Рішення від 22.05.2025 по справі 380/23232/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2025 рокусправа № 380/23232/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_4 до Міністерства оборони України, про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернулися ОСОБА_1 (далі - позивач 1), ОСОБА_2 (далі - позивач 2), ОСОБА_3 в інтересах неповнолітньої дочки ОСОБА_4 (далі - позивач 3) з позовом до Міністерство оборони України (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправним та скасування пункту 4 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 17.05.2024 №45/975, про призначення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , яка діє в інтересах неповнолітньої дочки, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одноразової грошової допомоги, як членам сім'ї загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 сержанта ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби в сумі 1240500 грн.

- зобов'язати Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , яка діє в інтересах неповнолітньої дочки, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одноразову грошову допомогу, як членам сім'ї загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 сержанта ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , внаслідок захворювання та причини смерті, пов'язаних із захистом Батьківщини, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 та Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в розмірі 15000000 грн. та здійснити виплату одноразової грошової допомоги, з урахуванням проведених виплат.

Ухвалою суду від 18.11.2024 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків. У встановлений строк позивачі недоліки позовної заяви усунули.

Ухвалою суду від 09.12.2024 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 10.01.2025 відмовлено в задоволенні клопотання позивачів про розгляд в судовому засіданні з викликом сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивачі вказали, що мають право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 15000000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 та Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». З метою отримання такої грошової допомоги позивачі звернулися із відповідними заявами. Однак Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийняла рішення про призначення позивачам одноразової грошової допомоги в сумі 1240500 грн (розмір 500-криатий прожитковому мінімуму) відповідно до Порядку №975 від 25.12.2013.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що ОСОБА_5 з 09.03.2022 призваний на військову службу у зв'язку із мобілізацією та проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 . ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 про що Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дрогобичі Дрогобицького району Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) 13.12.2022 видано свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2 . Згідно з витягом з протоколу засідання штатної 16 Регіональної військово-лікарської комісії №2544 від 13.12.2023, захворювання сержанта ОСОБА_5 - «гостра серцево-судинна недостатність, гіпертрофічна кардіопатія», що підтверджується: витягом з наказу командира Військової частини НОМЕР_1 №59 від 26.02.2023; сповіщенням про смерть Військової частини НОМЕР_1 від 10.12.2022 №23/1; постановою про закриття кримінального провадження Дрогобицького РВП №2 ГУНП у Львівській області від 13.12.2022; висновком експерта №294 від 30.12.2022 Дрогобицького районного відділення Львівського обласного бюро судово-медичної експертизи. Захворювання, яке спричинило смерть, та причина смерті, «так, пов'язані з проходженням військової служби». Підстава: протокол №2544 від 13.12.2023. Згідно з лікарським свідоцтвом про смерть №294 від ІНФОРМАЦІЯ_10 причиною смерті ОСОБА_5 є «гіпертонічна кардіоміопатія».

Надалі позивачі звернулись до ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 , через який подали до ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_7 ), документи щодо виплати одноразової грошової допомоги, як членам сім'ї загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 сержанта ОСОБА_5 , внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби в сумі 1240500 грн, що передбачено Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013. Відповідач зауважив, що позивачі звернулися до комісії Міністерства оборони України через ІНФОРМАЦІЯ_7 саме із заявами про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013. Пунктом 4 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом засідання Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних і призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 17.05.2024 №45/975 про призначення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 яка діє в інтересах неповнолітньої дочки, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одноразової грошової допомоги, як членам сім'ї загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 сержанта ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби в сумі 1240500 грн.

Відповідач вказує, що Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум документи позивачів із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ОСОБА_5 згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 не розглядались. Оскільки в даний час рішення про відмову чи призначення одноразової грошової допомоги Комісією не прийнято, то відсутній предмет оскарження та спору у даній справі. Як наслідок, звернення до суду із даною заявою є передчасним.

Окрім цього, відповідач вказав, що в залежності від причинного зв'язку, загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців законодавець визначив певний порядок щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги. ОСОБА_5 помер в результаті захворювання «гіпертонічна кардіоміопатія». Тобто, не загинув внаслідок участі у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), а також не помер внаслідок отриманих після введення воєнного стану поранень, травм. У зв'язку із викладеним дія постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 не розповсюджується на членів його сім'ї. Порядок призначення і виплата одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого ОСОБА_5 визначається постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013.

