Справа № 461/8806/24
Провадження № 1-кс/461/3304/25
22.05.2025 року, слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар ОСОБА_2 , розглянувши слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП у Львівській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 про продовження відсторонення від посади, -
Слідчий відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП у Львівській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 за погодженням із прокурором Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням у кримінальному провадженні №42024140000000192 від 20.08.2024, за підозрою ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332, ч. ч. 1, 2 ст. 255 КК України та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1 КК України, про продовження строку відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади начальника групи безпеки військової служби військової частини НОМЕР_1 строком на 2 місяці.
В обґрунтування заявленого клопотання покликається на те, що ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється в: в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями, сприянні їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненими щодо кількох осіб, за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України; в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями, сприянні їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненими повторно, організованою групою, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України; в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями, сприянні їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненими повторно, організованою групою, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України; у створенні злочинної організації та керівництві такою організацією, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255 КК України: в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями, сприянні їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненими повторно, злочинною організацією, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Згідно ст.43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
Відповідно до ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Згідно ч.1 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
У межах даного кримінального провадження ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється в: в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями, сприянні їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненими щодо кількох осіб, за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України; в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями, сприянні їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненими повторно, організованою групою, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України; в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями, сприянні їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненими повторно, організованою групою, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України; у створенні злочинної організації та керівництві такою організацією, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255 КК України: в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями, сприянні їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненими повторно, злочинною організацією, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України.
Таким чином, клопотання слідчого відповідає вимогам ч.1 ст. 154 КПК України.
Разом з тим, згідно ч.2 ст. 155 КПК України у клопотанні зазначаються: короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини; посада, яку обіймає особа; виклад обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення; виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином; перелік свідків, яких слідчий, прокурор вважає за необхідне допитати під час розгляду клопотання.
До клопотання також додаються: 1) копії матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовує доводи клопотання; 2) документи, які підтверджують надання підозрюваному, обвинуваченому копій клопотання та матеріалів, що обґрунтовують клопотання.
Так, у клопотанні слідчого викладено короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання.
Зазначено правову кваліфікацію кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність - ч. 3 ст. 368 КК України.
Викладено обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини.
Зазначено посаду, яку обіймає особа, зокрема, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 займав посаду начальника групи безпеки військової служби військової частини НОМЕР_1 .
Викладено обставин, що дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваного, обвинуваченого сприяло вчиненню кримінального правопорушення.
Викладено обставини, що дають підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, може перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Враховуючи зазначене, в матеріалах кримінального провадження наявні достатні ризики того, що ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника групи безпеки військової служби військової частини НОМЕР_1 , котрий уповноважений віддавати накази та розпорядження іншим підлеглим йому військовослужбовцям, а ті у свою чергу зобов'язані сумлінно такі виконувати, будучи достовірно ознайомленим та обізнаним з вимогами Законів України «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022, котрий в подальшому усвідомлюючи, що виїзд за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років забороняється, маючи умисел на організацію незаконного переправлення громадянина України зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, шляхом знищення, приховування та підроблення документів, а також зможе продовжити злочинну діяльність, пов'язану з незаконним переправленням осіб через державний кордон України з метою одержанням неправомірної вигоди для себе та незаконного збагачення.
Таким чином, клопотання слідчого також відповідає вимогам ч.2 ст. 155 КПК України.
Згідно статті 156 КПК України клопотання про відсторонення особи від посади розглядається слідчим суддею, судом не пізніше трьох днів з дня його надходження до суду за участю слідчого та/або прокурора та підозрюваного чи обвинуваченого, його захисника. Слідчий суддя, суд, встановивши, що клопотання подано без додержання вимог статті 155 цього Кодексу, повертає його прокурору, про що постановляє ухвалу.
Розгляд клопотання проведений у межах строку, зазначеного у частині 1 цієї статті.
Клопотання слідчого подано з додержання вимог статті 155 цього Кодексу, відтак, слідчий суддя вважає, що підстави для його поверненню прокурору відсутні.
Відповідно до ч.1 ст. 157 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Під час розгляду клопотання слідчим та прокурором доведено наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, запобігання протиправній поведінці підозрюваного, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Згідно ч.2 ст. 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Так, вирішуючи питання про відсторонення ОСОБА_5 від посади, слідчий суддя враховує наступне.
Слідчими відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області за процесуального керівництва прокурорів Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024140000000192 від 20.08.2024, за підозрою ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332, ч. ч. 1, 2 ст. 255 КК України та за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що військовослужбовець ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , дислокованій на території військового полігону у АДРЕСА_1 , та ОСОБА_7 , будучи заздалегідь особисто знайомими, вирішили налагодити протиправну схему одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 . З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 залучили до такої протиправної діяльності інших, невстановлених на даний час в ході досудового розслідування, осіб з числа військовослужбовців (зазначених та інших військових частин (підрозділів, формувань), а також інших осіб, що не проходять військову службу.
Поряд із цим, 09.08.2024 військовозобов'язаний ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , призваний ІНФОРМАЦІЯ_3 на військову службу під час мобілізації, на особливий період, зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 , дислокованої, станом на серпень 2024 року, на території військового полігону у АДРЕСА_1 , де останній проходив військову службу.
17.08.2024 військовозобов'язаний ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , призваний ІНФОРМАЦІЯ_5 на військову службу під час мобілізації, на особливий період, зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 , дислокованої, станом на серпень 2024 року, на території військового полігону у АДРЕСА_1 , де останній проходив військову службу.
Водночас, ОСОБА_13 та ОСОБА_12 , після їхнього призову, мали та висловлювали бажання перетнути державний кордон та виїхати за межі України попри встановлені режимом воєнного стану та оголошеною загальною мобілізацією заборони та обмеження, про що стало відомо ОСОБА_5 і ОСОБА_7 .
За таких обставин, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою групою осіб з іншими, невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, реалізуючи спільний злочинний умисел спрямований на одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення ОСОБА_13 та ОСОБА_12 через державний кордон України, в період з 09.08.2024 до 18.08.2024 узгодили свої подальші дії (злочинний план) щодо переправлення останніх через державний кордон України без законних на те підстав, а також розмір грошової винагороди за організацію та вчинення таких дій, а саме: за організацію та переправлення через державний кордон України ОСОБА_12 - 15 000 доларів США, ОСОБА_13 - 10 000 доларів США.
Поряд із цим, виконуючи відведену їм роль у вчиненні злочину, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , інші, невстановлені на даний час досудовим розслідуванням особи, діючи із прямим умислом, з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, в період з 09.08.2024 до 18.08.2024 отримали у невстановлений на даний час спосіб вищевказані грошові кошти в загальній сумі 25 000 доларів США за незаконне переправлення ОСОБА_13 та ОСОБА_12 через державний кордон України.
Надалі, виконуючи відведену йому роль у вчиненні злочину, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_7 та іншими, невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, діючи із прямим умислом, з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, ОСОБА_5 , в ході телефонної розмови з ОСОБА_13 18.08.2024 близько 14 год, а також, під час спілкування у невстановлений на даний час спосіб із ОСОБА_12 , повідомив останнім порядок їхніх подальших дій, необхідних для залишення території військового полігону у с. Мала Любаша Рівненського району Рівненської області непомітно для інших осіб, як одного з етапів переправлення ОСОБА_13 та ОСОБА_12 через державний кордон України.
Після цього, зустрівши того ж дня ОСОБА_13 та ОСОБА_12 у визначеному ним місці на території вказаного вище військового полігону, ОСОБА_5 на автомобілі «Volkswagen T4», яким керував особисто, вивіз ОСОБА_13 та ОСОБА_12 за межі військового полігону та доставив до місця поблизу стадіону « ІНФОРМАЦІЯ_6 » по АДРЕСА_2 , де їх очікував ОСОБА_7 на автомобілі «Volkswagen Sharan» д.н.з. НОМЕР_3 , а також повідомив, що їм ( ОСОБА_13 та ОСОБА_12 ) необхідно змінити військову форму на цивільний одяг (перевдягнутись) та пересісти в автомобіль до ОСОБА_7 .
Надалі, виконуючи відведену йому роль у вчиненні злочину, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_5 та іншими, невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, діючи із прямим умислом, з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, ОСОБА_7 18.08.2024 на автомобілі «Volkswagen Sharan» д.н.з. НОМЕР_3 , яким керував особисто, перевіз ОСОБА_13 та ОСОБА_12 від вищевказаного місця (куди вони попередньо були доставлені ОСОБА_5 ) до готельного комплексу « ІНФОРМАЦІЯ_7 », розташованого на автомобільній дорозі Н-17 (км 7) поблизу м. Дубляни Львівського району Львівської області, виконавши таким чином черговий етап переправлення ОСОБА_13 та ОСОБА_12 через державний кордон України, визначений заздалегідь узгодженим злочинним планом. Водночас, ОСОБА_7 повідомив останнім порядок їхніх подальших дій, необхідних для переправлення через державний кордон. Зокрема, ОСОБА_7 повідомив, що їм необхідно поселитись у вказаному готельному комплексі та, не привертаючи зайвої уваги, очікувати особу (осіб), що здійснять (забезпечать) їх безпосереднє переправлення через державний кордон України поза межами пунктів пропуску.
Вранці наступного дня (19.08.2024), внаслідок раптово-виниклої недовіри, ОСОБА_13 відмовився від наміру незаконно перетнути державний кордон України та самостійно повернувся до місця свого проживання у Вінницькій області.
Водночас, виконуючи відведену їм роль у вчиненні злочину, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , інші, невстановлені на даний час досудовим розслідуванням особи, діючи із прямим умислом, з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, у період з 19.08.2024 по 01.09.2024 здійснили (забезпечили) незаконне переправлення ОСОБА_12 через державний кордон України поза межами пунктів пропуску, виконавши таким чином завершальний етап заздалегідь узгодженого злочинного плану.
2) Військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що їхні кримінально-протиправні дії залишились безкарними та не були викриті правоохоронними органами, усвідомлюючи, що вказана діяльність є протиправною та кримінально караною, має високий ступінь суспільної небезпеки, вимагає чітких та узгоджених дій значної кількості людей, маючи намір продовжувати здійснювати такі діяння протягом тривалого періоду часу, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин (час, спосіб та місце), але не пізніше листопада 2024 року, (точний час органом досудового розслідування не встановлено), вирішили створити та очолити організовану злочинну групу, протиправна діяльність якої полягала у налагодженні протиправної схеми одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 ).
Організована злочинна група характеризувалася наявністю організаторів - керівників організованої групи на певних етапах злочинної діяльності, розробленого єдиного плану вчинення злочинів, відомих всім учасникам групи, стійкими зв'язками і розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення цього плану, наявністю загальних правил поведінки, підготовкою до вчинення злочинів, а також отримання матеріальних благ від такої кримінально-протиправної діяльності на постійній основі.
Розуміючи, що реалізувати розроблений злочинний план, а також уникнути викриття злочинної діяльності, самостійно не вдасться, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , діючи умисно з корисливих мотивів, вирішили до складу злочинного об'єднання - організованої групи, залучити: ОСОБА_6 - військовослужбовця військової частини № НОМЕР_2 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_10 , після чого довели до їх відому розроблений ним злочинний план.
У свою чергу, залучені ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , усвідомлюючи протиправний і суспільно-небезпечний характер дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і свідомо бажаючи їх настання, погодилися із таким злочинним планом та в індивідуальному порядку узгодили і схвалили його, зорганізувавшись у стійке злочинне об'єднання для вчинення умисних тяжких злочинів.
Для забезпечення постійної діяльності організованої групи, відповідно до розробленого злочинного плану, організатори ОСОБА_5 та ОСОБА_7 відвели собі роль її керівників на певних етапах злочинного плану, зокрема у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України в особливий період у вигляді організації та сприяння залишення місця несення служби військовослужбовцями без законних на те підстав для подальшої організації незаконного переправлення таких осіб через державний кордон України, з корисливих мотивів, керівництвом діями членів злочинної групи, здійснення розподілу між ними ролей та функцій, безпосереднє виконання на різних етапах реалізації злочинного умислу.
Свою злочинну діяльність організована злочинна група здійснювала згідно заздалегідь розподілених між її учасниками ролей.
Так, ОСОБА_5 , діючи як керівник і організатор з ОСОБА_7 , відвів собі наступні роль та функції в складі організованої групи, а саме:
- розробив план злочинної діяльності, спрямований на одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 ;
- підібрав та залучив до участі в організованій групі інших її учасників;
- розподілив між учасниками організованої групи функції, відповідно до попередньо узгодженого ними плану, контролював виконання функцій, забезпечуючи належну організованість учасників, спільність та єдність їх дій у ході підготовки та вчинення злочинів;
- керував діями учасників організованої групи, даючи вказівки, спонукав їх до вчинення злочинів шляхом надання порад, а також координував їх дії під час вчинення злочинів особисто за допомогою месенджерів;
- вживав заходів щодо конспірації незаконної діяльності організованої групи та унеможливлення викриття її учасників правоохоронними органами; організовував отримання від осіб, які являються військовослужбовцями та які мають намір незаконно покинути місце несення служби для подальшого незаконного перетину державного кордону України чи від їхніх близьких грошові кошти (винагороду).
ОСОБА_7 , діючи як організатор організованої групи з ОСОБА_5 , а також співвиконавець, перебуваючи з останнім у довірливих, дружніх відносинах, згідно з розподілених функцій, володіючи інформацією про «безпечні шляхи» якими можливо оминути блок-пости, де здійснюється перевірка осіб, які перетинають лінії розмежування адміністративних областей України, наділений наступними функціями у складі організованої групи, зокрема:
- особисто зустрічав військовослужбовців за межами території місця несення служби та в подальшому здійснював перевезення таких транспортними засобами, до Львівської області для подальшої передачі та доставки до лінії розмежування державного кордону України, поза межами пропускних пунктів, іншими залученими учасниками організованої групи, з метою подальшого незаконного переправлення через державний кордон України;
- підібрав та залучив до участі в організованій групі інших її учасників;
- вживав заходів щодо конспірації незаконної діяльності організованої групи та унеможливлення викриття її учасників правоохоронними органами;
- підтримував постійний зв'язок між членами організованої групи через засоби телефонного зв'язку та під час особистих зустрічей;
- шляхом листування та телефонних дзвінків, доповідав про успішність виконання злочинного плану керівнику організованої групи ОСОБА_5 ;
- надавав клієнтам поради та вказівки щодо поведінки під час перебування за межами місця несення служби, яке останніми було залишено без належних на це підстав;
- координував клієнтів щодо зустрічі з іншими учасниками організованої групи та забезпечував таку зустріч для подальшої організації незаконного переправлення через державний кордон України;
- отримував свою частку грошової винагороди за незаконне переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 .
Залученому ОСОБА_6 , згідно розробленого плану відведено роль співвиконавця вчинення кримінальних правопорушень. Оскільки, будучи обізнаним про пересування по територіях військових частин, що у АДРЕСА_1 , осіб на яких покладено обов'язок здійснювати контроль з метою запобігання вчиненню військовослужбовцями самовільного залишення військової частини, а також розташування об'єктів, які можуть перешкоджати або будь-яким іншим чином викрити мету пересування по території розташування військової частини, останнього залучено до протиправної схеми одержання протиправної винагороди за незаконне переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 і такий наділений у складі організованої групи наступними функціями, зокрема:
- особисто за вказівкою ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , здійснював перевезення автомобілем військовослужбовців по території дислокації військового полігону та за його межами для подальшої їх передачі іншим учасникам організованої групи та реалізації незаконного переправлення через державний кордон України;
- вживав заходів щодо конспірації незаконної діяльності організованої групи та унеможливлення викриття її учасників правоохоронними органами;
- підтримував постійний зв'язок між членами організованої групи через засоби телефонного зв'язку та під час особистих зустрічей;
- надавав військовослужбовцям, які виявили бажання незаконно переправитись через державний кордон України, поради та вказівки щодо оптимальних шляхів пересування по території військового полігону та рекомендації щодо поведінки під час залишення місця служби без належних на це підстав та подальшого незаконного перетину державного кордону України;
- отримував свою частку грошової винагороди за організацію залишення військовослужбовцями місць несення служби та подальшого їх незаконного переправлення через державний кордон.
