Рішення від 21.04.2025 по справі 400/1047/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2025 р. № 400/1047/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дерев'янко Л.Л., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2

треті особиІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_3 ,

провизнання протиправним та скасування рішення ВЛК від 11.01.2025, оформлене довідкою №26, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі- позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі -відповідач 1 ), третя особа: ІНФОРМАЦІЯ_4 , в якій він просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення ВЛК від 11.01.2025 року, оформлене довідкою №26 ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 повторно провести медичний огляд ОСОБА_1 для визначення придатності до військової служби.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що 11.01.2025 проведено його медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 . Позивач стверджує, що медичний огляд проводився за спрощеною процедурою, формально і поверхнево, ступінь придатності до військової служби визначався шляхом тілесного огляду без опитування. Таким чином, проходження комісії ВЛК проводився з порушенням порядку, встановленого законодавством, а саме Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, без врахування стану його здоров'я. Винесена ВЛК постанова необґрунтована, оскільки при її ухваленні не було всебічно досліджено стан здоров'я позивача та не враховано висновки медичних обстежень, надані незалежними медичними установами. Відповідно до картки обстеження та медичного огляду від 11.01.2025 року на 2 аркуші зазначено підпис голови ВЛК та секретаря, підписи членів ВЛК взагалі відсутні, підпис обстежуваного відсутній. В розділі 9 "Результати медичного обстеження спеціалістами" не всі графи спеціалістів заповнені. В графі 8 "Результати додаткових медичних обстежень", відсутні загальний аналіз крові та біохімічний аналіз крові, група крові та резус фактор.

Ухвалою від 06.02.2025 Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив спрощене провадження у справі, визначив, що розгляд справи буде здійснюватися без виклику сторін, встановив строк для подання сторонами заяв по суті.

Відповідач 1 проти позову заперечив, у відзиві акцентував увагу суду, що позивач до військово-лікарської комісії вищого рівня для перегляду оскаржуваної довідки не звертався. Також, відповідач 1 зауважив, що порушення процедури прийняття рішення суб'єктом владних повноважень саме по собі може бути підставою для визнання його протиправним та скасування у разі, коли таке порушення безпосередньо могло вплинути на зміст прийнятого рішення. Певні дефекти адміністративного акта можуть не пов'язуватись з його змістом, а стосуватися процедури його ухвалення. У такому разі можливі дві ситуації: внаслідок процедурного порушення такий акт суперечитиме закону (тоді акт є нікчемним), або допущене порушення не вплинуло на зміст акта (тоді наслідків для його дійсності не повинно наставати взагалі). Отже, саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом. Відтак, враховуючи те, що Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 не було допущено фундаментальних порушень вимог чинного законодавства, які б стосувалися процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів, на думку відповідач 1а відсутні законні підстави для задоволення позову.

Позивач скористався своїм правом на подання відповіді на відзив, в якому, на підтвердження порушення процедури проведення огляду зазначив, що військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_6 було допущено фундаментальні порушення вимог чинного законодавства, які стосуються процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів.

Третя особа в своїх поясненнях зауважила, що суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку ВЛК, зокрема, досліджувати питання стану здоров'я військовозобов'язаного, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби. Також пояснення містять посилання на те, що суто формальні порушення процедури прийняття акта взагалі не впливають на його дійсність. Просить у задоволенні позову відмовити.

Задовольнивши клопотання представника позивача, суд ухвалами від 18.02.2025, 28.02.2025 витребував у ІНФОРМАЦІЯ_7 : належним чином завірені копії документів ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_8 , а саме: акт дослідження стану здоров'я; картку обстеження та медичного огляду; довідку військово-лікарської комісії та відповідь на скаргу ОСОБА_1 про повторний медичний огляд.

На виконання цієї ухвали третьою особою надано до суду: картку обстеження та медичного огляду ОСОБА_1 ; довідку військово-лікарської комісії.

Ухвалою від 10.04.2025 суд залучив до участі у справі в якості свіввідповідача Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - відповідач 2), розгляд адміністративної справи почав спочатку.

Від відповідача 1 і позивача надійшли відзив і заперечення на відзив, які аналогічні поданим в цій чпрсаві раніше.

Відповідач 2 відзив на позов не надав.

Справу розглянуто в письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини і відповідні їм правовідносини.

Відповідно до довідки № 26 військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.01.2025 (вих. № 353) солдату запаса ОСОБА_1 11.01.2025 проведено медичний огляд ВЛК і визнано придатним до військової служби.

Карткою обстеження та медичного огляду, що витребувана судом у третьої особи, також підтверджується, що 11.01.2025 проведено медичний огляд позивача військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 . Картка містить такі відомості: діагноз та постанова ВЛК - хронічний гастродуоденіт, хронічний холецистит з незначним порушенням функції травлення, розповсюджений остеохондроз з незначним порушенням функції; на підставі статте 52в, 54в, 64в графи ІІ Розкладу хвороб - придатний до військової служби. На першому аркуші картки є відмітка про проведення дослідження флюорографії органів грудної клітки, результати серологічного аналізу крові на ВІЛ, антиген до вірусу гепатиту В, вірусу гепатиту С, антигеном RW. Зворотній аркуш висновку ВЛК містить написи “придатний», зроблені 11.01.2025 терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, лором. Картка підписана головою, членом і секретарем ВЛК.

Третьою особою також додано до матеріалів справи викладені на окремих аркушах висновки невролога, хірурга, терапевта.

Вважаючи, що рішення ВЛК прийнято з порушенням встановленої процедури, позивач звернувся до суду.

До спірних правовідносин підлягають застосуванню такі норми права.

Так, приписами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено ЗУ “Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992р. за №2232-XII (надалі - Закон №2232-XII).

Приписами ч.1 ст.1 Закону №2232-XII визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Згідно з ч.1 ст.2 Закону №2232-XII, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України.

У відповідності до ч.10 ст.2 Закону №2232-XII, та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008р. за №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 17.11.2008р. за №1109/15800 (надалі - Положення №402).

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Приписами п.1.2 розділу І Положення №402 визначено, що військово-лікарська експертиза - це, зокрема, медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України).

Відповідно до п.1.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Положеннями п.2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Порядок проведення медичного огляду військовозобов'язаних врегульований пунктом 3 розділу ІІ Положення № 402.

Відповідно до п. 3.2 розділу ІІ Положення № 402 кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Пунктом 3.2 розділу ІІ Положення № 402 визначено, що під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.

Згідно з п. 3.4 розділу ІІ Положення № перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту “В» (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту “С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.

Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень може здійснюватися лікарями із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов'язаних.

Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.

Під час дії правового режиму воєнного стану ЕКГ виконується після 40-річного віку та за наявності медичних показань. Інші дослідження виконуються за показаннями.

Відповідно до п. 3.8 розділу ІІ Положення № 402 Постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу, зокрема: “Придатний до військової служби»; “Непридатний до військової служби», “Тимчасово непридатний до військової служби».

Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду. Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про тимчасову непридатність або непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку підлягає затвердженню штатною ВЛК. Копія довідки видається особі, яка пройшла медичний огляд.

Отже, законодавством регламентовано чітку процедуру проведення військово-лікарської експертизи військовослужбовця ВЛК, яка передбачає здійснення медичного огляду особи відповідними лікарями за загальним переліком та лікарями інших спеціальностей за наявності медичних показань.

У відповідності до п.20.1-20.2. розділу ІІ Положення №402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв).

Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.

Відповідно до п. 3.3 глави 3 розділу I Положення № 402 дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_9 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.

Застосовуючи ці приписи до обставин справи суд зазначає наступне.

