Рішення від 16.05.2025 по справі 380/1362/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2025 рокусправа № 380/1362/25 м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд, головуючий суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу №380/1362/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просить:

- Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку та виплати позивачу у встановленому законом розмірі компенсації втрати доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 07.10.2009 р. на момент фактичної виплати заборгованості з пенсії.

- Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу у встановленому законом розмірі компенсації втрати частини доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 07.10.2009 р. по день фактичної виплати заборгованості з пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , рід. ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України платник податків, не працює, з 04.09.1995 р. постійно проживає в Ізраїлі, місце постійного проживання встановлено нотаріально. В Україні проживав: АДРЕСА_1 .

З 13.12.1993 р. позивачу призначено пенсію за віком через УСЗ Львівської області, РАЙСОБЕС Залізничий. Перебував на пенсійному обліку та отримував пенсію за віком до 01.09.1995 р. Сумарний трудовий стаж складає 45 років, 5 місяців 12 днів.

Виплату пенсії позивачу припинено з 01.09.1995, внаслідок виїзду на ПМП за кордон, що позивачем оскаржено до суду.

За результатом трьох судових розглядів, починаючи з 30.11.2021 р., у справах № 380/22339/21, №380/15837/22, №380/919/24, позивачеві відновлено пенсію за віком, починаючи з 07.10.2009 р. з компенсацією втрати частини доходу за затримку строків виплати пенсії (справа № 380/15837/22) за період з 07.10.2009 р. по день фактичної виплати заборгованості з пенсії.

Проте, досі компенсація втрати доходу в установленому законом розмірі за затримку виплати пенсії за період з 07.10.2009р. позивачу не виплачено.

Заява позивача від 28.12.2024 р. в особистому кабінеті на Веб-порталі ПФУ, підписане електронно-цифровим підписом позивача: «Про перерахунок та виплату компенсації втрати доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 07.10.2009 р. по теперішній час, з урахуванням раніше виплачених сум» листом відповідача на Веб-порталі ПФУ від 13.01.2025р. № 809-31489/Г-54/8-1300/25 залишено без задоволення. При цьому відповідач посилається на листи від 27.12.2024 № 28131- 29762 /Г-52/8-1300/24 ( дод. 10), від 02.01.2025 №1300-5401-8/991, від 02.01.2025 1300-5307-8/597, якими позивачу також відмовлено з цього питання.

Позивач, вважає, що бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку та виплати компенсації втрати доходу у встановленому законом розмірі є протиправною, порушує його конституційне право на соціальне забезпечення у старості, що потребує судового захисту.

Належним способом захисту порушеного права є визнання протиправним бездіяльності відповідача щодо проведення перерахунку та виплати позивачу у встановленому законом розмірі компенсації втрати доходу, зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу у встановленому законом розмірі компенсації втрати частини доходу за затримку виплати пенсії, за період з 07.09.2009р. по момент фактичної виплати заборгованості з пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, з таких підстав

Право позивача на поновлення пенсії за віком, починаючи з 01.11.2009 р., з виплатою компенсації втрати доходу за затримку строків виплати пенсії встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.03.2022 р. у справі № 380/15837/22. Право позивача на перерахунок пенсії за віком, починаючи з 01.11.2009 р., встановлене рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2024 р. у справі № 380/919/24.

Заява позивача від 28.12.2024 р. в особистому кабінеті на Веб-порталі ПФУ, підписана електронно-цифровим підписом позивача, «Про перерахунок та виплату компенсації втрати доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 07.10.2009 р. виплачених сум» листом відповідача на Веб-порталі ПФУ від 13.01.2025р. № 809-31489/Г-54/8- 1300/25 залишено без задоволення

Відповідачем не надано доказів виплати позивачу в установленому законом розмірі компенсації втрати доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 07.10.2009 р. до 31.12.2024 р. та правомірність бездіяльності щодо перерахунку та виплати компенсації втрати доходу, згідно з заявою позивача від 28.12.2024 р.

За результатом зазначених судових розглядів вирішено питання поновлення виплати пенсії за віком, з проведенням перерахунку пенсії, виплатою компенсації втрати доходу за затримку строків виплати пенсії як непрацюючому пенсіонеру та дитині війни.

За таких обставин між сторонами при виконанні рішення суду у зазначених вище справах виникли нові правовідносини, які справді пов'язані з рішеннями суду у справах № 380/22339/21, №380/15837/22, №380/919/24, однак, виникли у зв'язку з бездіяльністю суб'єкта владних повноважень щодо перерахунку компенсації втрати доходу, що не дозволяє позивачеві захистити свої права, шляхом встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справах №380/22339/21, №380/15837/22, №380/919/24

На виконання судового рішення у справі №380/919/24 позивачу виплачено 20.01.2025р. заборгованість із пенсії за період з 07.10.2009 р. по 31.12.2024 р., у загальній сумі 475021,55 грн.

Відповідачем не надано доказів виплати позивачу в установленому законом розмірі компенсації втрати доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 07.10.2009 р. до 31.12.2024 р. та правомірність бездіяльності щодо перерахунку та виплати компенсації втрати доходу, згідно з заявою позивача від 28.12.2024 р.

Предметом цього судового розгляду є бездіяльність відповідача щодо проведення перерахунку та виплати компенсації втрати доходу в установленому законом розмірі, виходячи із сум фактично виплаченої (затриманої) позивачу пенсії за віком.

Позивач в судове засідання (в тому числі в режимі відеоконференції) не прибув, представник позивача в судове засідання також не прибув подав заяву про розгляд справи у відсутності позивача та його представника.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, що ОСОБА_1 неодноразово звертався до Львівського окружного адміністративного суду з аналогічними позовними вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Зокрема, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2024 у справі № 380/919/24 позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління щодо поновлення та виплати ОСОБА_1 пенсії починаючи з 07.10.2009 в розмірі 4,20 грн, без обов'язкового врахування автоматичних перерахунків відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язано Головне управління здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 з 07.10.2009, з урахуванням встановленого законодавством мінімального розміру пенсії, надбавок, підвищень, доплат та індексації відповідно до статей 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням раніше виплачених сум.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2024 у справі № 380/919/24 апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління задоволено частково.

Скасовано рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2024 року у справі № 380/919/24 та закрито провадження у справі.

Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22.10.2024 у справі № 380/919/24 касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково.

Постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2024 у справі 380/919/24 скасовано.

Справу № 380/919/24 направлено до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.11.2024 у справі № 380/919/24 апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 2 квітня 2024 року - без змін.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників страви, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відтак, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2024 у справі № 380/919/24 здійснено перерахунок з 07.10.20009 по даний час. Розмір пенсійної виплати станом на 01.03.2024 становить - 5532,67 грн.

4424,04 грн. - розмір пенсії за віком ;

472,20 грн,- доплата за понаднормовий стаж за 20 років;

66,43 грн.- підвищенням дтям війни Пост. № 112 п.6;

570,00 грн,- компенсаційна виплата 80-річним.

Відповідно до частини першої статті 47 Закону № 1058 пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2024 у справі № 380/919/24 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 07.10.2009 по даний час.

Вказаним рішенням суду спосіб виплати пенсії не визначено, тому Головне управління керується статтею 47 Закону № 1058. Оскільки пенсіонер фактично не проживає в Україні, виплата пенсії може провадитися на визначений цією особою банківський рахунок.

Звертаємо увагу суду, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.04.2024 у справі № 380/919/24 Головним управління ОСОБА_2 нараховано доплату за період 07.10.2009 по 31.12.2024 в сумі 474244,51 гривень. Кошти виплачено в січні 2025 року на рахунок НОМЕР_1 в AT «Ощадбанк».

Окрім того в січні 2025 року ОСОБА_1 виплачено пенсію за січень 2025 року в сумі 5532,67 гривень.

Представник відповідача в підготовчому судовому засідання позовні вимоги заперечила, надала суду додаткові пояснення, просив в задоволені позову відмовити повністю.

Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 31.01.2025 року відкрито спрощене провадження у справі. Ухвалою судді від 05.03.2025 вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Судом з матеріалів справи встановлені наступні обставини:

28.12.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою «Про перерахунок та виплату компенсації втрати доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 01.07.2009 р. по теперішній час, з урахуванням раніше виплачених сум», в якій зазначила наступне:

«Ця заява подається в особистому кабінеті заявника на Веб-порталі ПФУ, відповідно до «Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, підписано кваліфікованою електронним підписом заявника. Право заявника на поновлення виплати пенсії за віком, починаючи з 01.07.2009 р., із компенсацією втрати доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 01.07.2009 р. по день фактичної виплати заборгованості з пенсії, встановлено рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 29.03.2023 р. у справі №380/15837/22 (ЄДРСР №109877108). З розрахунку компенсації втрати доходу, який подано зі звітом ГУ ПФУ у Львівській області від 01.12.2023 р. № 1300-5903-7/175561 про виконання судового рішення у справі № 380/15837/22, випливає, що компенсація розрахована, виходячи із затримки строків виплати пенсії у розмірі 4,20 грн за період з вересня по жовтень 2023 р. виключно, та склала 9,25 грн, у той час як вона має бути розрахована, виходячи з затримки строків виплати фактично виплаченої заявнику пенсії за період із 01.07.2009р. на день виплати заборгованості. Звертається увага, що обов'язок виплати компенсації втрати доходу за затримку строків виплати пенсії передбачено статтею 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV. З урахуванням викладеного та керуючись ст. 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV», Прошу:

У строк до 10 днів провести перерахунок та виплату компенсації втрати доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 01.11.2009 р. по теперішній час, виходячи із розміру фактично виплаченої пенсії за віком за зазначений період, з урахуванням раніше виплачених сум.».