Залученій ОСОБА_11 згідно розробленого плану відведено роль співвиконавця вчинення кримінальних правопорушень, і така наділена у складі організованої групи наступними функціями, зокрема:
- надала власний автомобіль, як засіб вчинення кримінально-протиправних дій, яким особисто керував ОСОБА_7 ;
- зустрічала особисто, спільно із ОСОБА_7 військовослужбовців за межами території місця несення служби та в подальшому спільно з ОСОБА_7 здійснювали перевезення та супровід таких осіб, своїм автомобілем до Львівської області для подальшої передачі та доставки до лінії розмежування державного кордону України, поза межами пропускних пунктів, іншим залученими учасниками організованої групи, з метою подальшого незаконного переправлення військовослужбовців через державний кордон України;
- вживала заходів щодо конспірації незаконної діяльності організованої групи та унеможливлення викриття її учасників правоохоронними органами;
- підтримувала постійний зв'язок між членами організованої групи через засоби телефонного зв'язку та під час особистих зустрічей;
- отримувала свою частку грошової винагороди за організацію залишення військовослужбовцями місць несення служби та подальшого їх незаконного переправлення через державний кордон України.
Залученому ОСОБА_10 згідно розробленого плану відведено роль співвиконавця вчинення кримінальних правопорушень, і такий наділений у складі організованої групи наступними функціями, зокрема:
- надав автомобіль, як засіб вчинення кримінально-протиправних дій та особисто здійснював перевезення військовослужбовців до Львівської області для подальшої передачі та доставки до лінії розмежування державного кордону України, поза межами пропускних пунктів, іншими залученими учасниками організованої групи, з метою подальшого незаконного переправлення військовослужбовців через державний кордон України;
- вживав заходів щодо конспірації незаконної діяльності організованої групи та унеможливлення викриття її учасників правоохоронними органами;
- підтримував постійний зв'язок між членами організованої групи через засоби телефонного зв'язку та під час особистих зустрічей;
- отримував свою частку грошової винагороди за організацію залишення військовослужбовцями місць несення служби та подальшого їх незаконного переправлення через державний кордон України.
Кожен з учасників організованої групи усвідомлював, що їхні дії є невід'ємною складовою частиною всього обсягу дій організованої групи при скоєнні злочинів.
Злочини, які вчинялися організованою групою, були охоплені єдиним умислом всіх його співучасників, тобто учасники організованої групи усвідомлювали суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачали їх суспільно небезпечні наслідки та бажали їх настання, переслідуючи корисливі мотиви та мету власного незаконного збагачення.
Разом з тим, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , будучи в складі організованої групи, виконуючи роль організатора та співвиконавця, реалізовуючи спільний злочинний умисел з ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_11 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, спрямований на налагодження протиправної схеми одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 вирішили вчинити кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Так, 26.10.2024 військовозобов'язаний ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_8 , призваний ІНФОРМАЦІЯ_9 на військову службу під час мобілізації, на особливий період, зарахований до списків особового складу військової частини № НОМЕР_4 , дислокованої, станом на листопад 2024 року, на території військового полігону у АДРЕСА_1 , де останній проходив військову службу.
Водночас, ОСОБА_14 , після його призову, мав та висловлював бажання за грошову винагороду перетнути державний кордон та виїхати за межі України попри встановлені режимом воєнного стану та оголошеною загальною мобілізацією заборони та обмеження, про що повідомив організатора злочинної групи ОСОБА_7 та це стало відомо ОСОБА_5 , як організатору та керівнику злочинної групи.
ОСОБА_6 , діючи як співвиконавець, продовжуючи реалізовувати спільний з ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_11 , злочинний умисел, діючи у складі організованої групи, переслідуючи злочинну мету протиправного збагачення, достовірно знаючи, що у ОСОБА_14 відсутні законні підстави покинути територію військової частини № НОМЕР_2 та відсутні законні підстави для виїзду за межі території України в умовах воєнного стану, з відома керівника та організатора організованої групи ОСОБА_5 та за вказівкою співорганізатора організованої групи ОСОБА_7 , з метою реалізації спільного злочинного умислу щодо реалізації протиправної схеми одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 , зокрема військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_14 , 01.11.2024 зателефонував до ОСОБА_14 , повідомив йому порядок його подальших дій, необхідних для залишення території військового полігону у с. Мала Любаша Рівненського району Рівненської області непомітно для інших осіб, як одного з етапів переправлення ОСОБА_14 через державний кордон України, вказавши місце та час, куди необхідно прибути останньому для залишення ним території місця несення служби, де ОСОБА_14 очікував автомобіль «Volkswagen» під керуванням ОСОБА_6 .
Після цього, згідно розробленого плану організаторами організованої групи ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , ОСОБА_6 зустрів ОСОБА_14 у визначеному місці надав йому вказівку здійснити посадку на заднє пасажирське сидіння автомобіля «Volkswagen», та вимкнути засоби мобільного зв'язку, з метою забезпечення конспірації організованої групи та запобіганню її викриття.
Надалі ОСОБА_6 доставив ОСОБА_14 до безпечного місця за межі військового полігону, повідомив, що йому необхідно буде пересісти в інший транспортний засіб, та після чого передав його ОСОБА_7 для подальшого його переміщення до Львівської області.
У свою чергу, 01.11.2024 ОСОБА_7 діючи у складі організованої групи із ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_11 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, використовуючи транспортний засіб марки «Volgswagen», моделі «Sharan», д.н.з. НОМЕР_3 , що перебуває у користуванні ОСОБА_7 , розмістив у ньому військовослужбовця ОСОБА_14 , та вони спільно вирушили до автомобільної заправної станції « ІНФОРМАЦІЯ_10 », що по АДРЕСА_3 , де їх очікувала ОСОБА_11 .
В подальшому, на виконання заздалегідь розробленого спільного злочинного плану, та виконання вказівок членів організованої групи, виконуючи відведену йому роль організатора, ОСОБА_7 надав вказівку ОСОБА_14 пересісти у автомобіль марки «Ауді», моделі «А6», д.н.з. НОМЕР_5 , що належить ОСОБА_11 .
Після чого, ОСОБА_11 , виконуючи відведену їй роль співвиконавця кримінального правопорушення передала керування належним їй автомобілем марки «Ауді», моделі «А6», д.н.з. НОМЕР_5 безпосередньо ОСОБА_7 та спільно з ним здійснила перевезення військовослужбовця ОСОБА_14 до Львівської області, де близько 22:00 год. 01.11.2024, перебуваючи на автомобільній заправній станції « ІНФОРМАЦІЯ_11 », що за адресою: АДРЕСА_4 , надали вказівку ОСОБА_14 очікувати прибуття інших невстановлених учасників організованої групи, які повинні забезпечити незаконне переправлення ОСОБА_14 через державний кордон України поза межами контрольованих пунктів пропуску у Закарпатській області.
02.11.2024 ОСОБА_14 доставлено на територію Закарпатської області для подальшого незаконного переправлення через державний кордон України поза межами пунктів пропуску. Під час такого перетину, ОСОБА_14 виявлено працівниками державної прикордонної служби України, поза межами пропускного пункту, у ділянці контрольованого прикордонного району «Ужгород», про що складено протокол серії ЗхРУ №145326 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 204-1 КУпАП порушення.
3) Продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_5 , будучи в складі організованої групи, виконуючи роль організатора, реалізовуючи спільний злочинний умисел з ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 з метою одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 , вирішили вчинити кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Так, 05.11.2024 військовозобов'язаний ОСОБА_15 ІНФОРМАЦІЯ_12 , призваний ІНФОРМАЦІЯ_13 на військову службу під час мобілізації, на особливий період, зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_2 , дислокованої станом на листопад 2024 року, на території військового полігону у АДРЕСА_1 , де останній проходив військову службу.
