Справа № 397/1498/24
н/п : 2-а/397/5/25
Іменем України
19.05.2025 селище Олександрівка
Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого - судді Максимовича І.В.,
за участю: секретаря судового засідання Рум'янцевої О.І.,
представника позивача - адвоката Литвинова С.Є.,
представника відповідача - Риженко І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в режимі відеоконференції в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом адвоката Литвинова Станіслава Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі відділу впровадження системи автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі,
Представник позивача, на підставі ст.ст. 2, 5, 25, 139, 160, 168, 171 КАС України, ст. 247, 288, 289 КУпАП звернувся до суду з позовом, в якому просить скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовану в автоматичному режимі, винесену Державною службою України з безпеки на транспорті за ч.2 ст. 132-1 КУпАП відносно Бугаєнка Івана Миколайовича від 28.10.2024 серії АВ №00002110; провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 - закрити; судові витрати покласти на відповідача; стягнути з відповідача судові витрати на правничу допомогу в сумі 5000 грн.
В обгрунтування позову вказав, що головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Василенко Дар'єю Ігорівною, яка є уповноваженою посадовою особою, стосовно ОСОБА_1 , місце проживання якого зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , 28.10.2024 винесена постанова в справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті (зафіксоване в автоматичному режимі) серії АВ №00002110. Зі змісту зазначеної вище постанови вбачається, що 25.10.2024 о 12 год. 16 хв., на автодорозі Н-01, км 198+300, Черкаська область, на автоматичному зважувальному комплексі WIM 9.9 зафіксовано проїзд транспортного засобу марки RENAULT PREMIUM 460 DXI, д.н.з. НОМЕР_1 , з перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 ПДР: перевищення загальної маси транспортного засобу на 6,650% (2,66 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон. Постановою серії АВ №00002110 прийнято рішення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності на підставі ч.2 ст. 132-1 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8500 грн.
Свою вину позивач категорично заперечує та з вказаною постановою не погоджується в повній мірі з наступних підстав.
В порушення вимог п.п. «б» п.22.5 «Правил дорожнього руху», затверджених 10.10.2001 постановою Кабінету Міністрів Укрїни №1306, Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 27.09.2021 №512, абз.5 п.15 Порядку фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 №1174 «Деякі питання фіксації порушень законодавства про автомобільний транспорт», оскаржувана постанова не містить даних щодо марки, моделі, державного номерного знаку причепу-контейнеровоза, приєднаного 25.10.2024 до сідельного тягача RENAULT PREMIUM 460 DXI, д.н.з. НОМЕР_1 .
З оспорюваної постанови вбачається, що при обрахунку перевищення нормативних параметрів використано параметри, встановлені пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, саме для транспортних засобів та їх составів - фактична маса - до 40т. Доказів перевезення вантажу в час та місці, вказаних в оскаржуваних постановах, у складі транспортного составу: тягача RENAULT PREMIUM 460 DXI, д.н.з. НОМЕР_1 з іншими напівпричепами, відповідач в оскаржуваних постановах не навів.
В оскаржуваній постанові серії АВ №00002110 від 28.10.2024 у розділі «Результати автоматичної фіксації транспортного засобу в момент учинення адміністративного правопорушення» зазначені фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей 6, спарені колеса 3 вісі. Також зафіксована загальна маса транспортного засобу 47400 кг, загальна маса транспортного засобу, що виміряна з урахуванням похибки - 42660 кг.
Проте, згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 : спеціалізований вантажний сідловий тягач RENAULT PREMIUM 460 DXI, д.н.з. НОМЕР_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 - є трьохвісним тягачем, та згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 : контейнеровоз марки SYSTEM TRAILER PRS 27, реєстраційний номер НОМЕР_5 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 , що приєднаний до зазначеного вище ТЗ - є спеціалізований напівпричіп н/пр - контейнеровоз, переобладнаний в контейнеровоз із замковими пристроями, що здійснює перевезення змінного кузову загальною максимальною довжиною 13,716 метра. Саме на даному транспортному засобі (у зв'язці із вказаним контейнеровозом) здійснювалося перевезення вантажу 25.10.2024, що підтверджується товаро-транспортною накладною серія ЮВЕ №310734 від 25.10.2024.
Можливе недотримання перевізником при розгляді адміністративної справи вимог щодо маркування, опломбування контейнеру, вимог щодо перевезення вантажу в контейнері, як і ненадання товаротранспортних документів на вантаж при перевезенні його в контейнері, а також інших вимог наказу Міністерства транспорту України від 14.01.1997 №363 «Про затвердження правил перевезень вантажів автомобільним транспортом України» не є свідченням того, що транспортний засіб, рух якого зафіксовано в автоматичному режимі, не відповідає ознакам контейнеровоза для цілей застосування положень п. 22.5 Правил дорожнього руху України.
Схожі за змістом обставини встановлені Шостим апеляційним адміністративним судом в постановах від 16.03.2023 у справі №701/28/23, від 13.04.2023 у справі №708/140/23, від 28.03.2023 у справі №708/130/23.
Звертає увагу, що адміністративне правопорушення, за вчинення якого позивача притягнуто до адміністративної відповідальності, зафіксовано в автоматичному режимі у Порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 №1174 «Деякі питання фіксації порушень законодавства про автомобільний транспорт» в редакції Постанови КМ № 202 від 23.02.2024.
Крім цього, зазначає, що Законом №2344-ІІІ передбачена відповідальність у вигляді адміністративно-господарського штрафу саме до автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Автомобільним перевізником є той, хто за умовами договору (із замовником) про перевезення вантажу надає відповідну послугу (ст.33, 50 Закону №2344-ІІІ), а не власник/користувач транспортного засобу.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 06.07.2023 у справі №560/514/22.
Проте, відповідач не врахував, що фізична особа ОСОБА_1 станом на 25.10.2024 не являвся суб'єктом господарювання, який відповідно до законодавства надавав послугу з перевезення вантажу на спеціалізованому вантажному сідловому тягачі RENAULT PREMIUM 460 DXI, д.н.з. НОМЕР_1 , з приєднаним до нього спеціалізованому напівпричепі (контейнеровозі), переобладнаному в контейнеровоз із замковими пристроями, що здійснює перевезення змінного кузову загальною максимальною довжиною 13,716 метра, марки SYSTEM TRAILER PRS 27, реєстраційний номер НОМЕР_5 .
Вказаний транспортний засіб та спеціалізований напівпричіп належать фізичній особі ОСОБА_2 на праві власності. До того ж, 14.10.2024 між ОСОБА_2 (орендодавець) та ОСОБА_3 (орендар) укладено Договір оренди, відповідно до якого останньому передані в орендне тимчасове користування вказані засоби.
Також, згідно ТТН серія ЮВЕ №310734 від 25.10.2024 перевізником, що організував 25.10.2024 перевезення товару на вказаних засобах є ФОП ОСОБА_4 , а не ОСОБА_1 .
Разом з цим, постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу серія АВ №00002110 складена на автомобільного перевізника ОСОБА_1 . Дана інформація є неправдивою і не відповідає дійсності.
Відповідач не надав належних, достатніх та беззаперечних доказів на підтвердження того, що під час проведення перевірки позивач на зазначеному транспортному засобі надавав послуги з перевезення вантажів на замовлення та що він є автомобільним перевізником у розумінні Закону №2344-ІІІ.
Отже, санкції у спірних правовідносинах застосовано до особи, яка не є суб'єктом відповідальності відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Зворотного відповідач не довів.
Також просив стягнути з відповідача понесені витрати на оплату судового збору та витрат на правничу допомогу.
Ухвалою суду від 29.11.2024 позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного провадження (а.с. 44-45).
20.01.2025 представником відповідача подано відзив на позов, в якому просить відмовити в повному обсязі у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що постанова відповідає усім критеріям та містить усю необхідну інформацію, згідно якої уповноваженою посадовою особою Укртрансбезпеки було встановлено подію, склад адміністративного правопорушення та правомірно притягнуто позивача до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.132-1 КУпАП. З матеріалів фотофіксації вбачається, що транспортний засіб проходив рамку вагового контролю одночасно з напівпричепом, проте його окреме визначення у постанові не потребується, так як він не є самостійним суб'єктом адміністративної відповідальності. Одночасно вказує на те, що з огляду на внесені відомостей до ЄДРТЗ щодо належного користувача ТЗ на момент виявлення події адміністративного правопорушення та винесення оскаржуваної постанови, відповідно до норм ст.14-3 КУпАП та Порядку №1174, Інструкції №512 до адміністративної притягнуто належного користувача ТЗ ОСОБА_1 - позивача у справі. Щодо витрат на правничу допомогу зазначила, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справ та фінансового стану обох сторін. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. За результатами аналізу позовної заяви та матеріалів справи, зазначила, що визначений розмір правової допомоги порушує принцип співмірності по відношенню до складності справи (а.с. 53-65).
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав з обгрунтувань, зазначених у ньому; просив задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, з обгрунтувань зазначених у відзиві на позов; вважає, що позов не підлягає задоволенню.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що відповідно до постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксованому в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування на території України серія АВ №00002110 від 28.10.2024, ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, як відповідальну особу, яка допустила рух транспортного засобу 25.10.2024 о 17 год. 16 хв. за адресою Н-01, км 198+300, Черкаської області із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 ПДР України, перевищення загальної маси транспортного засобу на 6,650%% (2,66 тонн), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тонн (а.с.14, 76).
