22 травня 2025 року справа №200/7458/24
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Сіваченка І.В., суддів: Компанієць І.Д., Геращенко І.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінпроммаш» на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 січня 2025 року (повне судове рішення складено 27 січня 2025 року) у справі № 200/7458/24 (суддя в І інстанції Абдукадирова К.Е.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінпроммаш» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінпроммаш» (далі - ТОВ «Фінпроммаш») звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - Управління, ГУ ДПС у Донецькій області), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 08.10.2024 № 4983/05-99-04-09/37230851.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 15 жовтня 2024 року ТОВ «ФІНПРОММАШ» отримано податкове повідомлення-рішення від 08.10.2024 № 4983/05-99-04-09/37230851 від Управління.
Разом з податковим повідомленням-рішенням від 08.10.2024 № 4983/05-99-04-09/37230851 ТОВ «ФІНПРОММАШ» отримало складений 05.09.2024 документ № 4356/05-99-04-09/37230851 про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «ФІНПРОММАШ».
За змістом цих документів зазначено, що на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу 1, пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-V із змінами та доповненнями (далі - ПК України), у порядку, визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу ІІ цього Кодексу, проведено камеральну перевірку податкової декларації дотримання порядку реєстрації податкових накладних / розрахунків корегування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Проведеною перевіркою виявлено інформацію, наявну в базах даних ДПС України, та відомості з Єдиного реєстру податкових накладних, щодо податкових накладних та розрахунків коригування згідно з наданими платником електронними документами, щодо переліку податкових накладних /розрахунків коригування, термін реєстрації яких порушено.
В обґрунтування підстав для визначення фінансової відповідальності відповідач посилається на документи та інші фактичні данні, що підтверджують вказані обставини, а саме: обставини вчинених правопорушень, які відображені в акті перевірки, а також встановлені при розгляді наданих платником податків письмових пояснень відповідно підпункту 16.1.5 та підпункту 86.7 ПК України обставин порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 та згідно з пунктом 120 прім 1.1 статті 120 прім.1 пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» та згідно з пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України за період фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійсненні якої вчинено порушення за лютий, жовтень, грудень 2022 року, лютий, листопад, грудень 2023 року.
Встановлені порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків корегування до податкових накладних, визначених статтею 201 ПК України та згідно з пунктом 120 прім 1.1 статті 120-1 ПК України за затримку реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у сумі 153 258,34 гривень.
При цьому, зазначаючи в податковому повідомленні-рішенні, що інформація щодо наявності або ненадання платником податків заперечень, письмових пояснень та додаткових документів, зокрема щодо обставин виявлених порушень, наданої платником податків інформації, яка спростовує наявність його вини, наявності пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до ПК України, заперечень до документу перевірки від 05.09.2024 № 4356/05-99-04-09/37230851, як вказує уповноважена особа ДПС, не надавалось, а інформація щодо наявності обставин, які відповідно до ПК України пом'якшують, обтяжують або звільняють від фінансової відповідальності інформація відсутня, але обставини проведення камеральної перевірки та складення податкового повідомлення-рішення згідно функцій контролюючих органів ДПС, в тому числі, функції проведення перевірок, вказують, що направлення акту, складеного 05.09.2024 № 4356/05-99-04-09/37230851 разом з податковим повідомленням-рішенням від 08.10.2024 № 4983/05-99-04-09/37230851 позбавило ТОВ «ФІНПРОММАШ» права подати свої заперечення, як саме й додаткові документи і пояснення, зокрема, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до ПК України, до контролюючого органу, що визначено абзацами 1 та 2 п. 86.7 ст. 86 ПК України, так як заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки та підлягають розгляду комісією ГУ ДПС у Донецькій області з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок, яка є постійно діючим колегіальним органом контролюючого органу (абз. 1 п. п. 86.7.1 п. 86.7 ст. 86 ПК України).
Так як проведення камеральної перевірки податкової декларації або уточнюючого розрахунку проводиться територіальним органом ДПС, на який покладено функцію контрольно-перевірочної роботи, протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
За результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків - чого зроблено не було.
