Постанова від 22.05.2025 по справі 620/12771/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/12771/24 Суддя першої інстанції: Оксана ТИХОНЕНКО

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2025 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача - Штульман І.В.,

суддів - Кобаля М.І., Черпака Ю.К.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2024 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2024 року ОСОБА_1 (далі - позивач; ОСОБА_1 ) звернулася в Чернігівський окружний адміністративний суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - відповідач; ГУ ПФ України в Чернігівській області), в якому просила:

- визнати протиправними дії ГУ ПФ України в Чернігівській області щодо припинення нарахування та виплати їй індексації пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі - Постанова №118) та зменшення розміру індексації пенсії, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - Постанова №185) з 952,34 грн до 850,05 грн;

- зобов'язати ГУ ПФ України в Чернігівській області здійснити з 01 червня 2024 року перерахунок та виплату раніше призначеної їй пенсії з урахуванням індексацій на підставі Постанови №118, постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова №168), Постанови №185.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що відповідачем після проведеного перерахунку пенсії на виконання рішення суду, протиправно з 01 червня 2024 року не виплачується індексація відповідно до Постанови №118 та зменшено розмір індексації, яка передбачена Постановою №185.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2024 року позов ОСОБА_1 задоволено повністю:

- визнано протиправними дії ГУ ПФ України в Чернігівській області щодо припинення нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації пенсії на підставі Постанови №118 та зменшення розміру індексації пенсії, яка передбачена Постановою №185.

- зобов'язано ГУ ПФ України в Чернігівській області здійснити з 01 червня 2024 року перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням індексацій на підставі Постанов №118, №168, №185.

- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФ України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Не погоджуючись із рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2024 року, заступник начальника ГУ ПФ України в Чернігівській області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити повністю. Свою позицію представник відповідача обґрунтовує тим, що оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснений після 01 січня 2022 року, то підстави для виплати їй індексації пенсії відсутні.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2024 року відкрито апеляційне провадження в адміністративній справі, встановлено строк для подачі відзиву на апеляційну скаргу та витребувано матеріали справи з суду першої інстанції.

В межах встановленого судом строку відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 лютого 2025 року справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження.

За змістом частини першої статті 309 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом шістдесяти днів з дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження.

За приписами частини другої статті 309 КАС України виняткових випадках апеляційний суд за клопотанням сторони та з урахуванням особливостей розгляду справи може продовжити строк розгляду справи, але не більш як на п'ятнадцять днів, про що постановляє ухвалу.

Згідно з частиною четвертою статті 9 КАС України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.

Пунктом 1 статті 6, ратифікованої Законом України №475/97-ВР від 17 липня 1997 року, Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод закріплено право вирішення спірного питання упродовж розумного строку.

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду, з метою забезпечення повного та всебічного розгляду справи, а також прийняття законного та обґрунтованого рішення з дотриманням процесуальних прав усіх учасників судового процесу, дійшла висновку про наявність підстав для продовження строку розгляду апеляційної скарги на розумний строк.

Відповідно до частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2024 року - скасувати, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року у справі №620/5379/23 адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУ ПФ України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю:

- визнано протиправними дії ГУ ПФ України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 року на підставі оновленої довідки від 23 березня 2023 року №ФЧ52721 про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01 січня 2022 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язано ГУ ПФ України в Чернігівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2022 року на підставі оновленої довідки від 23 березня 2023 року №ФЧ52721 про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01 січня 2022 року, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

З урахуванням інших доплат та надбавок підсумок пенсії ОСОБА_1 станом на 01 березня 2024 року складав 12916,38 грн, а станом на 01 червня 2024 року склав 11529,03 грн (а.с.10, 15).

Крім того, з розрахунку пенсії позивача ОСОБА_1 станом на 01 червня 2024 року вбачається припинення нарахування та виплати індексації відповідно до Постанови №118.