Позивачі подали до суду відповідь на відзив, в якій позовні вимоги підтримали в повному обсязі. Також, вказали, що посадова особа ІНФОРМАЦІЯ_8 надала позивачам зразки заяв, які вони заповнили. Копії таких заяв позивачам не надавалися. Наголосили, що вважають, що мають право на отримання спірної грошової допомоги саме в розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, оскільки смерть ОСОБА_5 настала внаслідок захворювання, яке спричинило смерть, та причина смерті «так, пов'язана із захистом Батьківщини», в період воєнного стану в Україні, що підтверджується витягом з протоколу 16 Регіональної військово-лікарської комісії №2544 від 13.12.2023. Згідно з приписами постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 одноразова грошова допомога передбачена на період дії воєнного стану та у чітко визначених випадках, а саме - для сімей загиблих військовослужбовців, а також померлих, але внаслідок поранення. Зауважили, що використовуючи технологію штучного інтелекту, як засіб сприяння здійсненню належного правосуддя для вирішення даного питання, згідно відповіді, що надала система штучного інтелекту «ChatGPT» зазначено: «звернення родича загиблого військовослужбовця з метою отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України №2011-ХII не є перешкодою для отримання виплати на підставі Постанови №168. Постанова №168 має спеціальний характер і запроваджує виплати у розмірі 15 млн. грн. під час воєнного стану. Виплата здійснюється за особливим порядком і не залежить від інших одноразових допомог. Законодавство не встановлює взаємовиключення між отриманням виплат за цими двома нормативно-правовими актами, отже родич загиблого має право на обидві виплати, якщо виплата за ст. 16 Закону України №2011-ХII оформлена на підставі відповідних документів; виплата за Постановою №168 обґрунтовано наявність зв'язку загибелі військовослужбовця з виконанням службових обов'язків».

Також, звернули увагу, що позивачі звернулися із заявами на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю сержанта ОСОБА_5 під час діє воєнного стану в розмірі та порядку передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168, проте відповіді не отримали.

Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 статті 262 КАС України).

Суд на підставі позовної заяви, відзиву, відповіді на відзив, а також долучених письмових доказів,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та її неповнолітня дочка ОСОБА_4 є родичами військовослужбовця ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

ОСОБА_5 з 09.03.2022 призваний на військову службу у зв'язку із мобілізацією та проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .

Згідно з довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України №735 від 23.01.2023 сержант ОСОБА_5 в періоди з 03 квітня по 4 липня 2022 року, з 14 серпня по 28 жовтня 2022 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в Донецькій області, Луганській області.

Відповідно до наказу командира Військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) №684 від 23.06.2023 «Про отримання поранення сержантом ОСОБА_5 під час виконання бойового завдання», із доповіді заступника командира роти зв'язку командного пункту польового вузла зв'язку з морально-психологічного забезпечення Військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_6 від 28.10.2022 стало відомо, що сержант ОСОБА_5 командир відділення роти командного пункту польового вузла зв'язку Військової частини НОМЕР_1 під час виконання бойового завдання, у зв'язку з виконанням конституційного обов'язку щодо оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканості, на підставі бойового розпорядження командира НОМЕР_3 омбр від 16.10.2022 від №2/1038 дек ОКП-Мирноград в районі н.п. Водяне Покровського району Донецької області 28.10.2022 в результаті ворожого мінометного обстрілу зі сторони противника отримав поранення «мінно-вибухова травма, ВСП лівої лопаткової ділянки, стороннє тіло м'яких тканин лівої бокової стінки грудної клітини», що підтверджується випискою із медичної карги стаціонарного хворого № 1470022 від 04.11.2022. Силами та засобами особового складу, був евакуйований для надання медичної допомоги до медичної роти Військової частини НОМЕР_1 в АДРЕСА_1 , де йому була надана перша лікарська допомога, а далі евакуйований у НОМЕР_4 Військовий мобільний госпіталь АДРЕСА_1 . Під час поранення сержант ОСОБА_5 перебував в засобах індивідуального захисту (відповідно до вимог статті 18 та Додатку 1 Бойового Статуту Сухопутних військ Збройних Сил України; не вчиняв дій, що містять ознаки кримінального або адміністративного правопорушення; не перебував в стані алкогольного сп'яніння або під впливом наркотичних чи інших отруйних речовин; не вчиняв дій, пов'язаних із навмисним заподіянням шкоди своєму здоров'ю; не використовував в особистих цілях без відома командування транспортних засобів, озброєння, устаткування, інструментів та матеріалів, які належать військовій частині.

