного центру є сукупністю регіональних середньостатистичних даних, з яких не можливо встановити точну кількість опадів по конкретно взятій місцевості.
Тобто, відсутні усі складові, які у сукупності могли б свідчити про те, що в конкретний проміжок часу, конкретної доби, по конкретній місцевості, пройшов дощ, і саме такої інтенсивності, що збільшив масу конкретного вантажу на конкретну кількість.
Відтак, дані, викладені в інформації Волинського обласного центру з гідрометеорології є узагальненими та середньостатистичними (інформація наявна лише за усе селище в цілому, а не за його окремий район, вулицю тощо), а тому така інформація не може слугувати належним доказом збільшення масу вантажу у вагоні через погодні умови. Також цей доказ не може підтверджувати факту перевищення у спірних вагонах маси вантажу за рахунок дощових опадів чи вологості повітря, оскільки в інформації зазначено лише про кількість опадів в певні доби, проте вона не підтверджує потрапляння води у спірні вагони у кількості, що спричинило збільшення вантажу понад його вантажопідйомність.
У зв'язку із задоволенням позову на відповідача на підставі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України слід покласти витрати позивача, пов'язані з оплатою судового збору, у розмірі 2629,08 грн.
Керуючись ст. 230, 231 Господарського кодексу України, Статутом залізниць України, ст. 129, ст. ст. 236-242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Державного підприємства “Волиньвугілля» (45400, Волинська область, м. Нововолинськ, вул. Луцька, будинок 1, код ЄДРПОУ 32365965) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03150, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, 5, код ЄДРПОУ 40075815) 219090 штрафу, 2629 грн. 08 коп. витрат, пов'язаних з оплатою судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги це рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду впродовж 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Повне рішення виготовлено і підписано 23.05.2025.
Суддя І. О. Якушева