справа № 489/3938/25
провадження №2-о/489/126/25
про прийняття до розгляду
та відкриття провадження у справі
21 травня 2025 р. м. Миколаїв
Суддя Інгульського районного суду міста Миколаєва Коваленко І.В., який є головуючим у справі, розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ), заінтересовані особи - ОСОБА_2 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ), Орган опіки та піклування Миколаївської міської ради (місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20) про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
встановив:
У травні 2025 року заявник, через свого представника - адвоката Федорову І.В., звернувся до суду з заявою в якій просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, встановити опіку над останнім, та призначити заявника його опікуном.
Заява відповідає вимогам статей 175,177 ЦПК України.
Обставини, передбачені статтями 185-186 ЦПК України, які перешкоджають відкриттю провадження у справі, відсутні.
З огляду на те, що заява подана із додержанням вимог ЦПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для відкриття провадження у справі.
За положеннями частини першої статті 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування.
За змістом частини п'ятої статті 293 ЦПК України, у випадках, встановлених пунктами 1, 9 і 10 частини другої цієї статті, розгляд справ проводиться судом за обов'язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа. У разі якщо особа не залучила адвоката, суд залучає його через орган (установу), уповноважений законом на надання безоплатної правничої допомоги. Рішення суду про доручення призначити адвоката негайно, але не пізніше двох робочих днів, надсилається відповідному органу (установі), уповноваженому законом на надання безоплатної правничої допомоги, для виконання.
Відповідно до статті 15 ЦПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом. Безоплатна правнича допомога надається в порядку, встановленому законом, що регулює надання безоплатної правничої допомоги.
Відповідно до частини шостої статті 19 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», у разі отримання ухвали суду про залучення захисника для здійснення захисту за призначенням або проведення окремої процесуальної дії Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги зобов'язаний негайно призначити захисника.
З метою належного надання правової допомоги, враховуючи обов'язкову участь адвоката особи, стосовно якої розглядається справа про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, суд вважає за необхідне, в порядку частини п'ятої статті 293 ЦПК України, доручити Південному міжрегіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначити ОСОБА_2 адвоката для здійснення захисту за призначенням та забезпечити його прибуття для участі у зазначеній цивільній справі.
Крім того, з метою повного та всебічного розгляду справи, суд дійшов висновку про необхідність витребування з Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерств юстиції (м. Одеса) належним чином засвідчену копію актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
До того ж, в прохальній частині заяви заявник просить витребувати з Обласної психічної лікарні №2 всю наявну медичну документацію на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до положень статті 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 84 ЦПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
Зважаючи на те, що заявник не має можливості отримати докази самостійно, з метою повного та всебічного дослідження справи, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання заявника та витребувати всю наявну медичну документацію на ім'я ОСОБА_2 .
Згідно частини шостої статті 84 ЦПК України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. За частиною сьомою цієї статті особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом (частина восьма статті 84 ЦПК України).
Разом з тим, з врахуванням недостатньої кількості суддів в Інгульському районному суді міста Миколаєва (з 14 посад суддів, згідно штатного розпису, фактично здійснюють судочинство 9 суддів, з них цивільна спеціалізація встановлена п'ятьом) щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ (без урахування суддів, які хворіють, перебувають у відрядженні, знаходяться у відпустці), що створює надмірне навантаження та виключає можливість розгляду справи в строки, передбачені національним законодавством, розгляд справи можливий з урахуванням раніше призначених справ.
Керуючись статтями 4, 84, 187, 190, 260, 261, 293, 294 ЦПК України, суд
ухвалив:
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , Орган опіки та піклування Миколаївської міської ради, про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.
Здійснювати розгляд справи за правилами окремого провадження.
Призначити справу до розгляду у судовому засіданні 07 липня 2025 року на 09:30 годину в приміщенні Інгульського районного суду міста Миколаєва за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 81, 4-й поверх, зал судових засідань № 12 (каб. 417).
Витребувати з Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерств юстиції (м. Одеса) належним чином засвідчену копію актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Витребувати з Комунального некомерційного підприємства «Миколаївський обласний центр психічного здоров'я» Миколаївської обласної ради всю наявну медичну документацію на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1.
Витребувані цією ухвалою документи повинні бути надані до Інгульського районного суду міста Миколаєва за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 81/16 в строк до 07.07.2025.
У разі неможливості надати витребувані документи повідомити про це Інгульський районний суд міста Миколаєва, із зазначенням причин.
Доручити Південному міжрегіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги призначити особі, щодо якої подано заяву про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адвоката для здійснення захисту за призначенням та забезпечити його явку в судове засідання 07 липня 2025 року на 09:30 годину, що відбудеться в приміщенні Інгульського районного суду міста Миколаєва (адреса: м. Миколаїв, вулиця Космонавтів, 81, зал судового засідання № 12, поверх 4-й).
Копію ухвали для виконання направити Південному міжрегіональному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги за адресою: order@legalaid.mk.ua; до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління Міністерств юстиції (м. Одеса) за адресою: 54029, м. Миколаїв, вул. Шосейна, 11; та до Комунального некомерційного підприємства «Миколаївський обласний центр психічного здоров'я» Миколаївської обласної ради за адресою: 54003, м. Миколаїв, вул. 2 Екіпажна, 4.
Про дату, час і місце розгляду справи повідомити заявника та заінтересованих осіб.
Права та обов'язки учасників справи визначені у статті 43 ЦПК України.
Попередити учасників справи про недопустимість зловживання процесуальними правами та невиконання процесуальних обов'язків, внаслідок яких до учасника можуть бути застосовані заходи процесуального примусу передбачені статтями 143-148).
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за вебадресою сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України:https://court.gov.ua/sud1416/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя І.В.Коваленко