30.12.2024 на вказану заяву позивача відповідач листом надав наступну відповідь:

«Розглянувши Ваше звернення від 28.12.2024 № ВЕБ-13001-Ф-С-24-208667, яке надійшло на вебпортал Пенсійного фонду України, повідомляємо. Роз'яснення з порушеного питання із посиланням на чинні нормативні документи, Вам надавалось листами Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 27.12.2024 № 28131-29762/Г-52/8-1300/24, від 02.01.2025 № 1300-5401-8/991, від 02.01.2025 № 1300-5307-8/597. Відповідно до статті 8 Закону України «Про звернення громадян» не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті. Відповідно до частини першої статті 16 Закону України від 02.10.1996 № 393/96-ВР «Про звернення громадян», скарга на дії чи рішення органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, об'єднання громадян, засобів масової інформації, посадової особи подається у порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства».

Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплату компенсації втрати доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 01.11.2009, як непрацюючому пенсіонеру та дитині війни, відповідно позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати такої компенсації, як наслідок також просить зобов'язати відповідача здійснити відповідний перерахунок та виплату.

Судом частково враховуються аргументи наведені позивачем про протиправну бездіяльність відповідача та зобов'язання вчинити певні дії, з наступних підстав згідно встановлених судом обставин та вимог законодавства:

Згідно із ст. 19 Конституції України, Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

1. Цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

2. Виключно цим Законом визначаються:

принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню;

види пенсійних виплат;

умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат;

пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком;

мінімальний розмір пенсії за віком;

порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням;

порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування;

організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування.

Згідно із ст. 44 цього ж Закону:

1. Призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

2. Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

3. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

4. Особам, яким призначено пенсію, органи Пенсійного фонду видають пенсійні посвідчення.

Видача пенсійного посвідчення для пенсіонерів здійснюється безоплатно.

Порядок видачі, зразок та форма пенсійного посвідчення затверджуються правлінням Пенсійного фонду.

Згідно із ст. 45 цього ж Закону:

1. Пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:

1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня;

2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;

У такому самому порядку призначається пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком, якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані на день встановлення інвалідності, і з дня виникнення такого права - якщо вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані в період після встановлення інвалідності до дня звернення за призначенням пенсії по інвалідності.

У разі коли вимоги частини другої статті 33 цього Закону виконані після призначення пенсії по інвалідності, пенсія по інвалідності в розмірі пенсії за віком призначається з дня настання такого права, якщо звернення за призначенням пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого права.

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

У членів сім'ї особи, якій відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, право на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника виникає через один місяць з дня внесення інформації про безвісне зникнення особи до Єдиного реєстру досудових розслідувань або до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Смерть особи, якій відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, чи визнання її померлою у встановленому законодавством порядку надає непрацездатним членам сім'ї такої особи право на звернення для отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника на загальних підставах, передбачених цим Законом.

2. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.

Пенсія у зв'язку з втратою годувальника непрацездатним членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, призначається на період, протягом якого така особа зберігає цей правовий статус. Виплата такої пенсії припиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань або до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, відмітки про встановлення місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків особи, зниклої безвісти або зниклої безвісти за особливих обставин.

3. Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

4. Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

5. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, позовні вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо проведення перерахунку та виплати позивачу у встановленому законом розмірі компенсації втрати доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 01.11.2009 на момент фактичної виплати заборгованості з пенсії, підлягають задоволенню частково, оскільки відповідач по суті не прийняв відповідного рішення щодо заяви позивача про перерахунок та виплату пенсії. Наявна у справі відповідь відповідача на згадане звернення позивача не відповідає вимогам ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто не є рішення. Крім цього, згадану заяву позивача відповідач розглянув в порядку Закону України «Про звернення громадян», відповідно вчинив протиправну бездіяльність, а саме лише в не прийнятті рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії за заявою позивача від 28.12.2024.

Позовні вимоги в частині зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу у встановленому законом розмірі компенсації втрати частини доходу за затримку строків виплати пенсії за період з 01.11.2009 по день фактичної виплати заборгованості з пенсії, з розміру фактично виплаченої позивачу пенсії у зазначеному періоді, з урахуванням раніше виплачених сум, також підлягає задоволенню частково, з врахуванням наступного.

Згідно із ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У разі якщо ухвалення рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Вимоги до заяви про призначення, перерахунок, поновлення, продовження пенсії тощо, та додатків до неї встановлені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846.

Перелік документів, які додаються до заяви про призначення, перерахунку пенсії визначені Розділом ІІ. «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» згаданого Порядку.

Позивачем до своєї заяви від 28.12.2024 надано лише такі додатки:

1. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон, 2 арк.

2. Довідка про номер облікової картки платника податків.

3. Картка реквізитів банківського рахунку в АТ «Ощадбанк».

Надані позивачем документи до заяви від 28.12.2024 не є достатніми для зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, оскільки для його прийняття позивачем не виконано всі умови, визначені законом.

Відповідно в цій частині позовні вимоги позивача підлягають задоволенню також частково, а саме у спосіб зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 28.12.2024, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Також суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

З цих же по суті підстав, судом частково враховуються аргументи позивача та частково враховуються заперечення відповідача.

Відповідно позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, - задоволити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не прийняття рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії за заявою ОСОБА_1 від 28.12.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.12.2024, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер) 484,48 грн. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.

Рішення складено у повному обсязі 21.05.2025 року.

СуддяГавдик Зіновій Володимирович