Справа № 715/981/25
Провадження № 2-а/715/13/25
21 травня 2025 року с. Глибока
Глибоцький районний суд Чернівецької області у складі:
судді Цуркана В.В.
секретар судового засідання Майщук С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Глибока справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом. В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що він під час керування транспортним засобом марки «Volkswagen Crafter», номерний знак НОМЕР_1 у с. Тарашани (М19 521 км) 01.04.2025 року о 09 год. 54 хв. був упинений поліцейським 1 взводу 2 роти 1 батальйону БПП в обслуговування Чернівецького району УПП в Чернівецькій області ДПП старшим сержантом поліції Стасюком О.І. Після перевірки документів ним була виписана постанова серії ЕНА № 4399566 від 01.04.2025 року та накладено штраф за порушення п. 31.3.б ПДР (експлуатація транспортних засобів які не пройшли обов'язковий технічний контроль). Вказує, що штраф у сумі 340 грн. ним був сплачений на місці. Разом з тим, відповідно до Свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 вид. 25.05.2024, автомобіль VOLKSWAGEN CRAFTER - це вантажний ТЗ, що належить до категорії автомобілів дозволена максимальна маса яких не перевищує 3500 кг. Отже, згідно до нормативних актів (Постанови Кабінету Міністрів від 30 січня 2012 р. № 137 Про затвердження Порядку проведення обов'язкового технічного контролю та ст. 35 ЗУ «Про дорожній рух»), він не підлягає обов'язковому технічному контролю. Тому вважає, що постанова була виписана незаконно та штраф накладений безпідставно. На підставі викладеного, просить суд скасувати постанову серія ЕНА № 4399566 від 01.04.2025 року та повернути на його рахунок неправомірно стягнуті кошти.
16.05.2025 року від представника УПП в Чернівецькій області Цопа А. до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого вказує, що з матеріалів про адміністративне правопорушення було встановлено, що 01.04.2025 року близько 09 год. 47 хв. поліцейським під час несення служби на автодорозі М-19, 521 км. було виявлено, що водій автомобіля «Volkswagen Crafter», 2015 року випуску з д.н.з. НОМЕР_3 , VIN -код НОМЕР_4 , керував транспортним засобом, що підлягає проходженню обов'язкового технічного контролю. Але вчасно його не пройшов, чим порушив п.31.3.б ПДР.
Позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 121КУПАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. за те, що він керував вантажним транспортним засобом, вантажопідйомністю до 3,5 тонни та зі строком експлуатації більше двох років, марки Volkswagen Crafter 2015 з д.Н.3. CE2793EO, VIN-код НОМЕР_4 , що підлягає проходженню обов?язкового технічного контролю, але своєчасно його не пройшов, чим порушив п. 31.3.б Правил дорожнього ружу. Транспортний засіб марки Volkswagen Crafter 2015 з д.н.з. НОМЕР_5 , VIN-код НОМЕР_4 згідно бази даних ІПН та копії свідоцтва про реєстрацію, 2015 року випуску, а отже строк експлуатації більше двох років. Доведеним фактом також є те, що даний автомобіль є вантажним та з вантажопідйомністю 3.5 тонни. Дані положення не оспорюються стороною Позивача. Згідно п. 3«Порядку проведення обов?язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів», для вантажних автомобілів, вантажопідйомністю 3,5 тонни незалежно від строку експлуатації є визначена обов?язковість на проходження обов?язкового технічного контролю, яка становить раз на рік роки. При цьому, жодної відмітки, яка б свідчила про належність вказаного транспортного засобу до категорії легкових автомобілів, відповідачем у згаданому документі не виявлено. Тобто, в розрізі положень ст. 19 Закону України «Про автомобільний транспорт» та з урахуванням типу транспортного засобу позивача (спеціалізований вантажний фургон), відповідач приходить до висновку про належність транспортного засобу позивача до вантажних автомобілів. Таким чином, вказує, що транспортний засіб Volkswagen Crafter 2015 з д.н.з. НОМЕР_5 , VIN-код НОМЕР_4 під керуванням Позивача, підлягає обов'язковому технічному контролю кожен рік. Тобто позивач, експлуатуючи транспортний засіб, який не пройшов вчасно обов?язковий контроль, допустив порушення п. 31.3.0 Правил дорожнього руху.
Зазначають, що позивач при перевірці у нього відповідних документів, а саме паперової копії бланку протоколу перевірки технічного контролю його транспортного засобу на місці не мав, в ході чого поліцейським було перевірено по базі ІПНП чи вказаний транспортний засіб Volkswagen Crafter 2015 з д.н.з. НОМЕР_5 , VIN-код НОМЕР_6 проходив обов'язковий технічний контроль, однак інформація не знайшла свого підтвердження. Також з метою з?ясування всіх обставин, формування правової позиції у справі відповідачем 28.04.2024 було здійснено запит, до офіційного дилера автомобілів «Volkswagen» в Чернівецькій області. Згідно відповіді на запит №127 від 05.05.2025, ТОВ «Карпати Автоцентр» вперше транспортний засіб Volkswagen Crafter 2015 з д.н.з. НОМЕР_7 , VIN-код НОМЕР_4 було продано 30.06.2020 року у республіці Італія, отже вказаний транспортний засіб перебував в експлуатації більше двох років, і підпадає під обов?язкове проходження технічного контролю. Таким чином, в діях Позивача є склад адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 121 КУпАП. Інспектор патрульної поліції мав всі законні підстави для зупинки транспортного засобу, пред?явив законну та обгрунтовану вимогу щодо надання документів передбачених законодавством, ним дотримана процедура та порядок складання адміністративних матеріалів. Постанова серії ЕНА №4399566 від 01.04.2025 року обгрунтована, винесена на підставі та у порядку передбаченому законодавством, а доводи Позивача безпідставні, необгрунтовані. На підставі викладеного, просили суд в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Згідно ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставах яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Як встановлено з матеріалів справи, постановою серії ЕНА №4399566 від 01.04.2025 року, винесену поліцейським 1 взводу 2 роти 1 батальйону БПП з обслуговування Чернівецького району УПП в Чернівецькій області ДПП старшим сержантом поліції Стасюком О.І., про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, внаслідок встановлення факту скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 121 КУпАП, позивача - ОСОБА_1 , притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.
У відповідності до змісту вказаної постанови, ОСОБА_1 01.04.2025 року близько 09 год. 47 хв. по автодорозі М-19, 521 км., здійснював керування автомобілем «Volkswagen Crafter 2015» з д.н.з. НОМЕР_7 , VIN-код НОМЕР_4 , який вчасно не пройшов обов'язкового технічного контролю.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров'я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначенні положеннями Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 № 3353-XII (далі Закон № 3353-XII).
Статтею 29 вказаного нормативного акту встановлено, що до участі у дорожньому русі допускаються транспортні засоби, конструкція і технічний стан яких відповідають вимогам діючих в Україні правил, нормативів і стандартів, що мають сертифікат на відповідність цим вимогам, укомплектовані у встановленому порядку, а у разі, якщо транспортний засіб згідно з цим Законом підлягає обов'язковому технічному контролю, пройшов такий контроль.
Відповідно до ст. 33 Закону № 3353-XII технічний стан транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, у частині, що стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища, має відповідати правилам, нормативам і стандартам, затвердженим у встановленому порядку. Обов'язок щодо забезпечення належного технічного стану транспортних засобів покладається на їх власників або інших осіб, які їх експлуатують, згідно з чинним законодавством.
Поняття обов'язковості технічного контролю транспортних засобів розкрито положеннями ст. 35 Закону № 3353-XII. Зокрема, обов'язковому технічному контролю підлягають транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України.
В той же час, обов'язковому технічному контролю не підлягають:
1) легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації;
2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років.
3) технічні засоби для агропромислового комплексу, визначені Законом України "Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України".
Частиною 6 згаданої статті визначено періодичність проходження обов'язкового технічного контролю, який для легкових автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажних автомобілів (незалежно від форми власності) вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепів до них із строком експлуатації більше двох років має мати місце кожні два роки.
Постановою Кабінету Міністрів України №137 від 30.01.2012 року затверджено Порядок проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, (надалі-Порядок №137) положення якого стосовно періодичності проведення обов'язкового технічного контролю повністю дублюють приписи Закону № 3353-XII. Зокрема, Порядком №137 також встановлена періодичність проходження обов'язкового технічного контролю для вантажних автомобілів незалежно від форм власності вантажопідйомністю до 3.5 тонни із строком експлуатації більше двох років - два роки.