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся в Чернігівський окружний адміністративний суд з цим позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, Чернігівський окружний адміністративний суд 26 листопада 2024 року дійшов висновку, що ГУ ПФ України в Чернігівській області після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року у справі №620/5379/23 протиправно припинило нарахування та виплату індексації відповідно до Постанови №118, та, як наслідок, зменшило розмір індексації пенсії, передбаченої Постановою №185.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду виходить з наступного.

Предметом оскарження у цій справі є, зокрема, припинення відповідачем з 01 червня 2024 року виплати позивачу ОСОБА_1 індексації пенсії за 2022 рік.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Постанови №118 установлено, що з 01 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.

У разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Відповідно до пункту 2 Постанови №118 з 01 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України №2262-ХІІ (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713).

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 01 січня 2021 року до 28 лютого 2022 року за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В контексті тверджень апелянта про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача ОСОБА_1 з урахуванням індексації відповідно до Постанови №118, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду вважає необхідним застосувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 16 грудня 2024 року по справі №400/6254/24, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 17 березня 2025 року, згідно яких перерахунок пенсії військовослужбовця, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 Постанови №713 та Постанов №118, №168, є правомірною підставою для невиплати індексації за 2022, 2023 роки.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 року у справі №620/5379/23 ГУ ПФ України в Чернігівській області проведено перерахунок пенсії позивача ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки від 23 березня 2023 року №ФЧ52721 про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01 січня 2022 року.

01 червня 2024 року позивачу ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки від 23 березня 2023 року №ФЧ52721.

Застосовуючи наведені висновки Верховного Суду у справі №400/6254/24 до спірних правовідносин, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позову в частині позовних вимог щодо зобов'язання ГУ ПФ України в Чернігівській області з 01 червня 2024 року перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з урахуванням індексації згідно з Постановою №118.

Зі змісту позовних вимог ОСОБА_1 також вбачається, що вона просить суд зобов'язати ГУ ПФ України в Чернігівській області перерахувати та виплатити пенсію з 01 червня 2024 року з урахуванням індексації, згідно з Постановою №168 та Постановою №185.

Пунктом 1 Постанови №168 установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Згідно з пунктом 2 Постанови №168 з 01 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (Офіційний вісник України, 2022 року, №18, ст.968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї Постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

23 лютого 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №185, пунктом 2 якої установлено, що з 01 березня 2024 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (Офіційний вісник України, 2022 року, №18, ст.968) та пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (Офіційний вісник України, 2023 року, №26, ст.1475) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2023 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

З урахуванням викладеного та зважаючи на те, що судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог необхідно відмовити, оскільки вони є передчасними.

Аналогічну за змістом позицію висловив Верховний Суд у рішенні від 14 вересня 2020 року, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 20 січня 2021 року, у зразковій справі №560/2120/20, вказавши, що вимоги здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).

Твердження апелянта про протиправність зменшення органом Пенсійного фонду з 01 червня 2024 року індексації пенсії за 2024 рік є безпідставним, оскільки таке зменшення відбулося у зв'язку з відсутністю індексації за 2022 рік, яка, як встановлено вище, була правомірно виключена із складових пенсії ОСОБА_1 під час її перерахунку на підставі оновленої довідки від 23 березня 2023 року №ФЧ52721.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Приписи пунктів 1, 4 частини першої статті 317 КАС України визначають, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на викладене вище, судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення неповно з'ясовано обставини, які мають значення для справи, а також неправильно застосовані норми матеріального права, що стали підставою для невірного вирішення справи. У зв'язку з цим, колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга ГУ ПФ України в Чернігівській області підлягає задоволенню, а рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2024 року - скасуванню з ухваленням нового судового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись статтями 242, 243, 251, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області - задовольнити.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 26 листопада 2024 року у справі №620/12771/24 - скасувати.

Прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її ухвалення та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтями 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя-доповідач І.В. Штульман

Судді М.І. Кобаль

Ю.К. Черпак