Ухвала від 21.05.2025 по справі 420/39116/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

21 травня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/39116/24

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

Головуючого судді - Єщенка О.В.

суддів - Крусяна А.В.

- Яковлєва О.В.

розглянувши у порядку письмового провадження клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зупинення провадження у справі №420/39116/24 за апеляційною скаргою на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.03.2024 р. пенсії без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 16 лютого 2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", Постановою КМУ від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році";

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.07.2021 р. доплати до пенсії у сумі 2000 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 р. №713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб";

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 01.03.2024 р. пенсію з основним розміром 77% грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 16 лютого 2022 року №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", Постановою КМУ від 23 лютого 2024 року №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році";

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити з 01.07.2021 р. пенсію з основним розміром 77% грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб", виходячи з розміру грошового забезпечення, встановленого на підставі рішення суду по справі №420/13993/22 від 29.11.2022 р., з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року адміністративний позов задоволено частково.

Суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 р. "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 01.07.2021 р. щомісячну доплату до пенсії ОСОБА_1 у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 р. "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.03.2024 р. пенсії без обмеження максимальним розміром, з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 16 лютого 2022 року №118, Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168, Постановою КМУ від 23 лютого 2024 року №185.

Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.03.2024 р. ОСОБА_1 пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 16 лютого 2022 року №118, Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року №168, Постановою КМУ від 23 лютого 2024 року №185, з урахуванням виплачених сум.

В решті позовних вимог суд відмовив.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове судове рішення про відмову задоволенні позову у повному обсязі.

Також, разом з апеляційною скаргою Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулось з клопотанням про зупинення провадження в адміністративній справі №420/39116/24 до набрання законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду по справі №320/2229/25.

В обґрунтування вимог клопотання зазначено, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30 січня 2025 по справі №320/2229/25 за позовом до Кабінету Міністрів України про визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу першого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Апелянт вказує, що з прийняттям у справі №320/2229/25 рішення буде вирішений подальший механізм обчислення пенсій з 01.01.2025, тому існує об'єктивна неможливість розгляду справи №420/39116/24 до вирішення справи №320/2229/25, що перебуває в провадженні Київського окружного адміністративного суду.

Дослідивши матеріали справи та доводи заявника, апеляційний суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Аналіз наведених норм адміністративного процесуального законодавства свідчить про те, що об'єктивна неможливість розгляду справи полягає у взаємозв'язку підстав позову, що розглядається, з юридичними фактами, які будуть встановлені судовим рішенням в іншій справі.

Отже, необхідною передумовою зупинення провадження у справі на підставі п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України є неможливість її розгляду до вирішення по суті іншої справи.

Ця підстава виникає тоді, коли постановлення рішення можливо після підтвердження фактів, що мають преюдиційне значення для цієї справи, в іншій справі, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства.

Водночас, апеляційний суд враховує, що відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень врегульовано статтею 264 КАС України.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

З огляду на положення ст.ст. 3, 265 КАС України, залишається не мотивованим зв'язок між очікуваними висновками рішення суду адміністративної юрисдикції в іншій справі, а також імовірність впливу відповідного рішення на вирішення цієї адміністративної справи.

Також, у цій справі не є оспорюваними дії ГУПФУ щодо застосування окремих положень Постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 при перерахунку пенсії позивача.

Отже заявником не обґрунтовано та апеляційним судом на момент звернення з відповідним клопотанням не встановлено обставин, що впливають на неможливість розгляду даної адміністративної справи без попереднього розгляду іншої справи в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи наведене, обставин для задоволення клопотання, застосування приписів п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України та зупинення провадження у справі апеляційний суд не встановив.

Керуючись ст. 236, 321 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зупинення провадження у справі №420/39116/24 - відмовити.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий-суддя: О.В. Єщенко

Судді: А.В. Крусян

О.В. Яковлєв