Справа № 584/526/25
Провадження № 3/584/262/25
21.05.2025 м. Путивль
Суддя Путивльського районного суду Сумської області Токарєв С.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Відділення поліції № 2 (м. Путивль) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працюючої, мешканки АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 006343 від 07.05.2025, ОСОБА_1 20.04.2025 о 18:00 год. перебуваючи в АДРЕСА_2 , вчинила відносно свого колишнього співмешканця ОСОБА_2 домашнє насильство, тобто умисні дії фізичного характеру, а саме штовхнула його, внаслідок чого могла бути завдана шкода його фізичному здоров'ю, чим скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення не визнала та пояснила, що 20.04.2025 близько 18:00 год. в АДРЕСА_2 ОСОБА_3 упав у ході бійки, яку розпочав він сам. Його падіння було зумовлено тим, що він не тримався на ногах, оскільки перебував у стані алкогольного сп'яніння.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що провадження у справі необхідно закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП, з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається в умисному вчиненні будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
З аналізу наведених вище норм Закону вбачається, що домашнє насильство, яке охоплюється диспозицією ч. 1ст. 173-2 КУпАП, має місце тоді, коли діяння фізичного, сексуального, психологічного або економічного характеру тягнуть за собою можливість настання чи настання фізичної або психологічної шкоди.
Відповідно до ст. 251 цього Кодексу доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як вбачається із матеріалів справи, до протоколу про адміністративне правопорушення у якості доказів додано: протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 20.04.2025 (а.с.6), протокол допиту потерпілого від 28.04.2025 (а.с.7), письмові пояснення ОСОБА_1 (а.с.8).
Крім того, постановою старшого дізнавача СД відділення поліції № 2 (м. Путивль) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області від 28.04.2025 кримінальне провадження відносно ОСОБА_1 було закрито, у зв'язку з відсутністю в її діях складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 125 КК України (а.с.4).
Як вбачається із постанови про закриття кримінального провадження від 28.04.2025, було закрито кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 12025205470000062 від 21.04.2025 за фактом вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 125 КК України, у зв'язку з відсутністю в діянні ОСОБА_1 складу кримінального правопорушення.
Як вбачається зі змісту вказаної постанови, в ході допиту потерпілого ОСОБА_2 було встановлено, що 20.04.2025 на велике церковне свято Паску він з ОСОБА_1 вирішили приготувати поїсти, насмажити шашлику та відсвяткувати. В подальшому до них приєдналася ОСОБА_4 . Накривши стіл на подвір'ї господарства, вони сіли за стіл та почали святкувати. Приблизно о 20-й годині під час вживання спиртного, коли всі вже були напідпитку, ОСОБА_2 зателефонувала особа жіночої статі та під час спілкування він почав казати їй ласкаві слова. Дана поведінка обурила ОСОБА_1 та ОСОБА_4 та по закінченню розмови ОСОБА_4 зробила ОСОБА_2 зауваження з приводу його поведінки. Слова ОСОБА_4 розлютили ОСОБА_2 та між ними виникла словесна сварка. В цей час ОСОБА_1 встала зі стільця та пішла збирати свої речі, котрі вона брала з собою. Під час збирання речей ОСОБА_2 підійшов до ОСОБА_5 та наніс їй один удар ногою по обличчю. Після цього до них підбігла ОСОБА_4 та почала відтягувати ОСОБА_2 . ОСОБА_2 в цей момент перевів свою агресію на ОСОБА_4 та почав смикати останню в різні сторони. ОСОБА_2 сильно штовхнув ОСОБА_4 , внаслідок чого вона впала зі сходів та сильно вдарилась рукою. Після цього ОСОБА_1 підбігла до ОСОБА_2 та відштовхнула його від ОСОБА_4 . Вона штовхнула легенько, однак ОСОБА_2 , перебуваючи в стані сильного алкогогльного сп'яніння, не втримався на ногах та об щось вдарився, внаслідок чого у нього почалася сильна кровотеча. Після цього було викликано поліцію та конфлікт припинився. ОСОБА_2 стверджує, що отримані ним тілесні ушкодження внаслідок падіння від штовхання ОСОБА_1 є неумисні, оскільки у неї не було умислу на нанесення йому тілесних ушкоджень, тому що вона лише хотіла, щоб він відчепився від ОСОБА_4 .
У відповідності до положень ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно положень ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Враховуючи викладене, наявні в матеріалах справи докази не можуть бути визнані належними та допустимими доказами за критерієм поза розумним сумнівом, щоб прийти до висновку про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Інших доказів, які б доводили вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, суду не надано.
Предмет судового розгляду обмежений даними, які вказані в протоколі про адміністративне правопорушення та які визначають його суть, а суд не уповноважений самостійно збирати докази, порушуючи загальний принцип диспозитивності судового процесу.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyevav. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.), «…суд не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом)».
Статтею 62 Конституції України встановлено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Виходячи із змісту ст.8 Конституції України щодо визначення і дії в Україні верховенства права, положення ст.62 цього Закону розповсюджуються і на обвинувачення особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на те, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, наявними у справі доказами не доведена, вважаю, що провадження по ній підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 173-2, 247, 283, 284 КУпАП, суд
Провадження у справі закрити за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду через Путивльський районний суд Сумської області.
Суддя С.М.Токарєв