Також, у наказі вказано, що поранення, отримані 28.10.2022 сержантом ОСОБА_5 , визнати таким, що пов'язані із захистом Батьківщини під час дії воєнного стану.

Відповідно до довідки про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) від 10.12.2022 №7202 сержант ОСОБА_5 28.10.2022 одержав «мінно-вибухове поранення, непроникаюче поранення лівої лопаткової ділянки». За безпосередньої участі військовослужбовця у бойових діях, під час захисту Батьківщини, а саме виконання бойових завдань у складі підрозділу Військової частини НОМЕР_1 Донецька область. Був у засобах захисту (бронежилет, шолом) під впливом наркотичних засобів та алкогольного сп'яніння не перебував. Підстава - наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 28.10.2022 №238.

Згідно з виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №1470022 від 04.11.2022 ОСОБА_5 перебував на стаціонарному лікуванні КНП «МКЛ №6» ДМР» з 28.10.2022 до 04.11.2022. Повний діагноз (основне захворювання, супутні захворювання та ускладнення): «ІХС: кардіосклероз дифузний. Пароксизмальна форма фібриляції передсердь, тахісистоліяний варіант. СН І, ФК ІІ за NYHA. Гіпортенічна хвороба Іст., АГ 2 ст., ризик 2. МВТ. ВОСП лівої лопаткової ділянки, стороннє тіло м'яких тканин лівої бокової стінки грудної клітини».

Відповідно до перевідного епікризу №15079 від 14.11.2022 ОСОБА_5 перебував на стаціонарному лікуванні Військово-медичного клінічного центру Західного регіону з 05.11.2022 по 14.11.2022, Повний діагноз (основне захворювання, супутні захворювання та ускладнення):

«а) основний: Стан після мінно-вибухової травми (28.10.2022). Вогнепальне осколкове сліпе поранення лопаткової ділянки, стороннє тіло м'яких тканин лівої бокової стінки грудної клітки.

в) супутній: Гіпетрофічна хвороба, першої стадії, першого ступеня. Ризик високий. Ішемічна хвороба серця: атеросклеротичний кардіосклероз, постійна форма фібриляції передсердь, тазі систолічний варіант. СН І».

Для подальшого лікування 14.11.2022 хворий переведений в госпіталь для легкопоранених м. Трускавець.

Згідно з посмертним епікризом до історії хвороби №5185 смерть сержанта ОСОБА_5 зафіксована ІНФОРМАЦІЯ_10 о 5:50 год. Основне захворювання: «Стан після мінно-вибухової травми (28.10.2022). Вогнепальне осколкове сліпе поранення лопаткової ділянки, стороннє тіло м'яких тканин лівої бокової стінки грудної клітки». Фонове захворювання: «Гіпетрофічна хвороба, першої стадії, першого ступеня. Ризик високий. Ішемічна хвороба серця: атеросклеротичний кардіосклероз, постійна форма фібриляції передсердь, тазі систолічний варіант. СН І». Причина смерті: «гостра лівошлуночкова недостатність». Смерть військо службовця наступила під час проходження військової служби, перебуваючи на стаціонарному лікуванні в Військовій частині НОМЕР_5 внаслідок загострення хронічного захворювання серця.

У зв'язку із зазначеним Військова частина НОМЕР_1 надіслала ОСОБА_1 10.12.2022 сповіщення про смерть (загибель) сина - сержанта ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_10.

Відповідно до витягу із протоколу засідання штатної 16 Регіональної військово-лікарської комісії №2544 від 13.12.2023 «захворювання сержанта ОСОБА_7 , 1985 року народження, «Гостра серцево-судинна недостатність. Гіпертрофічна кардіопатія», підтверджена витягом з наказу командира в/ч НОМЕР_1 №59 від 26.02.2023, сповіщенням про смерть від 10.12.2022 №23/1 в/ч НОМЕР_1 , постановою про закриття кримінального провадження Дрогобицького РВП №2 ГУНП у Львівській області від 13.12.2022, висновком експерта №294 від 30.12.2022 Дрогобицького районного відділення Львівського обласного бюро судово-медичної експертизи , яке на підставі лікарського свідоцтва про смерть №294 від 07.12.2022 Львівського обласного бюро судово-медичної експертизи та свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 13.12.2022 відділу державної РАЦС у місті Дрогобичі Дрогобицького району Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), послужило причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_10 - ЗАХВОРЮВАННЯ, ЯКЕ ПРИЗВЕЛО ДО СМЕРТІ, ТА ПРИЧИНА СМЕРТІ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНІ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ. Підстава: протокол №2544 від 13 грудня 2023 року».

Надалі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в інтересах неповнолітної дочки ОСОБА_4 звернулись 09.01.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_5 , через який подали до ІНФОРМАЦІЯ_6 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_7 ), заяви щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) ОСОБА_5 , до яких долучили документи згідно з пунктом 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013.

ІНФОРМАЦІЯ_7 відповідно до пункту 13 вказаного порядку 17.01.2025 подав директору Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям військовослужбовця ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та смерть якого пов'язана із проходженням військової служби.

На підставі поданих заяв із долученими документами та висновку ІНФОРМАЦІЯ_9 з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийняла рішення, оформлене протоколом засідання від 17.05.2024 №45/975 про призначення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , яка діє в інтересах неповнолітньої дочки, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одноразової грошової допомоги, як членам сім'ї загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 сержанта ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2022 рік), в сумі 1240500 грн у рівних частках кожному.

Вважаючи рішення Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум необґрунтованим, позивачі звернулися за захистом своїх прав до суду.

Вирішуючи спір суд застосовує такі норми права.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 5 статті 17 Конституції України передбачено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлення єдиної системи їх соціального та правового захисту, гарантування військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливих умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулювання відносини у цій галузі визначено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII).

Згідно змісту пункту 2 частини 1 статті 3 Закону №2011-ХІІ дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Статтею 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII) передбачено, що виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Відповідно до пункту 1 статті 16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Пунктом 2 статті 16 Закону №2011-XII встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі:

1) загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

2) смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.

Положеннями статті 16-1 Закону №2011-ХІІ визначений перелік осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, визначеної цим Законом у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону.

Відповідно до пункту 4 статті 16-1 Закону №2011-ХІІ до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать:

діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;

вдова (вдівець);

батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);

внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);

жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;

утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 3 статті 16-1 Закону №2011-ХІІ встановлено, що в разі відсутності особистого розпорядження або за наявності неохопленої особистим розпорядженням частки розміру одноразової грошової допомоги право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги (її частки) мають особи, визначені у пункті 4 цієї статті, у рівних частках.

Згідно з підпунктом «а» пункту 1 статті 16-2 Закону №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі:

750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпункті 1 пункту 2 статті 16 цього Закону;

500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 2-3 пункту 2 статті 16 цього Закону.

Відповідно до пункту 3 статті 16-2 Закону №2011-ХІІ розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України з урахуванням такого:

розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби, не може становити менше 15 мільйонів гривень;

розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується в інших випадках, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, визначається відповідно до абзацу 2 підпункту «а» пункту 1 цієї статті.

Кабінетом Міністрів України прийнято 28.02.2022 постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (далі - Постанова №168).

Пунктом 2 Постанови №168 установлено, сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян російської федерації або республіки білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (абзац 1).

Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (абзац 6).

Згідно з пунктом 1 статті 16-3 №2011-ХІІ одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.

У разі відмови однієї з осіб, зазначених у пункті 4 статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, а також якщо одна із таких осіб у строк, встановлений пунктом 9 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання такої допомоги, у рівних частках.

Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.

Одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, за наявності особистого розпорядження виплачується особі (особам), на користь якої (яких) складено особисте розпорядження, у розмірі частки, визначеної в такому розпорядженні. У таких випадках розмір часток обраховується із суми, що залишилася після виплат, визначених абзацом 2 пункту 2 статті 16-1 цього Закону.

У разі відмови однієї з осіб, зазначених в особистому розпорядженні, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, а також якщо одна з таких осіб у строк, встановлений пунктом 9 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, у рівних частках.

Відмова від призначення та отримання одноразової грошової допомоги від імені малолітніх, неповнолітніх дітей загиблої (померлої) особи, а також недієздатних осіб та осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, не допускається.

Особи, які мають право на одноразову грошову допомогу, можуть відмовитися від її призначення та отримання шляхом подання заяви, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально.

Відповідно до пункту 6 статті 16-3 №2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Пунктом 9 статті 16-3 Закону №2011-ХІІ передбачено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (пункт 10 статті 16-3 Закону №2011-ХІІ).

