Справа № 243/4025/25
Провадження № 3/243/2334/2025
21 травня 2025 року Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Пронін С.Г., розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції № 4 Краматорського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП,
05 травня 2025 року близько о 10 год. 00 хв. ОСОБА_1 знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , висловлював образи нецензурною лайкою відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 , чим міг завдати шкоди її психічному здоров'ю, вчинив домашнє насильство психологічного характеру повторно протягом року та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 173-2 КУпАП.
Крім того, 05 травня 2025 року близько о 10 год. 00 хв. ОСОБА_1 знаходився за адресою: АДРЕСА_1 , що є місцем проживання постраждалої ОСОБА_2 та контактував з нею, чим порушив терміновий заборонний припис серії АА № 459194 від 26.04.2025, який був складений відносно нього та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 173-8 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або розгляду справи без його участі суду не надав.
За правилами статті 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення справи. Частиною 2 цієї статті не передбачена обов'язкова присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності при розгляді справи за ст.ст. 173-2, 173-8 КУпАП.
Судом встановлено, що особа відносно якої вирішуються питання про притягнення до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 був достовірно обізнаний про складання відносно нього протоколів про адміністративні правопорушення, а також належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в суді, однак не вжив заходів для явки в суд, письмових заперечень проти протоколів не подав, доказів наявності обставин, які унеможливлюють його явку до суду - не надав.
Виходячи з практики Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 08.11.2005 у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи; розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору; нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасникам справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції, приймаючи до уваги положення ст. 38 КУпАП, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, стосовно якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності, яка належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, однак не з'явилася в судове засідання, не подавши клопотання про його відкладення.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні ним правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, повністю підтверджується зібраними по справі доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення ВАД № 600775 від 08.05.2025, згідно якого 05 травня 2025 року близько о 10 год. 00 хв. ОСОБА_1 знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , висловлював образи нецензурною лайкою відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 , чим міг завдати шкоди її психічному здоров'ю, вчинив домашнє насильство психологічного характеру повторно протягом року;
- рапортом ст. інспектора-чергового ЧЧ СМ ВП № 4 Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області Самохіна С. від 05.05.2025, згідно якого 05.05.2025 о 10 год. 16 хв. надійшло повідомлення зі служби 102 про те, що за адресою: АДРЕСА_1 , звернулась ОСОБА_2 , яка повідомила, що співмешканець ОСОБА_1 05.05.2025 о 10 год. 00 хв. прийшов за її адресою та вчинив домашнє насильство психологічного характеру, чим порушив ТЗП.;
- рапортом ПОГ СВГ ВП Краматорського РУП ГУНП в Донецькій області Соломки А. від 05.05.2025, згідно якого 05.05.2025 до нього на особистий телефон звернулась ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , з приводу порушення термінового заборонного припису її колишнім співмешканцем та в ході реагування на вказану подію, ним було здійснено виїзд на місце події за вказаною адресою, по приїзду на місце події було здійснено відео фіксацію на персональний нагрудний відео реєстратор, де за вказаною адресою виявлено гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживає за адресою; АДРЕСА_1 , якому 26.04.2025 було винесено терміновий заборонний припис АА № 459194, і один із заходів вказаного ТЗП було заборона на вхід та перебування в місці проживання постраждалої особи ОСОБА_2 . Дану подію було зафіксовано на лінію «102» та внесено до інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційного порталу Національної поліції України (надалі ІТС ІПНП) з автоматичним присвоєнням номеру № 12997 від 05.05.2025. Також в ході з'ясування обставин події було встановлено що ОСОБА_1 в цей день повторно скоїв домашнє насильство відносно гр. ОСОБА_2 що виражалось у нецензурній лайці, погрозах та образливих висловах у бік останньої. ОСОБА_1 місце події покинув.;
- письмовою заявою ОСОБА_2 до працівників поліції від 05.05.2025, згідно якої остання просить притягнути до адміністративної відповідальності її співмешканця ОСОБА_1 , який 05.05.2025 близько 10 год. 00 хв. вчинив відносно неї домашнє насильство, при цьому порушивши терміновий заборонний припис.;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 05.05.2025, згідно яких остання вказала, що вона мешкає протягом тривалого часу з ОСОБА_1 , який постійно вчиняє відносно неї домашнє насильство, що виражається в штовханні, погрозах, образах нецензурною лайкою. 26.04.2025 він повторно протягом року вчинив вказане діяння, і відносно нього був складений адміністративний протокол та винесено терміновий заборонний припис, згідно якого ОСОБА_1 було заборонено на вхід та перебування в місці її мешкання до 18 год. 00 хв. 06.05.2025. Втім, 05.05.2025 близько 10 год. 00 хв. ОСОБА_1 увійшов до її житла, почав вести себе нахабно, погрожувати їй, ображати, в результаті чого спровокував конфлікт в ході якого вона забігла в будинок, а він почав її переслідувати, вибивав двері, та вона змушена була залізти на дах будинку, де в подальшому зателефонувала поліцейському офіцеру громади;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 05.05.2025, згідно яких останній вказав, що раніше він проживав за адресою: АДРЕСА_1 спільно із співмешканкою ОСОБА_3 протягом тривалого часу. 26.04.2025 відносно нього був винесений ТЗП, який забороняв йому вхід до житла ОСОБА_4 на 10 діб. 05.05.2025 близько 10 год. 00 хв. він прийшов за вказаною адресою взяти деякі речі, де побачив ОСОБА_5 та на ґрунті побутових відносин знов відбувся з нею скандал, в ході якого він висловлювався в її бік нецензурною лайкою.;
- формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства відносно постраждалої особи ОСОБА_2 від 05.05.2025, згідно якої визначено високий рівень небезпеки для постраждалої особи, внаслідок вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства.;
- копією постанови Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 03.09.2024 у справі № 243/6973/24 згідно якої ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 170 грн.;
- протоколом про адміністративне правопорушення ВАД № 600774 від 08.05.2025, згідно якого 05 травня 2025 року близько о 10 год. 00 хв. ОСОБА_1 знаходився за адресою: АДРЕСА_1 , що є місцем проживання постраждалої ОСОБА_2 та контактував з нею, чим порушив терміновий заборонний припис серії АА № 459194 від 26.04.2025, який був складений відносно нього;
- терміновим заборонним приписом серії АА № 459194 від 26.04.2025 винесеного відносно ОСОБА_1 за вчинення домашнього насильства відносно ОСОБА_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , згідно якого ОСОБА_1 зобов'язано залишити місце проживання постраждалої особи, встановлено заборону на вхід та перебування в місці проживання з постраждалої особи та заборону на будь-який спосіб контактування з постраждалою особою.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП повністю доведена.
При накладенні адміністративного стягнення і його розміру, суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу ОСОБА_1 , а також обставини, що пом'якшують відповідальність та її обтяжують.
Крім цього, суд враховує, що постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 21 травня 2025 року провадження № 3/243/2334/2025, справа № 243/4025/25 та провадження № 3/243/2336/2025, справа № 243/4027/25, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, об'єднано в одне провадження.
Так, частиною 2 статті 36 КУпАП передбачено наступне. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень
Враховуючи викладене, суд вважає, що ОСОБА_1 на підставі ст. 36 КУпАП слід призначити адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення ч. 3 ст. 173-2 КУпАП у виді штрафу на користь держави в розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1190 грн.
Відповідно до ст. 39-1 КУпАП у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» чи Законом України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
Пунктом 10 ч. 1 ст. 1 Закону визначено, що програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.
До спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить направлення кривдника на проходження програми для кривдників (п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону).
Суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ч. 1, 2 ст. 28 Закону).
Згідно із ч. 6 ст. 28 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів.
Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму (ч. 8, 9 ст. 28 Закону).
Враховуючи вказані вимоги Закону, ОСОБА_1 також слід направити до органу місцевого самоврядування на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом, строком на три місяці.
Крім того, в порядку ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 34, 35, 36, 39-1, 40-1, 173-2 ч. 3, 173-8 ч. 2, 245, 280, 283-284 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суд -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 173-2, ч. 2 ст. 173-8 КУпАП, та накласти на нього на підставі ст. 36 КУпАП, адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у сумі 1190 (одна тисяча сто дев'яносто) гривень, на рахунок отримувача: (IBAN) UA488999980313020106000005658, отримувач Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081100; найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Направити ОСОБА_1 на проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», строком на три місяці.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що за умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність за ст. 390-1 КК України.
Копію постанови після набрання законної сили направити до Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації Донецької області - для організації виконання постанови в частині проходження програми для кривдників.
Відповідно до статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України.
Відповідно до статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, що буде становити 2380 гривень; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів, з дня її проголошення.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання три місяці.
Суддя
Слов'янського міськрайонного суду
Донецької області Сергій Георгійович Пронін