Водночас, ОСОБА_15 , після його призову, мав та висловлював бажання за грошову винагороду перетнути державний кордон та виїхати за межі України попри встановлені режимом воєнного стану та оголошеною загальною мобілізацією заборони та обмеження, про що стало відомо ОСОБА_5 та ОСОБА_7 .
За таких обставин, ОСОБА_5 та ОСОБА_7 діючи як організатори та співвиконавці, та ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 діючи як співвиконавці, з метою реалізації спільного злочинного умислу, спрямованого на одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення ОСОБА_15 через державний кордон України, в період з 05.11.2024 до 06.11.2024 узгодили свої подальші дії (злочинний план) щодо переправлення останнього через державний кордон України без законних на те підстав, а також розмір грошової винагороди за організацію та вчинення таких дій, а саме: за організацію та переправлення через державний кордон України ОСОБА_15 - 15 000 доларів США.
Поряд із цим, виконуючи відведену їм роль у вчиненні злочину, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , інші, невстановлені на даний час досудовим розслідуванням особи, діючи із прямим умислом, з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, в період 05.11.2024 до 06.11.2024 отримали у невстановлений на даний час спосіб вищевказані грошові кошти в загальній сумі 15 000 доларів США за незаконне переправлення ОСОБА_15 через державний кордон України.
Надалі, виконуючи відведену йому роль співвиконавця у вчиненні злочину, ОСОБА_6 , продовжуючи реалізовувати спільний з ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами злочинний умисел, діючи у складі організованої групи, переслідуючи злочинну мету протиправного збагачення, достовірно знаючи, що у ОСОБА_15 відсутні законні підстави покинути територію військової частини № НОМЕР_2 та відсутні законні підстави для виїзду за межі території України в умовах воєнного стану, з відома керівника та організатора організованої групи ОСОБА_5 та за вказівкою організатора організованої групи ОСОБА_7 , з метою реалізації спільного злочинного умислу, 06.11.2024 зателефонував ОСОБА_15 та повідомив йому порядок його подальших дій, необхідних для залишення території військового полігону у с. Мала Любаша Рівненського району Рівненської області непомітно для інших осіб, як одного з етапів переправлення ОСОБА_15 через державний України.
Після цього, зустрівши ОСОБА_15 у визначеному ним місці на території вказаного вище військового полігону, ОСОБА_6 на автомобілі «Volkswagen», яким керував особисто, вивіз ОСОБА_15 за межі військового полігону до безпечного місця за межами місця несення військової служби, супроводив та передав його ОСОБА_7 та ОСОБА_11 для подальшої передачі іншим учасникам організованої групи, які повинні забезпечити незаконне переправлення ОСОБА_15 через державний кордон України поза межами контрольованих пунктів пропуску у Закарпатській області.
Реалізовуючи спільний злочинний умисел, 06.11.2024 ОСОБА_7 , діючи у складі організованої групи із ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, спільно з військовослужбовцем ОСОБА_15 , використовуючи транспортний засіб марки «Ауді», моделі «А6», д.н.з. НОМЕР_5 , що належить ОСОБА_11 , прибули до околиць м. Костопіль, що у Рівненській області де на них, за попередньою домовленістю очікував ОСОБА_10 автомобілем марки «BMW», моделі «X5», д.н.з. НОМЕР_6 .
В подальшому, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу у складі організованої групи, ОСОБА_7 та ОСОБА_11 вказали ОСОБА_15 здійснити посадку у автомобіль, на якому прибув ОСОБА_10 , при цьому запевнивши ОСОБА_15 про їх намір подальшого незаконного переправлення через державний кордон України.
ОСОБА_7 , діючи як організатор організованої групи, надав вказівки та рекомендації щодо найбільш безпечного маршруту слідування ОСОБА_10 з метою уникнення зупинки працівниками правоохоронного органу на лініях розмежування адміністративних областей України та запобігання викриття злочинної діяльності організованої групи, щодо незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_15 для подальшого незаконного переправлення через державний кордон України.
Далі, ОСОБА_10 діючи у складі організованої групи, реалізовуючи спільний злочинний умисел з ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_16 , ОСОБА_11 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, 06.11.2024 близько 22.50 год., прибув автомобілем марки «BMW», моделі «X5», д.н.з. НОМЕР_6 , спільно з ОСОБА_15 до автомобільної заправної станції « ІНФОРМАЦІЯ_11 », що за адресою: АДРЕСА_4 , де за вказівкою ОСОБА_7 здійснив висадку ОСОБА_15 перед в'їздом на територію вказаної автомобільної заправної станції, з метою забезпечення конспірації та не викриття діяльності організованої групи та переконався, що ОСОБА_15 здійснив посадку у інший автомобіль марки «Toyota», моделі «Сamry» під керуванням невідомої особи, для подальшого незаконного переправлення через державний кордон України.
4) ОСОБА_5 та ОСОБА_7 будучи впевненими, що їхні кримінально-протиправні дії у складі організованої групи, вчинені спільно з ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, не були викриті правоохоронними органами, усвідомлюючи, що вказана діяльність є протиправною та кримінально караною, яка має високий ступінь суспільної небезпеки, вимагає чітких та узгоджених дій значної кількості людей, маючи намір продовжувати здійснювати такі діяння протягом тривалого періоду часу, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин (час, спосіб та місце), але не пізніше листопада 2024 року, (точний час органом досудового розслідування не встановлено), реалізували спільний злочинний умисел, направлений на створення злочинного об'єднання - злочинної організації для вчинення тяжких злочинів, діяльність якої полягала у налагодженні протиправної схеми одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 ).
До складу злочинної організації ОСОБА_5 та ОСОБА_7 залучили ОСОБА_6 - військовослужбовець військової частини № НОМЕР_2 ; ОСОБА_11 ; ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , військовослужбовець військової частини № НОМЕР_7 ; ОСОБА_9 , військовослужбовець військової частини № НОМЕР_8 , після чого довели до їх відому розроблений ними злочинний план.
У створеній злочинній організації ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , як організаторами, детально розподілені ролі всіх учасників, складено план злочинної діяльності та визначено час і способи його виконання, забезпечено взаємозв'язок між співучасниками злочинної діяльності для злагодженого досягнення запланованого злочинного результату.
Стійкість, стабільність та згуртованість злочинної організації виражається, окрім вищезазначеного, в тривалості дій її учасників, єдності наміру щодо вчинення та продовження скоєння злочинів, здатності забезпечити стабільність і надійність свого функціонування.
Створена ОСОБА_5 та ОСОБА_7 злочинна організація характеризується наявністю чіткої ієрархії між її учасниками, стійкими зв'язками, що полягають в існуванні між учасниками групи стабільних відносин при підготовці та вчиненні злочинів, наявності мети на неодноразове їх вчинення і єдиного плану злочинної діяльності із визначенням функцій кожного учасника групи, спрямованих на його досягнення, дотриманні заходів і засобів конспірації, розподілі між учасниками групи грошових коштів, отриманих від злочинної діяльності.
Свою злочинну діяльність злочинна організація здійснює згідно заздалегідь розподілених між її учасниками ролей.
Так, ОСОБА_5 , як керівник і організатор з ОСОБА_7 , відвів собі наступні роль та функції в складі злочинної організації, а саме:
- розробив план злочинної діяльності, спрямований на одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 ;
- підібрав та залучив до участі в злочинній організації інших її учасників;
- визначив ієрархію, розподіливши між учасниками злочинної організації функції,
- відповідно до попередньо узгодженого ними плану та у відповідності до створених окремих структурних частин злочинної організації, контролював виконання функцій, забезпечуючи належну організованість учасників, спільність та єдність їх дій у ході підготовки та вчинення злочинів;
- керував діями учасників злочинної організації, даючи вказівки, спонукав їх до вчинення злочинів шляхом надання порад, а також координував їх дії під час вчинення злочинів особисто за допомогою месенджерів;
- вживав заходів щодо конспірації незаконної діяльності злочинної організації та унеможливлення викриття її учасників правоохоронними органами;
- організовував отримання від осіб які являються військовослужбовцями та які мають намір незаконно покинути місце несення служби для подальшого незаконного перетину державного кордону України чи від їхніх близьких грошові кошти (винагороду);
- надавав транспортні засоби та здійснював особистий супровід шляхом транспортування військовослужбовців автомобілем за межі місця несення служби після чого передавав таких іншим учасниками злочинної організації для подальшого незаконного переправлення через державний кордон України.