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначено Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 (Порядок - №975, в редакції чинні на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абзацу 1 пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Згідно з абзацами 1 та 2 пункту 4 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається у разі:

загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних із проходженням військової служби.

Пунктом 5 Порядку №975 встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста:

у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть);

у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 4 цього Порядку, - у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала загибель (смерть).

Відповідно до пункту 10 Порядку №975 члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:

заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;

витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);

витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії:

документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства;

свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста;

свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого);

свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові);

документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені);

свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині;

документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою);

рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста);

рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні);

постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.

У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.

Згідно з пунктом 12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Пунктом 13 Порядку №975 передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов'язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З доказів у справі суд встановив, що Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних і призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийняла рішення, оформленого протоколом засідання від 17.05.2024 №45/975 про призначення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , яка діє в інтересах неповнолітньої дочки, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одноразової грошової допомоги, як членам сім'ї загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 сержанта ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2022 рік), в сумі 1240500 грн у рівних частках кожному.

Позивачі вказують, що таке рішення відповідача є протиправним, оскільки вони зверталися із заявою про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 Постанови №168, а смерть ОСОБА_5 настала внаслідок захворювання, яке спричинило смерть, та причина смерті «так, пов'язана із захистом Батьківщини», в період воєнного стану в Україні, що підтверджується витягом з протоколу 16 Регіональної військово-лікарської комісії №2544 від 13.12.2023.

Щодо покликань позивачів про наявність права на призначення одноразової грошової допомоги відповідно до приписів Постанови №168, суд зазначає таке.

Приписи статті 16 Закону №2011-XII передбачають випадки у зв'язку із якими призначається та виплачується одноразова грошова допомога. Така допомога, призначається, зокрема, у разі:

загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;

смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.

Відповідно до пункту 3 статті 16-2 Закону №2011-ХІІ розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України з урахуванням такого:

розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби, не може становити менше 15 мільйонів гривень;

розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується в інших випадках, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, визначається відповідно до абзацу 2 підпункту «а» пункту 1 цієї статті.

Водночас право на отримання одноразової грошової допомоги сім'ям загиблих (померлих) військовослужбовців під час діє воєнного стану також врегульовано приписами Постанови №168.

Пунктом 2 Постанови №168 установлено сім'ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян російської федерації або республіки білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (абзац 1).

Виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої у цьому пункті, здійснюється також сім'ям осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (абзац 6).

При цьому, виплата збільшеного до 15000000 грн розміру одноразової допомоги згідно пункту 2 Постанови №168, передбачена для сімей військовослужбовців лише у двох випадках: 1) у разі загибелі військовослужбовця; 2) у разі, якщо військовослужбовець помер внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).

Таким чином, з огляду на зміст приписів пунктів 1 та 2 Постанови №168 загибель військовослужбовця в період дії воєнного стану сама по собі не є достатньою умовою для виплати одноразової грошової допомоги в разі його загибелі. Така умова повинна враховуватися у взаємозв'язку з іншими умовами, що передбачені абзацом 6 пункту 2 цієї постанови для виплати одноразової грошової допомоги сім'ям осіб, зазначених у пункті 1 цієї Постанови №168, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва).

Верховний Суд у постановах від 29.03.2024 у справі №440/3321/23, від 21.08.2024 у справі №160/20229/22, від 18.11.2024 у справі №240/1743/24 виклав висновки, відповідно до яких питання розміру допомоги визначається окремо та залежить від окремих чинників (умов), а саме:

у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби (абзац 1 пункту «а» частини 1 статті 16-2 Закону №2011-ХІІ);

у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби (абзац 2 пункту «а» частини 1 стаття 16-2 Закону №2011-ХІІ);

у розмірі 15000000 грн на період дії воєнного стану для сімей загиблих осіб (абзац 1 пункт 2 Постанови №168). Також, сімей осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (абзац 6 пункту 2 Постанови №168).

Отже, чинним законодавством України передбачено три розміри одноразової грошової допомоги, для кожного із яких чітко визначені на законодавчому рівні умови призначення та виплати.

При цьому, на відміну від Закону №2011-ХІІ та Порядку №975, Постанова №168 містить звужений перелік підстав для виплати допомоги у збільшеному розмірі, через те, що розмір допомоги у сумі 15000000 грн передбачений лише на період дії воєнного стану та виключно для сімей загиблих військовослужбовців, а також померлих, але внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва) військовослужбовців.

