Рішення від 21.05.2025 по справі 127/11034/25

Справа № 127/11034/25

Провадження № 2/127/2107/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.05.2025 року Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого судді Федчишена С.А.,

при секретарі Підвисоцькій О.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги, -

встановив:

Департамент соціальної політики ВМР звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів грошової допомоги. Позов мотивовано тим, що в управління перебував на обліку відповідач та отримував в управлінні тимчасову державну допомогу як особа, що досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату відповідно постанови Кабінету Міністрів України № 1098 від 27.12.2017 року «Про затвердження Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату». ОСОБА_2 07.12.2023 подав до управління соціального захисту населення (Лівобережне) заяву про призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату та декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги. У вказаній заяві гр. ОСОБА_2 підтвердив власноручним підписом те, що його поінформовано щодо обов'язку повідомляти орган соціального захисту населення у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання останнім соціальної допомоги. Крім того, ОСОБА_2 власноручно зазначив, що в разі виникнення будь-яких змін зобов'язується повідомити про це протягом 3-х днів. Рішенням управління соціального захисту населення від 11.12.2023 гр. ОСОБА_1 призначено тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату. Оскільки ОСОБА_2 звернувся до управління соціального захисту населення 07.12.2023, допомогу за грудень 2023 року відповідачу вплачено в розмірі 1693, 55 грн. В подальшому у зв'язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму розпорядженням про перерахунок допомоги ОСОБА_1 призначено допомогу в розмірі 2361,00 грн. Відповідно до довідки про доходи, термін отримання допомоги з 07.12.2023 по 30.09.2024 в розмірі 22 942, 55 грн. 09.09.2024 гр. ОСОБА_2 звернувся до управління соціального захисту (Лівобережне) з заявою щодо припинення виплати допомоги, у зв'язку з призначенням пенсії за рішенням суду. До заяви додав довідку № 3611 зі змісту довідки вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за віком з 22.07.2023 згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. ОСОБА_2 порушивши вимоги пункту 8 Порядку № 1098 не повідомив орган соціального захисту населення в термін визначений Порядком № 1098, у зв'язку з чим виникла надміру виплачена сума допомоги за період з 07.12.2023 по 30.09.2024 в розмірі 22 942,55 грн., яка безпідставно отримана відповідачем та підлягає поверненню. Враховуючи норму пункту 12, 16 Порядку № 1098, Слепцов втратив право на отримання тимчасової державної допомоги з грудня 2023 року, оскільки останній отримує пенсію з 22.07.2023, а допомога призначена з 07.12.2023. Разом з тим, у заяві від 09.09.2024 ОСОБА_2 зазначає, що переплату в розмірі 22 942, 55 грн зобов'язується повертати частинами в розмірі 5000, 00 грн щомісячно. Для досудового врегулювання спору та на виконання вимог пункту 24 Порядку № 1098, управління соціального захисту населення (Лівобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради повідомляло гр. ОСОБА_1 про розмір переплати, зокрема листом від 30.10.2024 № 08/00/008/171472. Просять стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти у розмірі 22 942,55 грн. за період з 07.12.2023 по 30.09.2024.

Ухвалою суду від 28.04.2025 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

В судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримала за обставин викладених в позові, просила позов задовольнити.

Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

При розгляді справи судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 07.12.2023 подав до управління соціального захисту населення (Лівобережне) заяву про призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату та декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів державної соціальної допомоги.

У вказаній заяві ОСОБА_2 підтвердив власноручним підписом те, що його поінформовано щодо обов'язку повідомляти орган соціального захисту населення у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання останнім соціальної допомоги.

Крім того, ОСОБА_2 власноручно зазначив, що в разі виникнення будь-яких змін зобов'язується повідомити про це протягом 3-х днів.

Рішенням управління соціального захисту населення від 11.12.2023 гр. ОСОБА_1 призначено тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату.

Оскільки ОСОБА_2 звернувся до управління соціального захисту населення 07.12.2023, допомогу за грудень 2023 року відповідачу вплачено в розмірі 1693, 55 грн.

В подальшому у зв'язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму розпорядженням про перерахунок допомоги ОСОБА_1 призначено допомогу в розмірі 2361,00 грн.

Відповідно до довідки про доходи, термін отримання допомоги з 07.12.2023 по 30.09.2024 в розмірі 22 942, 55 грн.

09.09.2024 гр. ОСОБА_2 звернувся до управління соціального захисту (Лівобережне) з заявою щодо припинення виплати допомоги, у зв'язку з призначенням пенсії за рішенням суду.

До заяви додав довідку № 3611 зі змісту довідки вбачається, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за віком з 22.07.2023 згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р.

Враховуючи норму пункту 12, 16 Порядку № 1098, Слепцов втратив право на отримання тимчасової державної допомоги з грудня 2023 року, оскільки останній отримує пенсію з 22.07.2023, а допомога призначена з 07.12.2023.

Разом з тим, у заяві від 09.09.2024 ОСОБА_2 зазначає, що переплату в розмірі 22 942, 55 грн зобов'язується повертати частинами в розмірі 5000, 00 грн щомісячно.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1098, призначення тимчасової допомоги особі проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) (крім мм. Києва та Севастополя) рад, органами виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань соціального захисту населення, виконавчими органами рад об'єднаних територіальних громад (далі - органи соціального захисту населення) з урахуванням її майнового стану та середньомісячного сукупного доходу.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1098, для призначення тимчасової допомоги особа подає органу соціального захисту населення:

заяву;

під час подання заяви пред'являються паспорт громадянина України та документ, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картка платника податків), або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру, внесені до паспорта громадянина України або свідоцтва про народження (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

довідку про наявний страховий стаж, видану органами Пенсійного фонду України;

декларацію про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї) за останні шість календарних місяців, що передують місяцю звернення за призначенням тимчасової допомоги;

копію рішення про призначення опікуна (для особи, яку визнано недієздатною).

Інформація про склад сім'ї особи, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги, зазначається в декларації про доходи та майновий стан.

Форми заяви та декларації про доходи та майновий стан затверджуються Мінсоцполітики в установленому порядку.

Якщо особа звертається за призначенням тимчасової допомоги не за зареєстрованим місцем проживання, органи соціального захисту населення перевіряють відомості щодо неотримання нею такої допомоги за її зареєстрованим місцем проживання з використанням інформаційних систем.

Відповідальність за достовірність наданої інформації покладається на особу, яка звернулася за призначенням тимчасової допомоги.

Відповідно до пункту 8 Порядку № 1098, у разі зміни обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання тимчасової допомоги, особа зобов'язана не пізніше ніж через десять днів повідомити про це органу соціального захисту населення, який призначив таку тимчасову допомогу.

Згідно з пунктом 9 Порядку № 1098, рішення про призначення тимчасової допомоги або про відмову у призначенні тимчасової допомоги приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів з дня звернення за призначенням такої допомоги.

Згідно з нормами пункут 11 Порядку № 1098, на кожну особу, якій призначено тимчасову допомогу, органом соціального захисту населення формується особова справа, у якій зберігаються документи, необхідні для призначення тимчасової допомоги, а також розрахунок її розміру.

Пункту 12 Порядку № 1098 визначено випадки за настанням яких тимчасова допомога не призначається, зокрема, у разі коли особа одержує пенсію або державну соціальну допомогу, що призначається відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю» або “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю»;

Відповідно до пункту 16 Порядку № 1098, виплата призначеної тимчасової допомоги припиняється, у разі призначення пенсії - з дати її призначення.

Відповідно до пункту 24 Порядку № 1098, якщо особою приховано відомості або навмисно подано недостовірні дані про її дохід та майновий стан, що вплинуло на призначення тимчасової допомоги і визначення її розміру та внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення:

визначають обсяг надміру виплачених коштів і встановлюють строк їх повернення залежно від матеріального стану особи;

повідомляють особі про обсяг надміру виплачених коштів і строк їх повернення;

у разі врахування надміру виплачених коштів під час виплати тимчасової допомоги в наступні періоди на підставі своїх рішень проводять щомісячні відрахування у розмірі, який не перевищує 20 відсотків суми, що підлягає виплаті;

у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлений строк вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідного до пункту 8 Порядку № 1098, у разі зміни обставин, які можуть вплинути на розмір або порядок отримання тимчасової допомоги, особа зобов'язана не пізніше ніж через десять днів повідомити про це органу соціального захисту населення, який призначив таку тимчасову допомогу.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

ОСОБА_2 порушивши вимоги пункту 8 Порядку № 1098 не повідомив орган соціального захисту населення в термін визначений Порядком № 1098, у зв'язку з чим виникла надміру виплачена сума допомоги за період з 07.12.2023 по 30.09.2024 в розмірі 22 942,55 грн., яка безпідставно отримана відповідачем та підлягає поверненню.

Враховуючи норму пункту 12, 16 Порядку № 1098, гр. Слепцов втратив право на отримання тимчасової державної допомоги з грудня 2023 року, оскільки останній отримує пенсію з 22.07.2023, а допомога призначена з 07.12.2023.

Частиною 1 ст.1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Згідно до ч. 1 ст. 1214 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, має право вимагати відшкодування зроблених нею необхідних витрат на майно від часу, з якого вона зобов'язана повернути доходи.

Враховуючи викладене та те, що відповідач порушивши вимоги пункту 8 Порядку № 1098 не повідомив орган соціального захисту населення в термін визначений Порядком № 1098, у зв'язку з чим виникла надміру виплачена сума допомоги за період з 07.12.2023 по 30.09.2024 в розмірі 22 942,55 грн., яка безпідставно отримана відповідачем та підлягає поверненню, а тому наявні правові підстави для задоволення позову.

Згідно ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 3028,00гривень.

На підставі викладеного, згідно ст. ст. 1166, 1212 -1214 ЦК України, постановою Кабінету Міністрів України № 1098 від 27.12.2017 року «Про затвердження Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату», керуючись ст. ст. 5, 10-13, 19, 76-82, 141, 258, 259, 264, 265, 273 ЦПК України, ЗУ «Про судовий збір», суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачені кошти за період з 07.12.2023 по 30.09.2024. у розмірі 22 942,55грн. та у відшкодування витрат по сплаті судового збору кошти в розмірі 3028,00грн.

Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 22.05.2025 року.

Департамент соціальної політики Вінницької міської ради, м. Вінниця, вул. Соборна, 50, код ЄДРПОУ 38782790.

ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 .

Суддя: