22 травня 2025 рокуСправа №160/7439/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколайчук С.В., розглянувши в порядку письмового провадження позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Світличної Ганни, 53а, код ЄДРПОУ 23360652) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
11 березня 2025 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації, в якій просить:
- визнати протиправними дії управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації, які виявилися у відмові надати довідки для призначення пенсії державного службовця ОСОБА_1 , що запитувалися;
- зобов'язати управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації надати ОСОБА_1 довідки для призначення пенсії державного службовця, що запитувалися.
Позовні вимоги позивач обґрунтувала тим, що вона звернулась до відповідача стосовно надання довідки для призначення пенсії державного службовця, проте відповідач листом відмовив у видачі довідки з підстав відсутності підстав для видачі довідки для призначення пенсії, з чим позивач не погодилась та звернувся з цим позовом до суду, позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою від 14 березня 2025 року суд відкрив провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.
У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності та згідно з ст. ст. 257, 263 КАС України розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно із п.3 ч.6 ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України дана справа є справою незначної складності та згідно з ст. ст. 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно з приписами ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.
27.03.2025 року відповідач надав відзив на позовну заяву, де зазначив, що позивачка на момент виходу на пенсію за віком не перебувала на посадах державної служби (як доказ копія трудової книжки гр. ОСОБА_1 , яка є в матеріалах справи). У розпорядженні голови Павлоградської райдержадміністрації Дніпропетровської області від 27.12.2016 № К-167/0/336-16 “Про присвоєння Рябій О.М. тарифного розряду» значиться, що “у зв'язку із втратою статусу державного службовця присвоїти ОСОБА_1 директору Павлоградського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, 15 тарифний розряд». З 26 грудня 2016 року і до моменту виходу на пенсію за віком позивачка не працювала на посадах державної служби.
Таким чином, управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської райдержадміністрації не має змоги видати позивачці довідку для призначення пенсії державного службовця, так як відсутні законні підстави. У задоволенні позову просить відмовити в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою україни, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_2 .
07.01.2025 позивачка звернулася до Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської райдержадміністрації з заявою про надання довідки для призначення пенсії державного службовця.
Листом Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської райдержадміністрації від 21.01.2025 № 07/100- 25 позивачці повідомлено, що згідно із розпорядженням голови Павлоградської районної державної адміністрації від 29 жовтня 2019 року № Р-234/0/335-19 “Про припинення шляхом ліквідації Павлоградського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді», позивачка відповідає вимогам пункту 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» та пункту 3 наказу Міністерства соціальної політики від 10 травня 2017 року № 750 “Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад». Але, надана позивачкою архівна довідка від 16 січня 2025 року № 22-Р архівного відділу Павлоградської райдержадміністрації не містила даних про стаж роботи на посадах державної служби на час досягнення гр. ОСОБА_1 пенсійного віку, який згідно із пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII “Про державну службу» дає право для призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII “Про державну службу» .
23.01.2025 позивачка звернулася до Павлоградської районної державної адміністрації з заявою про видачу довідки щодо стажу роботи на посадах державної служби (заява є в матеріалах справи).
27.01.2025 Павлоградською райдержадміністрацією гр. ОСОБА_1 видано довідку щодо стажу роботи на посадах державної служби від 25.01.2025 вих. № 412/0/529-25 (довідка є в матеріалах справи). З вказаною довідкою слідує, що відповідно до записів в трудовій книжці НОМЕР_3 та підтверджуючих розпорядчих документів стаж державної служби станом на 27 січня 2025 року становить:
- період роботи з 12.02.1999 року по 16.10.2000 року - один рік вісім місяців 5 днів;
- період роботи з 17.10.2000 року по 26.12.2016 року - шістнадцять років два місяці 10 днів.
Загальний стаж на посадах державної служби сімнадцять років десять місяців 15 днів.
Вважаючи дії відповідача стосовно не надання довідки для призначення пенсії державного службовця протиправними, позивач звернулась за захистом порушеного права до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин та релевантні їм джерела права.
За правилами ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України №889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016 року та відповідно до Прикінцевих положень, якого передбачено право на пенсійне забезпечення окремих категорій осіб відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-XII Про державну службу (надалі - Закон України №3723-XII).