ОСОБА_7 , як організатор злочинної організації з ОСОБА_5 , а також співвиконавець, перебуваючи з останнім у довірливих, дружніх відносинах, згідно з розподілених функцій, володіючи інформацією про «безпечні шляхи» якими можливо оминути блок-пости, де здійснюється перевірка осіб, які перетинають лінії розмежування адміністративних областей України, відведено наступні роль та функції в складі злочинної організації, а саме:
- особисто зустрічав військовослужбовців за межами території місця несення служби;
- в подальшому здійснював перевезення таких військовослужбовців транспортними засобами, до Львівської області для подальшої передачі та доставки до лінії розмежування державного кордону України, поза межами пропускних пунктів, іншими залученими учасниками організованої групи, з метою подальшого незаконного переправлення через державний кордон України;
- підібрав та залучили до участі в злочинній організації інших її учасників;
- вживав заходів щодо конспірації незаконної діяльності злочинної організації та унеможливлення викриття її учасників правоохоронними органами;
- підтримував постійний зв'язок між членами злочинної організації через засоби телефонного зв'язку та під час особистих зустрічей;
- шляхом листування та телефонних дзвінків, доповідав про успішність виконання злочинного плану керівнику злочинної організації ОСОБА_5 ;
- надавав військовослужбовцям поради та вказівки щодо поведінки під час перебування за межами місця несення служби, яке останніми було залишено без належних на це підстав;
- координував військовослужбовців щодо зустрічі з іншими учасниками злочинної організації та забезпечував таку зустріч для подальшої організації незаконного переправлення через державний кордон України;
- отримував свою частку грошової винагороди за незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у с. Мала Любаша Рівненського району Рівненської області.
ОСОБА_6 , будучи активним учасником створеної ОСОБА_5 та ОСОБА_7 злочинної організації, згідно з розподілених функцій, виконуючи роль співвиконавця, для досягнення спільного злочинного умислу злочинної організації спрямованого на незаконне переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 , будучи військовослужбовцем військової частини № НОМЕР_2 , яка дислокується на одній території з іншими військовими частинами, будучи обізнаним про пересування по територіях військових частин, що у АДРЕСА_1 , осіб на яких покладено обов'язок здійснювати контроль з метою запобігання вчиненню військовослужбовцями самовільного залишення військової частини, а також розташування об'єктів які можуть перешкоджати або будь-яким іншим чином викрити мету пересування по території розташування військової частини, особисто за вказівкою ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , здійснював наступні роль та функції в складі злочинної організації, а саме:
- особисто перевозив автомобілем військовослужбовців по території військового полігону, що у АДРЕСА_1 та за його межі для подальшої передачі іншим учасникам злочинної організації та реалізації незаконного переправлення через державний кордон України;
- вживав заходів щодо конспірації незаконної діяльності злочинної організації та унеможливлення викриття її учасників правоохоронними органами;
- підтримував постійний зв'язок між членами злочинної організації через засоби телефонного зв'язку та під час особистих зустрічей;
- надавав військовослужбовцям поради та вказівки щодо оптимальних шляхів пересування по території військового полігону та рекомендації щодо поведінки під час залишення місця служби без належних на це підстав та подальшого незаконного перетину державного кордону України;
- отримував свою частку грошової винагороди за незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у с. Мала Любаша Рівненського району Рівненської області.
ОСОБА_11 , будучи активним учасником створеної ОСОБА_5 та ОСОБА_7 злочинної організації, перебуваючи з ОСОБА_7 у тісних довірливих відносинах, згідно з розподілених функцій, виконуючи роль співвиконавця, для досягнення спільного злочинного умислу злочинної організації спрямованого на незаконне переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 , здійснювала наступні роль та функції в складі злочинної організації, а саме:
- надала власний автомобіль, як засіб вчинення кримінально-протиправних дій, яким особисто керував ОСОБА_7 ;
- зустрічала особисто, спільно із ОСОБА_7 військовослужбовців за межами території місця несення служби та в подальшому спільно з ОСОБА_7 здійснювали перевезення та супровід таких осіб, своїм автомобілем до Львівської області для подальшої передачі та доставки до лінії розмежування державного кордону України, поза межами пропускних пунктів, іншим залученими учасниками організованої групи, з метою подальшого незаконного переправлення військовослужбовців через державний кордон України;
- вживала заходів щодо конспірації незаконної діяльності організованої групи та унеможливлення викриття її учасників правоохоронними органами;
- підтримувала постійний зв'язок між членами організованої групи через засоби телефонного зв'язку та під час особистих зустрічей;
- отримувала свою частку грошової винагороди за організацію залишення військовослужбовцями місць несення служби та подальшого їх незаконного переправлення через державний кордон України.
ОСОБА_8 та ОСОБА_9 будучи активними учасниками організованої ОСОБА_5 та ОСОБА_7 злочинної організації, згідно з розподілених функцій, виконуючи роль співвиконавців, для досягнення спільного злочинного умислу злочинної організації спрямованого на незаконне переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 , володіючи інформацією про «безпечні шляхи» якими можливо оминути блок-пости, де здійснюється перевірка осіб, які перетинають лінії розмежування адміністративних областей України, здійснювали наступні роль та функції в складі злочинної організації, а саме:
- особисто здійснювали перевезення автомобілем та супровід військовослужбовців за межами території місця несення служби для подальшого незаконного переправлення через державний кордон України поза межами пунктів пропуску;
- вживали заходів щодо конспірації незаконної діяльності злочинної організації та унеможливлення викриття її учасників правоохоронними органами;
- підтримували постійний зв'язок між членами організованої злочинної групи через засоби телефонного зв'язку та під час особистих зустрічей;
- надавали військовослужбовцям поради та вказівки щодо поведінки під час перебування за межами місця несення служби, яке останніми було залишено без належних на це підстав та надавали гарантії про безпечність шляху, яким буде безпосередньо здійснено незаконний перетин державного кордону України;
- отримували свою частку грошової винагороди за організацію залишення військовослужбовцями місць несення служби та подальшого їх незаконного переправлення через державний кордон України.
Кожен з учасників злочинної організації усвідомлював, що їхні дії є невід'ємною складовою частиною всього обсягу дій організованої групи при скоєнні злочинів.
Злочини, які вчинялися злочинною організацією, були охоплені єдиним умислом всіх його співучасників, тобто учасники злочинної організації усвідомлювали суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачали їх суспільно небезпечні наслідки та бажали їх настання, переслідуючи корисливі мотиви та мету власного незаконного збагачення.
Разом з тим, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 та ОСОБА_7 , будучи в складі злочинної організації, виконуючи роль її організаторів, реалізовуючи спільний злочинний умисел з ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , спрямований на одержання протиправної винагороди за незаконне переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 , керували створеною злочинною організацією за наступних обставин.
Так, військовослужбовець по мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_14 молодший лейтенант ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , проходив 45 - денний курс базової загальновійськової підготовки у військовій частині НОМЕР_2 , дислокованій, станом на листопад 2024 року, на території військового полігону у АДРЕСА_1 та проходив там військову службу.
27.11.2024 під час телефонної розмови ОСОБА_7 з ОСОБА_18 , який звернувся до нього з метою отримання консультації щодо подальшого проходження військової служби військовослужбовцем ОСОБА_17 , який проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , яка дислокується у АДРЕСА_1 , запропонував ОСОБА_18 можливий спосіб організації залишення ним ( ОСОБА_17 ) місця несення служби для подальшої організації незаконного переправлення через державний кордон України за грошову винагороду.
