Постанова від 16.05.2025 по справі 201/5300/25

Справа № 201/5300/25

Провадження № 3/201/1940/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2025 року Соборний районний суд міста Дніпра у складі судді - Шелестова К.О., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Національного агентства з питань запобігання корупції, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , притягнутого за ст. 212-21 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 17 Закону Національне агентство здійснило перевірку Звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за І, II, III та IV квартали 2022 року (далі - Звіти), а також Звіту за І, II, III та IV квартали 2023 та IV квартал 2024 року, поданих політичною партією «Україна без олігархів» (ідентифікаційний код 40269229, далі - Партія) до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр).

Відповідно до відомостей ЄДР, 29 липня 2020 року назву Політична партія «Команда Дніпра» змінено на Політична партія «Україна без олігархів».

За результатами перевірки відповідності відомостей, зазначених у Звітах Партії, відомостям, що містяться у реєстрах, інших інформаційно- телекомунікаційних та довідкових системах, Національним агентством встановлено неповноту інформації, що полягає у невідображенні у Звітах Партії відомостей про надання внесків у формі безоплатного користування приміщенням.

У пункті 1 розділу І «Майно та нематеріальні активи» Звітів Партії та Дніпропетровської обласної організації політичної партії «Команда Дніпра» (ідентифікаційний код 43753184) за І, ІІ, І та IV квартали 2022 року зазначено, що в Партії та її місцевої організації на підставі договорів позички від 14 липня 2020 року та 30 липня 2020 року, укладених з громадянином України ОСОБА_2 , є у безоплатному користуванні приміщення площею 20 кв. м за адресою: АДРЕСА_2 .

У пункті 1 розділу І «Майно та нематеріальні активи» Звітів Партії та Дніпропетровської обласної організації політичної партії «Команда Дніпра» (ідентифікаційний код 43753184) за І, ІІ, І та IV квартали 2023 року, а також за IV квартал 2024 року, зазначено, що в Партії та її місцевої організації на підставі договорів позички від 14 липня 2020 року та 30 липня 2020 року, укладених з громадянином України ОСОБА_2 , є у безоплатному користуванні приміщення площею 20 кв. м за адресою: АДРЕСА_2 .

Пунктом 1 частини 3, частини 4 статті 14 Закону визначено, що надання матеріальної та фінансової підтримки політичним партіям здійснюється у формі внесків на підтримку партій.

Внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах ( за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією, її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.

Безоплатне використання зазначеного приміщення у 2022 році підтверджується копією листа Партії до ОСОБА_2 від 25 листопада 2021 року № 03/25-11.

Таким чином, надання приміщення у безоплатне користування є внеском на підтримку Партії в розумінні статті 14 Закону.

Водночас у пункті 2 розділу ІІ «Внески та інші надходження» Звітів Партії та місцевої організації за І, ІІ, III та IV квартали 2022 року не відображено відомості про внески у формі безоплатного користування зазначеним приміщенням, вартість яких має бути визначено відповідно до Методології визначення розміру (суми) внеску на підтримку політичної партії у формі робіт, товарів або послуг, затвердженої наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 18 травня 2021 року № 263/21, зареєстрованим Міністерством юстиції України 09 червня 2021 року за № 773/36395.

Окрім цього, у пункті 2 розділу ІІ «Внески та інші надходження» Звітів Партії та місцевої організації за І, ІІ, III та IV квартали 2023 року не відображено відомості про внески у формі безоплатного користування зазначеним приміщенням, вартість яких має бути визначено відповідно до Методології визначення розміру (суми) внеску на підтримку політичної партії у формі робіт, товарів або послуг, затвердженої наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 18 травня 2021 року № 263/21, зареєстрованим Міністерством юстиції України 09 червня 2021 року за № 773/36395.

Невідображення відомостей про надання внесків у формі безоплатного користування приміщенням є порушенням пункту 2 частини одинадцятої статті 17 Закону.

Таким чином, ОСОБА_1 , всупереч вимогам статті 17 Закону, порушив порядок подання Звітів політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.

ОСОБА_1 до суду не з'явився, до канцелярії суду подав заяву про розгляд справи про адміністративне правопорушення за його відсутності, а також письмові пояснення, в яких просив закрити справу про адміністративне правопорушення виходячи з відсутності події, ознак та складу адміністративного правопорушення. Так, останній з 2022 року перебуває на військовій службі, у зв'язку з чим, він не міг прибути до НАЗК з метою надання пояснень щодо правопорушення, не міг отримати листи, які йому надсилали НАЗК, та не міг ознайомитись з інформацією на вебсайті НАЗК, виходячи з наявності не залежних від ОСОБА_1 обставин. Крім того, останній зазначає, що він не є суб'єктом даного адміністративного правопорушення, оскільки обов'язок подати до НАЗК звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру покладено саме на політичну партію, а не на її керівника.

Дослідивши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає що вина ОСОБА_1 повністю підтверджується наступними доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення № 50-33/866 від 08 квітня 2025 року за ст. 212-21 КУпАП, копіями Звіту політичної партії «Україна без олігархів» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 1, 2, 3 та 4 квартал 2022 року, за 1, 2, 3 та 4 квартал 2023 року, та за 4 квартал 2024 року, копіями Звіту політичної партії «Команда Дніпра» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 1, 2, 3 та 4 квартал 2022 року 1, 2, 3 та 4 квартал 2023 року, та за 4 квартал 2024 року, копією договору позички від 14 липня 2020 року, копією договору позички від 30 липня 2020 року, листом №03/25-11 від 25 листопада 2021 року, висновками про результати перевірки Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру №1867, №1868, №1869, №1870 від 28 січня 2025 року та №1875, №1876, №1877, №1878, №1898 від 20 лютого 2025 року.

Надаючи оцінку доводам ОСОБА_1 стосовно того, що він не є суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 14 КУпАП, посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров'я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Згідно з п.п. 1, 2 розділу ІІ та п.п. 1, 8, 9 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19 лютого 2021 року № 102/21, 2021 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021 року за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

У відповідності до розділу 2, п. 1 Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі - уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Відповідно до п. 1.8 роз'яснення НАЗК щодо застосування та дотримання окремих положень Закону України «Про політичні партії в Україні» стосовно фінансування та подання звітності політичних партій - звіт подається до Національного агентства за підписом керівника політичної партії (уповноваженої особи політичної партії).

Як встановлено з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , обіймає посаду керівника політичної партії «Україна без олігархів» (до зміни назви - політичної партії «Команда Дніпра»), а отже є суб'єктом правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП.

З доданих до протоколу матеріалів встановлено, що за підписом керівника Партії ОСОБА_1 , було подано звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, а відтак останній несе відповідальність за повноту та достовірність зазначеної в ньому інформації.

Крім того, надаючи оцінку твердженням ОСОБА_1 щодо неотримання ним листів НАЗК щодо виявленого адміністративного правопорушення, та неможливості явки до НАЗК для надання пояснень, у зв'язку з перебуванням на військовій службі, суд виходить з того, що листами від 17 березня 2025 року № 50-20/22681-25 та 31 березня 2025 року № 50-20/27094-25, НАЗК було запрошено ОСОБА_1 з'явитися до Національного агентства з метою надання пояснень по суті вчиненого правопорушення та складання протоколу про адміністративне правопорушення. Окрім того, зазначені листи направлено на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 , а повідомлення про дати, на які ОСОБА_1 запрошено для надання пояснень та складання протоколу про адміністративне правопорушення, опубліковано на офіційному вебсайті Національного агентства в рубриці «Результати діяльності НАЗК» розділ «Виклики уповноважених осіб політичних партій» за посиланням https://nazk.gov.ua/uk/category/monitoring-diyalnosti-nazk. На зазначені дати ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки не повідомив, пояснення по суті вчиненого правопорушення не надав, що зафіксовано Актом від 07 квітня 2025 року № 50-28/72. Таким чином, НАЗК вжито всіх достатніх та допустимих заходів щодо повідомлення ОСОБА_1 про вчинене правопорушення. Також, після направлення справи до суду, ОСОБА_1 було надано можливість ознайомитись з усіма наявними матеріалами справи про адміністративне правопорушення, та надати письмові пояснення щодо виявлених порушень. Таким чином, суд не вбачає порушень прав ОСОБА_1 в частині можливості ознайомлення з матеріалами справи та надання пояснень.

Тож, приймаючи до уваги вищевикладене, суд приходить до висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у порушенні встановленого порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, тобто у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП України.

Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

При визначенні виду і розміру стягнення, враховуючи характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан і обставини, що пом'якшують та обтяжують його відповідальність, суд вважає за необхідне накласти на правопорушника адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави.

Крім того, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», із змінами та доповненнями, стягнути з правопорушника судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 283, 284, 299 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винуватим ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, та накласти на останнього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить п'ять тисяч сто гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить шістсот п'ять гривень шістдесят копійок.

Постанову може бути оскаржено до Дніпровського апеляційного суду через Соборний районний суд міста Дніпра протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя К.О. Шелестов