Зазначає, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, враховуючи положення п. п. 69.2 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПК України, не зупиняється проведення, зокрема, камеральних перевірок, але камеральні податкові перевірки податкових декларацій з податку на додану вартість та уточнюючих розрахунків до них за звітні податкові періоди:
- лютий, березень, квітень, травень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20 липня 2022 року та завершуються не пізніше 20 вересня 2022 року;
- червень, липень 2022 року - розпочинаються на наступний день після 20 серпня 2022 року та завершуються не пізніше 20 жовтня 2022 року.
Що вказує на протиправність включення в обсяг проведення камеральної перевірки та притягнення до фінансової відповідальності у вересні 2024 року за податковими накладними:
- № 2, дата складання 03.02.20022, дата реєстрації податкової накладної 04.08.2022, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 240,00 грн, зазначеної в пункті 1 Розрахунку штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН(додаток до податкового повідомлення рішення від 08.10.2024 № 4983/05-99-04-09/37230851);
- податкової накладної № 3, дата складання 21.02.20022, дата реєстрації податкової накладної 12.06.2024, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 16948,52 грн, зазначеної в пункті 2 Розрахунку штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН (додаток до податкового повідомлення рішення від 08.10.2024 № 4983/05-99-04-09/37230851).
Вважає, що дії відповідача протиправними, а тому просить задовольнити позовні вимоги.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 січня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
В обґрунтування апеляційної скарги наведено практично ті самі доводи, якими вмотивовано позовну заяву.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити без задоволення апеляційну скаргу позивача, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з таких підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінпроммаш" (адреса: 84303 Донецька область, м. Краматорськ, вул. Юрія Дрогобича, буд.166, код ЄДРПОУ 37230851).
15 жовтня 2024 року ТОВ «ФІНПРОММАШ» отримано податкове повідомлення-рішення від 08.10.2024 № 4983/05-99-04-09/37230851 від Головного управління ДПС у Донецькій області.
Разом з податковим повідомленням-рішенням від 08.10.2024 № 4983/05-99-04-09/37230851 ТОВ «ФІНПРОММАШ» отримало складений 05.09.2024 документ № 4356/05-99-04-09/37230851 про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «ФІНПРОММАШ».
За змістом цих документів зазначено, що на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу 1 пункту 75.1 статті 75 розділу ІІ ПК України, у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу ІІ цього Кодексу, проведено камеральну перевірку податкової декларації дотримання порядку реєстрації податкових накладних / розрахунків корегування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Проведеною перевіркою виявлено інформацію наявну в базах даних ДПС України та відомості з Єдиного реєстру податкових накладних, щодо податкових накладних та розрахунків коригування згідно з наданими платником електронними документами, щодо переліку податкових накладних /розрахунків коригування, термін реєстрації яких порушено.
Як слідує зі змісту отриманих від ГУ ДПС у Донецькій області документів, за результатами камеральної перевірки встановлено порушення вимог 201.10 статті 201 ПК України, а саме щодо:
- податкової накладної № 2, дата складання 03.02.20022, дата реєстрації податкової накладної 04.08.2022, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 240,00 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 20;
- податкової накладної № 3, дата складання 21.02.20022, дата реєстрації податкової накладної 12.06.2024, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 16948,52 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 698;
- податкової накладної № 10, дата складання 07.10.2022, дата реєстрації податкової накладної 01.11.2022, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 85377,62 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 1;
- податкової накладної № 27, дата складання 02.12.2022, дата реєстрації податкової накладної 25.08.2023, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 36863,50 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 237;
- податкової накладної № 21, дата складання 22.12.2022, дата реєстрації податкової накладної 16.01.2023, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 147075,14 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 1;
- податкової накладної № 22, дата складання 24.12.2022, дата реєстрації податкової накладної 26.01.2023, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 159380,62 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 11;
- податкової накладної № 25, дата складання 30.12.2022, дата реєстрації податкової накладної 26.01.2023, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 97962,68 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 11;
- податкової накладної № 26, дата складання 30.12.2022, дата реєстрації податкової накладної 16.01.2023, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 18604,72 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 1;
- податкової накладної № 23, дата складання 30.12.2022, дата реєстрації податкової накладної 16.01.2023, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 155761,44 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 1;
- податкової накладної № 24, дата складання 30.12.2022, дата реєстрації податкової накладної 16.01.2023, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 7029,94 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 1;
- податкової накладної № 27, дата складання 31.12.2022, дата реєстрації податкової накладної 15.02.2023, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 186978,64 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 31;
- податкової накладної № 3, дата складання 13.02.2023, дата реєстрації податкової накладної 10.03.2023, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 44986,76 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 5;
- податкової накладної № 27, дата складання 30.11.2023, дата реєстрації податкової накладної 15.05.2024, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 25003,94 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 149;
- податкової накладної № 29, дата складання 11.12.2023, дата реєстрації податкової накладної 18.01.2024, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 30171,16 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 13;
- податкової накладної № 32, дата складання 11.12.2023, дата реєстрації податкової накладної 18.01.2024, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 56885,36 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 13;
- податкової накладної № 34, дата складання 11.12.2023, дата реєстрації податкової накладної 18.01.2024, сума ПДВ зазначена в податковій накладній 19321,67 грн, порушення граничних термінів реєстрації (кількість днів) 13.