В цей час, ОСОБА_5 , діючи з ОСОБА_7 як організатори з злочинної організації, реалізуючи спільний з співвиконавцями ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 злочинний умисел, спрямований на одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 , достовірно знаючи, що у ОСОБА_17 відсутні законні підстави для виїзду за межі території України в умовах воєнного стану та водночас усвідомлюючи, що такий являється військовослужбовцем військової частини № НОМЕР_2 , де проходить військову службу, 27.11.2024 в ході телефонної розмови, запевнив ОСОБА_18 , що за грошову винагороду в розмірі 15000 доларів США, організує незаконне вивезення за межі військової частини № НОМЕР_2 військовослужбовця ОСОБА_17 без законних на те підстав та подальше незаконне переправлення через державний кордон України поза межами контрольованих пунктів пропуску у Закарпатській області, про що повідомив інших учасників злочинної організації.
ОСОБА_7 , продовжуючи реалізовувати спільний з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 та ОСОБА_19 злочинний умисел, діючи у складі злочинної організації, переслідуючи злочинну мету протиправного збагачення, достовірно знаючи, що у ОСОБА_17 відсутні законні підстави покинути територію військової частини № НОМЕР_2 та відсутні законні підстави для виїзду за межі території України в умовах воєнного стану, 28.11.2024 в ході телефонної розмови із ОСОБА_18 , повідомив про готовність 28.11.2024 о 19:00 год., організувати та вивезти ОСОБА_17 з військової частини № НОМЕР_1 , що дислокується на одній території з військовою частиною № НОМЕР_2 , а саме території військового полігону у АДРЕСА_1 .
В ході згаданої розмови ОСОБА_7 повідомив покроковий спосіб та засоби незаконного переправлення ОСОБА_17 через державний кордон України, зокрема зазначив про етапи такого вивезення шляхом усунення перешкод та залучення інших військовослужбовців військової частини № НОМЕР_1 з метою забезпечення не викриття злочинного наміру іншими особами, наданням транспортного засобу та особистого супроводу ОСОБА_17 до м. Львова для подальшої передачі іншим співучасникам, а саме ОСОБА_8 та ОСОБА_20 , які повинні забезпечити супровід ОСОБА_17 до ІНФОРМАЦІЯ_16 для його незаконного перетину, при цьому вказавши суму протиправної винагороди, яку необхідно надати йому та іншим спільникам, тобто для осіб, які будуть сприяти у вчиненні вказаних протиправних дій, у розмірі 15 000 доларів США, частину яких ОСОБА_18 повинен надати ОСОБА_7 під час особистої зустрічі у м. Львові у вигляді завдатку, а повну суму іншим особам після досягнення мети - незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_17 .
Надалі, 28.11.2024 близько 18.00 год., ОСОБА_6 , діючи у складі злочинної організації із ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , виконуючи роль безпосереднього виконавця, переслідуючи мету незаконного збагачення, перебуваючи на території військового полігону, що за адресою: Рівненська область, с. Мала Любаша, з відома керівника та організатора злочинної організації ОСОБА_5 та за вказівкою організатора злочинної організації ОСОБА_7 , з метою реалізації спільного злочинного умислу спрямованого на одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 , зокрема ОСОБА_17 , зустрів останнього на території згаданого військового полігону в обумовленому місці та повідомив про необхідність слідування з ним для незаконного залишення місця несення військової служби.
Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу у складі злочинної організації, усвідомлюючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, ОСОБА_21 супроводив ОСОБА_17 за межі території військового полігону у с. Мала Любаша Рівненського району Рівненської області та близько 18.40 год. 28.11.2024 передав його ОСОБА_7 та ОСОБА_11 , для забезпечення особистого супроводу і доїзду на транспортному засобі марки «Audi А6», р.н.з. НОМЕР_5 , який належить ОСОБА_11 , до Львівської області та подальшої передачі його ОСОБА_8 та ОСОБА_20 для супроводження ОСОБА_17 до державного кордону України та забезпечення його переправлення через державний кордон України поза межами контрольованих пунктів пропуску у Закарпатській області.
В подальшому, 28.11.2024 о 20.25 год. ОСОБА_7 спільно із ОСОБА_11 , діючи у складі злочинної організації із ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , використовуючи транспортний засіб марки «Audi А6», д.н.з. НОМЕР_5 , що належить ОСОБА_11 , забезпечили перевезення ОСОБА_17 до селища Запитів, що у Львівській області, де залишились на ночівлю у готелі « ІНФОРМАЦІЯ_17 », що на АДРЕСА_5 , з метою подальшої передачі ОСОБА_17 - ОСОБА_8 та ОСОБА_20 , для здійснення супроводу та забезпечення незаконного переправлення через державний кордон України поза межами контрольованих пунктів пропуску у Закарпатській області.
29.11.2024 близько 12.00 год. ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , реалізовуючи спільний злочинний умисел, спрямований на незаконне переправлення ОСОБА_17 через державний кордон України, діючи у складі злочинної організації з ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 та ОСОБА_6 , на автомобілі марки «Volksvagen» моделі «Polo», д.н.з. НОМЕР_9 , прибули в раніше обумовлене місце з співорганізатором злочинної організації ОСОБА_7 , а саме до готелю «Гелікон-Запитів», що на АДРЕСА_5 , з метою подальшого супроводу та забезпечення незаконного переправлення ОСОБА_17 через державний кордон України поза межами контрольованих пунктів пропуску у Закарпатській області.
В цей час, ОСОБА_7 , продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел з іншими учасниками злочинної організації, спрямований на організацію незаконного переправлення ОСОБА_17 через державний кордон України, в телефонному режимі повідомив ОСОБА_18 про необхідність прибуття до готелю « ІНФОРМАЦІЯ_17 », що на АДРЕСА_5 , на що останній погодився та близько 13.10 год. 29.11.2024 прибув на обумовлене місце зустрічі, де під час розмови ОСОБА_7 , реалізовуючи спільний злочинний умисел, спрямований на організацію незаконного перетину ОСОБА_17 державного кордону України, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, висловив ОСОБА_18 вимогу, щодо передачі йому 4 000 доларів США та 11 000 доларів США для ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , які повинні супроводжувати ОСОБА_17 та забезпечити його незаконне переправлення через державний кордон України поза межами контрольованих пунктів пропуску у Закарпатській області, після чого разом з ОСОБА_18 прослідували до автомобіля «Volksvagen» моделі «Polo», д.н.з. НОМЕР_9 , біля якого очікували ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , де ОСОБА_18 передав, а ОСОБА_8 та ОСОБА_9 через ОСОБА_17 повинні були на території Закарпатської області одержати грошові кошти в розмірі 8 000 доларів США, що згідно курсу НБУ станом на 29.11.2024 становить 332 720 гривень за організацію незаконного переправлення військовозобов'язаного ОСОБА_17 через державний кордон України.
Після цього, ОСОБА_7 , діючи у складі злочинної організації із ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , переслідуючи мету незаконного збагачення, реалізовуючи спільний злочинний умисел спрямований на одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 , зокрема ОСОБА_17 , одержав від ОСОБА_18 грошові кошти в сумі 4 000 доларів США, що згідно курсу НБУ станом на 29.11.2024 становить 166382,4 гривень, після чого протиправна діяльність злочинної організації у складі ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 була припинена працівниками правоохоронних органів.
5) Продовжуючи свою злочинну діяльність ОСОБА_5 , будучи в складі злочинної організації, виконуючи роль організатора та співвиконавця, реалізовуючи спільний злочинний умисел з ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 спрямований на одержання протиправної винагороди за незаконне переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) керував створеною злочинною організацією за наступних обставин.
Так, військовослужбовець по мобілізації ІНФОРМАЦІЯ_14 молодший лейтенант ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , проходив 45 - денний курс базової загальновійськової підготовки у військовій частині НОМЕР_2 , дислокованій, станом на листопад 2024 року, на території військового полігону у АДРЕСА_1 та проходив там військову службу.
