21 травня 2025 року м.Кропивницький Справа № 340/2504/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул.Соборна, 7А, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії,-
До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (далі - відповідач) в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802) щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) здійснити перерахунок та виплату пенсії, відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати /доходу/ в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022, 2023, 2024 роки;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), починаючи з 24.01.2025 року, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022, 2023, 2024 роки.
Позовні вимоги мотивовані тим, що протягом періоду з 21.12.2010 по 01.02.2011 позивач отримувала пенсію за вислугою років, як працівник закладу освіти. 01.02.2011 виплата пенсії за віком була припинена у зв'язку з відновленням викладання у закладі освіти. 24.01.2025 у зв'язку з досягнення пенсійного віку, звернулась до відповідача із заявою про переведення з пенсії за вислугою років на пенсію за віком за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Але при призначенні пенсії за віком було застосовано показники середньої заробітної плати за 2014-2016. Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не застосування при призначенні пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022-2024 роки, позивач звернулась до суду.
Ухвалою суду від 22.04.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
30.04.2025 відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, оскільки показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, застосовуються при здійсненні первинного призначення пенсії, а в разі переведення залишається таким, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Таким чином, для здійснення перерахунку пенсії позивача при переході з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2022-2024 роки у Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області правові підстави відсутні.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Як зазначає позивач та не заперечується відповідачем, з 21.12.2010 по 01.02.2011 позивач отримувала пенсію за вислугою років відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення", як працівник закладу освіти. 01.02.2011 виплата пенсії за віком була припинена у зв'язку з відновленням викладання у закладі освіти. 24.01.2025 у зв'язку з досягнення пенсійного віку, переведено з пенсії за вислугою років на пенсію за віком за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ле при призначенні пенсії за віком було застосовано показники середньої заробітної плати за 2014-2016року.
06.03.2025 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із застосовуванням показника середньої заробітної плати за 2022-2024 роки (а.с.3), але листом від 20.03.2025 (а.с.4) було відмовлено у здійсненні перерахунку, що і стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За приписами частини 2 статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Водночас, частина 3 статті 45 Закону №1058-IV вказує, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що частина 3 статті 45 Закону №1058-IV встановлює порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.
Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV.
Однак, у даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Суд звертає увагу, що позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", що не заперечується учасниками справи, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ті, що регламентовані Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Крім того, суд враховує, що до досягнення пенсійного віку, 23.01.2025, позивач продовжувала працювати, як працівник освіти та сплачувати страхові внески, що є самостійною підставою для застосовування показників середньої заробітної плати за 2022-2024 роки.
Частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної, зокрема, у постановах від 29.11.2016 у справі № 133/476/15-а, від 14.02.2018 у справі № 465/5246/17, від 23.10.2018 у справі № 334/2653/17, від 13.12.2018 у справі № 185/860/17, від 06.02.2019 у справі № 333/1856/17 та постанові Великої Палати Верховного Суду від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17, якщо особа отримувала пенсію за іншим Законом, звертається за призначенням пенсії згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом № 1058-ІV.
Для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач звернувся у січні 2025 року, відтак відповідач мав призначити пенсію, виходячи з середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022, 2023 та 2024 роки.
Враховуючи вищевикладене, бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області щодо не застосування при призначенні пенсії за віком позивачеві показника середньої заробітної плати по Україні за 2022-2024 роки є протиправною.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про наявність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, з урахуванням вказаної норми КАС України на користь позивача належить стягнути 1211,20 грн. (а.с.8) судових витрат, пов'язаних із сплатою судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802) щодо відмови ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) здійснити перерахунок та виплату пенсії, відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати /доходу/ в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2022, 2023, 2024 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), починаючи з 24.01.2025 року, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2022, 2023, 2024 роки.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений при зверненні до суду судовий збір в сумі 1211,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК