Справа № 126/539/25 Провадження № 3/126/496/2025
"22" травня 2025 р.
Суддя Бершадського районного суду Вінницької області Гуцол В. І.
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Відділу поліції №1 Гайсинського районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності не притягувався,
за ст. 122-2 КУпАП,
До Бершадського районного суду Вінницької області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 122-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
За змістом ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 278 КУпАП визначено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи сповіщено осіб, які беруть участь у справі, про час, місце і день її розгляду, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Пунктом 12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014, передбачено, що суди мають право повертати протоколи про адміністративне правопорушення, у разі недодержання при їх складанні вимог ст. 256 КУпАП, для доопрацювання.
На зважаючи на те, що ст. 122-2 КУпАП має дві частини, тобто передбачає відповідальність за два різні склади правопорушення, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 25601 від 23.02.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 122-2 КУпАП, в порушення вимог ст. 256 КУпАП, не вказано частину статті, за якою саме кваліфіковано дії ОСОБА_1 .. Вказане позбавляє особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, права знати та чітко розуміти проти якого звинувачення їй слід захищатися, а суд позбавлений повністю з'ясувати всі обставини справи та ухвалити законне і справедливе рішення.
З урахуванням викладеного, суддя вважає, що матеріали справи про адміністративне правопорушення слід направити до ВП № 1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області для доопрацювання, належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 268, 283 КУпАП, суд -
Адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності по ст. 122-2 КУпАП повернути до ВП № 1 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області для доопрацювання, належного оформлення.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя: В. І. Гуцол