Із доказів у справі суд встановив, що ОСОБА_5 під час участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України перебуваючи в Донецькій області 28.10.2022 отримав поранення «мінно-вибухове поранення, непроникаюче поранення лівої лопаткової ділянки». При цьому, згідно з наказом командира Військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) №684 від 23.06.2023 «Про отримання поранення сержантом ОСОБА_5 під час виконання бойового завдання» поранення, отримані 28.10.2022 сержантом ОСОБА_5 , визнані таким, що пов'язані із захистом Батьківщини під час дії воєнного стану.

Після отримання 28.10.2022 поранення ОСОБА_5 перебував на стаціонарному лікуванні з 28.10.2022 до 04.11.2022 у КНП «МКЛ №6» ДМР» та з 05.11.2022 по 14.11.2022 у Військово-медичного клінічному центрі Західного регіону із діагнозами:

- «ІХС: кардіосклероз дифузний. Пароксизмальна форма фібриляції передсердь, тахісистоліяний варіант. СН І, ФК ІІ за NYHA. Гіпортенічна хвороба Іст., АГ 2 ст., ризик 2. МВТ. ВОСП лівої лопаткової ділянки, стороннє тіло м'яких тканин лівої бокової стінки грудної клітини» (виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №1470022 від 04.11.2022);

- «а) основний: Стан після мінно-вибухової травми (28.10.2022). Вогнепальне осколкове сліпе поранення лопаткової ділянки, стороннє тіло м'яких тканин лівої бокової стінки грудної клітки. в) супутній: Гіпетрофічна хвороба, першої стадії, першого ступеня. Ризик високий. Ішемічна хвороба серця: атеросклеротичний кардіосклероз, постійна форма фібриляції передсердь, тазі систолічний варіант. СН І» (перевідний епікриз №15079 від 14.11.2022).

Смерть ОСОБА_5 у госпіталі для легкопоранених м. Трускавець зафіксована ІНФОРМАЦІЯ_10 о 5:50 год. Причина смерті: «гостра лівошлуночкова недостатність» (посмертний епікриз до історії хвороби №5185).

За встановлених обстави суд зазначає, що військовослужбовець ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок супутнього (фонового) захворювання - «гостра лівошлуночкова недостатність», а не внаслідок поранення отриманого 28.10.2022.

Окрім того, позивачі вказують, що смерть ОСОБА_5 настала внаслідок захворювання, яке спричинило смерть, та причина смерті «так, пов'язана із захистом Батьківщини», що підтверджується витягом з протоколу 16 Регіональної військово-лікарської комісії №2544 від 13.12.2023.

Однак суд такі покликання оцінює критично, оскільки відповідно до змісту витягу з протоколу 16 Регіональної військово-лікарської комісії №2544 від 13.12.2023 /арк.спр. 34 та 100/ «послужило причиною смерті ІНФОРМАЦІЯ_10 - ЗАХВОРЮВАННЯ, ЯКЕ ПРИЗВЕЛО ДО СМЕРТІ, ТА ПРИЧИНА СМЕРТІ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНІ З ПРОХОДЖЕННЯМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ».

При цьому, доказів оскарження висновків 16 Регіональної військово-лікарської комісії позивачами до суду не надано.

З огляду на встановлені обставини, суд висновує, що військовослужбовець ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок захворювання, що мало місце в період проходження ним військової служби та пов'язане із проходженням військової служби.

Таким чином, позивачі, члени сім'ї померлого військовослужбовця, мають право на отримання одноразової грошової допомоги в порядку та розмірі, встановлених статтями 16 - 16-3 Закону №2011-XII та приписами Порядку №975.

Також, суд критично оцінює доводи позивачів, із посиланням на відповідь, що надана системою штучного інтелекту «ChatGPT», про відсутність взаємовиключення між отриманням виплат відповідно до статті 16 Закону №2011-ХII та пункту 2 Постанови №168 та можливістю отримання одночасно обох таких виплат. Адже слід звернути увагу позивачів, що згідно з пунктом 8 статті 16-3 Закону №2011-ХII якщо особа одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за її вибором.

Також, абзацом 8 пункту 2 Постанови №168 встановлено, що якщо сім'я загиблої особи одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, та одноразової грошової допомоги або компенсаційної виплати, встановлених іншими актами законодавства, здійснюється одна з таких виплат за її вибором.