При ухваленні рішення апеляційний суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України.
На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділ II Податкового кодексу України (далі - Кодекс, ПКУ), у порядку визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу II Кодексу, проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Фінпроммаш» за період лютий, жовтень, грудень 2022 року, лютий, листопад, грудень 2023 року.
За результатами камеральної перевірки відповідно до пункту 86.2 статті 86 ПКУ складено акт камеральної перевірки ТОВ «Фінпроммаш» щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування таких накладних з податку на додану вартість від 05.09.2024 за № 4356/05-99-04-09/37230851. В акті чітко викладені встановлені порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних та у висновку зазначена відповідальність за порушення термінів реєстрації.
Акт камеральної перевірки у порядку, визначеному статтю 42 Кодексу, надіслано для підписання за податковою адресою платника: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Юрія Дрогобича, буд.116 рекомендованим листом з повідомленням про вручення 05.09.2024 року, тобто протягом трьох робочих днів, як передбачено пунктом 86.2 статті 86 ПКУ. Рекомендований лист № 0206800057660 повернутий поштою з відміткою про вручення 19.09.2024 Іщенко.
Суд зазначає, що надання послуг поштового зв'язку проводиться об'єктами поштового зв'язку Укрпошти згідно з вимогами Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 року № 270 (в редакції постанови КМУ від 10.10.2023 № 1071), Закону України «Про поштовий зв'язок», актів Всесвітнього поштового союзу та розпорядчих документів Укрпошти.
Відповідно до пункту 42.2 статті 42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
У разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
Заява про бажання отримувати документи через електронний кабінет ТОВ «Фінпроммаш» до ДПС у Донецькій області на момент складання акту не надавалась.
У разі, якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Таким чином, акт камеральної перевірки ТОВ «Фінпроммаш» від 05.09.2024 за № 4356/05-99-04-09/37230851 вручений належним чином згідно норм Кодексу.
Закон не містить вимоги щодо направлення таких документів рекомендованим листом з описом вкладення, тому доводи апелянта не заслуговують на увагу.
Відповідно пункту 86.8. статті 86 ПК України податкове повідомлення-рішення приймається в порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, Акту перевірки, та надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
За наявності заперечень посадових осіб платника податків до Акту перевірки та додаткових документів і пояснень, зокрема документів, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, поданих у порядку, встановленому цією статтею, податкове повідомлення-рішення приймається в порядку та строки, визначені пунктом 86.7 цієї статті.
Акт перевірки було повернуто поштою з відміткою про вручення 19.09.2024 Іщенко, заперечення посадових осіб платника до акту перевірки, додаткові документи, пояснення у встановлений пунктом 86.7 статті 86 Кодексу термін не надходили.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 08.10.2024 № 4983/05-99-04- 09/37230851 на підставі акту камеральної перевірки від 05.09.2024 за № 4356/05-99- 04-09/37230851 було прийнято протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, відповідно норм Кодексу.
