Постанова від 21.05.2025 по справі 200/6873/24

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2025 року справа №200/6873/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г., Компанієць І.Д., розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Військової академії (м. Одеса) на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2024 року (головуючий суддя І інстанції Волгіна Н.П.), складеного в повному обсязі 27 листопада 2024 року, у справі № 200/6873/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової академії (м. Одеса) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , Військової академії (м. Одеса), в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягала у не нарахуванні на невиплаті позивачу індексації грошового забезпечення за період з 27 лютого 2016 року по 3 травня 2016 року (включно) із застосуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 27 лютого 2016 року по 3 травня 2016 року (включно), обчислену з врахуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу, в сумі 5 121,21 грн з відрахуванням військового збору і податку на доходи фізичних осіб з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44;

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_2 , яка полягала у не нарахуванні на невиплаті позивачу індексації грошового забезпечення за період з 3 травня 2016 року по 28 серпня 2016 року (включно) із застосуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 3 травня 2016 року по 28 серпня 2016 року (включно), обчислену з врахуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу, в сумі 8 028,04 гривень з відрахуванням військового збору і податку на доходи фізичних осіб з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44;

- визнати протиправною бездіяльність Військової академії (м. Одеса), яка полягала у не нарахуванні на невиплаті позивачу індексації грошового забезпечення за період з 31 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року (включно) із застосуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу;

- зобов'язати Військової академії (м. Одеса) нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 31 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року (включно), обчислену з врахуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу, в сумі 63 663,54 гривень з відрахуванням військового збору і податку на доходи фізичних осіб з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44;

- визнати протиправними дії Військової академії (м. Одеса), які полягали у визначенні позивачу розміру грошової допомоги на оздоровлення в 2016 - 2017 роках та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в 2017 році, виходячи з місячного грошового забезпечення, у складі якого не врахована індексація;

- зобов'язати Військову академію (м. Одеса) здійснити позивачу перерахунок грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої в 2016 - 2017 роках, та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, виплаченої в 2017 році, з врахуванням індексації у складі місячного грошового забезпечення, з якого визначається розмір таких допомог, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2024 року роз'єднані позовні вимоги ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , Військової академії (м. Одеса):

1. позовні вимоги до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - визначено розглядати в межах адміністративної справи № 200/6389/24;

2. виділено в окремі самостійні провадження:

- позовні вимоги до Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії;

- позовні вимоги до Військової академії (м. Одесса) про визнання протиправною бездіяльності та дій, про зобов'язання вчинити певні дії

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2024 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Військової академії (м. Одеса), яка полягала у не нарахуванні на не виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 31 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року (включно) із застосуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу.

Визнано протиправними дії Військової академії (м. Одеса), які полягали у визначенні ОСОБА_1 розміру грошової допомоги на оздоровлення в 2016 - 2017 роках та матеріальної допомоги в 2017 році, виходячи з місячного грошового забезпечення, у складі якого не врахована індексація.

Зобов'язано Військову академію (м. Одеса) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 31 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року (включно) із застосуванням січня 2008 року місяцем підвищення доходу, в загальній сумі 66 663 (шістдесят шість тисяч шістсот шістдесят три) грн 54 коп - з відрахуванням військового збору і податку на доходи фізичних осіб з компенсацією сум податку на доходи фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44.

Зобов'язано Військову академію (м. Одеса) здійснити перерахунок грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої ОСОБА_1 в 2016 - 2017 роках, та матеріальної допомоги, виплаченої йому в 2017 році, із врахуванням індексації у складі місячного грошового забезпечення, з якого визначається розмір таких допомог, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

З таким рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач, звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просив його скасувати та відмовити у задоволені позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначив, що механізм та порядок проведення індексації грошових доходів, в тому числі доходу, який підлягає індексації, визначається Порядком проведення індексації грошових доходів населення, який затверджено Постановою КМУ від 17 липня 2003 року №1078, який не передбачає механізму нарахування та виплати індексації за попередні періоди.

Підстав для встановлення базового місяця - січень 2008 року не має, оскільки у березні 2018 року відбулось підвищення грошового доходу позивача.

Вважає, що строк звернення до суду є пропущеним.

Сторони в судове засідання не викликались, про дату та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, однак листом суд першої інстанції повідомив, що справа в паперовому вигляді не формувалась. Також повідомлено, що всі документи експортовано в комп'ютерну програму «Діловодство спеціалізованого суду».