У відповідності до приписів ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобіль вантажний - це автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів; автомобіль легковий - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння не більше ніж дев'ять з місцем водія включно.
У відповідності до ч.ч. 3, 4 ст. 19 Закону України «Про автомобільний транспорт» при державній реєстрації вантажних автомобілів у реєстраційних документах роблять відмітку щодо їх призначення згідно з документами виробника (вантажний автомобіль, причіп, напівпричіп з бортовою платформою відкритого або закритого типу, самоскид, цистерна, сідельний тягач, фургон, для аварійного ремонту, автокран, пожежний, автомобіль-мішалка, вишка розвідувальна чи бурова на автомобілі, для транспортування сміття та інших відходів, технічна допомога, автомобіль прибиральник, автомобіль-майстерня, радіологічна майстерня, автомобіль для пересувних телевізійних і звукових станцій тощо).
При державній реєстрації легкових автомобілів у реєстраційних документах роблять відмітку щодо їх призначення згідно з документами виробника (легковий, таксі, спеціалізований санітарний автомобіль екстреної медичної допомоги, автомобіль інкасації, броньований, обладнаний спеціальними світловими і звуковими сигнальними пристроями тощо).
Як встановлено з матеріалів справи, зокрема зі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 транспортний засіб марки Volkswagen Crafter, д.н.з. НОМЕР_3 , 2015 року випуску, особливі відмітки - спеціалізований вантажний фургон, повна маса 3500 кг, а маса без навантаження 2152 кг.
При цьому, жодної відмітки, яка б свідчила про належність вказаного транспортного засобу до категорії легкових автомобілів, судом у згаданому документі не виявлено.
Тобто в розрізі положень ст. 19 Закону України «Про автомобільний транспорт» та з урахуванням типу транспортного засобу позивача (спеціалізований вантажний фургон) суд приходить до висновку про належність транспортного засобу позивача до вантажних автомобілів.
Крім того, згідно листа ТОВ «Карпати Автоцентр», країною першої реєстрації автомобіля «Volkswagen Crafter 2015» з д.н.з. НОМЕР_7 , VIN-код НОМЕР_4 є Італія, дата першого продажу - 30.06.2020 року, тобто даний транспортний засіб експлуатується більше двох років.
Таким чином, вказані обставини у своїй сукупності свідчать про належність транспортного засобу позивача до автомобілів вантажних, які відповідно до чинного законодавства підлягають обов'язковому технічному контролю з періодичністю його проходження - кожні два роки.
Підсумовуючи викладене, суд доходить до переконання, що автомобіль марки Volkswagen Crafter д.н.з. НОМЕР_3 не відноситься до транспортних засобів зазначених у ч. 2 ст. 35 Закону України «Пру дорожній рух», і маючи вантажопідйомність до 3,5 тонни та перебуваючи у експлуатації більше двох річного строку, підпадає під загальне правило встановлене ч. 1 ст. 35 Закону України «Про дорожній рух» про обов'язковість проходження технічного контролю.
Таким чином, з огляду на наведений вище аналіз норм чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, в призмі встановлених обставин справи та наявних матеріалів справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Зокрема, позивач, стверджуючи про належність автомобіля марки Volkswagen Crafter д.н.з. НОМЕР_3 до категорії транспортних засобів, що не підлягають обов'язковому технічному контролю, повинен довести це належними і допустимими доказами.
Частиною 2 ст. 77 КАС України закріплено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем доведено правомірність притягнення позивача до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху, оскільки матеріали справи містять достатню кількість належних та допустимих доказів в підтвердження факту вжиття відповідачем всіх необхідних заходів, які б засвідчили обґрунтованість висновків про наявність підстав для винесення постанови серії ЕНА №4399566 від 01.04.2025 року, зокрема щодо використання позивачем транспортного засобу тип вантажний, який потребує обов'язкового технічного огляду.
Таким чином, у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 6-10, 19, 20, 70, 90, 241-246, 250 КАС України, суд, -
У задоволені позову ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається через суд першої інстанції.