Рішення від 22.05.2025 по справі 200/8256/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2025 року Справа№200/8256/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Аляб'єва І.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в якому просить: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням оптимізації 10% від 51 року та 7 місяців стажу; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати ОСОБА_1 пенсію з урахуванням оптимізації 10% від 51 року та 7 місяців стажу.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач) та отримує пенсію за списком № 1 з 11.04.2021 року на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 року справа № 200/8568/21.

Відповідно до постанови ПААС від 06.06.2024 року № 200/7451/23 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 з 11.04.2021 перерахунок і виплату пенсії із врахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 періоду трудової діяльності з 07.06.1999 по 03.04.2000, з 04.04.2005 по 27.09.2006, з 28.09.2006 по 20.12.2010, з 23.09.2013 по 20.12.2015, з 01.01.2021 по 31.03.2021».

Після виконання судового рішення позивач не згодна з її розміром та звернулась з заявою від 28.09.2024 року в якій просила перерахувати її пенсію починаючи з моменту призначення пенсії з урахуванням оптимізації 10% від 51 року та 7 місяців стажу позивачки.

01.11.2024 року відповідач надіслав лист в якому відмовив у задоволені вищевказаної заяви х посиланням на те, що постановою ПААС від 06.06.2024 року № 200/7451/23 не було зобов'язано враховувати оптимізацію 10% від 51 року та 7 місяців стажу позивачки.

З такими діями позивачка не згодна та вважає їх протиправними, просить задовольнити позов.

Ухвалою суду від 03.12.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що постанова Першого апеляційного адміністративного суду від 06.06.2024 у справі №200/7451/23 виконана Головним управлінням в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля, а саме: здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 періоду трудової діяльності з 07.06.1999 по 03.04.2000, з 04.04.2005 по 27.09.2006, з 28.09.2006 по 20.12.2010, з 23.09.2013 по 20.12.2015, з 01.01.2021 по 31.03.2021.

Інші зобов'язання, зокрема, щодо здійснення перерахунку пенсії з моменту призначення з урахуванням оптимізації 10% від 51 року та 7 місяців стажу ОСОБА_1 в рішенні та постанові суду відсутні. Просить відмовити в задоволенні позову.

За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах, призначену відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058).

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №200/8568/21 адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, 84122), Головного управління Пенсійного фонду України у Луганскій області (код ЄДРПОУ 21782461, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9, 93404) про визнання бездіяльності протиправною, зобов' язати вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Луганскій області від 13.05.2021 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п. 1 ч. 2 ст. 114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити з 11.04.2021 року ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. “а» ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення» (в редакції рішення Конституційного суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020).

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Луганскій області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.

На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №200/8568/21 ОСОБА_1 призначено пенсію з 11.04.2021 відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції рішення Конституційного суду України від 23.01.2020 №1-р/2020. При опрацюванні рішення суду загальний страховий стаж складає 39 років 08 місяців 29 днів, з них: стаж пільговий за Списком №1 - 14 років 08 місяців 23 дні додаткові роки за Списком №1 - 14 років (Д1_Рішення 057150008866 від 30.08.2023 про призначення згідно рішення суду).

Вважаючи, що при призначенні їй пенсії відповідно ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідачем не враховано за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників додатково по одному року за період роботи з 22.02.1994 по 20.05.2022, починаючи з моменту призначення пенсії, а саме з 11.04.2021 позивачка звернулася з позовом до суду.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі №200/7451/23 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (84116, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, які полягають у неврахуванні до пільгового стажу за Списком № 1 при призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком з 07.06.1999 по 03.04.2000, з 04.04.2005 по 27.09.2006, з 28.09.2006 по 20.12.2010, з 17.10.2011 по 22.09.2013, з 23.09.2013 по 20.12.2015, з 01.01.2021 по 31.03.2021.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області здійснити ОСОБА_1 з 11.04.2021 перерахунок і виплату пенсії із врахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 періоду трудової діяльності з 07.06.1999 по 03.04.2000, з 04.04.2005 по 27.09.2006, з 28.09.2006 по 20.12.2010, з 17.10.2011 по 22.09.2013, з 23.09.2013 по 20.12.2015, з 01.01.2021 по 31.03.2021.

