про передачу справи за підсудністю
21 травня 2025 рокуСправа № 495/3605/25
Номер провадження 2-а/495/62/2025
Суддя Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області Братків І. І., вирішуючи питання прийняття адміністративного позову адвоката Козлова Дмитра Сергійовича в інтересах ОСОБА_1 до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України про скасування рішення про відмову в перетині державного кордону України від 19.04.2025 №842,
21.05.2025 до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області надійшов адміністративний позов адвоката Козлова Дмитра Сергійовича в інтересах ОСОБА_1 до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України про скасування рішення про відмову в перетині державного кордону України від 19.04.2025 №842, відповідно до якого позивач просить:
рішення про відмову в перетині державного кордону України від 19.04.2025 № 842, прийняте НОМЕР_2 прикордонним загоном Державної прикордонної служби України скасувати;
виключити з бази даних Державної прикордонної служби України відомості (інформацію) про обмеження (право на виїзд з України) громадянина України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) внесену на підставі РІШЕННЯ про відмову в перетині державного кордону України від 19.04.2025р. № 842 прийнятого НОМЕР_2 прикордонним загоном Державної прикордонної служби України.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
З'ясовуючи відповідність адміністративного позову вказаним вимогам ст. 171 КАС України, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В силу дії ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;
уточнення списку виборців;
оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум;
оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:
примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;
примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;
затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства;
затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Позивач є громадянином України, звертаючись до суду просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, який йому заборонено виїзду з території України.
Таким чином за предметною підсудністю вищевказаний позов належить до юрисдикції окружних адміністративних судів.
Частиною 1 ст. 25 КАС України встановлена територіальна юрисдикція (підсудність) для справ вказаної категорії, якою визначено, що Адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача..
При зверненні до суду з позовом, позивач вказав адресу свого місця проживання: АДРЕСА_1 . Місцем знаходження відповідача НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України є АДРЕСА_2 .
Приймаючи до уваги, що позивач звернувся до Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області, - за місцем знаходження відповідача, який територіально розміщений в Одеській області, суд вважає за необхідно передати дану справу за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Зазначене не позбавляє позивача права подати заяву до Одеського окружного адміністративного суду про передачу справи за підсудністю до Миколаївського окружного адміністративного суду (за місцем знаходження позивача).
Згідно з пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
З огляду на вищевикладене, вважаю за можливе передати дану адміністративну справу за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. 20, ст. 25, п. 2 ч. 1 ст. 29, ст. 30, ст. 293, 294 КАС України суддя,
Адміністративну справу за позовом адвоката Козлова Дмитра Сергійовича в інтересах ОСОБА_1 до НОМЕР_1 Прикордонного загону Державної прикордонної служби України про скасування рішення про відмову в перетині державного кордону України від 19.04.2025 №842 передати за підсудністю до Одеського окружного адміністративного суду (м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Ірина БРАТКІВ