Пунктом 201.10 статті 201 Кодексу визначено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» (далі - Закон № 2260), який набрав чинності 27.05.2022 року, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, установлено особливості для справляння податків і зборів та відновлено податковий обов'язок платників податків, у яких є можливість виконувати свої податкові обов'язки, зокрема, в частині щодо дотримання термінів сплати податків, подання податкової звітності, реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
Законом України від 13.12.2022 № 2836-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України» (далі - Закон № 2836), який набрав чинності 03.01.2023, внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, згідно з яким платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо - реєстрації в ЄРПН такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;
- реєстрації в ЄРПН такими платниками зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статі 199 Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.
Відповідно до пункту 521 підрозділу 10 розділу XX Кодексу за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій, за визначені у пункті 52-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу порушення, до яких не належать штрафні санкції, передбачені пунктом 120.1.1 статті 120.1 Кодексу.
Абзацом вісімнадцятим підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (зі змінами внесеними Законом № 2260-ІХ,) визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПКУ, законами, контроль за виконання яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COV1D-I9), не застосовуються.
Відповідно до пункту 120.1. 1 статті 120.1 глави 11 розділу II Кодексу порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/ розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних /розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних /розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Аналіз наведеної норми ПК України свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України.
Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації (постанова Верховного Суду від 24 вересня 2024 року у справі № 500/261/24) .
Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-1X «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (далі - Закон № 2876), який набрав чинності 08.02.2023, підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшено строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, встановлені пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, та зменшено розміри штрафів за їх порушення.
Нові строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до податкових накладних/розрахунків коригування, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом № 2876 (тобто з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року), та діють тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано.
Нові строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року становлять:
для податкових накладних/розрахунків коригування, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Штраф за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/ розрахунків коригування з датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року, передбачених Законом №2876, встановлюється у таких розмірах:
до 15 календарних днів - 2 відсотки суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування;
від 16 до 30 календарних днів - 5 відсотків такої суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування;
від 31 до 60 календарних днів - 10 відсотків такої суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування;
від 61 до 365 календарних днів - 15 відсотків такої суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування;
на 366 і більше календарних днів - 25 відсотків такої суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування.
Таким чином, ТОВ «Фінпроммаш» були складені податкові накладні та несвоєчасно зареєстровані в ЄРПН податкові накладні:
- податкова накладна/розрахунок коригування №2 складена 03.02.2022; зареєстрована в ЄРПН 04.08.2022; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 15.07.2022, тобто порушено на 20 календарних днів термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість (далі - ПДВ) 240,00 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 1200,00 грн., розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції - 48,00 грн.;
- податкова накладна/розрахунок коригування №3 складена 21.02.2022; зареєстрована в ЄРПН 12.06.2024; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 15.07.2022, тобто порушено на 698 календарних днів термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість - 16948,52 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 84742,58 грн., розмір штрафу 50%, сума штрафної санкції - 8474,26 грн.;
- податкова накладна/розрахунок коригування №10 складена 07.10.2022; зареєстрована в ЄРПН 01.11.2022; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 31.10.2022, тобто порушено на 1 календарний день термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість - 85377,62 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 426888,12 грн., розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції - 8537,76 грн.;
- податкова накладна/розрахунок коригування №27 складена 02.12.2022; зареєстрована в ЄРПН 25.08.2023; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 31.12.2022, тобто порушено на 237 календарних днів термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість - 36863,50 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 184317,49 грн., розмір штрафу 40%, сума штрафної санкції - 14745,40 грн.;
- податкова накладна/розрахунок коригування №21 складена 22.12.2022; зареєстрована в ЄРПН 16.01.2023; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 15.01.2023, тобто порушено на 1 календарний день термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість - 147075,14 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 735375,69 грн., розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції - 14707,51 грн.;