Постановою серія АВ № 00002110 від 28.10.2024 зафіксовано фактичні параметри транспортного засобу; кількість вісей - 6 шт.; спарені колеса - 3 вісь; відстань між вісями 1-2: 2640 мм, 2-3: 1320 мм, 3-4: 6060 мм, 4-5: 1300 мм; 5-6: 1310 мм; навантаження на вісь 1 - 6100 кг, 2 - 6450 кг, 3 - 10100 кг, 4 - 8300 кг, 5 - 8050 кг; 6 - 8400 кг; загальна маса - 47400 кг.
Вказане правопорушення зафіксоване в автоматичному режимі за допомогою технічного засобу марки WIM 9.9; свідоцтво про повірку № 23-21/000206 зі строком дії до 03.10.2025 та №35-02/4095 зі строком дії до 07.10.2025 (а.с.14, 71, 72, 74, 76).
Також до постанови долучено копії фотофіксації вчиненого порушення (а.с.71, 77-79).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 спеціалізований вантажний сідловий тягач марки RENAULT, тип PREMIUM 460 DXI, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , 2011 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , повна маса транспортного засобу - 25700, маса без навантаження - 7900, на праві власності належить ОСОБА_2 (а.с. 17).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 спеціалізований напівпричіп н/пр-контейнеровоз марки SYSTEM TRAILERS, тип PRS 27, ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , 2010 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , повна маса транспортного засобу - 39000, маса без навантаження - 6589, на праві власності належить ОСОБА_2 (а.с. 18).
Відповідно до товаро-транспортної накладної (ліс) серія ЮВЕ №310734 від 25.10.2024 вантажовідправника ДП «Ліси України», Філія «Смілянське лісове господарство» державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», автомобільний перевізник ФОП ОСОБА_4 , водій ОСОБА_3 на транспортному засобі марки RENAULT, модель PREMIUM, реєстраційний номер НОМЕР_1 , параметри транспортного засобу - довжина 6 м, ширина 2,5 м, висота 3,8 м, з напівпричепом марки SYSTEM TRAILERS, модель PRS 27, реєстраційний номер НОМЕР_9 , довжиною 13,5 м, шириною 2,5 м, висотою 3,8 м, здійснено перевезення вантажу (деревини дров'яної) V:33,3080м? (а.с.19).
04.03.2024 між ОСОБА_2 (замовник) та ФОП ОСОБА_5 (виконавець) укладено договір №04/03-2, за умовами п.1.1 якого виконавець зобов'язався виконати роботи по виготовленню змінного кузова з кріпленням BDF (контейнерного типу) зі стійками розмірами 6,8*2,6*2,9м для перевезення лісоматеріалів (далі - «роботи») для встановлення на наданий замовником напів-причеп контейнеровоз марки SYSTEM TRAILERS PRS 27, реєстраційний номер НОМЕР_10 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , а також здійснювати придбання необхідних матеріалів та комплектуючих, а замовник зобов'язується своєчасно прийняти та оплатити виконані роботи на умовах, визначених цим договором (а.с.20-22).
Згідно акту прийому передачі виконаних робіт по ремонту автомобіля від 29.03.2024, послуги за договором №04/03-2 від 04.03.2024 надані у повному обсязі та відповідають домовленості сторін; сторони підтверджують, що не мають претензій одна до одної щодо виконаних робіт (а.с.23).
14.10.2024 між ФОП ОСОБА_2 (орендодавець) та ОСОБА_3 (орендар) укладено Договір оренди транспортних засобів, який посвідчений приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Гойняк Г.В. та зареєстрований в реєстрі № 2315, за умовами якого транспортний засіб: автомобіль марки RENAULT, комерційний опис PREMIUM 460 DXI, ідентифікаційний номер НОМЕР_11 , колір Білий, реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2011 року випуску, тип - спеціалізований вантажний сідловий тягач, який належить орендодавцю на підставі Свідоцтва про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_2 , виданого 24.01.2024 року ТСЦ 1242, з напівпричепом марки SYSTEM TRAILERS, комерційний опис PRS 27, реєстраційний номер НОМЕР_12 , 2010 року випуску, колір чорний, ідентифікаційний номер транспортного засобу НОМЕР_7 , тип - спеціалізований напівпричіп н/пр-контейнеровоз, який належить орендодавцю на підставі Свідоцтва про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_4 , виданого 07.02.2024 року ТСЦ 3242, передається орендодавцем для користування орендарю для організації перевезення вантажів; термін дії договору з 14.10.2024 по 14.10.2025 (включно) (а.с.24-27).
Відповідно до п. 5 Договору орендна плата становить 25000 грн. за місяць користування від дати підписання цього договору, яка сплачується орендарем в готівковій формі протягом 3-х днів з моменту підписання цього договору за поточний місяць. Всі наступні платежі до 10 числа поточного місяця. Якщо оплата не проведена, то договір вважається не укладеним.
Відповідно до п.8 вказаного Договору орендодавець зобов'язався передати в оренду належний йому транспортний засіб в справному стані; надати всі необхідні документи.