Відтак, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі «Електронний суд».

Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи і обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідив правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), згідно з паспортом НОМЕР_3 від 10 червня 2010 року є громадянином України, РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного місця проживання відповідно до довідки переселенця № 1426-7500390613 від 21 квітня 2022 року: АДРЕСА_2 ; є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_5 від 8 вересня 2016 року

З 31 серпня 2016 року по 20 червня 2020 року позивач проходив військову службу у Військовій академії (м. Одеса) (навчання у статусі курсанта на факультеті підготовки спеціалістів матеріально-технічного забезпечення):

- наказом начальника Військової академії (по стройовій частині) м. Одеса від 31 серпня 2016 року № 201 військовослужбовець служби за контрактом, солдата ОСОБА_1 , який прибув з військової частини НОМЕР_6 , зарахованого на навчання до Військової академії (м. Одеса) наказом начальника академії від 26 липня 2016 року № 398 «Про зарахування курсантів на навчання до Військової академії у 2016 році» (з врахуванням змін, внесених наказом начальника академії від 19 серпня 2016 року № 432 «Про внесення змін та доповнень до наказу № 398»), призначеного на посаду курсанта 1-го курсу навчання факультету підготовки спеціалістів матеріально-технічного забезпечення наказом начальника академії (по особовому складу) від 19 серпні 2016 року № 50-РС, поставлено на всі види забезпечення;

- наказом начальника Військової академії (по стройовій частині) м. Одеса від 20 червня 2020 року № 129 військовослужбовця ОСОБА_1 , який закінчив навчання у Військовій академії (м. Одеса), призначеного на посаду з присвоєнням первинного військового звання «лейтенант» наказом Міністра оборони України від 20 червня 2020 року № 271, з яким укладено контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України на посадах офіцерського складу строком на 5 років, з 20 червня 2020 року знято з усіх видів забезпечення, з 21 липня 2020 року виключено зі списків особового складу Військової академії (м. Одеса), призначеного на посаду інженера з безпеки дорожнього руху автомобільної служби технічної частини військової частини НОМЕР_7 ( АДРЕСА_3 ), - наказано вважати таким, що вибув для подальшого проходження військової служби.

26 серпня 2024 року позивач звернувся до відповідача зі зверненням щодо надання інформації стосовно нарахування та виплати індексації грошового забезпечення, перерахунку грошового забезпечення

У відповідь на зазначене звернення листом від 9 вересня 2024 року (вих. №6/21/1008) Військова академія повідомила, що нарахування та виплата ОСОБА_1 грошового забезпечення здійснювалось відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 7 червня 2018 року № 260 (зі змінами), наказом Міністерства оборони України про бюджетну політику Міністерства оборони України на відповідний рік та інших нормативно-правових документів

Згідно із довідкою, виданою Військовою академією (м. Одеса), від 8 вересня 2024 року (вих. № 6/67/857) щодо нарахованого та виплаченого грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 31 серпня 2016 року по 20 липня 2020 року, ОСОБА_1 за період з 31 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року нараховано грошове забезпечення у таких розмірах:

серпень 2016 року: посадовий оклад -18,23 грн, оклад за військове звання - 0,97 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 9,60 грн, премія щомісячна 630% - 114,85 грн, ШДГВ 60% - 88,95 грн, разом нараховано - 232,60 грн;

вересень 2016 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 297,50 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, грошова допомога на оздоровлення - 4452,00 грн, ШДГВ 60% - 2668,44 грн, разом нараховано -11 572,44 грн;

жовтень 2016 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% -297,50 грн, премія щомісячна 630% - 3203,55 грн, ШДГВ 60% - 2457,63 грн, разом нараховано - 6553,68 грн;

листопад 2016 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 297,50 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, ШДГВ 60% - 2 671,20 грн, разом нараховано -7123,20 грн;

грудень 2016 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 297,650 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, ШДГВ 60% - 2 671,20 грн, разом нараховано - 7123,20 грн;

січень 2017 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за вислугу - 1,06 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 311,85 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, ШДГВ 60% - 2 671,02 грн, разом нараховано - 7164,43 грн;

січень 2017 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за вислугу - 1,06 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 311,85 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, ШДГВ 60% - 2 671,02 грн, разом нараховано - 7164,43 грн;