У ст. 37-1 Закону України Про державну службу від 16.12.1993 р. № 3723-XII (далі - Закон №3723-XII) (у редакції, чинній до 01.05.2016) закріплено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10.12.2015 (надалі - Закон № 889-VІІІ).
Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а стаття 42 цього Закону визначає підстави перерахунку призначених пенсій.
У зв'язку з набранням чинності Законом №889-VІІІ з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-VIII окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно з пунктом 10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
В силу вимог пункту 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №889-VIII передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас, для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачені додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: вік і страховий стаж.
За приписами пункту 3 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 (далі - Порядок №622), право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Як слідує з матеріалів справи, позивач бажає отримати за останнім фактичним місцем роботи Управління соціальної та ветеринарної політики Павлоградської державної адміністрації довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Тому у межах розгляду даного спору суд має вирішити питання, чи має право відповідач, як останній роботодавець позивача, видати їй довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, форма якої передбачена Постанова №1-3.
За визначенням, наведеним у ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 37 Закону №3723-XII визначено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Вказана правова норма кореспондується із пунктом 4 Порядку №622, за змістом якого пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що пенсія державного службовця особі, яка на час звернення за призначенням пенсії не є державним службовцем, призначається із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої цією особою було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Так, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (пункт 5 Порядку №622).
Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" (далі - Постанова №1-3) затверджено, зокрема, форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Форма такої довідки йде додатком до Постанова №1-3 та зазначення таких складових: середні розміри надбавок, премій та інших виплат за ___ року* (*Не раніше травня 2016 року), що передує місяцю звернення за призначенням пенсії ** (**Виплати (надбавки, місячні премії) зазначаються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії. Матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, зазначаються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді, виходячи із середнього розміру таких виплат у місяці, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, визначеного з урахуванням кількості відповідних (прирівняних) посад): надбавка за інтенсивність праці; надбавка за виконання особливо важливої роботи; надбавка за роботу з відомостями, що становлять державну таємницю; виплати за додаткове навантаження; премія місячна; інші виплати (матеріальна допомога, премії, нараховані за період, що перевищує календарний місяць) в частині, що відповідає календарному місяцю.
Тобто, такі доходи, в силу специфіки роботи на державній службі, виплачуються виключно на державній службі, а їх середній розмір вираховується із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої цією особою було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Суд встановив, що останнє місце роботи позивача Управління соціальної та ветеринарної політики.
Таким чином, належним органом, який має позивачу видати вказану довідку є Управління соціальної та ветеринарної політики Павлоградської районної державної адміністрації Дніпропетровської області.
Загальний стаж позивача на посаді державного службовця складає сімнадцять років десять місяців 15 днів, тому вказаний факт не підлягає доведенню.
Доводи відповідача , що критеріями отримання пенсії державного службовця є не тільки наявність станом на 01.05.2016 не менш як 10 років стажу державної служби (день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII “Про державну службу») та факту зайняття посади державної служби, а й на час досягнення пенсійного віку громадяни повинні працювати на посадах державної служби не приймаються судом до уваги, оскільки право на пенсію за вислугою років, зокрема й для державних службовців, залежить від наявності стажу на посадах, які дають право на таку пенсію, а не від конкретного часу роботи саме на посадах державної служби. Пенсійна система враховує стаж державної служби, а також стаж роботи, який дає право на пенсію за вислугу років.
Відтак позивачка має право на отримання довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, форма якої передбачена Постанова №1-3, в силу пункту 10 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з п. 1, 3 ч. 2ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Приймаючи до уваги вище наведене, суд зробив висновок про задоволення позову з викладених вище підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в загальному у розмірі 1211,20 грн, що документально підтверджується квитанціями від 04.03.2025 року.
Отже, оскільки задоволено основну позовну вимогу позивача, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 1211,20 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Світличної Ганни, 53а, код ЄДРПОУ 23360652) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації, які виявилися у відмові надати довідки для призначення пенсії державного службовця ОСОБА_1 , що запитувалися;
Зобов'язати Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації надати ОСОБА_1 довідки для призначення пенсії державного службовця, що запитувалися.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціальної та ветеранської політики Павлоградської районної державної адміністрації (51400, Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Світличної Ганни, 53а, код ЄДРПОУ 23360652) судові витрати у розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук