22 травня 2025 року м. ДніпроСправа № 360/1161/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Качанок О.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про прийняття звіту про виконання судового рішення у справі № 360/1161/24 за позовом адвоката Маслак Марії Станіславівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 360/1161/24 за позовом адвоката Маслак Марії Станіславівни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
За наслідками розгляду вказаної справи 07 листопада 2024 року Луганським окружним адміністративним судом ухвалено рішення, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 25.12.2024, яким позов задоволено: визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , на підставі оновленої довідки 3 управління Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) від 17.05.2024 № 20-148; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2023 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці 3 управління Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) від 17.05.2024 № 20-148, без обмеження пенсії максимальним розміром, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позивач, посилаючись на не виконання відповідачем зазначеного судового рішення, звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в порядку статті 382 КАС України.
За результатами розгляду вказаної заяви позивача, судом 13 лютого 2025 року постановлено ухвалу, якою відповідну заяву позивача задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, протягом трьох місяців з дня отримання вказаної ухвали, подати до суду звіт про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 у справі № 360/1161/24.
На виконання наведеної ухвали 12 травня 2025 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області подано до суду заяву про прийняття звіту про виконання судового рішення у справі № 360/1161/24.
У заяві зазначено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 у справі № 360/1161/24 у лютому 2025 року ОСОБА_1 з 01.02.2023 проведено перерахунок пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці 3 управління Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) від 17.05.2024 № 20-148, без обмеження пенсії максимальним розміром, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум. Грошове забезпечення за довідкою від 17.05.2024 № 20-148, виданою 3 управлінням Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області), усього складає 67144,55 грн.
З 01.02.2023 основний розмір пенсії позивача становить 57744,31 грн (67144,55 грн х 86% = 57744,31 грн).
Водночас, відповідач вказав, що виплата пенсій, призначених за спеціальними законами, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
При цьому, на виконання вимог статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» Кабінетом Міністрів України 03.01.2025 прийнято постанову № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
З 01.01.2025 розмір пенсії ОСОБА_1 із врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» складає 32217,63 грн.
За період з 01.02.2023 по 28.02.2025, з урахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 нараховано доплату до пенсії в сумі 680751,36 грн.
Пенсією в розмірі, обчисленому на виконання рішення суду у справі № 360/1161/24, ОСОБА_1 забезпечено з березня поточного року.
Виплата заборгованості, яка нарахована на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 у справі № 360/1161/24, буде здійснюватись в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат.
На підставі викладеного, відповідач просить прийняти звіт про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 у справі № 360/1161/24.
Ухвалою суду від 12.05.2025 призначено звіт до розгляду в порядку письмового провадження.
15.05.2025 від представника позивача надійшли пояснення щодо заяви про прийняття звіту, в обґрунтування яких зазначено, що рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2024 року у справі № 360/1161/24 є не виконаним.
Як вбачається зі звіту та доданих до нього документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, з метою виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2024 року у справі № 360/1161/24 здійснювався запит до Пенсійного фонду України щодо виділення коштів на виплату заборгованості ОСОБА_1 , проте такі кошти до теперішнього часу не виділені.
Позивач вважає, що неповне виконання відповідачем рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 може мати ознаки порушення прав позивача.
На підставі викладеного просить відмовити у прийнятті звіту та встановити новий строк для його подання в частині виплати заборгованості з пенсії.
Перевіривши поданий відповідачем звіт, суд зазначає таке.
На виконання Луганського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 у справі № 360/1161/24, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 лютого 2023 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці 3 управління Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) від 17.05.2024 № 20-148, без обмеження пенсії максимальним розміром, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії, розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою позивача, розрахунками пенсії за вислугу років, наданими відповідачем.
Пенсію у перерахованому розмірі позивача забезпечено з 01 березня 2025 року.
Водночас, згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання пенсії) за пенсійною справою позивача, внаслідок проведеного перерахунку пенсії позивача, на підставі вищевказаного рішення суду, виникла заборгованість з пенсії за період з лютого 2023 року по лютий 2025 року в розмірі 680751,36 грн.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зверталось до Пенсійного фонду України з листом від 19.02.2025 № 1200-0405-5/4390, в якому просило розглянути питання щодо можливості фінансування виплати заборгованості ОСОБА_1 на загальну суму 680751,36 грн для виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2024 року у справі № 360/1161/24.
Листом Пенсійного фонду України від 27.02.2025 № 2800-030101-9/13434 повідомлено, що суми пенсії, нараховані внутрішньо переміщеним особам на виконання рішень суду, обліковуються в Головних управліннях Пенсійного фонду України та підлягають виплаті на умовах окремого порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.11.2021 № 1165 «Про затвердження Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території».
Відповідач посилається на те, що ним здійснено усіх залежних від нього заходів для повного виконання рішення суду в цій справі, однак заборгованість з пенсії буде виплачено після надходження відповідних бюджетних асигнувань.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з частинами другою, третьою статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За приписами статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З наведеного вбачається, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили незважаючи на те, чи погоджується учасник справи з висновками суду, викладеними в цьому рішенні, яке набрало законної сили.
Згідно із статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Суду як джерело права.
У рішенні Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) від 19 березня 1997 року в справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду.
У рішеннях ЄСПЛ у справах «Бурдов проти Росії» від 07 травня 2002 року, «Ромашов проти України» від 27 липня 2004 року, «Шаренок проти України» від 22 лютого 2004 року зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов'язальне рішення залишалося без дієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід'ємною частиною судового процесу.
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до частин першої та другої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частинами 1, 2 статті 382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Надаючи оцінку вжитим відповідачем заходам для виконання судового рішення, суд зазначає таке.
Як вже зазначалось вище, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 у справі № 360/1161/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01 лютого 2023 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці 3 управління Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) від 17.05.2024 № 20-148, без обмеження пенсії максимальним розміром, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим, суд звертає увагу відповідача, що вказаним судовим рішенням також покладено на відповідача обов'язок щодо здійснення виплати позивачу перерахованої з 01 лютого 2023 року пенсії.
Однак, доказів виплати спірної щомісячної доплати до пенсії, до матеріалів справи не додано.
Відповідач у письмових поясненнях вказує, що сума доплати з перерахунку пенсії становить 680751,36 грн та підтверджує, що виконання рішення суду в повному обсязі можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету України.
Тобто, зазначена доплата (заборгованість) до теперішнього часу не виплачена.
Отже, рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 у справі № 360/1161/24 в частині здійснення виплати перерахованої пенсії з 01 лютого 2023 року, залишається не виконаним.
Водночас, неможливість повного виконання цього рішення зумовлена відсутністю у відповідача бюджетних асигнувань, призначених для виконання рішення суду.
При цьому суд вважає, що відповідач вжив усіх залежних від нього заходів для повного виконання рішення суду в цій справі.
За таких обставин, враховуючи часткове виконання судового рішення, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для прийняття звіту відповідача про виконання судового рішення.
В той же час, відповідно до частини 11 статті 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Згідно з частиною 3 статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
З урахуванням викладеного та враховуючи, що судове рішення в цій справі залишається невиконаним в частині виплати заборгованості з пенсії, з метою надання відповідачу додаткового часу для його виконання та з урахуванням вжитих ним заходів для виконання судового рішення, суд встановлює відповідачу новий строк для подання звіту, - три місяці з дня отримання відповідачем цієї ухвали.
Разом з цим, суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що за приписами статті 382-3 КАС України у разі неподання звіту, на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, накладається штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись статтями 241, 243, 248, 249, 256, 294, 382, 382-1, 382-2, 383-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про виконання судового рішення у справі № 360/1161/24.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.11.2024 у справі № 360/1161/24, - три місяці з дня отримання цієї ухвали.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.М. Качанок