Справа № 461/8806/24
Провадження № 1-кс/461/3311/25
22.05.2025 року,слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 ,розглянувши клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_6 про продовження строку досудового розслідування, -
Слідча відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліціїу Львівській області ОСОБА_6 , за погодженням із заступником Генерального прокурора ОСОБА_7 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024140000000192 від 20.08.2024, за підозрою ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 та ОСОБА_13 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332, ч. ч. 1, 2 ст. 255 КК України, та за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, - до 9 (дев'яти) місяців, тобто до 29 серпня 2025 року.
Подане клопотання мотивує тим, що з огляду на особливу складність кримінального провадження та зібрані під час досудового розслідування відомості, беручи до уваги, що для отримання доказів, які можуть бути використані під час досудового розслідування та судового розгляду у кримінальному провадженні необхідний додатковий час, зокрема, для проведення відповідних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, спрямованих на забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень, а також те, що вказані дії не могли бути здійснені та завершенні раніше з об'єктивних причин, виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування до дев'яти місяців.Додатковий строк досудового розслідування необхідний для отримання доказів (речових доказів, документів, висновків експертів), які можуть бути використані під час досудового розслідування та судового розгляду, оскільки ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з указаних вище об'єктивних причин.
В судовому засіданні прокурор вимоги клопотання підтримав. Просив таке задоволити з підстав, наведених в ньому.
Підозрюваний ОСОБА_5 та захисник ОСОБА_14 проти задоволення клопотання заперечили.
Підозрювані ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та їх захисники у судове засідання не з'явились, належним чином повідомлені про час та місце розгляду клопотання, скерували на адресу суду заяви про розгляд клопотання за їх відсутності, при вирішенні клопотання про продовження строку досудового розслідування поклалися на розсуд суду.
Дослідивши клопотання, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
Згідно норм ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту повідомлення особі про підозру до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності, клопотанням про закриття кримінального провадження або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Згідно частини 1 статті 295-1 КПК України у випадках, передбачених ст.294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням ГУНП у Львівській області здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024140000000192 від 20.08.2024 за підозрою ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 та ОСОБА_13 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбаченихч. 3 ст. 332, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332, ч. ч. 1, 2 ст. 255 КК України, та за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_8 та ОСОБА_10 , діючи в порушення ст. 68 Конституції України, вимог ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», п.п. 27, 215 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх діянь, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, а також з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, за попередньою змовою групою осіб та іншими, невстановленими на даний час в ході досудового розслідування, особами (вчиняючи кримінальне правопорушення за попередньою змовою групою осіб), у період з 09.08.2024 до 01.09.2024 організовували, керували та сприяли незаконному переправленню ОСОБА_15 та ОСОБА_16 через державний кордон України порадами і вказівками (зокрема, щодо необхідних заходів та засобів конспірації, а також їхніх дій та поведінки), наданням засобів (зокрема, транспорту) та усуненням перешкод (зокрема, забезпечення безперешкодного виїзду з території військового полігону, переміщення територією України і перетину державного кордону), а в період з 09.08.2024 до 18.08.2024 у невстановлений на даний час спосіб отримали для себе та інших співучасників за вчинення вищевказаних дій протиправну винагороду - грошові кошти в сумі 25 000 доларів США.
Окрім цього, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_13 , діючи в порушення ст. 68 Конституції України, вимог ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», п.п. 27, 215 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх діянь, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, а також з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, діючи у складі організованої групи та іншими, невстановленими на даний час в ході досудового розслідування, особами, у період з 26.10.2024 до 02.11.2024 організовували незаконне переправлення ОСОБА_17 через державний кордон України, керували такими діями, сприяли їх вчиненню порадами, вказівками (зокрема, щодо необхідних заходів та засобів конспірації, а також його дій та поведінки), наданням засобів (зокрема, транспорту) та усуненням перешкод (зокрема, забезпечення безперешкодного виїзду з території військового полігону, переміщення територією України і перетину державного кордону), вчиненими повторно, організованою групою, з корисливих мотивів, а в період з 26.10.2024 до 02.11.2024 у невстановлений на даний час спосіб отримали для себе та інших співучасників за вчинення вищевказаних дій грошові кошти у невстановленій на даний час сумі.