Право на виплату відповідної одноразової грошової допомоги реалізується шляхом подання особами, які мають право на її призначення та отримання, особистої заяви або заяви їх законних представників.

Суд встановив, що позивачі - члени сім'ї померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 військовослужбовця ОСОБА_5 подали 09.01.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_8 власноруч підписані заяви щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) ОСОБА_5 /арк.спр.87 (зворотній бік)-90/. У тексті кожної із заяви вказано: «До заяви додаю такі документи (згідно з пунктом 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня.2013 року №975 (із змінами).

До заяв позивачу долучили:

- свідоцтва про народження ОСОБА_5 та доньки ОСОБА_4 , паспорти та довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, банківські реквізити;

- рішення Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 16.05.2018 про розірвання шлюбу між ОСОБА_5 та ОСОБА_3 ;

- висновку експерта №294 від 30.12.2022 Дрогобицького районного відділення Львівського обласного бюро судово-медичної експертизи;

- постанови про закриття кримінального провадження Дрогобицького РВП №2 ГУНП у Львівській області від 13.12.2022;

- свідоцтва про смерть ОСОБА_5 серії НОМЕР_2 від 13.12.2022, видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дрогобичі Дрогобицького району Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів);

- лікарського свідоцтва про смерть №294 від 07.12.2022 Львівського обласного бюро судово-медичної експертизи;

- витягу з протоколу засідання штатної 16 Регіональної військово-лікарської комісії №2544 від 13.12.2023.

ІНФОРМАЦІЯ_7 17.01.2024 відповідно до пункту 13 Порядку №975 подав директору Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї, батькам або утриманцям військовослужбовця ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 та смерть якого пов'язана із проходженням військової служби та із долученими позивачами документами.

Комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних і призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум прийняла рішення, оформленого протоколом засідання від 17.05.2024 №45/975 про призначення позивачам одноразової грошової допомоги, як членам сім'ї загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 сержанта ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , внаслідок захворювання, пов'язаного із проходженням військової служби в розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому настала смерть (2022 рік), в сумі 1240500 грн у рівних частках кожному.

Отже, позивачі з метою реалізації свого права на призначення та отримання одноразової грошової допомоги подали особисті заяви (батьки померлого) та заяву від законного представника (неповнолітньої доньки) відповідно до Порядку №975.

Відповідач за результатами розгляду таких заяв та висновку ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам сім'ї померлого військовослужбовця прийняв рішення про призначення таким особам одноразової грошової допомоги в розмірі встановленому статтею абзацом 2 пункту 2 статті 16 Закону №2011-ХІІ та абзацом 3 пункту 5 Порядку №975.

Отже, суд встановив, що під час розгляду заяв позивачів від 09.01.2024 про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) ОСОБА_5 відповідач діяв в межах та в порядку, передбачених чинним законодавством.

Водночас доказів звернення позивачів із заявами про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 Постанови №168 до суду не надано.

При цьому, суд звертає увагу позивачів, що подані ними 04.04.2025 заяви до ІНФОРМАЦІЯ_8 про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 Постанови №168 суд до уваги не бере, оскільки такі подані вже після прийняття відповідачем 17.05.2024 оскарженого рішення.

Також, суд зазначає, що оскаржене рішення підлягає оцінці виключно з підстав, які існували на момент винесення такого рішення.

З огляду на встановлені обставини відповідач не розглядав та не приймав жодного рішення щодо права позивачів на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця відповідно до пункту 2 Постанови №168.

Статтею 55 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Частиною 1 статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Суд зауважує, що право на звернення до адміністративного суду обумовлено суб'єктивним уявленням особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.

Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 12.06.2018 у справі №826/4406/16, від 15.08.2019 у справі №1340/4630/18, від 23.12.2019 у справі №712/3842/17, від 27.02.2020 у справі №500/477/15-а.

Оскільки під час розгляду справи встановлено відсутність факту звернення позивачів із заявами щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця відповідно до пункту 2 Постанови №168 і відповідно відсутність будь-якого рішення відповідача, суд висновує про відсутність порушених прав позивачів.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, законність і обґрунтованість дій та рішень відповідача. Отже, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

За правилами статті 139 КАС України стягнення судових витрат на користь позивача, якому у задоволенні позову відмовлено повністю не передбачено.

Керуючись статтями 2, 6-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судовий збір покласти на позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кравців Олег Романович