Україна
Донецький окружний адміністративний суд
22 травня 2025 року Справа№640/6274/21
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (01135, проспект Перемоги 14, місто Київ, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови,
ОСОБА_1 (далі -позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач, Укртрансбезпека) за змістом якої просить визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 15.09.2020 № 220175.
В обґрунтування позову зазначає таке.
Спірна постанова винесена відповідачем у зв'язку із перевищенням за результатами вагового контролю показника допустимого навантаження на осі автомобіля, що належить ОСОБА_1 .
Позивач вважає, що чинним законодавством передбачено поосьвове зважування саме у русі транспортного засобу, а не у спосіб, здійснений співробітниками відповідача.
Крім того, відповідачем не взято до увагу й властивості вантажу, що не дає можливості встановити достовірність результатів зважування.
Водночас застосована відповідачем методика зважування не розповсюджується на транспортні засоби із рідким вантажем або вантажем, що змінює розподіл навантажень на вісі транспортного засобу в русі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.03.2021 відкрито провадження у справі розгляд визначено проводити у порядку письмового провадження.
Відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» справу №640/6742/21 передано на розгляд Донецькому окружному адміністративному суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.04.2025 справу №640/6742/21 прийнято до провадження, розгляд справи вирішено проводити у порядку письмового провадження.
Запропоновано учасникам справи протягом п'ятнадцяти днів з моменту отримання цієї ухвали надати суду письмові пояснення та/або заяву у разі зміни фактичних обставин у цій справі, вибуття, необхідності залучення або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, а також у разі врегулювання спору.
У зв'язку із відсутністю електронного кабінету у позивача та його представника, узвала суду про прийняття справи до провадження надіслана судом на електронні адреси позивача та його представника, що вказані у позовній заяві.
Наявний у матеріалах справи відзив на вказану позовну заяву свідчить про незгоду із доводами позивача та прохання у позові відмовити, з огляду на таке.
Відповідачем 18.08.2020 проводилася рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів. У ході проведення цієї перевірки був зупинений транспортний засіб, що належить позивачу марки DAF номерний знак НОМЕР_2 . За результатами габаритно-вагового контролю вказаного транспортного засобу було встановлено, що навантаження на одиночну вісь склало 11,76 т. при нормативно-допустимому - 11т.
На підставі вказаних висновків співробітниками відповідача складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 18.08.2020 №045094.
Відповідач звертає увагу суду, що зважування здійснювалося на повіреному належним чином засобі вимірювальної техніки, про що свідчить відповідне свідоцтво.
Також відповідач звертає увагу суду на практику Верховного Суду, згідно наведеного у відзиві переліку.
Насамкінець відповідач стверджує, що у відповідача було достатньо часу надати свої заперечення та відповідні докази до моменту винесення спірної постанови.
Фактичні обставини встановлені судом у справі.
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідачем проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом за результатами якої складено акт від 18.08.2020 № 243143.
За змістом вказаного акта встановлено такі порушення: проведено перевірку транспортного засобу DAF номерний знак НОМЕР_2 , що належить ОСОБА_1 та установлено, що перевезення вантажів виконувалися з перевищенням встановлених законодавством вагових норм осьового навантаження на одиночну вісь - 11,76т. без відповідного дозволу.
Відповідальність передбачена ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» п. 1 абз. 14 - перевищення встановлених законодавством вагових норм від 5% до 10 % включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.
Водій акт підписав без надання пояснень.
До вказаного акта складено розрахунок від 18.08.2020 № 45094, копію якого водій отримав, Акт від 18.08.2020 № 045094 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідку від 18.08.2020 про здійснення габаритно-вагового контролю № 048484.
Відповідно Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № П40М047049 20, чинне до 08.05.2021 «Ваги тензометричні автомобільні» серія «Лахта - У» модель СВ 80000А/18, зав. № 0616, виробник ТОВ «Метровес».
За результатами повірки установлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає ДСТУ EN 45501:2017 «Метрологічні аспекти неавтоматичних зважувальних приладів» та експлуатаційної документації виробника.
Діапазон зважувань: Мах - 80 000,00 кг., мін - 400,00 кг., клас точності - середній.
Відповідачем на адресу позивача направлено повідомлення про розгляд справи про порушення вимог законодавства, норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом, яке відбудеться 15.09.2020.
Згідно наявного у матеріалах справи фіскального чеку та згрупованого переліку відправлень це повідомлення направлено позивачу 10.09.2020.
15 вересня 2020 року Київським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 220175, якою установлено, що ОСОБА_1 допустив перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10%, відповідальність за яке передбачена абз.14 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт, з огляду на що постановлено стягнути з ОСОБА_1 адміністративно-господарський штраф у сумі 18 000,00 грн.
Правова позиція суду така.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні визначає Закон України «Про автомобільний транспорт в Україні» від 05.04.2001 № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).
Стаття 6 Закону № 2344.
Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, мають право:
супроводжувати транспортний засіб, що має ознаки порушення нормативів вагових або габаритних параметрів, до найближчого місця зважування (на відстань не більше 50 кілометрів) для здійснення габаритно-вагового контролю, а також забороняти подальший рух такого транспортного засобу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
здійснювати габаритно-ваговий контроль транспортних засобів;
у разі виявлення порушень законодавства щодо габаритно-вагового контролю під час проведення рейдової перевірки (перевірки на дорозі) копіювати, сканувати документи, які пред'являють водії транспортних засобів під час проведення такої перевірки, та використовувати їх як доказ під час розгляду справ про порушення законодавства;
Стаття 48 Закону № 2344.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Стаття 60 Закону № 2344.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 передбачено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно з пунктом 4 вказаних Правил рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - Правила № 1306) рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Здійснення габаритно-вагового контролю регламентовано Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879).
Пункт 2. Порядку № 879.
Терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:
7) місце здійснення габаритно-вагового контролю - спеціально облаштоване місце розташування стаціонарних або пересувних пунктів габаритно-вагового контролю;
9) пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками;
Згідно з пунктами 3, 4 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.
Відповідно до пункту 12 Порядку № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
За приписами пункту 13 Порядку № 879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Пунктами 16, 18 Порядку № 879 визначено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення, на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Наказ Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.10.2013 № 1007/1207 затверджено Порядок взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування (далі - Порядок взаємодії № 1007/1207)
Пункт 4 Порядку № 1007/1207.
4. Посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю, зокрема,:
4) видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1);
5) складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю;
9) при здійсненні габаритно-вагового контролю перевіряють у водіїв великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів наявність дозволів на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформлених та виданих в установленому законодавством порядку;
10) у разі відсутності документів, визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовують до автомобільних перевізників адміністративно-господарські штрафи, визначені статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 затверджено Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок № 1567).
Пункт 15. Під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;
Пункт 20. Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Пункт 21. У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Пункт 25. Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Пункт 26. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Висновки суду.
Як вже відзначалось Правилами № 1306, передбачено, що рух транспортних засобів, зокрема, з навантаженням на одиночні осі - понад 11 т., у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. У інших передбачених законодавством випадках перевізник отримує відповідний дозвіл.
Метою такої заборони є збереження автомобільних доріг від руйнування через значні навантаження на дорожнє покриття. Відповідно і дозвіл на рух такого вантажу не видається.
Різниця нормативного регулювання (щодо подільних та неподільних вантажів) пояснюється тим, що подільний вантаж - це вантаж, який під час навантаження (розвантаження) та перевезення, має конструктивну можливість розподіляти його на складові частини; для сипучих та інших матеріалів - регулювати їх кількість (масу) на транспортній одиниці, що, у свою чергу, надає можливість перевізнику забезпечити перевезення подільних вантажів без перевищення вищезазначених параметрів.