27.11.2024 під час телефонної розмови ОСОБА_7 з ОСОБА_18 , який звернувся до нього з метою отримання консультації щодо подальшого проходження військової служби військовослужбовцем ОСОБА_17 , який проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , яка дислокується у АДРЕСА_1 , запропонував ОСОБА_18 можливий спосіб організації залишення ним ( ОСОБА_17 ) місця несення служби для подальшої організації незаконного переправлення через державний кордон України за грошову винагороду.
В цей час, ОСОБА_7 діючи з ОСОБА_5 , як організатори з злочинної організації, реалізуючи спільний з співвиконавцями ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 злочинний умисел, спрямований на одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 , достовірно знаючи, що у ОСОБА_17 відсутні законні підстави для виїзду за межі території України в умовах воєнного стану та водночас усвідомлюючи, що такий являється військовослужбовцем військової частини № НОМЕР_2 , де проходить військову службу, 27.11.2024 в ході телефонної розмови, запевнив ОСОБА_18 , що за грошову винагороду в розмірі 15000 доларів США, організує незаконне вивезення за межі військової частини № НОМЕР_2 військовослужбовця ОСОБА_17 без законних на те підстав та подальше незаконне переправлення через державний кордон України поза межами контрольованих пунктів пропуску у Закарпатській області, про що повідомив інших учасників злочинної організації.
ОСОБА_7 , продовжуючи реалізовувати спільний з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 та ОСОБА_19 злочинний умисел, діючи у складі злочинної організації, переслідуючи злочинну мету протиправного збагачення, достовірно знаючи, що у ОСОБА_17 відсутні законні підстави покинути територію військової частини № НОМЕР_2 та відсутні законні підстави для виїзду за межі території України в умовах воєнного стану, 28.11.2024 в ході телефонної розмови із ОСОБА_18 , повідомив про готовність 28.11.2024 о 19:00 год., організувати та вивезти ОСОБА_17 з військової частини № НОМЕР_1 , що дислокується на одній території з військовою частиною № НОМЕР_2 , а саме території військового полігону у АДРЕСА_1 .
В ході згаданої розмови ОСОБА_7 повідомив покроковий спосіб та засоби незаконного переправлення ОСОБА_17 через державний кордон України, зокрема зазначив про етапи такого вивезення шляхом усунення перешкод та залучення інших військовослужбовців військової частини № НОМЕР_1 з метою забезпечення не викриття злочинного наміру іншими особами, наданням транспортного засобу та особистого супроводу ОСОБА_17 до м. Львова для подальшої передачі іншим співучасникам, а саме ОСОБА_8 та ОСОБА_20 , які повинні забезпечити супровід ОСОБА_17 до ІНФОРМАЦІЯ_16 для його незаконного перетину, при цьому вказавши суму протиправної винагороди, яку необхідно надати йому та іншим спільникам, тобто для осіб, які будуть сприяти у вчиненні вказаних протиправних дій, у розмірі 15 000 доларів США, частину яких ОСОБА_18 повинен надати ОСОБА_7 під час особистої зустрічі у м. Львові у вигляді завдатку, а повну суму іншим особам після досягнення мети - незаконного перетину державного кордону України ОСОБА_17 .
Надалі, 28.11.2024 близько 18.00 год., ОСОБА_6 , діючи у складі злочинної організації із ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , виконуючи роль безпосереднього виконавця, переслідуючи мету незаконного збагачення, перебуваючи на території військового полігону, що за адресою: Рівненська область, с. Мала Любаша, з відома керівника та організатора злочинної організації ОСОБА_5 та за вказівкою організатора злочинної організації ОСОБА_7 , з метою реалізації спільного злочинного умислу спрямованого на одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 , зокрема ОСОБА_17 , зустрів останнього на території згаданого військового полігону в обумовленому місці та повідомив про необхідність слідування з ним для незаконного залишення місця несення військової служби.
Продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу у складі злочинної організації, усвідомлюючи суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, ОСОБА_21 супроводив ОСОБА_17 за межі території військового полігону у с. Мала Любаша Рівненського району Рівненської області та близько 18.40 год. 28.11.2024 передав його ОСОБА_7 та ОСОБА_11 , для забезпечення особистого супроводу і доїзду на транспортному засобі марки «Audi А6», р.н.з. НОМЕР_5 , який належить ОСОБА_11 , до Львівської області та подальшої передачі його ОСОБА_8 та ОСОБА_20 для супроводження ОСОБА_17 до державного кордону України та забезпечення його переправлення через державний кордон України поза межами контрольованих пунктів пропуску у Закарпатській області.
В подальшому, 28.11.2024 о 20.25 год. ОСОБА_7 спільно із ОСОБА_11 , діючи у складі злочинної організації із ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , використовуючи транспортний засіб марки «Audi А6», д.н.з. НОМЕР_5 , що належить ОСОБА_11 , забезпечили перевезення ОСОБА_17 до селища Запитів, що у Львівській області, де залишились на ночівлю у готелі « ІНФОРМАЦІЯ_17 », що на АДРЕСА_5 , з метою подальшої передачі ОСОБА_17 - ОСОБА_8 та ОСОБА_20 , для здійснення супроводу та забезпечення незаконного переправлення через державний кордон України поза межами контрольованих пунктів пропуску у Закарпатській області.
29.11.2024 близько 12.00 год. ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , реалізовуючи спільний злочинний умисел, спрямований на незаконне переправлення ОСОБА_17 через державний кордон України, діючи у складі злочинної організації з ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 та ОСОБА_6 , на автомобілі марки «Volksvagen» моделі «Polo», д.н.з. НОМЕР_9 , прибули в раніше обумовлене місце з співорганізатором злочинної організації ОСОБА_7 , а саме до готелю «Гелікон-Запитів», що на АДРЕСА_5 , з метою подальшого супроводу та забезпечення незаконного переправлення ОСОБА_17 через державний кордон України поза межами контрольованих пунктів пропуску у Закарпатській області.
В цей час, ОСОБА_7 , продовжуючи реалізовувати спільний злочинний умисел з іншими учасниками злочинної організації, спрямований на організацію незаконного переправлення ОСОБА_17 через державний кордон України, в телефонному режимі повідомив ОСОБА_18 про необхідність прибуття до готелю « ІНФОРМАЦІЯ_17 », що на АДРЕСА_5 , на що останній погодився та близько 13.10 год. 29.11.2024 прибув на обумовлене місце зустрічі, де під час розмови ОСОБА_7 , реалізовуючи спільний злочинний умисел, спрямований на організацію незаконного перетину ОСОБА_17 державного кордону України, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, з метою незаконного збагачення, висловив ОСОБА_18 вимогу, щодо передачі йому 4 000 доларів США та 11 000 доларів США для ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , які повинні супроводжувати ОСОБА_17 та забезпечити його незаконне переправлення через державний кордон України поза межами контрольованих пунктів пропуску у Закарпатській області, після чого разом з ОСОБА_18 прослідували до автомобіля «Volksvagen» моделі «Polo», д.н.з. НОМЕР_9 , біля якого очікували ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , де ОСОБА_18 передав, а ОСОБА_8 та ОСОБА_9 через ОСОБА_17 повинні були на території Закарпатської області одержати грошові кошти в розмірі 8 000 доларів США, що згідно курсу НБУ станом на 29.11.2024 становить 332 720 гривень за організацію незаконного переправлення військовозобов'язаного ОСОБА_17 через державний кордон України.
Після цього, ОСОБА_7 , діючи у складі злочинної організації із ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , переслідуючи мету незаконного збагачення, реалізовуючи спільний злочинний умисел спрямований на одержання протиправної винагороди за організацію незаконного переправлення через державний кордон України військовослужбовців військових частин (підрозділів, формувань), дислокованих (у тому числі тимчасово) на території військового полігону у АДРЕСА_1 , зокрема ОСОБА_17 , одержав від ОСОБА_18 грошові кошти в сумі 4 000 доларів США, що згідно курсу НБУ станом на 29.11.2024 становить 166382,4 гривень, після чого протиправна діяльність злочинної організації у складі ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 була припинена працівниками правоохоронних органів.
