Постанова від 21.05.2025 по справі 582/442/25

Провадження № 3/582/253/25

Справа № 582/442/25

копія

Недригайлівський районний суд Сумської області

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2025 року

Недригайлівський районний суд Сумської області в складі:

головуючого судді Жмурченка В. Д.,

з участю прокурора Валюх К. П.,

особи, відносно якої розглядаються матеріали, ОСОБА_1 ,

захисника Склярова С. Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Недригайлів матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Курмани, Недригайлівського району Сумської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , депутата Недригайлівської селищної ради Роменського району Сумської області, РНОКПП НОМЕР_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИВ:

03.04.2025 до Недригайлівського районного суду Сумської області у провадження судді Жмурченка В. Д. надійшов протокол у справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до змісту протоколу ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за таких обставин.

Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та ч. 1 ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Рішенням першої сесії Недригайлівської селищної ради 8 скликання від 26.11.2020 «Про визнання повноважень депутатів Недригайлівської селищної ради 8 скликання» визнано повноваження депутатів Недригайлівської селищної ради 8 скликання зокрема і ОСОБА_1 по округу № 1.

Із вищевикладеного, депутат Недригайлівської селищної ради Роменського району Сумської області ОСОБА_1 , є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, згідно з підпунктом «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону.

У відповідності до частини 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Також 12.10.2023 набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким відновлено подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону.

Отже депутат Недригайлівської селищної ради Роменського району Сумської області ОСОБА_1 , повинен подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Декларація) за 2023 рік не пізніше 31.03.2024.

Згідно публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 , подав Декларацію за 2023 рік 23.04.2024 о 08 год. 37 хв.

Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 27.01.2025 № 47-06/6872-25, послідовність дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період з 31.12.2023 по 24.04.2024 встановлено, що останній вперше протягом зазначеного періоду здійснив вхід до системи 17.01.2024 в результаті чого цього ж дня о 15 год. 12 хв. та 15 год. 25 хв. подав Декларації за 2021 та 2022 роки відповідно і вже під час наступних входжень до системи 22.04.2024 та 23.04.2024 виконавши всі необхідні дії 23.04.2024 о 08 год. 37 хв. подав Декларацію за 2023 рік.

Про технічну справність реєстру та можливість подання Декларації за 2023 рік ОСОБА_1 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04.06.2024 № 47-07/40246-24.

Таким чином, ОСОБА_1 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали Декларації своєчасно) не був позбавлений можливості заповнити та подати Декларацію за 2023 рік в будь-який із місяців, що передував квітню 2024 року, що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою винуватість у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнав, щиро розкаявся у вчиненому та просив суворо не карати.

Прокурор Валюх К. П. у судовому засіданні зазначила, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.

Вивчивши матеріали справи та оцінивши всі докази по справі, як кожен окремо так і в їх сукупності, всебічно, повно і об'єктивно, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до вимог ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією, - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Положеннями ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, зокрема: поясненнями ОСОБА_1 , протоколом про адміністративне правопорушення № 107/2025 від 28.03.2025, в якому зазначені обставини вчинення правопорушення; витягом щодо послідовності дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", які здійснив ОСОБА_1 за період з 31.12.2023 по 21.04.2024; результатами пошуку документів в Єдиному реєстрі декларацій, з яких вбачається, що ОСОБА_1 декларацію за 2023 рік подав 23.04.2024 о 08 год 37 хв; роздрукованою із сайту Державний реєстр декларацій першої сторінки щорічної декларації за 2023 рік, поданої ОСОБА_1 23.04.2024 о 08 год 37 хв.

Таким чином, суд дійшов висновку, що депутат Недригайлівської селищної ради Роменського району Сумської області ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", відповідальність за що передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно ч. 1 ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративне правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України, а згідно положень ст. 9 Конституції України, ст. 19 ЗУ «Про міжнародні договори України» та ст. 17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» усталена судова практика ЄСПЛ є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.

Зокрема при оцінці пропорційності втручання слід враховувати, серед інших чинників, характер та суворість застосованих стягнень (див. рішення у справах «Джейлан проти Туреччини, «Таммер проти Естонії» ,«Скалка проти Польщі» , «Швидка проти України».

Для того, щоб втручання було пропорційним, воно має відповідати серйозності вчиненого правопорушення, а санкція - серйозності злочину, який вона має покарати (рішення у справах «Гирлян проти Росії», п.28, і «Габріч проти Хорватії», п.29, «Садоха проти України» п.31.)

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до вимог ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого правопорушення орган, посадова особа, уповноважені вирішувати справу, можуть звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Малозначне діяння - це дія або бездіяльність, які хоча і містять ознаки будь-якого діяння, передбаченого КК України чи КУпАП, але через малозначність не становить суспільної небезпеки, не заподіює і не може заподіяти шкоди фізичній чи юридичній особі, суспільству або державі.

ОСОБА_1 допустив прострочення подання декларації лише на декілька днів, негативні наслідки, які настануть для нього у зв'язку з притягненням його до відповідальності не будуть відповідати принципу пропорційності покарання.

Враховуючи, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, а також з огляду на відсутність обтяжуючих обставин, незначний проміжок часу прострочення подання декларації, відсутність умислу приховати свій матеріальний стан, відсутність будь-яких наслідків громадським та державним інтересам від вчиненого, суд дійшов висновку, що скоєне ним правопорушення є малозначним, та вважає за можливе, у цьому конкретному випадку, у відповідності до ст. 22 КУпАП, звільнити його від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням, що буде достатнім для його виправлення та недопущення скоєння правопорушень в майбутньому.

Керуючись ст. 27, 22, ч. 1 ст. 172-6, 247, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - закрити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: підпис з оригіналом згідно

Суддя: В. Д. Жмурченко