Водночас норма абз. 14 ст. 60 Закону № 2344 (у редакції, чинній на момент спірних правовідносин) передбачала накладення штрафу від 5% до 10% саме за фактом правопорушення - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм при перевезенні вантажу за відсутності відповідного дозволу безвідносно типу вантажу подільний/неподільний.
Причини ж відсутності такого дозволу самі по собі не можуть слугувати підставою для звільнення від відповідальності.
Інше розуміння й застосування ст. ст. 48, 60 Закону № 2344 створює дискримінаційні умови для учасників дорожнього руху.
Більше того, зважаючи на відсутність заперечень з боку позивача щодо факту перевищення допустимих вагових навантажень на осі та обізнаність позивача із наявністю законодавчої заборони руху транспортного засобу з подільним вантажем з перевищенням вагових лімітів, суд дійшов висновку, що позивач діяв у недобросовісний спосіб та свідомо порушував наведені судом вище положення законодавства України.
Щодо посилань позивача на відсутність методики проведення габаритно-вагового контролю, суд зауважує, що Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №671 «Про внесення змін до Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні» було скасовано п. 19 Порядку № 879, без визначення необхідності застосування затвердженою Мінекономрозвитку або іншою методикою.
Таким чином, відсутність методики проведення габаритно-вагового контролю, затвердженої Мінекономрозвитку, не є підставою, яка звільняє перевізників від відповідальності за перевищення вагових та габаритних параметрів транспортного засобу.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 02.08.2018 у справі № 820/1420/17.
При цьому Верховний Суд у постановах від 02.08.2018 у справі № 820/1420/17, від 03.07.2019 у справі № 819/1381/16 та від 09.08.2019 у справі № 817/1051/16 зазначив, що … свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки свідчить, що цей засіб може використовуватись.
З наявного у матеріалах справи Свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № П40М047049 20, чинне до 08.05.2021 «Ваги тензометричні автомобільні» серія «Лахта - У» модель СВ 80000А/18, зав. № 0616, виробник ТОВ «Метровес», судом установлено, що за результатами повірки засіб вимірювальної техніки відповідає ДСТУ EN 45501:2017 «Метрологічні аспекти неавтоматичних зважувальних приладів» та експлуатаційної документації виробника.
Діапазон зважувань: Мах - 80 000,00 кг., мін - 400,00 кг., клас точності - середній.
Також суд звертає увагу на недоведеність тверджень позивача про те, що зважування проведено у динамічному режимі (зважування у русі).
За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення. (п. 18 Порядку № 879)
Відповідна довідка за результатами зважування на пересувному пункті наявна у матеріалах справи.
Отже, наведені доводи позовної заяви суд визнає необґрунтованими.
Крім того, позивачем не висловлено доводів, а судом не встановлено порушення прав ОСОБА_1 у частині своєчасності направлення повідомлення про розгляд справи про порушення вимог законодавства, норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом, яке відбудеться 15.09.2020.
Частинами 1-2 ст. 77 КАС України установлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 25.06.2020 справа №520/2261/19 вказано: «Доводи скаржниці про те, що суд першої інстанції всупереч вимогам частини другої статті 77 КАС поклав обов'язок доказування на позивачку, не заслуговують на увагу, оскільки визначений цією правовою нормою обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.».
Отже, суд вважає, що відповідачем виконано обов'язок доказування, передбачений ч. 2 ст. 77 КАС України та доведено правомірність винесення спірної у справі постанови.
Водночас, позивач належними доказами протиправність висновків відповідача не спростовано
Отже установлені судом фактичні обставини та відповідне їм правове регулювання не створює підстав для висновку суду про задоволення позову, з огляду на що у задоволенні позову належить відмовити.
Оскільки суд вважає, що у позові належить відмовити, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення
Повний текст рішення суду складено 22.05.2025.
Суддя І.В. Буряк