Таким чином, ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється в:
1) в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями, сприянні їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненими щодо кількох осіб, за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України;
2) в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями, сприянні їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненими повторно, організованою групою, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України;
3) в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями, сприянні їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненими повторно, організованою групою, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України;
4) у створенні злочинної організації та керівництві такою організацією, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 255 КК України;
5) в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництві такими діями, сприянні їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненими повторно, злочинною організацією, з корисливих мотивів, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332 КК України.
Слід зазначити, що інкриміновані підозрюваному ОСОБА_5 кримінально-каранні діяння вчинені ним безпосередньо у зв'язку із займаною посадою, а саме будучи тимчасово виконуючим обов'язків командира військової частини № НОМЕР_1 у пункті постійної дислокації, а також останній обіймав штатну посаду - старшого офіцера групи безпеки військової служби військової частини НОМЕР_1 , а тому був та уповноважений віддавати накази та розпорядження іншим підлеглим йому військовослужбовцям, а ті у свою чергу зобов'язані сумлінно такі виконувати та постійно перебуваючи у довірливих відносинах з іншими особами, які проходять військову службу на вказаній посаді, ОСОБА_5 зможе продовжити вчиняти аналогічні злочини, пов'язані із незаконним переправленням осіб через державний кордон України.
Разом з цим, в ході проведення досудового розслідування встановлено, що старший офіцер групи безпеки військової служби військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_5 , тимчасово виконував обов'язки командира військової частини № НОМЕР_1 у пункті постійної дислокації та згідно витягу з наказу №346 від 30.11.2024 припинив виконувати такі обов'язки.
Окрім цього, підозрюваний ОСОБА_5 з 30.11.2024 по 28.12.2024 виконував обов'язки за штатною посадою - старшого офіцера групи безпеки військової служби військової частини НОМЕР_1 , а з 29.12.2024, згідно витягу з наказу №376 від 29.11.2024, обіймає посаду начальника групи безпеки військової служби військової частини НОМЕР_1 .
Враховуючи зазначене, посада, яку обіймає підозрюваний ОСОБА_5 з метою його незаконного збагачення надає йому можливість отримати доступ до документів, які мають важливе значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, впливати на свідків - осіб, уповноважених на виконання функцій держави, а саме: на військовослужбовців військової частини № НОМЕР_1 з котрими, останній перебуває у довірливих відносинах та з іншими особами, котрі проходять військову службу у ній та котрі організовували та забезпечували незаконне залишення ОСОБА_17 військової частини № НОМЕР_2 , що дислокується на одній території з військовою частиною № НОМЕР_1 , які на даний час ще не допитані органом досудового розслідування.
Враховуючи зазначене, в матеріалах кримінального провадження наявні достатні ризики того, що ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді начальника групи безпеки військової служби військової частини НОМЕР_1 , котрий уповноважений віддавати накази та розпорядження іншим підлеглим йому військовослужбовцям, а ті у свою чергу зобов'язані сумлінно такі виконувати, будучи достовірно ознайомленим та обізнаним з вимогами Законів України «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022, котрий в подальшому усвідомлюючи, що виїзд за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років забороняється, маючи умисел на організацію незаконного переправлення громадянина України зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, шляхом знищення, приховування та підроблення документів, а також зможе продовжити злочинну діяльність, пов'язану з незаконним переправленням осіб через державний кордон України з метою одержанням неправомірної вигоди для себе та незаконного збагачення.
Водночас, строк дії ухвали слідчого судді Галицького районного суду м. Львова від 08.04.2025, якою відсторонено ОСОБА_5 від посади начальника групи безпеки військової служби військової частини НОМЕР_1 pfrsyxe'nmcz 29.05.2025.
Однак, закінчити досудове розслідування у шестимісячний строк, виявилось неможливим внаслідок виняткової складності провадження, необхідності проведення низки додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на збір доказів з метою повного, всебічного і неупередженого з'ясування всіх обставин вчинення кримінального правопорушення, а саме:
- отримати висновки криміналістичних експертиз відео-, звукозапису, що перебувають на виконанні ІНФОРМАЦІЯ_18 ;
- отримати висновки портретних експертиз, що перебувають на виконанні ІНФОРМАЦІЯ_19 ;
- здійснити тимчасові доступи до документів, що містять охоронювану законом таємницю, з можливістю їх вилучення, а саме банківських рахунків ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ;
- здійснити тимчасовий доступ до речей та документів, що містять охоронювану законом таємницю, з можливістю їх вилучення, а саме судової справи, що перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_20 ;
- долучити до матеріалів кримінального провадження відповіді на скеровані запити в порядку ст. 93 КПК України, зокрема з місць несення військової служби підозрюваними ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , щодо результатів проведення службового розслідування за фактами вчинення останніми вказаних кримінальних правопорушень;
- долучити до матеріалів кримінального провадження процесуальні документи які стали підставою проведення негласних слідчих (розшукових) дій;
- вирішити питання щодо кваліфікації кримінально-протиправних дій ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 за ч. 1 ст. 114-1 КК України;
- встановити інші факти організації та/або сприяння незаконного переправлення осіб через державний кордон України підозрюваним та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами та визначитись із остаточною кримінально-правовою кваліфікацією їхніх дій;
- у разі необхідності провести інші слідчі (розшукові) дії, в яких виникне потреба під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні;
- виконати вимоги ст. 290 КПК України;
- скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування;
- виконати вимоги ст. 293 КПК України щодо надання копії обвинувального акту та копії реєстру матеріалів досудового розслідування підозрюваним та їх захисникам.
Обставинами, які перешкоджали завершити вказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії у шестимісячний строк є особлива складність кримінального провадження, необхідність проведення великого обсягу слідчих (розшукових) та процесуальних дій, вжиття заходів забезпечення кримінального провадження, спрямованих на отримання доказів злочинної діяльності підозрюваних, тривале розсекречення матеріалів негласних слідчих (розшукових) дій, тощо.
Результати проведення слідчих (розшукових) та інших процесуальних дій, а також висновки судових експертів в сукупності з іншими доказами, мають важливе значення для завершення досудового розслідування, подальшого судового розгляду та в цілому встановлення усіх обставин кримінального провадження.
Ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м. Львова від 22.01.2025, строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні продовжено до 6 (шести) місяців, тобто до 29.05.2025.
08.04.2025 ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_5 відсторонено від посади начальника групи безпеки військової служби військової частини НОМЕР_1 в межах строку досудового розслідування, тобто до 29.05.2025.
22.05.2025 ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м. Львова продовжено строк досудового розслідування до 29.08.2025 року.
З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваної, обставин вчинення ним тяжкого злочинного діяння, сторона обвинувачення приходить до висновку про необхідність відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від займаної посади терміном на 2 місяці.
Відповідно до ст. 158 КПК України - прокурор має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому статтею 156 цього Кодексу.
Відповідно до розділу XVII Кримінального Кодексу України, злочин, передбачений ст. 368 КК України, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 , відноситься до категорії злочинів у сфері службової діяльності.
Слідчим суддею не встановлено обставин, які б мали негативні наслідки для інших осіб внаслідок відсторонення ОСОБА_5 від посади.
При цьому слідчий суддя враховує, що відсторонення від посади має тимчасовий характер, і його слід відрізняти від звільнення з роботи, яке вирішується відповідно до вимог трудового законодавства, відсторонення від посади обмежено строком не більше двох місяців, який може бути продовжений відповідно до вимог, передбачених ст.159 КПК України.
З огляду на викладене, слідчим суддею встановлено, що є достатні підстави вважати, що припинення та запобігання у подальшому протиправній поведінці підозрюваного ОСОБА_5 щодо перешкоджання кримінальному провадженню неможливе без відсторонення останнього від посади.
Керуючись ст.ст. 154, 155, 157 КПК України, слідчий суддя,-
клопотання задовольнити.
Продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади начальника групи безпеки військової служби військової частини НОМЕР_1 строком на 2 місяці, тобто до 22.07.2025 року.
Контроль за виконанням даної ухвали покласти на слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП у Львівській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали виготовлено 22.05.2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1