Відповідно до п.9 вказаного Договору оренди орендодавець має право в будь який час, на свій розсуд розірвати цей договір в односторонньому порядку, повідомивши орендаря любим зручним засобом (засобами телефонного зв'язку та інш.) Орендар протягом 3-х календарних днів зобов'язаний здати орендоване майно по атк прийому-передачі Орендодавцю за адресою: м. Дніпро, вул. Криворізьке шосе,35-д.
14.10.2024 між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підписано Акт приймання-передачі транспортного засобу за договором оренди транспортного засобу №2315 від 14.10.2024 (а.с.28).
Відповідно до інформації Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях (філія ГСЦ МВС) №31/33/05-329-2025 від 13.01.2025, згідно з даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів держателем якого є МВС, станом на 13.01.2025, транспортний засіб RENAULT PREMIUM 460 DXI, номерний знак НОМЕР_1 зареєстровано 24.01.2024 за ОСОБА_2 . 13.06.2024 внесено відомості щодо призначення належного користувача ОСОБА_6 (а.с.70).
Відповідно ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначено Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон №2344-III).
Відповідно до ч. 12 ст. 6 Закону №2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Частиною 1 статті 60 Закону № 2344-III визначено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 % до 10 % включно при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 (далі ПДР України ).
Пунктом 1.9. ПДР України передбачено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до пп. «б» п.22.5 ПДР України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують фактичну масу для комбінованих транспортних засобів:
- двовісний автомобіль (тягач) з двовісним напівпричепом 36 т (для автомобільних доріг державного значення), 24 т (для автомобільних доріг місцевого значення);
- двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом 40 т (для автомобільних доріг державного значення), 24 т (для автомобільних доріг місцевого значення);
- трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом 40 т (для автомобільних доріг державного значення), 24 т (для автомобільних доріг місцевого значення);
- двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра - 42 т (для автомобільних доріг державного значення), 24 т (для автомобільних доріг місцевого значення);
- трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра - 44 т (для автомобільних доріг державного значення), 24 т (для автомобільних доріг місцевого значення).
Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 “Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами» (далі - Правила №30).
У той же час, відповідно до пунктів 3, 4 Правил №30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III, у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Таким чином, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративно-господарська відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.
Статтею 132-1 КУпАП визначено відповідальність за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.
Частиною 2 ст. 132-1 КУпАП визначено, що перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами - тягне за собою накладення штрафу в розмірі: п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 % до 10 % включно; однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 %, але не більше 20 %; двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 %, але не більше 30 %; трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 %.
Відповідно до ст. 14-3 КУпАП адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачене, зокрема, частинами другою і третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Згідно статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з положеннями ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Особливості розгляду справ про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279?-279? цього Кодексу.
Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначений Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 року № 1174 (далі - Порядок № 1174).
Згідно з п. п. 2, 16 Порядку № 1174 система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі (далі - система) - взаємопов'язана сукупність автоматичних пунктів та інформаційно-комунікаційної системи. Посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли (тобто, упорядковану сукупність відомостей про транспортний засіб, відповідальну особу, визначену статтею 14-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, наявність/відсутність документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, або дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та метаданих, сформованих автоматичним пунктом ). Рішення посадової особи Укртрансбезпеки, прийняті під час розгляду справ про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, підтверджуються шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису та створення кваліфікованої електронної печатки із використанням засобів кваліфікованого електронного підпису, що мають вбудовані апаратно-програмні засоби, що забезпечують захист записаних на них даних від несанкціонованого доступу, від безпосереднього ознайомлення із значенням параметрів особистих ключів та їх копіювання.
Фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку (п. 7 Порядку № 1174).
Відповідно до п. 12 Порядку № 1174 автоматичний пункт може забезпечувати: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу (за можливості); вимірювання габаритів транспортного засобу (за можливості); фіксацію та розпізнавання номерного знака транспортного засобу; фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей); первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування; автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-комунікаційної системи.
Інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-комунікаційної системи у вигляді метаданих (п. 14 Порядку № 1174).
Згідно п. 15 Порядку № 1174, метадані повинні містити дані про: засоби вимірювальної техніки - назва засобу вимірювальної техніки та його умовне позначення, серійний номер, найменування виробника, найменування власника засобу вимірювальної техніки, інформацію про відповідність та/або результати повірки (дата повірки, строк дії повірки); місце фіксації (кілометр + метр, географічні координати); найменування автомобільної дороги загального користування, вулиць і доріг міст та інших населених пунктів; дату і час фіксації здійснення вимірювання, смугу руху, напрямок руху, номерний знак транспортного засобу, тип транспортного засобу згідно з пунктом Г.2 додатка Г ДСТУ 8824:2019 «Автомобільні дороги. Визначення інтенсивності руху та складу транспортного потоку», повну масу транспортного засобу, зовнішні габарити транспортного засобу (за можливості), розподіл навантаження за осями транспортного засобу (номер осі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей, фактичну міжосьову відстань, фактичну шинність (кількість коліс) на осі (за наявності); фотографії транспортного засобу: фронтальну, фотографію номерного знака транспортного засобу, оглядову фотографію із зображенням розпізнаного номерного знака; відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт (за наявності).
Під час передачі інформаційних файлів та метаданих Укртрансбезпекою впроваджуються організаційно-технічні заходи, які забезпечують захист інформації, що передається, відповідно до ступеня її конфіденційності (пункт 10 Порядку №1174).
Відтак, здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному транспорті здійснюється за допомогою встановлених на автомобільних дорогах автоматичних пунктів - комплексів технічних засобів, що здатні в автоматичному режимі, вимірювати загальну масу транспортного засобу; визначати кількості осей транспортного засобу; вимірювати навантаження, що припадають на кожну вісь транспортного засобу тощо.
У подальшому така інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-комунікаційної системи у вигляді метаданих, які містять інформацію про засоби вимірювальної техніки, місце фіксації, найменування автомобільної дороги, дату і час фіксації здійснення вимірювання тощо, фотографії транспортного засобу, відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт.
Судом встановлено, що представником відповідача надано до суду свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 35-02/4095 від 08.10.2024, яке чинне до 07.10.2025, №35-02/4096 від 08.10.2024, яке чинне до 07.10.2025, №23-21/000206 від 03.10.2024, яке чинне до 03.10.2025 та №23-21/000207 від 03.10.2024, яке чинне до 03.10.2025 (а.с.72-74).
Таким чином, технічні засоби фіксації вищевказаного адміністративного правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі відповідає вимогам законодавства.
Щодо доводів сторони позивача про те, що в оскаржуваній постанові не зазначено всіх даних, які мають значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 17 Порядку №1174 у постанові про накладення адміністративного стягнення за правопорушення, зафіксоване в автоматичному режимі, зазначаються виміряні з урахуванням похибки вагові та габаритні параметри транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та/або габаритні параметри транспортних засобів на ділянці автомобільної дороги, а також нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги. Інформаційні файли з винесеними постановами передаються до Реєстру адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.
Згідно зі ст. 283 КУпАП постанова по справі про адміністративне правопорушення повинна містити: найменування органу (прізвище, ім'я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення. Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, крім даних, визначених частиною другою цієї статті, повинна містити відомості про: дату, час і місце вчинення адміністративного правопорушення; транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак); технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис (якщо такий запис здійснювався); розмір штрафу та порядок його сплати; правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження; відривну квитанцію із зазначенням реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу. Постанова по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), крім даних, визначених частинами другою і третьою цієї статті, повинна містити відомості про адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності.
З оскаржуваної постанови серія АВ №00002110 від 28.10.2024, ОСОБА_1 було допущено рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених п.22.5 ПДР України: перевищення загальної маси транспортного засобу на 6,650% (2,66 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон. Формула розрахунку % перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під часу руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами наступна: *% перевищення = ((Xфакт - Xнорм - похибка пристрою)/Xнорм)*100%, де Xфакт - фактично зафіксований параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр); Xнорм -нормативно дозволений параметр габариту або ваги відповідно в натуральних одиницях (тонна або міліметр) зазначений відповідно до пункту 22.5 ПДР. Похибка пристрою регламентовано-допустима похибка вимірювального пристрою параметрів габариту або ваги у відсотках відповідно до ДСТУ OIML R 134 - 1:2010, помножена на Xфакт (при розрахунку використовується у натуральних одиницях (тонна або міліметр) (а.с.76).
Фактичні зафіксовані параметри ТЗ: кількість вісей - 6 шт.; спарені колеса - 3 вісь; відстань між вісями 1-2: 2640 мм, 2-3: 1320 мм; 3-4: 6060 мм; 4-5: 1300 мм, 5-6: 1310 мм.; навантаження на вісь 1 - 6100 кг, 2 - 6450 кг, 3 - 10100 кг; 4 - 8300 кг; 5 - 8050 кг, 6 - 8400 кг; загальна маса - 47400 кг. Виміряні з урахуванням похибки вагові або габаритні параметри транспортного засобу: загальна маса - 42660 кг (а.с.76).
З копії інформаційної довідки ГВК (метаданні) до постанови серії АВ № 00002110 вбачається встановлення наступних даних щодо транспортного засобу д.н.з. НОМЕР_1 : axlecount (кількість осей) >>> 6, axledistance-1 (відстань між вісями) >>> 2640, axledistance-2 >>> 1320, axledistance-3 >>> 6060, axledistance-4 >>> 1300, axledistance-5 >>> 1310, axleload-1 (навантаження на вісь) >>> 6100, axleload-2 >>> 6450, axleload-3 >>> 10100, axleload-4 >>> 8300, axleload-5 >>> 8050, axleload-6 >>> 8400, groupload-1 (групове навантаження) >>> 6100, groupload-2 >>> 16550, groupload-3 >>> 24750, height >>> 0, length >>> 0, oversized >>> 0, overweighted >>> 1, temperature >>> 13, weight-full >>> 47400, та інше (а.с.75).
З оскаржуваної постанови серія АВ №00002110 від 28.10.2024 вбачається, що в ній наявні відомості про найменування органу та посадової особи, якою винесено постанову, дату розгляду справи, відомості про особу, стосовно якої розглядається справа, опис обставин, установлених під час розгляду справи, зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення, прийняте у справі рішення, транспортний засіб, який зафіксовано в момент вчинення правопорушення (марка, модель, номерний знак, технічний засіб, яким здійснено фото або відеозапис, розмір штрафу та порядок його сплати, правові наслідки невиконання адміністративного стягнення та порядок його оскарження, зазначення реквізитів та можливих способів оплати адміністративного стягнення у вигляді штрафу, адресу веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності, а також дату та час фіксації здійснення вимірювання, навантаження на вісь (а.с.76).
Пункт 3 Інструкції з оформлення уповноваженими посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані в автоматичному режимі від 27.09.2021 № 512, не містить імперативної вимоги щодо встановлення всього обсягу інформації про транспортний засіб.
Також, Інструкцією від 27.09.2021 № 512 затверджено лише форму, а не вимоги до змісту постанови. Дана форма визначає перелік інформаційних даних, які можуть міститися у постанові в залежності від обставин вчинення правопорушення.
Крім того, факт невідповідності маси транспортного засобу нормативним параметрам, що визначені в п. 22.5 ПДР, не може спростовуватися товарно-транспортними накладними, накладними, договорами перевезення та іншими документами господарської діяльності перевізника.
Відповідно до змісту абз. 27 глави 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363, товарно-транспортна накладна не є первинним документом, що підтверджує фактичну масу товарно-матеріальних цінностей, що перевозяться, а використовується виключно для обліку таких товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи та є одним із документів, що може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей.
Самий факт наявності товарно-транспортної накладної (накладної), не виключає перевезення, одночасно і інших товарно-матеріальних цінностей, не вказаних в первинних документах, що впливає на загальну вагу транспортного засобу, та не спростовує факту перевищення вагових параметрів, адже фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах в автоматичному режимі, із урахуванням похибки та виду автомобіля.
Аналізуючи наявні документи в справі, суд приходить до висновку, що факт перевищення позивачем нормативних параметрів транспортних засобів, визначених п. 22.5 ПДР України доведено належними, допустимими та достовірними доказами, підтверджено розрахунками, що вказує на правомірність порядку проведення габаритно-вагового контролю.
Отже, оскаржувана постанова, відповідає усім вищенаведеним критеріям та містить усю необхідну інформацію, передбачену ст. 283 КУпАП та пунктом 17 Порядку №1174, а отже, зміст оскаржуваної постанови відображає ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 132-1 КУпАП (перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами).
Щодо тверджень позивача про те, що він не є суб'єктом адміністративного правопорушення, на підтвердження чого надав свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, де власником транспортних засобів є ОСОБА_2 , а також договір оренди транспортних засобів від 14.10.2024 та копію товарно-транспортної накладної, суд вважає необхідним звернути увагу на наступне.
У ч. 1 ст. 14-3 КУпАП визначено, що адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені частинами другою і третьою статті 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Відповідальна особа, зазначена у частині першій цієї статті, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від відповідальності за адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, у випадках, передбачених статтею 279-7 цього Кодексу.
Суб'єктами адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі (за допомогою технічних засобів, що дають змогу здійснювати фотозйомку або відеозапис та функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах), виступають юридичні та фізичні особи, за якими зареєстровано транспортний засіб. Такими особами можуть бути власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах.
Отже, суб'єктом правопорушення даної категорії справ можуть бути належний користувач транспортного засобу, фізична особа за якою зареєстровано транспортний засіб, керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи; особа, яка ввезла транспортний засіб на іноземній реєстрації на територію України.
Відповідно до пункту 3 Розділу II Порядку ведення Єдиного державного реєстру транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2020 № 779 (далі - Порядок №779), за даними якого встановлюють відповідальну особу, зазначену у частині 1 статті 14-3 цього Кодексу, у випадку вчинення порушення, передбаченого частиною 2 статті 132-1 КУпАП, до ЄДРТЗ уноситься інформація про транспортні засоби, що використовуються на вулично-дорожній мережі загального користування і підлягають державній або відомчій реєстрації, відомості про їх власників (співвласників), належних користувачів, закріплені номерні знаки та реєстраційні документи на такі транспортні засоби (далі - об'єкти обліку).
