Ухвала від 22.05.2025 по справі 320/2163/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у прийнятті звіту про виконання судового рішення,

встановлення нового строку для подання звіту

22 травня 2025 року № 320/2163/23

Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши звіт ГУ ПФУ в м. Києві про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправними дії відповідача у припиненні виплати позивачу доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. з 01.07.2021р., встановленої постановою КМУ від 14.07.2021р. №713;

- зобов'язати відповідача з 01.07.2021р. виплачувати доплату до пенсії у розмірі 2000 грн. позивачу, встановлену постановою КМУ від 14.07.2021р. №713.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 12.05.2023р. (справа №320/2163/23) позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено, тим самим ухвалено:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) щодо відмови у встановленні та виплаті з 01.07.2021р. щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368) нарахувати та виплатити з 01.07.2021р. щомісячну доплату у розмірі 2000,00 грн. до призначеної пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; рнокпп: НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань, призначених для Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (місцезнаходження: м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, буд. 16, індекс: 04053; код ЄДРПОУ: 42098368).

Рішення набрало законної сили 12.06.2023р.

В подальшому позивачем до суду подано заяву про встановлення судового контролю за виконанням наведеного рішення.

Ухвалою суду від 23.10.2023р. у задоволенні наведеної заяви - відмовлено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.01.2024р. наведену ухвалу скасовано, прийнято нову постанову, якою заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - задоволено. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Київського окружного адміністративного суду від 12.05.2023р. в адміністративній справі №320/2163/23. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати до Київського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 12.05.2023р. в адміністративній справі №320/2163/23 протягом одного місяця після отримання копії даної постанови.

На виконання наведеної постанови відповідачем до суду подано звіт (від 05.02.2024р. за вих. № 2600-0904-8/23818) про виконання рішення суду у справі №320/2163/23.

Відповідач у звіті про виконання судового рішення зазначив, що ГУ ПФУ в м. Києві з 01.07.2021р. перераховано пенсію позивача з 01.07.2021р. з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 в порядку, визначеному наведеним судовим рішенням.

Розмір пенсії після перерахунку 01.07.2023р. склав 12385,45 грн.

Суму доплати за період з 01.07.2021р. по 30.06.2023р. за перерахунком на виконання рішення суду визначено територіальним органом ПФУ на рівні 48 000,00 грн.

ГУ ПФУ в м. Києві вказало на те, що оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить позивачу, не є власністю відповідача, не знаходиться на його рахунках, у повному обсязі виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.

Ухвалою суду від 10.05.2024р. відмовлено у прийнятті звіту Головного управління ПФУ в м. Києві про виконання судового рішення від 12.05.2023р. у справі №320/2163/23 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 різниці пенсії за період з 01.07.2021р. по 30.06.2023р. Встановлено для Головного управління ПФУ в м. Києві новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 12.05.2023р. у справі №320/2163/23 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 різниці пенсії за період з 01.07.2021р. по 30.06.2023р. в сумі 48 000,00 грн.

На виконання наведеної ухвали суду відповідачем повторно подано звіт про виконання судового рішення по справі № 320/2163/23 (вх. № 58971).

Розглянувши вищевказаний звіт в порядку письмового провадження, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін. Неприбуття у судове засідання сторін, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання (частина четверта статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України).

Суд зауважує на тому, що за своїм змістом поданий звіт є аналогічним попередньому звіту, тобто рішення суду по справі, яке набрало законної сили 12.06.2023р., станом на 22.05.2025р. залишається не виконаним у повному обсязі (а саме в частині виплати пенсійної заборгованості на суму 48 000,00 грн.)

ГУ ПФУ в м. Києві стверджує, що оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, яка належить позивачу, не є власністю відповідача, не знаходиться на його рахунках, у повному обсязі виконання судового рішення можливе лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.

Вказує, що фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачається у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду, за кодом КЕКВ 2710 "Виплата пенсій і допомог".

Одночасно відповідач зауважує, що відповідно до чинного законодавства Головне управління лише формує та подає до Пенсійного фонду України відомості щодо проведення виплат пенсій, а безпосереднє фінансування здійснюється Пенсійним фондом України.

Наголошує, що відповідно, зокрема, до п. 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014р. №280 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020р. №1279 "Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги" Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій. Згідно із п. 14 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою КМУ від 30.08.1999р. №1596, на підставі складених документів Пенсійний фонд України проводить протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженими банкам кошти, необхідні для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.

При цьому, звертає увагу суду на те, що відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат одразу після проведення перерахунку пенсії позивача.

На підставі викладеного, просить суд прийняти звіт про виконання судового рішення КОАС по справі №320/2163/23.

Розглянувши поданий відповідачем звіт про виконання судового рішення, в якому вказано, що відповідачем здійснено виконання судового рішення в межах повноважень, суд доходить висновку, що поданий звіт не свідчить про повне виконання судового рішення, адже відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.07.2021р., однак не виплачена заборгованість, яка виникла у зв'язку з перерахунком, а саме: нарахована різниця пенсії за період з 01.07.2021р. по 30.06.2023р. в сумі 48 000,00 грн.

Відповідно до частини 1 статті 10 Бюджетного кодексу України видатки та кредитування бюджету класифікуються за:

1) бюджетними програмами (програмна класифікація видатків та кредитування бюджету);

2) ознакою головного розпорядника бюджетних коштів (відомча класифікація видатків та кредитування бюджету);

3) функціями, з виконанням яких пов'язані видатки та кредитування бюджету (функціональна класифікація видатків та кредитування бюджету).

Відповідно до частини 2 статті 10 Бюджетного кодексу України програмна класифікація видатків та кредитування бюджету використовується у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі. Програмна класифікація видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) формується Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом), за пропозиціями, поданими головними розпорядниками бюджетних коштів під час складання проекту закону про Державний бюджет України (проекту рішення про місцевий бюджет) у бюджетних запитах, при цьому визначається шляхом розподілу видатків та кредитування державного бюджету (місцевого бюджету) за бюджетними програмами у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет) і може бути уточнена під час виконання державного бюджету (місцевого бюджету) при внесенні змін до закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет) та у разі застосування положень частини шостої статті 23 та частини другої статті 24 цього Кодексу.

Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетний запит - документ, підготовлений головним розпорядником бюджетних коштів, що містить пропозиції з відповідним обґрунтуванням щодо обсягу бюджетних коштів, необхідних для виконання покладених на нього функцій на середньостроковий період, на підставі відповідних граничних показників видатків бюджету та надання кредитів з бюджету.

Враховуючи, що виконання судового рішення в частині виплати заборгованості за пенсією за період з 01.07.2021р. по 30.06.2023р. в сумі 48 000,00 грн. залежить від фінансування витрат на вказані цілі з Державного бюджету України, суд вважає за можливе надати відповідачу можливість виконати судове рішення належним чином, здійснивши виплату нарахованої суми заборгованості пенсії 01.07.2021р. по 30.06.2023р. в сумі 48 000,00 грн., у зв'язку з чим встановити новий строк для надання звіту про виконання судового рішення.

Тому, з урахуванням вимог частини 2 ст. 382 КАС України, суд вважає за необхідне у прийнятті звіту ГУ ПФУ в м. Києві про виконання судового рішення від 12.05.2023р. (справа №320/2163/23) в частині виплати нарахованої різниці пенсії за період з 01.07.2021р. по 30.06.2023р. в сумі 48 000,00 грн. - відмовити, та з урахуванням ч.2 ст.382 КАС, встановити новий строк для виконання судового рішення у вказаній частині - протягом трьох місяців з дня набрання законної сили даною ухвалою.

Разом з тим, Верховний Суд у постановах від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19 дійшов висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.

Водночас, за змістом ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду питання накладення штрафу є правом, а не обов'язком суду, враховуючи конкретні обставини в порядку виконання рішення суду.

Враховуючи викладене, суд не вбачає підстав для його застосування в даному випадку, з урахуванням того, що обставини невиконання відповідачем судового рішення в частині виплати позивачу нарахованої різниці пенсії не залежать від відповідача, а вини керівника пенсійного органу у невиконанні рішення суду в цій частині не встановлено.

Керуючись статтями 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. У прийнятті звіту (вх. №58971) Головного управління ПФУ в м. Києві про виконання судового рішення від 12.05.2023р. у справі №320/2163/23 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 різниці пенсії за період з 01.07.2021р. по 30.06.2023р., - відмовити.

2. Встановити для Головного управління ПФУ в м. Києві новий строк для надання звіту про виконання судового рішення від 12.05.2023р. у справі №320/2163/23 в частині виплати нарахованої ОСОБА_1 різниці пенсії за період з 01.07.2021р. по 30.06.2023р. в сумі 48 000,00 грн. - протягом трьох місяців з дня набрання даною ухвалою законної сили.

3. Копію ухвали надіслати учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

4. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.

5. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Суддя Марич Є.В.