Справа № 161/4992/25
Провадження № 2-о/161/282/25
16 травня 2025 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого-судді - Олексюка А.В.,
при секретарі судових засідань - Самсонюк Ю.Л.,
за участю заявниці - ОСОБА_1 ,
представника заявниці - Груника А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту, що має юридичне значення,-
18.03.2025 до суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме факту перебування на утриманні.
Заявниця обгрунтувала її тим, що вона з серпня 2007 року проживала однією сім'єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 .
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25.07.2024 (дата набрання законної сили: 02.09.2024) у справі № 161/8018/24 було встановлено факт проживання однією сім?єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу позивача та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період з 01 серпня 2007 року до моменту смерті останнього.
Вказаним рішенням також було встановлено ведення спільного господарства, спільних витрат.
Коли розпочалась повномасштабна збройна агресія рф проти України ОСОБА_2 був призваний 22 квітня 2022 року на військову службу. ОСОБА_2 піклувався про сім?ю та її матеріально утримував. Кошти він перераховував на банківську картку заявниці, однак в основному він передавав гроші готівкою через волонтерів та осіб, небайдужих до питань забезпечення військових. Заявник перебувала на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Під час виконання бойового завдання ІНФОРМАЦІЯ_2 він загинув в районі населеного пункту Роботине Пологівського району Запорізької області.
Заявниця звернулась про отримання одноразової грошової допомоги у зв?язку із загибеллю чоловіка.
Однак, їй було рекомендовано звернутись до суду про встановлення факту, що має юридичне значення - перебування на утриманні.
Просить суд встановити факт перебування ОСОБА_1 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 , на утриманні ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , на дату його загибелі ІНФОРМАЦІЯ_2 . Судові витрати щодо сплати судового збору в сумі 605,60 грн. залишити за заявником ОСОБА_1 .
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 24.03.2025 заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі.
В судовому засіданні заявниця та її представник заяву підтримали, просили задовольнити.
Заслухавши пояснення заявниці та її представника, дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення з таких підстав.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Положеннями ст. 4 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, свобод чи законних інтересів.
Відповідно дост.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного
цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про
підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для
охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею
особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності
неоспорюваних прав.
Частиною другою статті 293 Цивільного процесуального кодексу України
встановлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи
про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Судом встановлено, що рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 25.07.2024 (дата набрання законної сили: 02.09.2024) у справі № 161/8018/24 було встановлено факт проживання однією сім?єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу позивача та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , в період з 01 серпня 2007 року до моменту смерті останнього (а.с. 12-13).
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.8).
Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_6 від 25.02.2025 №1762, відмовлено в отриманні одноразової грошової допомоги без підтвердження факту перебування на утриманні у загиблого (а.с.14-15).
Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 19.02.2024 року у справі № 161/391/24, яке набрало законну силу 02.03.2024 року, за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , третя особа Луцький відділ ДРАЦС у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення батьківства було визнано ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком неповнолітньої ОСОБА_4 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с.10-11).
Вказаним рішенням також було встановлено їх спільне проживання за адресою АДРЕСА_1 , а також проживання заявниці та ОСОБА_2 однією сім?єю з 2007 року.
Відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Відповідно до ч.1 ст.14 СК України здійснення сімейних прав є такими, що тісно пов'язані з особою, а тому не можуть бути передані іншій особі.
В контексті викладеного слід розуміти, що право на утримання - це лише її право. Воно не може бути передане іншій особі, а тому здійснення сімейних прав не може полягати у їх відчуженні іншим особам.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" від 31.03.1995 року, суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 82 ЦПК України. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
На підтвердження факту перебування заявниці на утриманні у померлого чоловіка до дати смерті, ОСОБА_1 надала копію довідки про рух коштів по картковому рахунку ОСОБА_1 , копії письмових пояснень ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 .
На виконання ухвали Луцького міськрайонного суду від 25.04.2025, Головне управління ДПС у Волинській області надало відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків станом на 08.05.2025 року про джерела/сум нарахованого доходу, податку та військового збору за період з серпня 2007 року по листопад 2023 року громадянина ОСОБА_2 сума нарахованого і виплаченого доходу складає 500 604,47 грн.
Заявниця стверджує, що встановлення факту перебування її на утриманні чоловіка необхідне для набуття права на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі військовослужбовця.
Положеннями частини першої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.
У статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» зазначено осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, а саме: у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
У статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Щодо перебування особи на утриманні Верховний Суд зазначив, що повне утримання означає відсутність у члена сім'ї інших джерел доходів, крім допомоги померлого. Якщо крім допомоги, що надавалася померлим, особа мала інші джерела доходів, то судам слід встановити, чи була допомога годувальника постійним і основним джерелом засобів до існування.
Також Верховний Суд зазначив зазначив, що постійний характер допомоги означає, що вона не була не одноразовою, а надавалася систематично, протягом певного періоду часу, померлий взяв на себе обов'язок щодо утримання цього члена сім'ї. Основне значення допомоги слід з'ясовувати шляхом порівняння розміру допомоги з боку померлого та інших доходів. Вирішення питання залежить від співвідношення розмірів допомоги та інших одержуваних доходів.
Отже, з огляду на вищезазначене, беручи до уваги всі обставини справи, докази, надані заявником та безпосередньо досліджені в судовому засіданні, пояснення, суд вважає, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 81,89,259,263-265,273,293,315,354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на утриманні ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на дату його загибелі ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі складення рішення відповідно до ч. 6 ст. 259 ЦПК України - з дня складення рішення в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на рішення суду всіма учасниками справи. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 .
Повне судове рішення складено 20.05.2025.
Суддя Луцького міськрайонного суду А.В. Олексюк