22 травня 2025 року Справа 160/1707/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши у письмовому провадженні звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 21.05.2024 року по адміністративній справі №160/1707/24,
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.01.2025 року заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по адміністративній справі №160/1707/24 - задоволено частково. Встановлено судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 року по справі №160/1707/24. Зобов'язано Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області відповідно до статті 382 КАС України подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 року по справі №160/1707/24 протягом 30 днів з моменту отримання копії ухвали суду.
Ухвалою суду від 07.03.2025 року відмовлено Головному управлінню ПФУ в Дніпропетровській області у прийнятті звіту від 25.02.2025 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 року по адміністративній справі №160/1707/24. Встановлено Головному управлінню ПФУ в Дніпропетровській області новий строк, протягом 60 днів з дня отримання цієї ухвали, для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 року по адміністративній справі №160/1707/24.
До суду 12.05.2025 року від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області надійшов звіт про виконання судового рішення, в якому зазначено, що на теперішній час у Реєстрі по Дніпропетровській області перебуває 37,8 тисяч рішень суду на суму 4,54 млрд.грн., черговість виплат яких визначається датою набрання законної сили у період з 20.11.2020 року по 31.01.2025 року, та фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. У зв'язку з вищезазначеним, Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області звернулося із запитами від 12.02.2025 р. № 0400-010406-5/30186, від 06.03.2025 р. №0400-010406-5/46400, від 01.04.2025 р. № 0400-010406-5/64610 до ПФУ щодо виділення бюджетних асигнувань на 2025 рік з метою виконання рішень суду. У відповідь ПФУ листом від 10.04.2025 р. №2800-050203-9/23801 повідомив, що сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена в бюджеті ПФУ на 2025 рік після його затвердження. Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 р. по адміністративній справі № 160/1707/24 набрало законної сили 09.07.2024 р. та обліковується в Реєстрі під номером 719989. Отже, невиплачені пенсійні кошти в сумі 494 848,38 грн., у тому числі недоодержана пенсії у зв'язку зі смертю чоловіка в розмірі 435 033,72 грн. та доплата до пенсії за період з 01.11.2023 р. по 31.08.2024 р. в розмірі 598 14,66 грн., нараховані на виконання рішення суду від 21.05.2024 р., перебувають на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області. Додатково Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області звернулося із запитами від 17.02.2025 р. № 0400-010408-5/32817, від 08.04.2025 р. № 0400-010408-5/68591 до ПФУ щодо можливості фінансування виплати нарахованої доплати за рішенням суду по адміністративній справі № 160/1707/24. Відтак, виплата коштів на виконання рішення суду від 21.05.2024 р. у справі № 160/1707/24 буде здійснюватися в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат відповідно до черговості виплат на виконання рішень суду, що визначається датою набрання ними законної сили.
Разом із поданим звітом відповідачем долучено до матеріалів справи наступні докази: розрахунок пенсії; розрахунок доплати пенсії; листи Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 12.02.2025 р.; від 06.03.2025 р.; від 10.04.2025 р.; від 01.04.2025 р.; від 17.02.2025 р.; від 08.04.2025 р.; тимчасовий розпис доходів та видатків Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області; рішення Комітету Верховної Ради України з питань правової політики від 14.04.2025 р. №04-26-04-2025/85431.
До суду 13.05.2025 року від позивача надійшло клопотання про повторне відхилення звіту, в якому зазначено, що згідно із наданою інформацією від Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області рішення суду від 21.05.2024 року по справі №160/1707/24 не було виконано через відсутність фінансування. У зв'язку з відсутністю фінансування та неможливістю виконати рішення суду в установлені строки, вона просить:
- не приймати повторний звіт Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області про виконання рішення суду від 21.05.2024 р. по справі № 160/1707/24, як такий, що поданий всупереч рішенню суду по цій справі;
- зобов'язати відповідача невідкладно виконати рішення суду від 21.05.2024 р. по справі № 160/1707/24 та здійснити виплату заборгованості;
- продовжити строк для виконання рішення суду на додатковий період.
Згідно із ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
За ч.2 ст.382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 10.02.2022 року у справі №160/13013/19.
В цьому аспекті суд зауважує, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат.
Враховуючи вищевикладене суд констатує вжиття відповідачем достатніх заходів для забезпечення виконання рішення суду в цій справі в повному обсязі. В свою чергу неможливість остаточного виконання рішення суду зумовлена об'єктивними підставами відсутністю фінансування, що не залежить від волі відповідача.
Тим не менш, вищевикладене свідчить про те, що рішення суду не виконано в повному обсязі, а саме - виплата заборгованості позивачу не здійснена, в зв'язку з чим підстави для застосування процедури судового контролю зберігаються.
Проаналізувавши поданий відповідачем звіт, суд дійшов висновку, що останній не свідчить про виконання судового рішення від 21.05.2024 року по справі №160/1707/24 в повному обсязі, а тому суд не приймає поданий відповідачем звіт про виконання рішення суду по цій справі.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне встановити новий строк Головному управлінню ПФУ в Дніпропетровській області для подання звіту про виконання рішення суду по адміністративній справі №160/1707/24.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.241, 248, 256, 382 КАС України, суд,
Відмовити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у прийнятті звіту від 12.05.2025 року про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 року по адміністративній справі №160/1707/24.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області новий строк, протягом 60 днів з дня отримання цієї ухвали, для подання звіту про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.05.2024 року по адміністративній справі №160/1707/24.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України та може бути оскаржена у строки, встановлені ст.295 КАС України.
Суддя К.С. Кучма