Як вбачається з позовної заяви, позивач не згодний з висновком військово-лікарської комісії щодо визначення ступеня придатності до військової служби. При цьому позивач посилається на наявність у нього захворювань хребта, органів травлення, на підтвердження яких ним було надано відповідну медичну документацію, проігноровану членами ВЛК.

Суд зауважує, що у разі наявності сумніву щодо правильності висновку Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 стосовно ступеня його придатності до військової служби, позивач мав право звернутися до ВЛК вищого рівня, чи Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідної постанови, що не було ним реалізовано.

Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 зазначив, що надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарських комісій, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки, як вже зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Отже, перевіряючи спірне рішення ВЛК у зазначених межах, тобто в частині дотримання процедури його прийняття, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що рішенням військово-лікарської комісії відповідача 2, оформленою довідкою від 11.01.2025, позивач був визнаний придатним до військової служби.

Із наданої до суду картки обстеження та медичного огляду від 11.01.2025 року вбачається, що позивач оглянутий лікарями: терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, лором.

Висновки хірурга, невролога і терапевта викладені і на окремих аркушах.

Зазначене спростовує твердження позивача про те, що огляд його лікарем-невропатологом не здійснювався.

Щодо посилання позивача на відсутність огляду лікарем-кардіологом, суд зазначає, що пунктом 3.2 розділу ІІ Положення № 402 кардіолога не віднесено до переліку лікарів, огляд яких є обов'язковим.

Разом із тим, у відповідній графі картки обстеження відсутній результат медичного огляду психіатром, який, на відміну від кардіолога, є обов'язковим.

Також суд, оцінюючи повноту проведених позивачу досліджень, зауважує, що в картці огляду відсутні відомості про результати загального аналізу крові, загального аналізу сечі, ЕКГ, проведення якої особам після 40-річного віку є обов'язковим, в тому числі і під час дії правового режиму воєнного стану.

За таких обставин, у суду відсутні належні та достовірні докази того, що огляд позивача проведений в повному обсязі усіма лікарями, як того вимагає абз. 2 пункту 3.2 глави 3 розділу II Положення № 402 і проведено всі дослідження, обов'язковість яких передбачена пунктом 3.4 глави 3 розділу II Положення №402

Суд зауважує, що відповідачі не заперечили проведення огляду не в повному обсязі. Натомість, відповідач 1 послався на те, що при прийнятті спірного рішення ВЛК не було допущено фундаментальних порушень вимог чинного законодавства, які б стосувалися процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів.

Суд повторює, що предмет дослідження в цій справі обмежений оцінкою дотримання відповідачем 2 встановленої процедури проведення військово-лікарської експертизи. Оскільки спеціальним нормативним актом передбачено здійснення медичного огляду особи лікарями певних спеціальностей і проведення певних обстежень і досліджень, недотримання вимог в цій частині є, на думку суду, суттєвим порушенням такої процедури.

Отже, враховуючи те, що в ході розгляду даної справи судом було встановлено допущені з боку ВЛК порушення саме процедури проведення медичного огляду позивача, проведення медичного огляду не в повному обсязі, суд дійшов висновку, що рішення ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 від 11.01.2025 прийнято без дотримання вимог Порядку №402, про що зазначено вище.

Відтак, рішення військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 прийняте необґрунтовано, без повного медичного обстеження позивача, у зв'язку з чим є протиправним та підлягає скасуванню.

Оцінюючи визначений позивачем спосіб захисту порушеного права, суд зазначає, що належним і відповідним обставинам справи способом є зобов'язання військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно провести медичний огляд ОСОБА_1 для визначення придатності до військової служби.

Враховуючи викладене у сукупності, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. З огляду на те, що суд задовольняє позов в основному, сплачений судовий збір в розмірі 1211,20 грн підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) , Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.01.2025, оформлене довідкою №26.

3. Зобов'язати Військово-лікарську комісію ІНФОРМАЦІЯ_1 повторно провести медичний огляд ОСОБА_1 для визначення придатності до військової служби.

4. В іншій частині позову відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Л.Л. Дерев'янко