лютий 2017 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за вислугу - 29,75 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 312,38 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, ШДГВ 60% - 2 697,98 грн, разом нараховано - 7194,61грн;

березень 2017 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за вислугу - 29,75 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 298,56 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, ШДГВ 60% - 2 673,11 грн, разом нараховано - 7155,92 грн;

квітень 2017 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за вислугу - 29,75 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 312, 38 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, ШДГВ 60% - 2 697,98 грн, разом нараховано - 7194,61 грн;

травень 2017 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за вислугу - 29,75 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 312,38 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, грошова допомога на оздоровлення - 4496,63 грн, ШДГВ 60% - 2 697,98 грн, разом нараховано - 11 691,24 грн;

червень 2017 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за вислугу - 29,75 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 312,38 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, ШДГВ 60% - 2 697,98 грн, разом нараховано - 7194,61 грн;

липень 2017 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за вислугу - 29,75 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 312,38 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, ШДГВ 60% - 2 697,98 грн, матеріальна допомога - 4496,63 грн, разом нараховано - 11 691,24 грн (відомостей про уточнення щодо виду матеріальної допомоги, виплаченої позивачу у липні 2017 року, довідка не містить);

серпень 2017 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за вислугу - 29,75 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 312,38 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, ШДГВ 60% - 2 697,98 грн, разом нараховано - 7194,61 грн;

вересень 2017 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за вислугу - 29,75 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 312,38 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, ШДГВ 60% - 2 697,98 грн, разом нараховано - 7194,61 грн;

жовтень 2017 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за вислугу - 29,75 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 312,38 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, ШДГВ 60% - 2 697,98 грн, разом нараховано - 7194,61 грн;

листопад 2017 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за вислугу - 29,75 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 312,38 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, ШДГВ 60% - 2 697,98 грн, разом нараховано - 7194,61 грн;

грудень 2017 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за вислугу - 29,75 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 312,38 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, ШДГВ 60% - 2 697,98 грн, разом нараховано - 7194,61 грн;

січень 2018 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за вислугу - 29,75 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 312,38 грн, премія щомісячна 630% - 3559,50 грн, ШДГВ 60% - 2 697,98 грн, разом нараховано - 7194,61 грн;

лютий 2018 року: посадовий оклад - 565,00 грн, оклад за військове звання - 30,00 грн, надбавка за вислугу - 27,63 грн, надбавка за вислугу років - 4,25 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань 10% - 313,44 грн, премія щомісячна 670% - 3785,50 грн, ШДГВ 60% - 2 835,49 грн, разом нараховано - 7561,31 грн

Як вбачається з цієї довідки, індексація грошового забезпечення позивача не здійснювалась

Згідно із довідкою, виданою Військовою академією, від 8 вересня 2024 року (вих № 6/67/856) щодо нарахованої та виплаченої індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 31 серпня 2016 року по 20 липня 2020 року, за період з серпня 2016 року по лютий 2018 року індексація грошового забезпечення позивача не здійснювалась

Будучи не згодним із не нарахуванням та не виплатою йому індексації протягом спірного періоду із застосуванням в якості базового місяця (місяця підвищення доходів) січня 2008 року, а також із не виплатою грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої в 2016 - 2017 роках, та матеріальної допомоги, виплаченої в 2017 році, - з урахуванням індексації грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із даним позовом

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції погоджується з рішенням суду першої інстанції про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до ст. 3 цього Закону індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»). Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до ст. 5 Закону № 1282-ХІІ підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Відповідно до ст. 6 Закону № 1282-ХІІ у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок №1078).

Згідно із пунктом 1-1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

З викладеного вище виходить, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Положеннями Закону № 1282-XII та Порядку № 1078 визначено джерело коштів на проведення індексації.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Виплата індексації не ставиться вищевказаними нормативно-правовими актами у залежність від надходження коштів до власника підприємства, установи, організації, посилання на відсутність фінансування у відповідача є необґрунтованою.

В рішенні Конституційного суду України № 7-рп/2004 від 17 березня 2004 року по справі № 1-13/2004 зазначено, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України (254к/96-ВР) відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України (254к/96-ВР) перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 N 8-рп/99 (v008p710-99) у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 N 5-рп/2002 (v005p710-02) у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій). Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба в Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (Рішення Конституційного Суду України від 20.03.2002 N 5-рп/2002 (v005p710-02) у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

Така позиція суду узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 19 липня 2019 року у справі № 240/4911/18, від 20 листопада 2019 року у справі № 620/1892/19, від 21 листопада 2019 року у справі № 815/5547/17, від 05 лютого 2020 року по справі № 825/565/17.

Враховуючи вищевикладене суд апеляційної інстанції констатує, що ненарахування та невиплата позивачу індексації грошового забезпечення свідчить про порушення відповідачем вимог Закону від № 1282-XII та Порядку № 1078.

Щодо визначення базового місяця для нарахування індексації грошового забезпечення суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 3 п. 101 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, в редакції, яка була чинною до грудня 2015 року, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснюється з місяця прийняття працівника на роботу.

З огляду на наведене обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення до грудня 2015 року проводилося з місяця прийняття військовослужбовця на службу.

01 грудня 2015 року вказану норму виключено, і з цього часу застосовуються загальні положення Порядку, в тому числі п. 102 Порядку в редакції постанови Кабінету Міністрів від 09 грудня 2015 року № 1013.

Відповідно до п. 102 Порядку для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Згідно з п. 14 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, роз'яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.

Міністерство соціальної політики України в листі від 28 квітня 2016 року № 201/10/1.37-16 надало роз'яснення щодо індексації заробітної плати, яке полягає в наступному: «Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації, починаючи з грудня 2015 року, здійснюється не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу або зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник.».

Мінсоцполітики в листі від 23 червня 2020 року №76/0/214-20 надало роз'яснення: «Починаючи з грудня 2015 року до чергового підвищення посадових окладів згідно із рішенням Уряду обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації мало здійснюватись з місяця наступного за місяцем підвищення посадового окладу за посадою, яку займає військовослужбовець, а саме з лютого 2008 року.»

Верховний Суд в постанові від 22 липня 2020 року в справі № 400/3017/19 (щодо періоду після з 01 грудня 2015 року) зазначив, що підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення посадових окладів особи. Тобто, початок відліку для обчислення індексу споживчих цін є місяць підвищення посадового окладу. З цього місяця значення індексу споживчих цін приймають за 1 або 100%, а приріст індексу розраховується з наступного місяця. При цьому, нарахування індексації проводиться в місяці, наступному за місяцем, у якому був офіційно опублікований індекс інфляції. При цьому Суд погодився, що зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.

Відповідно до п. 3 постанови Кабінету Міністрів від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів наказано вжити заходів для підвищення з 1 грудня 2015 р. розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 р., з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 р. перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

01 січня 2008 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», якою були встановлені підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені додатком №1 до цієї Постанови. Вказана постанова втратила чинність 01 березня 2018 року.

Отже, січень 2008 року є місяцем підвищення тарифних ставок (посадових окладів), а тому, відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, січень 2008 року - є базовим місяцем для нарахування індексації грошового забезпечення військовослужбовців за спірний період

Таким чином, нарахування позивачу індексації його грошового забезпечення щодо спірного періоду повинно проводитися із застосуванням базового місяця січня 2008 року.

Враховуючи наведене, беручи до уваги, що матеріали справи не містять відомостей про нарахування та виплату позивачу індексації за період з 31 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року, позовні вимоги позивача про зобов'язання Військової академії нарахувати і виплатити на користь позивача індексацію грошового забезпечення за вказаний період із застосуванням місяця, за яким починається обчислення - січень 2008 року, в сумі 66 663,54 грн - підлягають задоволенню.

У зв'язку із тим, що розмір одноразових додаткових видів грошового забезпечення позивача (грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога) у 2016-2017 роках розраховувався з грошового забезпечення без врахуванням індексації, позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії відповідача, які полягали у визначенні позивачу в 2016 - 2017 роках розміру грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги, виходячи з місячного грошового забезпечення, у складі якого не врахована індексація також є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Строк звернення до суду не є пропущеним.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Решта доводів та заперечень апелянта висновків суду першої інстанції не спростовують.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Військової академії (м. Одеса) - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2024 року у справі № 200/6873/24- залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 11 березня 2025 року.

Судді А.В. Гайдар

Е.Г. Казначеєв

І.Д.Компанієць