Згідно пункту 4 Розділу II зазначеного Порядку, внесення до ЄДРТЗ інформації про об'єкти обліку здійснюється в разі, зокрема: державної реєстрації транспортного засобу; перереєстрації транспортного засобу; зняття з обліку транспортного засобу; внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу; передачі права користування та/або розпорядження транспортним засобом іншій особі з видачею тимчасового реєстраційного талона тощо.
В ЄДРТЗ формуються та реєструються заяви власників транспортних засобів у сфері державної реєстрації, перереєстрації, зняття з обліку транспортних засобів, у тому числі заяви про внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу з обов'язковим присвоєнням програмними засобами ведення ЄДРТЗ кожній окремій заяві реєстраційного номера та фіксуванням дати і часу реєстрації (пункт 5 Розділу II Порядку №779).
Унесення відомостей про належного користувача транспортного засобу до ЄДРТЗ здійснюється відповідно до Порядку внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2018 року № 1197 (пункт 8 Розділу II Порядку №779).
Пунктом 1 Порядку внесення відомостей про належного користувача транспортного засобу до Єдиного державного реєстру транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2022 №1145 закріплено, що цей Порядок визначає процедуру внесення до Єдиного державного реєстру транспортних відомостей про належного користувача транспортного засобу (далі - належний користувач) для автоматизованого обліку.
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку №1145 належний користувач - фізична особа, яка на законних підставах користується транспортним засобом, що їй не належить, а також керівник юридичної особи (особа, яка виконує повноваження керівника юридичної особи) або працівник, визначений керівником юридичної особи, яка є власником транспортного засобу, які в разі внесення щодо них відомостей до Реєстру несуть відповідно до статті 14-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення відповідальність за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Підставою для внесення до Реєстру відомостей про належного користувача є електронна заява або заява, сформована та подана заявниками, якою визначено належного користувача безпосередньо власником транспортного засобу у зв'язку з передачею фізичній або юридичній особі транспортного засобу в користування (пункт 3 Порядку №1145).
Внесення до Реєстру відомостей про належного користувача, якого визначив безпосередньо власник транспортного засобу, здійснюється в сервісному центрі МВС у присутності власника транспортного засобу (його представника за довіреністю або за дорученням, якщо власником транспортного засобу є юридична особа) та належного користувача (п.14 Порядку № 1145).
Відповідно, внесенню до ЄДРТЗ підлягають лише власники транспортних засобів (фізичні та юридичні особи) або належні користувачі транспортних засобів, які несуть відповідальність, згідно правил встановлених статтею 14-3 КУпАП, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 статті 132-1 КУпАП лише у випадку такого їх внесення до ЄДРТЗ.
Саме зазначені відомості надаються уповноваженій посадовій особі Укртрансбезпеки на її запит при розгляді нею справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 спеціалізований вантажний сідловий тягач марки RENAULT, тип PREMIUM 460 DXI, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 , 2011 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , повна маса транспортного засобу - 25700, маса без навантаження - 7900, на праві власності належить ОСОБА_2 (а.с. 17).
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 спеціалізований напівпричіп н/пр-контейнеровоз марки SYSTEM TRAILERS, тип PRS 27, ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , 2010 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_8 , повна маса транспортного засобу - 39000, маса без навантаження - 6589, на праві власності належить ОСОБА_2 (а.с. 18).
14.10.2024 між ФОП ОСОБА_2 (орендодавець) та ОСОБА_3 (орендар) укладено Договір оренди транспортних засобів, який посвідчений приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Гойняк Г.В. та зареєстрований в реєстрі № 2315, за умовами якого транспортний засіб: автомобіль марки RENAULT, комерційний опис PREMIUM 460 DXI, ідентифікаційний номер НОМЕР_11 , колір Білий, реєстраційний номер НОМЕР_1 , 2011 року випуску, тип - спеціалізований вантажний сідловий тягач, який належить орендодавцю на підставі Свідоцтва про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_2 , виданого 24.01.2024 року ТСЦ 1242, з напівпричепом марки SYSTEM TRAILERS, комерційний опис PRS 27, реєстраційний номер НОМЕР_12 , 2010 року випуску, колір чорний, ідентифікаційний номер транспортного засобу НОМЕР_7 , тип - спеціалізований напівпричіп н/пр-контейнеровоз, який належить орендодавцю на підставі Свідоцтва про реєстрацію ТЗ серії НОМЕР_4 , виданого 07.02.2024 року ТСЦ 3242, передається орендодавцем для користування орендарю для організації перевезення вантажів; термін дії договору з 14.10.2024 по 14.10.2025 (включно) (а.с.24-27).
Відповідно до п. 5 Договору орендна плата становить 25000 грн. за місяць користування від дати підписання цього договору, яка сплачується орендарем в готівковій формі протягом 3-х днів з моменту підписання цього договору за поточний місяць. Всі наступні платежі до 10 числа поточного місяця. Якщо оплата не проведена, то договір вважається не укладеним.
Відповідно до п.8 вказаного Договору орендодавець зобов'язався передати в оренду належний йому транспортний засіб в справному стані; надати всі необхідні документи.
Відповідно до п.9 вказаного Договору оренди орендодавець має право в будь який час, на свій розсуд розірвати цей договір в односторонньому порядку, повідомивши орендаря любим зручним засобом (засобами телефонного зв'язку та інш.) Орендар протягом 3-х календарних днів зобов'язаний здати орендоване майно по атк прийому-передачі Орендодавцю за адресою: м. Дніпро, вул. Криворізьке шосе,35-д.
Відповідно до інформації Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Київській та Чернігівській областях (філія ГСЦ МВС) №31/33/05-329-2025 від 13.01.2025, згідно з даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів держателем якого є МВС, станом на 13.01.2025, транспортний засіб RENAULT PREMIUM 460 DXI, номерний знак НОМЕР_1 зареєстровано 24.01.2024 за ОСОБА_2 . 13.06.2024 внесено відомості щодо призначення належного користувача ОСОБА_6 (а.с.70).
В свою чергу, за приписами статті 279-7 КУпАП відповідальна особа, зазначена у частині першій статті 14-3 цього Кодексу, або особа, яка ввезла транспортний засіб на територію України, звільняється від адміністративної відповідальності за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, якщо протягом 20 календарних днів з дня вчинення відповідного правопорушення або з дня набрання постановою про накладення адміністративного стягнення законної сили:
така особа надала документ, який підтверджує, що до моменту вчинення правопорушення транспортний засіб вибув з її володіння внаслідок протиправних дій інших осіб, або щодо протиправного використання іншими особами номерних знаків, що належать її транспортному засобу;
особа, яка користувалася транспортним засобом на момент вчинення зазначеного правопорушення, звернулася особисто до органу (посадової особи), уповноваженого розглядати справи про адміністративні правопорушення, із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності, а також надала документ (квитанцію) про сплату відповідного штрафу.
З матеріалів справи не вдається встановити, що позивач або орендар транспортного засобу до винесення оспорюваної постанови зверталися до сервісного центру МВС із заявою про внесення відомостей про належного користувача відповідного транспортного засобу на підставі укладеного Договору оренди. Доказів того, що власником транспортних засобів були внесені відомості до Єдиного державного реєстру транспортних засобів про тимчасового користувача транспортного засобу, переданого нею в оренду, суду не надані. Стороною позивача під час розгляду справи судом не заявлялося клопотання про допит в якості свідка власника транспортних засобів ОСОБА_2 та витребування в останньої належних доказів на підтвердження відомостей щодо належного користувача транспортного засобу.
Таким чином, станом на 25.10.2024 року відповідальною особою за порушення, що зазначене у оспорюваній постанові від 28.10.2024, є саме належний користувач транспортного засобу, тобто позивач ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, позивач має довести підставу позову, а відповідач - заперечення проти позову (постанова ВС від 14 березня 2018 року, справа №760/2846/17).
Таким чином, доказів, які б спростовували факт вчинення позивачем правопорушення, суду не надано, а ті обставини, на які посилається позивач як на підставу скасування постанови в частині притягнення до відповідальності за допущене правопорушення, наведені ним з метою уникнення адміністративної відповідальності.
Аналізуючи всі доводи учасників справи, суд приймає до уваги висновки, викладені в рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст.23 КУпАП).
Таким чином, розглядаючи дану адміністративну справу відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, КУпАП та іншими нормативно-правовими актами, а спірна постанова містить всі необхідні відомості, передбачені ст. 283 КУпАП, що підтверджується матеріалами справи.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Відповідно до ст. 244 КАС України, під час ухвалення рішення, суд, окрім іншого, має вирішити як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до ст. ст.132 КАС України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
За змістом вимог ст.139 КАС України у разі відмови у задоволенні вимог позивача судові витрати понесені останнім не відшкодовуються.
Оскільки суд відмовляє в задоволенні позову, судові витрати понесені позивачем не підлягають відшкодуванню.
Керуючись, ст. 7, 9, 121, 251, 280 КУпАП, ст. 72 - 77, 90, 139, 243-244, 246, 268, 286 КАС України, суд,
У задоволенні позову адвоката Литвинова Станіслава Євгеновича в інтересах ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі відділу впровадження системи автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Повний текст рішення складено 23.05.2025.
Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_13 )
Представник позивача: адвокат Литвинов Станіслав Євгенович (місце знаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Дарницька,11/235, ордер серія АЕ №1334355 від 14.11.2024)
Відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті в особі відділу впровадження системи автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті (місце знаходження: 03150, м. Київ, вул. Антановича,51, код ЄДРПОУ - 39816845)
Представник відповідача: Риженко Інна Сергіївна (місце знаходження: 03150, м. Київ, вул. Антоновича,51, РНОКПП - НОМЕР_14 , діє на підставі витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань №34267533 від 09.01.2025).
Суддя: І.В. Максимович