Справа № 309/1570/25
Провадження № 3/309/551/25
21 травня 2025 року м. Хуст
Хустський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді Волощук О. Я.,
за участі секретаря судового засідання Кальчевої Д. О.
за участю прокурора Худан І. І.
особи, щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
захисника Габор Я.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративні матеріали, що надійшли із Управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Кричево Тячівського району Закарпатської області та мешк. АДРЕСА_1 , начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Драгівської сільської ради, перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
02 травня 2025 року до Хустського районного суду Закарпатської області надійшли адміністративні матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за протоколами №186 та №187, складеними 28.04.2025 року оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Закарпатській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України підполковником поліції Мевша Ю. Л. та об'єднані у одне провадження.
Як вбачається з протоколів про адміністративне правопорушення № 186 та №187 від 28.04.2025 року, ОСОБА_1 будучи начальником служби у справах дітей виконавчого комітету Драгівської сільської ради, являючись суб'єктом відповідальності відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», яка є посадовою особою місцевого самоврядування та примітки до ст.172-6 КУпАП, за правопорушення пов'язане з корупцією, в порушення вимог пункту 2-7 розділу ХІІІ» Прикінцеві положення Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, 31.03.2024 року подала декларацію особи ,уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 р., 2022р. чим вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» особи, які у 2022-2023 роках не подавали декларацію особи,уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ,відповідно до ст.45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України « Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб,уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», тобто до 12.10.2023 року, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно розпорядження Драгівського сільського голови від 03.05.2021 року №87 ОСОБА_1 з 05.05.2021 року призначено на посаду начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Драгівської сільської ради та присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах категорії посад.
ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування, зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування не пізніше 31січня 2024 року.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період 2021 року несвоєчасно - 31.03.2024 року о 02 год. 32 хв.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період 2022 року несвоєчасно - 31.03.2024 року о 02 год. 51 хв.
21 травня 2025 року ОСОБА_1 надала суду пояснення по суті справи, згідно яких зазначила про те що є матір'ю 3 дітей та перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення 3-річного віку. Нею пропущений строк складання декларацій у зв'язку із необізнаністю та зайнятістю доглядом за дітьми. Вважає, поважними причини пропуску, тому і у її діях нема складу адміністративних правопорушень,передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Прокурор Худан І. І. в судовому засіданні зазначив, що існують обґрунтовані підстави для притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності відповідно до санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , захисника Габор Я.І., позицію прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення, суддя приходить до наступних висновків.
Відповідно до вимог статей 245, 251, 252, 280 КУпАП суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, дослідити в судовому засіданні наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і, в залежності від встановленого, прийняти мотивоване законне рішення.
Згідно з підпунктом «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону є державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, тобто особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 року №1700-VII, суб'єкти декларування -це особи ,зазначені у пункті 1 ,підпунктах «а'і «в» пункту 2 ,пункті 4 частини першої ст.3 Закону ,інші особи ,які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення «Закону України «Про запобігання корупції» особи, які у 2022 -2023 роках не подавали декларацію особи,уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ,відповідно до ст.45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», тобто до 12.10.2023 року, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 .
Згідно розпорядження Драгівського сільського голови від 03.05.2021 року №87 ОСОБА_1 з 05.05.2021 року призначено на посаду начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Драгівської сільської ради та присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах категорії посад.
ОСОБА_1 , як суб'єкт декларування, зобов'язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування не пізніше 31 січня 2024 року.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період 2021 року несвоєчасно - 31.03.2024 року о 02 год. 32 хв.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період 2022 року несвоєчасно- 31.03.2024 року о 02 год. 51 хв.
Згідно п.9 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане із корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч.1 ст.3 цього Закону, за яке встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Подія та обставини вчинення адміністративного правопорушення, винність особи у його вчиненні встановлюються на підставі доказів, які суд оцінює за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Щодо зауваження ОСОБА_1 про поважність пропуску строку подання декларації з причин перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, неповідомлення її про прийняті зміни в законодавстві, то такі доводи не спростовують наявність складу адміністративного правопорушення, оскільки ОСОБА_1 не було надано доказів, про те що вона мала такі перешкоди, через які була позбавлена можливості подати декларації за період 2021-2022 роки протягом встановленого законом строку.
Крім цього, згідно статті 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідні зміни до законодавства, зокрема Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20.09.2023 року № 3384-IX був офіційно оприлюднений у визначеному законом порядку 11.10.2023 року (в офіційному виданні Голос України від 11.10.2023 року № 35).
Суд також враховує те, що посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка уповноважена на виконання функцій органів місцевого самоврядування, повинна відповідати професійній компетентності, тому зобов'язана знати та пам'ятати про вимоги, які до неї поставлені чинним законодавством України, а також неухильно виконувати їх.
Суд вважає, що у діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Судова практика послідовно пов'язує момент виявлення адміністративного правопорушення з днем виявлення правопорушення саме органом, який уповноважений на складання відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, як початкового етапу процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності. Днем виявлення правопорушення слід вважати день, коли до уповноваженого органу надійшли будь-які відомості про можливе вчинення адміністративного правопорушення (постанова Верховного Суду від 28.02.2019 в справі №149/2498/17).
Законодавець в положеннях ст. 254 КУпАП передбачив, що протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протоколи про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП № 186 та 187 відносно ОСОБА_1 складено 28.04.2025 р.
Суд вважає, що момент виявлення правопорушення не можна ототожнювати з часом складення протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки останній є засобом не виявлення, а фіксації правопорушення. Факт виявлення особи-правопорушника це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення.
Отже, датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є 06.02.2024 року.
При призначенні адміністративного стягнення ОСОБА_1 суд виходить із змісту ст.33 КУпАП: враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини та на підставі наведеного, суд вважає, що на правопорушницю ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до положень ст.40-1, ч.5 ст.283 КУпАП та п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушниці ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись вимогами ст. 36, ч.1 ст. 172-6, ст.ст. 247, 283-285, 294 КУпАП, суддя, -
Визнати винуватою ОСОБА_1 у вчиненні адмінадміністративних правопорушеннь, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.172-6 КУпАП та застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1020 грн.
Стягнути із ОСОБА_1 605,60 грн. судового збору на користь держави.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, а також потерпілим, його представником до Закарпатського апеляційного суду через Хустський районний суд Закарпатської області.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Хустського
районного суду: Волощук О.Я.