Також, ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 ОСОБА_18 ,діючи в порушення ст. 68 Конституції України, вимог ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», п.п. 27, 215 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх діянь, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, а також з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, діючи у складі організованої групи та іншими, невстановленими на даний час в ході досудового розслідування, особами, у період з 05.11.2024 до 06.11.2024 організовували незаконне переправлення ОСОБА_19 через державний кордон України, керували такими діями, сприяли їх вчиненню порадами, вказівками (зокрема, щодо необхідних заходів та засобів конспірації, а також його дій та поведінки), наданням засобів (зокрема, транспорту) та усуненням перешкод (зокрема, забезпечення безперешкодного виїзду з території військового полігону, переміщення територією України і перетину державного кордону), вчиненими повторно, організованою групою, з корисливих мотивів, а в період з 05.11.2024 до 06.11.2024 у невстановлений на даний час спосіб отримали для себе та інших співучасників за вчинення вищевказаних дій грошові кошти сумі 15 000 доларів США.
Окрім цього, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 ,діючи в порушення ст. 68 Конституції України, вимог ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України,ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», п.п. 27, 215 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх діянь, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, а також з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, діючи у складі злочинної організації, у період з 07.11.2024 до 29.11.2024 організовували незаконне переправлення ОСОБА_20 через державний кордон України, керували такими діями, сприяли їх вчиненню порадами, вказівками (зокрема, щодо необхідних заходів та засобів конспірації, а також його дій та поведінки), наданням засобів (зокрема, транспорту)та усуненням перешкод (зокрема, забезпечення безперешкодного виїзду з території військового полігону, переміщення територією України і перетину державного кордону), вчиненими повторно, злочинною організацією, з корисливих мотивів,а в період з 07.11.2024 до 29.11.2024 отримали для себе та інших співучасників за вчинення вищевказаних дій грошові кошти сумі 15 000 доларів США.
Окрім цього, ОСОБА_8 та ОСОБА_10 , діючи в порушення
ст. 68 Конституції України, вимог ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», п.п. 27, 215 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх діянь, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, а також з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, діючи у складі злочинної організації з ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 у період з 07.11.2024 до 29.11.2024, створили злочинну організацію, здійснювали керівництво такою організацією, з метою незаконного переправлення
ОСОБА_20 через державний кордон України, з метою отримання незаконної грошової винагороди в сумі 15000 доларів США.
Також, ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , діючи в порушення ст. 68 Конституції України, вимог ст. ст. 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 1, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України,ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», п.п. 27, 215 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 57 від 27.01.1995, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх діянь, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, а також з корисливих мотивів, з метою особистого незаконного збагачення, діючи у складі злочинної організації створеної ОСОБА_8 та ОСОБА_10 , у період з 07.11.2024 до 29.11.2024 брали участь у злочинній організації з метою незаконного переправлення ОСОБА_20 через державний кордон України, з метою отримання незаконної грошової винагороди в сумі 15000 доларів США.
Правова кваліфікація кримінальних правопорушень, у вчиненні яких підозрюються ОСОБА_8 та ОСОБА_10 - ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст.28, ч. 3 ст. 332 КК України: створення злочинної організації та керівництво такою організацією; організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями, сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненими повторно, організованою групою, з корисливих мотивів.
Правова кваліфікація кримінальних правопорушень, у вчиненні яких підозрюються ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 - ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 332 КК України: участь у злочинній організації;організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями, сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненими повторно, злочинною організацією, з корисливих мотивів.
Правова кваліфікація кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюються ОСОБА_5 - ч. 3 ст. 332 КК України: організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями, сприяння їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, вчиненим з корисливих мотивів.
Санкція ч. 1 ст. 255 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна, що відповідно до вимог ст. 12 КК України є особливо тяжким злочином.
Санкція ч. 2 ст. 255 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна, що відповідно до вимог ст. 12 КК України є особливо тяжким злочином.
Санкція ч. 3 ст. 332 КК України передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від 7 до 9 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна, що відповідно до вимог ст. 12 КК України є тяжкимзлочином.
Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332, ч. ч. 1, 2 ст. 255 КК України, підтверджуються наступними матеріалами кримінального провадження, а саме:
-показаннями свідка ОСОБА_21 від 22.08.2024, 28.11.2024, 29.11.2024 та 11.01.2025;
-показаннями свідка ОСОБА_20 від 28.10.2024, 29.11.2024 та 11.01.2025;
-протоколом огляду, ідентифікації, копіювання, вручення ОСОБА_21 від 29.11.2024;
-протоколом огляду мобільного телефону ОСОБА_10 від 17.12.2024; протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотографіями від 29.11.2024, 11.01.2025;
-протоколом обшуку від 29.11.2024 автомобіля марки «Audi», моделі «А6», що перебував у користуванні ОСОБА_13 ;
-протоколом обшуку від 29.11.2024 автомобіля марки «Volgsvagen», моделі «Polo» ОСОБА_12 ;
-протоколами зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, аудіо, - відеоконтрою особи,контролю за вчиненням злочину від 11.11.2024, 29.11.2024, 30.11.2024;
-протоколами зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, аудіо, - відео контрою особи щодо ОСОБА_8 , ОСОБА_20 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_21 , контролю за вчиненням злочину від 11.11.2024, 30.11.2024;
-протоколами зняття інформації з електронних комунікаційних мереж, аудіо, - відеоконтрою особи щодо ОСОБА_8 , ОСОБА_20 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_13 , ОСОБА_21 , контролю за вчиненням злочину від 11.11.2024, 30.11.2024;
-протоколом затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_10 від 29.11.2024 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України;
-протоколом затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_11 від 29.11.2024 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України;
-протоколом затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_9 від 29.11.2024 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України;
-протоколом затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_8 від 29.11.2024 за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України;
-іншими доказами в їх сукупності.
Отримані на даному етапі досудового розслідування відомості зібрані у відповідний процесуальний спосіб, передбачений КПК України, та вказують на причетність ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 та ОСОБА_13 до вчинення зазначених кримінальних правопорушень, при цьому таке цілком узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що наявність «обґрунтованої підозри» у вчинені правопорушення передбачає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що зазначені особи могли вчинити правопорушення (рішення Європейського суду з прав людини у справах «Нечипорук і Йонкало проти України», «Влох проти Польщі», «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства»).
Таким чином, ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 та ОСОБА_13 обґрунтовано підозрюються у вчиненні особливо тяжкого та тяжких кримінальних правопорушеннях, за вчинення яких, в разі визнання судом останніх винуватими, їм загрожує безальтернативне покарання у виді позбавлення волі.
22.01.2025строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженніслідчим суддею Галицького районного суду м. Львова, продовжено до шести місяців тобто до 29.05.2025.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024140000000192 від 20.08.2024 закінчується 29.05.2025, однак завершити його до закінчення даного строку неможливо, внаслідок виняткової складності провадження та необхідності проведення значної кількості слідчих (розшукових) і процесуальних дій, а саме:
-отримати висновки8 криміналістичних експертиз відео-, звукозапису, що перебувають на виконанні ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- отримати висновки 4 портретних експертиз, що перебувають на виконанні ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
-здійснити тимчасові доступи до документів, що містять охоронювану законом таємницю, з можливістю їх вилучення, а саме банківських рахунків ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 та інших невстановлених на даний час осіб;
- здійснити тимчасовий доступ до речей та документів, що містять охоронювану законом таємницю, з можливістю їх вилучення, а саме судової справи№3/308/10190/24, щодо про притягнення ОСОБА_17 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП України, відносно якого було складено протокол про адміністративне правопорушення ЗхРУ №145326 від 02.11.2024, що перебуває у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- здійснити тимчасовий доступ до речей та документів, що містять охоронювану законом таємницю, з можливістю їх вилучення, а саме до інформації, що перебуває у володінні оператора мобільного зв'язку, щодо телефонних з'єднань ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 та інших осіб, що можуть бути причетними до вказаної протиправної діяльності;
- в порядку визначеному ст. 225 КПК України, допитати в судовому засіданні свідків ОСОБА_15 , ОСОБА_19 , ОСОБА_17 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 та ОСОБА_20 ;
- долучити до матеріалів кримінального провадження відповіді на скеровані запити в порядку ст. 93 КПК України, зокрема з місць несення військової служби підозрюваними ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , щодо результатів проведення службового розслідування за фактами вчинення останніми вказаних кримінальних правопорушень;
- з урахуванням здобутих доказів вирішити питання щодо наявності підстав для зміни раніше повідомленої підозри чи повідомлення про нову підозру ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 , ОСОБА_24 , ОСОБА_5 , ОСОБА_13 ;
- виконати вимоги ст. ст. 290, 291 КПК України, з наданням достатнього часу стороні захисту для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, що враховуючи значний обсяг матеріалів кримінального провадження, займе тривалий період часу;
- провести інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, пов'язані із закінченням досудового розслідування.
Перелічені вище слідчі (розшукові) та процесуальні дії мають доказове значення у провадженні, є необхідними для об'єктивного розслідування кримінального провадження та не є вичерпними, оскільки після їх проведення може виникнути необхідність у проведенні інших слідчих (розшукових) дій.
Слідчий стверджує, що результати зазначених вище слідчих та процесуальних дій матимуть суттєве значення для судового розгляду, оскільки забезпечуватимуть дотримання основних засад кримінального провадження, зокрема верховенства права, законності, презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини тощо, сприятимуть об'єктивному та неупередженому судовому розгляду, однак їх проведення потребує додаткового часу досудового розслідування та його продовження на строк не менш ніж на три місяці, який є достатнім для потреб досудового розслідування.
Обставинами, що перешкоджали здійснити ці слідчі та процесуальні дії раніше, упродовж шестимісячного строку досудового розслідування, тобто до 29.05.2025, стала виняткова складність провадження, а також введення та дія воєнного стану на всій території України, тривале проведення призначених у провадженні експертиз, необхідність проведення великого обсягу слідчих та процесуальних дій.
Додатковий строк досудового розслідування необхідний для отримання доказів (речових доказів, документів, висновків експертів), які можуть бути використані під час досудового розслідування та судового розгляду, оскільки ці дії не могли бути здійснені чи завершені раніше з указаних вище об'єктивних причин.
У зв'язку з викладеним, з метою проведення повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування, виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до дев'яти місяців, тобто до 29 серпня 2025 року, та даний строк є найкоротший і достатній для потреб досудового розслідування.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у п. 4 ч. 3 ст. 219 КПК України, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених п. 3 ч. 4ст. 219 КПК України до дванадцяти місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим із Генеральним прокурором чи його заступниками.
Згідно ч. 4 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 КПК України. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Слідчим доведено, що перелічені вище слідчі та процесуальні дії мають доказове значення у провадженні, є необхідними для об'єктивного розслідування кримінального провадження та не є вичерпними, оскільки після їх проведення може виникнути необхідність у проведенні інших слідчих (розшукових) дій.
В результаті роведення вказаних слідчих (розшукових) та процесуальних дій, будуть отримані одаткові докази, які можуть бути використані під час судового розгляду кримінального провадження для встановлення об'єктивної істини у справі.
На переконання слідчого судді, для здійснення зазначених слідчим заходів, доцільність продовження строку досудового розслідування до шести місяців слідчим та прокурором доведена, оскільки на даний час є очевидним, що провести вказані слідчі (розшукові) дії у строк, який спливає 29 травня 2025 року, неможливо.
Таким чином, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню та строк досудового розслідування необхідно продовжити.
Керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
клопотання задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024140000000192 від 20.08.2024 року за підозрою ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_5 та ОСОБА_13 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 332, ч. ч. 1, 2 ст. 255 КК України, та за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, - до 9 (дев'яти) місяців, тобто до 29 серпня 2025 року.
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Повний текст ухвали складено 22.05.2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1