20.05.2025
Справа № 497/887/25
Провадження № 3/497/335/25
20.05.2025 року м.Болград
Болградський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Кодінцевої С.В.,
за участю секретаря судового засідання - Мунтянової В.Р.,
особи відносно, якої складено протокол про адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Болград матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Оксамитне, Болградського району Одеської області, громадянина України, одруженого, на утримані якого одна неповнолітня дитина, інвалідом не являється, проходить службу інспектором прикордонної служби - дозиметрист віпс (тип А) військової частини НОМЕР_1 , відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б), який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , особу якого встановлено на підставі паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Болградським РВ УМВС України в Одеській області від 09.11.2006 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.172-18 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
15.03.2025 року головний сержант ОСОБА_2 під час несення служби в прикордонному наряді «Старший прикордонних нарядів» в пункті пропуску «Табаки» незадовільно організував службу прикордонних нарядів у пункті пропуску, перевірку несення служби прикордонними нарядами та контроль за виконанням завдань підпорядкованими особами складом не здійснював, що призвело до незаконного перетину кордону України в Республіку Молдову громадянином України.
Своїми діями громадянин ОСОБА_1 вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-18 КУпАП.
За цим фактом начальником прикордонної служби ОСОБА_3 (тип Б) майором ОСОБА_4 відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-18 КУпАП.
В судовому засіданні, особа відносно, якої складено протокол про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 не визнав свою провину у вчиненні вказаного правопорушення. Підтвердив, що дійсно 15.03.2025 року призначався в прикордонний наряд «Старший прикордонних нарядів у пункті пропуску через державний кордон» у міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Табаки». Обов'язки прикордонного наряду, які затверджені Наказом МВС від 19.10.2015 №1261 він добре знає. Пояснив, що в наряді було задіяна мала кількість осіб (п'ять осіб) для виконання поставлених завдань та якісного несення служби, він безпосередньо одночасно здійснював контроль в прикордонному наряді та здійснював перевірку і реєстрацію осіб, які перетинали кордон. Зі свого боку з приводу невідповідності визначення складу осіб, які заступили на чергування до керівництва не звертався, відповідної доповіді не здійснював, будь-яких зауважень не подавав. Насамперед вартовий шлагбауму ОСОБА_5 не вірно вказала кількість осіб на в'їзд в транспортному засобі «Шкода», було зазначено троє осіб жіночої статі, чоловіка віком 18-60 не вказала, доповідь не зробила. Прикордонний контроль щодо транспортного засобу та осіб, які прямували на виїзд з України на ньому здійснювала п/н «Перевірка документів» головний сержант ОСОБА_6 .
Контроль за діями прикордонних нарядів та контроль виконання завдань під час здійснення прикордонного контролю в ППр «Табаки» головним сержантом ОСОБА_6 щодо т/з «Шкода», р/н НОМЕР_4 , та осіб, які прямували на ньому не здійснював через те, що в цей час він здійснював оформлення іншого транспортного засобу
Жодної доповіді від п/н «ПД», «ОТЗ», «ВШ» про наявність у транспортному засобі марки «Шкода», реєстраційний номер НОМЕР_5 , під час перетину державного кордону на виїзд з України 15.03.2025 року в ППР «Табаки» особи чоловічої статі віком 18-60 він не отримував. Стверджував, що фізично не міг проконтролювати роботу всіх нарядів.
Вивчивши матеріали справи, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин справи про адміністративне правопорушення, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступного висновку.
Стаття 278 КУпАП регламентує, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно вимог ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст.ст.251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Статтею 172-18 ч.2 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинена в умовах особливого періоду.
Відповідно до приписів статті 19 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» (далі - Статут ВС) встановлено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положенням та інструкціями.
Відповідно до п.3 ч.1 розділу І «Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України» затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 19 жовтня 2015 року № 1261 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1391/27836 (далі за текстом - Інструкція № 1261), закріплено, що «Прикордонним нарядом» є одна або кілька озброєних чи спеціально екіпірованих уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України або здійснюють інші повноваження у випадках, передбачених Законом України «Про Державну прикордонну службу України».
Так згідно:
- пункту 6 глави 5 розділу II вимог Інструкції про службу прикордонні нарядів ДПСУ, в частині: «...кожен прикордонник під час несення служби у прикордонному наряді відповідає за точне та своєчасне виконання покладених на нього завдань та обов'язків».
-пункту 17 глави 5 розділу II вимог зазначеної Інструкції, в частині: «Під час виконання завдань старший прикордонних нарядів у пункті пропуску зобов'язаний: організовувати службу прикордонних нарядів у пункті пропуску через державний кордон.... і керувати нею, контролювати виконання завдань...»
-пункту 11 ч. 2 розділу ІІ Інструкції … прикордонним нарядам окрім іншого забороняється учиняти інші дії, заборонені законодавством України та наказом на охорону державного кордону, відволікатися від несення служби.
Відповідно до ст. ст. 1, 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України, військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України, військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю.
Згідно вимог ст.45 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Приписами ст.15 КУпАП визначено, що військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б КУпАП, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Відповідно до Висновку службового розслідування за фактом можливої незадовільної роботи посадових осіб відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) щодо недопущення втягування особового складу в протиправну діяльність від 04.04.2025 року затверджений Начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_7 полковником ОСОБА_8 , який проведено зокрема і відносно інспектора прикордонної служби дозиметриста відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) головного сержанта ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , освіта середньо-спеціальна, в Державній прикордонній службі України з 2015 року, на посаді з 26.07.2021 вбачається наступне.
В ході проведених службового розслідування встановлено що, відповідно до витягу з Книги прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б), Журналу обліку і видачі штампів, датоштампів відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б), Журналу інструктажу особового складу (прикордонного наряду) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) у період з 09:00 до 20:00 15.03.2025 у відділі прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) призначалися у прикордонні наряди:
«Старший зміни прикордонних нарядів» (далі - «СЗПН») - майстер-сержант ОСОБА_9 ;
у ППр «Табаки»:
«Старший прикордонних нарядів у пункті пропуску через державний кордон» - головний сержант ОСОБА_1 ;
«Перевірка документів» (в'їзд)/Контроль за режимом» - головний сержант ОСОБА_10 ;
«Огляд транспортних засобів» - майстер-сержант ОСОБА_11 ;
«Вартовий шлагбаума» (тил) сержант ОСОБА_12 ;
«Вартовий шлагбаума» (кордон) солдат ОСОБА_13 .
Інспектор прикордонної служби - дозиметрист відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) головний сержант ОСОБА_1 , під час несення служби у прикордонному наряді «Старший прикордонних нарядів у пункті пропуску через державний кордон» 15.03.2025 у пункті пропуску «Табаки» незадовільно організував службу прикордонних нарядів у пункті пропуску, перевірку несення служби прикордонними нарядами та контроль за виконанням завдань підпорядкованим особовим складом не здійснював, що призвело до незаконного перетину державного кордону громадянином України, чим порушив вимоги глави 5 розділу II Інструкції про службу прикордонних нарядів ДПСУ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 №1261, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 №1391/27836.
Згідно глави 5 розділу II Інструкції «...Старший зміни прикордонних нарядів відповідає за реалізацію рішення начальника підрозділу охорони кордону на здійснення оперативно-службової діяльності, готовність підпорядкованих прикордонних нарядів до виконай завдань, дотримання, особовим складом прикордонних нарядів дисципліни.»
Старший зміни прикордонних нарядів зобов'язаний:
-знати обстановку на ділянці підрозділу охорони кордону, у разі її зміни доповідати по команді, уточнювати діючі або приймати нові рішення щодо порядку виконання завдань та забезпечувати їх реалізацію;
-організовувати безпосередню підготовку прикордонних нарядів до служби, проводити інструктаж та віддавати накази на охорону державного кордону;
-керувати прикордонними нарядами, здійснювати контроль за несенням ними служби, дотриманням заходів безпеки та правильним застосуванням озброєння, техніки, інженерних споруд та загороджень, службових собак... »,
Пункт 18 глави 5 розділуІІ:
«...Під час виконання завдань старший прикордонних нарядів у пункті пропуску зобов'язаний:
-організовувати службу прикордонних нарядів у пункті пропуску через державний кордон (пункті контролю, контрольному пункті в'їзду - виїзду) і керувати нею, контролювати виконання завдань;...
...виявляти злочинні дії, кримінальні та адміністративні правопорушення в пункті пропуску через державний, кордон (пункті контролю, контрольному пункті в'їзду-виїзду), здійснювати відповідні адміністративно-процесуальні дії;
-організовувати ефективне застосування прикордонними нарядами профілів ризику;
-періодично під час служби здійснювати перевірку несення служби окремими прикордонними нарядами шляхом опитування, спостереження за їх діями, навчальних закладок...;».
Старший Прикордонних нарядів у пункті пропуску в межах своїх повноважень має право:
визначати додаткові завдання та віддавати накази прикордонним нарядам у пунктах пропуску (пунктах контролю, контрольних пунктах в'їзду-виїзд у), контролювати їх виконання;
...приймати рішення на пошук, та затримання правопорушників»;
А відтак за результатами проведеного службового розслідування було прийняте рішення про складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.178-12 кодексу України про адміністративні правопорушення.
Вина ОСОБА_1 у вчиненому адміністративному правопорушенні підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серія ПдРУ №263011 від 10.04.2025 року (а.с.1-2);
- письмовими поясненнями інспектора прикордонної служби відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) ОСОБА_1 від 21.03.2025 (а.с.3);
- висновком службового розслідування за фактом можливої незадовільної роботи посадових осіб відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) щодо недопущення втягування особового складу в протиправну діяльність від 04.04.2025 року затверджений Начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 полковника ОСОБА_7 полковником Цвеліх П (а.с.5-22);
- копією військового квитка на ім'я ОСОБА_1 (а.с.20);
- копією паспорту громадянина України на ім'я ОСОБА_1 (а.с.19);
- особистими поясненнями ОСОБА_1 наданими в судовому засіданні.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про оборону України», особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України від 24.02.2022 N 64/2022, який затверджено Законом України від 24.02.2022 N 2102-IX, введено воєнний стан в Україні з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії якого продовжено і дотепер.
Зі змісту листа ВС від 13.07.2018 року за N 60-1543/0/2-18 «Щодо тлумачення поняття «особливий період» вбачається, що Верховний суд, забезпечуючи єдність правозастосовної практики, дотримується правової позиції, згідно з якою в Україні діє особливий період.
В порядку вимог Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом МВС України від 19 жовтня 2015 року N 1261, кожен прикордонник під час несення служби у прикордонному наряді відповідає за точне та своєчасне виконання покладених на нього завдань і обов'язків, зобов'язаний нести службу відповідно до вимог отриманого наказу на охорону державного кордону, стежити за сигналами, що подаються на ділянку та з ділянки у підрозділ та діяти за ними, постійно перебувати на території (біля) об'єкта, що охороняється, поки не буде змінений або знятий, і охороняти об'єкт від раптового нападу тощо. Прикордонним нарядам забороняється: залишати без нагляду, учиняти інші дії, заборонені законодавством України та наказом на охорону державного кордону, відволікатися від несення служби.
У порушення вищенаведених норм законодавства, інспектор прикордонної служби ОСОБА_1 в умовах особливого періоду під час несення служби в наряді «Старший прикордонних нарядів у пункті пропуску через державний кордон» в пункті пропуску «Табаки» 15 березня 2025 року незадовільно організував службу прикордонних нарядів у пункті пропуску, перевірку несення служби прикордонними нарядами та контроль за виконанням завдань підпорядкованим особовим складом не здійснював, що призвело до незаконного перетину державного кордону громадянином України, чим порушив вимоги пункту 18 глави 5 розділу II Інструкції про службу прикордонних нарядів ДПСУ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 №1261, зареєстрованого, в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 №1391/27836.
Відповідно до п. 2 Інструкції про порядок проведення службового розслідування у Державній прикордонній службі України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України N 111 від 14.02.2005 року, службове розслідування в обов'язковому порядку проводиться у разі порушення порядку та правил несення служби в прикордонному наряді.
За результатами проведеного службового розслідування було зроблено висновок про те, що за порушення вимог пункту 18 глави 5 розділу II Інструкції про службу прикордонних нарядів ДПСУ … відносно інспектора прикордонної служби - дозиметриста відділення інспекторів прикордонної служби (тип А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (тип Б) головного сержанта ОСОБА_1 скласти протокол про адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 175-18 Кодексу України про адміністративні правопорушення, який направити до Болградського районного суду Одеської області для прийняття правового рішення.
Суд дійшов висновку, що своїми діями, які виразились в порушенні правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, в умовах особливого періоду, ознаки якого передбачені ч.2 ст. 172-18 КУпАП.
При призначенні ОСОБА_1 покарання суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його провини, майнове положення.
З урахуванням викладеного, а також характеру вчиненого правопорушення, особи правопорушника, приймаючи до уваги ступінь його вини, майновий стан, його особисті пояснення в судовому засіданні, відсутність обставин, що пом'якшують адміністративну відповідальність та інші вимоги ст. 33 КУпАП, тому, з метою виховання правопорушника та попередження наступних правопорушень, прихожу до висновку про необхідність накладення на винного адміністративного стягнення у вигляді штрафу, передбаченого санкцією ст.172-18 ч.2 КУпАП, що буде достатнім для його виховання та попередження вчиненню нових правопорушень.
Накладення на правопорушника інших видів стягнень, передбачених санкцією інкримінованої статті, вважаю таким, що не буде відповідати характеру вчиненого правопорушення, особі правопорушника та ступеню його вини.
Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення підлягає сплаті судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605.60 гривен.
Керуючись ст.ст.9-11, 13, 24-1, 172-18, 283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-18 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та на підставі санкції цієї статті призначити йому адміністративне стягнення у вигляді однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривен.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення (ч.1 ст.307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст.308 КУпАП).
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законом (ч.3 ст.307 КУпАП).
Реквізити для оплати адміністративного штрафу
отримувач коштів ГУК в Одеській області/м. Болград/21081100
код за ЄДРПОУ 37607526
банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
код банку отримувача: 899998
рахунок отримувача: UA088999980313040106000015660
код класифікації доходів бюджету 21081100
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в дохід держави судовий збір в сумі 605.60 гривен (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Реквізити для оплати судового збору:
отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
код за ЄДРПОУ 37993783
банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001
код класифікації доходів бюджету 22030106
Постанова суду у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного суду через Болградський районний суд Одеської області, який виніс постанову.
Повний текст судового рішення складено і проголошено о 10:00 годині 22.05.2025 року.
Суддя С.В.Кодінцева