cправа №947/13406/25
провадження №3/947/2054/25
23 травня 2025 року м.Одеса
Суддя Київського районного суду міста Одеси Щербіна А.В., у присутності секретаря судового засідання Стрельчук М.С.,
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за участю: прокурора Зайкова Д.Б.,
14 квітня 2025 року на адресу суду з Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення №34/2025 від 08.04.2025 року зокрема вбачається, що ОСОБА_1 , поліцейський взводу №2 роти №1 батальйону №2 полку Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції, маючи спеціальне звання - рядовий поліції, будучи суб'єктом декларування, в порушення ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 06.02.2024 подав щорічну декларацію за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У своїх поясненнях, зазначених у протоколі, ОСОБА_1 зокрема зазначив, що не згоден, так як йому не повідомили, що потрібно подавати «щорічну декларацію».
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Захисник Слободянюк В.О., подала до суду пояснення, в яких зокрема зазначила, що 21.03.2023 року ОСОБА_1 прийнятий на службу в поліції Департаменту патрульної поліції. 02.03.2023 року подав декларацію типу «кандидата на посаду» за 2022-й рік шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК. Оскільки, в ч.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» вказано тільки про необхідність подання декларації за минулий рік, але не конкретизовано тип декларації, яка має бути подана. Співробітники відділу кадрів УПП в Одеській області ДПП, які здійснюють контроль за вчасністю і правильністю подання декларацій поліцейськими, завірили, що в повторному поданні декларації за 2022-й рік немає необхідності, адже цей звітний період в повному обсязі вже охоплений декларацією типу «кандидата на посаду» від 02.03.2023. На вимогу керівництва відділу кадрів ОСОБА_2 06.02.2024 подав щорічну декларацію за 2022-й рік.
Звертала увагу, що у протоколі про адміністративне правопорушення, не було зазначено підстав або спростувань, які б свідчили про наявність умислу в діях ОСОБА_3 , або відсутності поважних причин, пов'язаних з несвоєчасним поданням відповідної декларації. Поряд з цим, ОСОБА_2 не мав жодного умислу на приховування свого майнового стану, оскільки, задекларував всю необхідну інформацію щодо нього у декларації «кандидата на посаду» за 2022 рік, яка, в свою чергу, за змістом не відрізняється від щорічної декларації за 2022 рік, поданої 06.02.2024 року. Таким чином, виконав засади фінансового контролю щодо декларування активів за звітній період.
Також захисник звертала увагу, що подати щорічну декларацію за 2022-й рік в період з 31.01.2024 по 06.02.2024 ОСОБА_2 не мав змоги оскільки, перебував на службі та тривалість його робочої зміни складає 12-13 годин. Крім цього, у зв'язку зі збройною агресією рф проти нашої держави місто Одеса, як і багато інших міст України, взимку 2024-го року зазнавало регулярних обстрілів ракетами і БПЛА, внаслідок чого майже в усіх житлових будинках, включаючи будинок АДРЕСА_1 , в якому проживає ОСОБА_2 , були систематичні аварійні та планові відключення електроенергії.
Виснувала, що за відсутністю такої обов'язкової ознаки як суб'єктивна сторона правопорушення відсутній сам склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Прокурор, під час судового розгляду, підтвердив наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та просив накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі.
Частина 1 ст.172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки ст.172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених ч.ч.2 та 3 цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, відповідно до п.п. «з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», посада поліцейського віднесена до суб'єктів на яких поширюється дія цього Закону, вони є суб'єктами декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язані виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч.1 ст.45 вказаного Закону.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу начальника Департаменту патрульної поліції Національної поліції №304 о/с від 21.03.2023 ОСОБА_1 призначено поліцейським взводу №2 роти №1 батальйону №2 полку, присвоєно спеціальне звання та закріплено спеціальний жетон з індивідуальним номером.
А згідно копії послужного списку ОСОБА_1 , останньому наказом начальника Департаменту патрульної поліції Національної поліції №2911 о/с від 31.12.2024 року було присвоєно спеціальне звання. Тож, суддя робить висновок, що станом на 31.01.2024 року ОСОБА_1 також продовжував обіймати посаду поліцейського.
З 12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п.2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
З наданих до протоколу документів та пояснень особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, судом встановлено, що ОСОБА_1 06.02.2023 року було подано щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2022 рік, тобто після спливу передбаченого законом терміну для подання відповідної декларації.
Водночас, під час судового розгляду, зі сторони особи та його захисника, судді не надано будь - яких належних та допустимих доказів того, що в період з 31.01.2024 по 06.02.2024 ОСОБА_2 не мав змоги подати декларацію, оскільки перебував на службі, а також, що у будинку 77 по вул.Небесної Сотні були систематичні аварійні та планові відключення електроенергії, які перешкоджали подати відповідну декларацію.
Таким чином, дослідивши докази по справі, заслухавши захисника, прокурора, оцінюючи кожний доказ з точку зору належності, допустимості та достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, суддя робить висновок, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом на якого відповідно до п.п.«з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» поширюється дія цього Закону та особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, подав 06.02.2024 року шляхом заповнення на офіційному веб - сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2022 рік, чим порушив вимоги ч.1 ст.45, п.2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до ст.33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення, зокрема враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст.35 КУпАП суддею не встановлено.
Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, відповідно до ст.34 КУпАП, суддею не встановлено.
При цьому, суддя приймає до уваги відсутність негативних наслідків внаслідок вчинення вказаного адміністративного правопорушення, зокрема у вигляді шкоди правам і свободам інших громадян, власності, громадському порядку, а також не значний час затримки у поданні декларації, та робить висновок, що вчинене ОСОБА_1 адміністративне правопорушення носить малозначний характер.
Відповідно до ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Таким чином, з метою виховання та запобігання вчинення ОСОБА_1 нових правопорушень, суддя вважає, що обґрунтованим та достатнім буде обмежитися усним зауваженням.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 33, 34, 35, 172-6, 251, 252, 280, 283, 284, 288, 289, 291, 294 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя
1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
2. Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП та обмежитись усним зауваженням.
3. Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
4. Ця постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Київський районний суд міста Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А.В. Щербіна