- податкова накладна/розрахунок коригування №22 складена 24.12.2022; зареєстрована в ЄРПН 26.01.2023; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 15.01.2023, тобто порушено на 11 календарних днів термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість - 159380,62 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 796903,11 грн., розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції - 15938,06 грн.;
- податкова накладна/розрахунок коригування №25 складена 30.12.2022; зареєстрована в ЄРПН 26.01.2023; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 15.01.2023, тобто порушено на 11 календарних днів термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість - 97962,68 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 489813,39 грн., розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції - 9796,27 грн.;
- податкова накладна/розрахунок коригування №26 складена 30.12.2022; зареєстрована в ЄРПН 16.01.2023; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 15.01.2023, тобто порушено на 1 календарний день термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість - 18604,72 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 93023,59 грн., розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції - 1860,47 грн.;
- податкова накладна/розрахунок коригування №23 складена 30.12.2022; зареєстрована в ЄРПН 16.01.2023; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 15.01.2023, тобто порушено на 1 календарний день термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість - 155761,44 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 778807,18 грн., розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції - 15576,14 грн.;
- податкова накладна/розрахунок коригування №24 складена 30.12.2022; зареєстрована в ЄРПН 16.01.2023; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 15.01.2023, тобто порушено на 1 календарний день термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість - 7029,94 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 35149,68 грн., розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції - 702,99 грн.;
- податкова накладна/розрахунок коригування №27 складена 31.12.2022; зареєстрована в ЄРПН 15.02.2023; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 15.01.2023, тобто порушено на 31 календарний день термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість - 186978,64 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 934893,18 грн., розмір штрафу 30%, сума штрафної санкції - 56093,59 грн.;
- податкова накладна/розрахунок коригування №3 складена 13.02.2023; зареєстрована в ЄРПН 10.03.2023; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 05.03.2023, тобто порушено на 5 календарних днів термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість - 44986,76 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 224933,81 грн., розмір штрафу 2%, сума штрафної санкції - 899,74 грн.;
- податкова накладна/розрахунок коригування №27 складена 30.11.2023; зареєстрована в ЄРПН 15.05.2024; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 18.12.2023, тобто порушено на 149 календарних днів термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість - 25003,94 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 125019,71 грн., розмір штрафу 15%, сума штрафної санкції - 3750,59 грн.;
- податкова накладна/розрахунок коригування №29 складена 11.12.2023; зареєстрована в ЄРПН 18.01.2024; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 05.01.2024, тобто порушено на 13 календарних днів термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість - 30171,16 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 150855,79 грн., розмір штрафу 2%, сума штрафної санкції - 603,42 грн.;
- податкова накладна/розрахунок коригування №32 складена 11.12.2023; зареєстрована в ЄРПН 18.01.2024; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 05.01.2024, тобто порушено на 13 календарних днів термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість - 56885,36 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 284426,78 грн., розмір штрафу 2%, сума штрафної санкції - 1137,71 грн.;
- податкова накладна/розрахунок коригування №34 складена 11.12.2023; зареєстрована в ЄРПН 18.01.2024; граничний термін реєстрації в (ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування 05.01.2024, тобто порушено на 13 календарних днів термін реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН; сума податку на додану вартість - 19321,67 грн., обсяг постачання (без ПДВ) - 96608,33 грн., розмір штрафу 2%, сума штрафної санкції - 386,43 грн.
На вищевказані податкові накладні були розраховані фінансові санкції відповідно до пункту 120.1.1 статті 120.1 Кодексу на загальну суму 153258,34 гривень.
Аналогічні висновки, викладені у постановах Верховного Суду від 30 січня 2024 року у справі № 280/4484/23, від 06.02.2024 № 160/10740/23, від 11.04.2024 № 380/14133/23, від 22.05.2024 № 500/5361/23.
Стосовно нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, реєстрація яких зупинена, суд зазначає наступне.
Згідно статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю, та покупцю платнику податку. Реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 року № 1246 зі змінами та доповненнями, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день надання, зокрема, події прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Пунктом 12 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за № 1245/34216, визначено, що рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН набирає чинності в день прийняття рішення. Таким чином, після прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН, податкова накладна/ розрахунок коригування до податкової накладної реєструється в ЄРПН тією датою, за якою податкова накладна/ розрахунок коригування до податкової накладної було надіслано до ДПС з метою реєстрації в ЄРПН, що зафіксовано у квитанції.
Виходячи з вищевикладеного, платником порушені строки відправки на реєстрацію заблокованих накладних:
- податкова накладна від 22.12.2022 № 21 на загальну суму 882450,83 гривень, в т.ч. ПДВ 147075,14 гривень, відправлена на реєстрацію в ЄРПН 16.01.2023 року з порушенням терміну на 1 день (квитанція № 9298658004);
- податкова накладна від 30.12.2022 № 23 на загальну суму 934568,62 гривень, в т.ч. ПДВ 155761,44 гривень, відправлена на реєстрацію в ЄРПН 16.01.2023 року з порушенням терміну на 1 день (квитанція № 9298637954).
Відповідно до ІКС «Податковий блок», ТОВ «Фінпроммаш» не зверталось до контролюючого органу в порядку Наказу Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ. Отже, інформація щодо наявності обставин, які відповідно до Податкового кодексу України пом'якшують або звільняють від фінансової відповідальності відсутня.
Крім того, згідно підпункту 1.2 пункту 1 розділу 1 Наказу від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23 грудня 2022 року за N 1668/39004, Краматорська міська територіальна громада визначена як територія можливих бойових дій.
На підставі викладеного, штрафні санкції за порушення термінів реєстрації податкових накладних згідно податкового повідомлення-рішення від 08 жовтня 2024 року № 4983/05-99-04-09/37230851 на загальну суму 153258,34 гривень застосовані правомірно.
Крім того, відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Статтею 75 ПК України визначено, що предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Статтею 76 ПК України встановлено порядок проведення камеральної перевірки. Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова. Порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.
Відповідно до пункту 69.2 статті 69 розділу XX "Перехідні положення" ПК України та статті 76.3 ПК України (в редакції на час здійснення камеральної перевірки) податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються крім, зокрема, камеральних перевірок. Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу (1095 днів).
На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділ II Податкового кодексу України, у порядку, визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу II Кодексу, проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Фінпроммаш» (код за ЄДРПОУ 37230851) за період лютий, жовтень, грудень 2022 року, лютий, листопад, грудень 2023 року. За результатами камеральної перевірки відповідно до пункту 86.2 статті 86 ПКУ складено акт камеральної перевірки ТОВ «Фінпроммаш» щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування таких накладних з податку на додану вартість від 05.09.2024 за № 4356/05-99-04-09/37230851.
Суд зазначає, що акт камеральної перевірки ТОВ «Фінпроммаш» датований 05.09.2024, має №4356/05-99-04-09/37230851, містить в собі чітко викладені встановлені порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних та у висновку зазначена відповідальність за порушення термінів реєстрації, а відсутність на першій сторінці Акту назви документу «АКТ», не є істотним недоліком форми документу.
Суд звертає увагу, на загальні підходи до оцінки недоліків форми рішення, які сформульовані Верховним Судом у постановах від 9.05.2020 у справі № 820/2300/18, від 30.04.2020 у справі № 810/384/16, від 17.03.2020 у справі № 808/4140/15, від 25.01.2019 у справі № 812/1112/16, від 23.11.2023 у справі № 815/3358/15, в яких Верховний Суд звертає увагу, що окремі дефекти форми рішення контролюючого органу не повинні сприйматися як безумовні підстави для висновку щодо протиправності спірного рішення і, як наслідок, про його скасування. Якщо спірне рішення прийняте контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту можна чітко встановити зміст цього рішення (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції, та розмір останніх), таке рішення може бути визнане судом правомірним навіть у разі, коли не дотримано окремих елементів. Технічні помилки не є істотними недоліками форми оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що штрафні санкції за порушення термінів реєстрації податкових накладних згідно податкового повідомлення-рішення від 08 жовтня 2024 року № 4983/05-99-04-09/37230851 на загальну суму 153258,34 гривень застосовані до ТОВ «Фінпроммаш» правомірно.
Суд звертає увагу, що відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За викладених обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, тому підлягають залишенню без задоволення.
Висновки окружного суд не суперечать висновкам, викладеним в постанові Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду від 26 лютого 2025 року в справі №200/4768/23.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків місцевого суду.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінпроммаш» - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 січня 2025 року у справі № 200/7458/24 - залишити без змін.
Повне судове рішення - 22 травня 2025 року.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Колегія суддів І. В. Сіваченко
І. Д. Компанієць
І. В. Геращенко