У задоволенні решті вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, 84122, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) грн.88 коп.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 06.06.2024 у справі №200/7451/23 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2024 р. - задоволено частково.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2024р. у справі № 200/7451/23 - змінено.

Абзац другий резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2024р. у справі № 200/7451/23 викладено в наступній редакції: «Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, які полягають у неврахуванні до пільгового стажу за Списком № 1 при призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком з 07.06.1999 по 03.04.2000, з 04.04.2005 по 27.09.2006, з 28.09.2006 по 20.12.2010, з 23.09.2013 по 20.12.2015, з 01.01.2021 по 31.03.2021».

Абзац третій резолютивної частини рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.01.2024р. у справі № 200/7451/23 викласти в наступній редакції: «Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області здійснити ОСОБА_1 з 11.04.2021 перерахунок і виплату пенсії із врахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 періоду трудової діяльності з 07.06.1999 по 03.04.2000, з 04.04.2005 по 27.09.2006, з 28.09.2006 по 20.12.2010, з 23.09.2013 по 20.12.2015, з 01.01.2021 по 31.03.2021».

В решті рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 200/7451/23 - залишено без змін.

28.09.2024 позивачка звернулася до відповідача з заявою в якій просила перерахувати її пенсію починаючи з моменту призначення пенсії з урахуванням оптимізації 10% від 51 року та 7 місяців стажу позивачки.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 01.11.2024 відмовлено позивачці у перерахунку пенсії оскільки рішення Донецького окружного адміністративного суду від 29.01.2024 у справі № 200/7451/23 не містить такого зобов'язання.

В матеріалах справи міститься розрахунок пенсії ОСОБА_1 з якого вбачається, що загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 25 років 8 місяців 29 днів (308 місяців); загальний страховий стаж після 01.07.2000 - 20 років 6 місяців 0 днів (246 місяців); середній заробіток за 3 попередні роки - 9118,81 грн (2018-2020 роки); останній місяць врахованої зарплати та останній місяць оптимізації - 31.12.2020; сума коефіцієнтів заробітної плати - 398,46388 (до оптимізації); сума коефіцієнтів заробітної плати - 354,73431 (після оптимізації); кількість місяців заробітної плати - 246 (до оптимізації); кількість місяців, виключених оптимізацією - 40 (в межах 10%); кількість місяців, виключених додатково - 0; кількість місяців заробітної плати - 206 (після оптимізації); індивідуальний коефіціент для обчислення - 1,61977 (до оптимізації); страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 206,00000; Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.72201 (після оптимізації); середньомісячний заробіток для обчислення - 15702,68000.

Відповідно до рішення відповідача № 057150008866 від 26.06.2024 (підстава перерахунку - згідно рішення суду справи №200/7451/23 від 06.06.2024) страховий стаж позивачки складає - 48 років 8 місяців 29днів, страховий стаж до 01.01.2004 - 8 років 8 місяців 29 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 17 років, додаткові роки за список 1 - 23 роки, В тому числі: Робота за списком №1 - 14 років 8 місяців 23 дні. Коефіцієнт розрахунку стажу - ( (584 / 100 * 12) * 1) - 0.48667.

Відповідно до рішення відповідача №057150008866 від 27.06.2024 (підстава перерахунку - індивідуальний (масовий) перерахунок пенсії по стажу та заробітній плати абз 1 ч.4 ст.42 ЗУ №1058) страховий стаж позивачки складає - 51 рік 7 місяців 27 днів, страховий стаж до 01.01.2004 - 8 років 8 місяців 29 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 19 років 10 місяців 28 днів, додаткові роки за список 1 - 23 роки, в тому числі: Робота за списком №1 - 14 років 8 місяців 23 дні. Коефіцієнт розрахунку стажу - ( (619 / 100 * 12) * 1) - 0.51583.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV, в редакції на час виникнення спірних правовідносин) відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Судом установлено, що з 11.04.2021 позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону №1058-IV.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року №280 затверджено Положення про Пенсійний фонд України (далі -Положення № 280), відповідно до пунктів 1, 2 якого Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління (п. 7 Положення № 280).

Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, організовує, координує та контролює роботи територіальних органів, зокрема, щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій.

Створення в Пенсійному фонді України спеціальних підрозділів, які безпосередньо призначають (перераховують) та виплачують пенсії, чинним законодавством не передбачено.

Згідно з п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.01.2015 за № 41/26486, до функцій управлінь у районах, містах, районах у містах, а також об'єднаних управлінь віднесено призначення (перерахунок) та виплата пенсій.

Згідно з ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Відповідно до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший; заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання; заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається заявником територіального органу Пенсійного фонду України.

Згідно з п. 4.2 та п. 4.3 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Таким чином, з урахуванням вищевикладених положень, органом, уповноваженим здійснювати призначення, перерахунок та виплату пенсії позивачу, прийняття рішення за результатами розгляду його заяви, є відповідне територіальне управління Пенсійного фонду України

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

Абзацом 3 частини першої ст.40 Закону №1058-IV визначено, що за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення, періоди страхового стажу під час воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з місяця введення воєнного стану та протягом трьох календарних місяців після його припинення або скасування. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Відповідно до рішення відповідача №057150008866 від 27.06.2024 (підстава перерахунку - індивідуальний (масовий) перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі абз 1 ч.4 ст.42 ЗУ №1058) страховий стаж позивачки складає - 51 рік 7 місців 27 днів, страховий стаж до 01.01.2004 - 8 років 8 місяців 29 днів, страховий стаж після 01.01.2004 - 19 років 10 місяців 28 днів, додаткові роки за список 1 - 23 роки, в тому числі: Робота за списком №1 - 14 років 8 місяців 23 дні. Коефіцієнт розрахунку стажу - ( (619 / 100 * 12) * 1) - 0.51583.

Отже, загальний стаж позивачки складає 51 рік 7 місяців 27 днів, що в перерахунку складає 619 місяців.

В матеріалах справи міститься розрахунок пенсії ОСОБА_1 з якого вбачається, що загальний страховий стаж в одинарному розмірі - 25 років 8 місяців 29 днів (308 місяців); загальний страховий стаж після 01.07.2000 - 20 років 6 місяців 0 днів (246 місяців); середній заробіток за 3 попередні роки - 9118,81 грн (2018-2020 роки); останній місяць врахованої зарплати та останній місяць оптимізації - 31.12.2020; сума коефіцієнтів заробітної плати - 398,46388 (до оптимізації); сума коефіцієнтів заробітної плати - 354,73431 (після оптимізації); кількість місяців заробітної плати - 246 (до оптимізації); кількість місяців, виключених оптимізацією - 40 (в межах 10%); кількість місяців, виключених додатково - 0; кількість місяців заробітної плати - 206 (після оптимізації); індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1,61977 (до оптимізації); страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 206,00000; Індивідуальний коефіцієнт для обчислення - 1.72201 (після оптимізації); середньомісячний заробіток для обчислення - 15702,68000.

З огляду на розрахунок пенсії відповідачем було виключено лише 40 місяців.

На підставі вищевикладеного враховуючи абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачка має право на виключення невигідного їй заробітку для обрахунку пенсії 61 місяць (619*10%=61).

Виходячи з наведеного, відповідачем протиправно виключено, лише 40 місяців, оскільки враховуючи загальний стаж роботи позивачки 51 рік 7 місяців 27 днів (зазначений в рішенні №057150008866 від 27.06.2024) позивачка має право на виключення 61 місяця.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За правилами частин 1, 5 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в разі якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин ненадасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, суд дійшов висновку, що цей позов підлягає задоволенню.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

З матеріалів справи встановлено, що позов подано через систему «Електронний суд». До позовної заяви долучено квитанцію від 26.11.2024 про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Таким чином, суд зазначає, що за подання цього позову позивачу з урахування коефіцієнту пониження слід було сплатити судовий збір у розмірі 968,96 грн.

Таким чином, судовий збір у розмірі 968,96 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Щодо надміру сплаченого судового збору у розмірі 242,24 грн, суд роз'яснює, що відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням оптимізації 10% виходячи з загального страхового стажу 51 рік 7 місяців 27 днів.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, 84122, ЄДРПОУ 13486010) перерахувати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) пенсію з урахуванням оптимізації 10% виходячи із загального страхового стажу 51 рік 7 місяців 27 днів.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, 84122, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 968,96 грн.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 22.05.2025 року.

Суддя І.Г. Аляб'єв