Справа № 560/1291/25
іменем України
20 травня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Комунального закладу охорони здоров'я "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи" про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Комунальний заклад охорони здоров'я "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи", в якому просить:
1. Скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.12.2023 №7296/05-16 "Про утримання надміру виплачених сум пенсій".
2. Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області долучити до пенсійної справи довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (видається інваліду) за №136167 від 31.10.2023, яка комісією була видана на руки, в якій в пункті 8. Група інвалідності зазначено; "Третя з 01.07.2023".
3. Зобов'язати комунальний заклад охорони здоров'я "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи" або його правонаступника внести зміни до акта огляду Хмельницької міжрегіональної кардіологічної медико-соціальної експертної комісії від 31.10.2023 серії 12 ААГ №136167 в 8. Група інвалідності та зазначити: "Третя з 01.07.2023 року" та направити до Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
4. Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийняти нове рішення, яким припинити відрахування з пенсії у розмірі 20% щомісячно та повернути кошти, які були вирахувані за весь період відрахувань.
В обґрунтування позовних вимог позивачем, зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області безпідставно прийнято рішення від 15.12.2023№7296/05-16 "Про утримання надміру виплачених сум пенсій" відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки з боку позивача відсутні будь-які зловживання чи рахункові помилки.
Відповідачі не скористалися правом подання відзиву на позов, тому, враховуючи приписи частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 28.02.2025 суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою від 16.04.2025 суд залучив Комунальний заклад охорони здоров'я "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи" як співвідповідача у справі.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримую пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно виписки з акта огляду Хмельницької міжрайонної кардіологічної медико-соціальної експертної комісії від 16.06.2021 серії 12 ААВ №440997 ОСОБА_1 визнаний особою з інвалідністю II групи внаслідок загального захворювання з 01.07.2021 по 30.06.2023, датою чергового переогляду вказано червень 2023.
Листом Головного управління від 02.01.2024 №2200-0503-8/612 повідомлено позивача, що виплата пенсії по інвалідності проводилась на період дії воєнного стану, за період з 01.07.2023 по 30.10.2023 нараховано переплату пенсії в розмірі 9998,71 грн.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про утримання надміру виплачених сум пенсій від 15.12.2023 №7296/05-16 з 01.02.2024 розпочато утримання переплати в сумі 9998,71 грн. за період з 01.07.2023 по 30.10.2023 в розмірі 20% місячної пенсії.
Позивач звернувся до відповідача щодо роз'яснення законності вимоги про повернення надміру виплаченої пенсії.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зазначило, що 29.11.2023 на адресу Головного управління надійшла виписка з акта огляду Хмельницької міжрайонної кардіологічної медико-соціальної експертної комісії від 31.10.2023 серії 12ААГ №136167 про повторний огляд і визнання ОСОБА_1 особою з інвалідністю з 31.10.2023 (дати огляду) по 31.05.2024. Враховуючи, що виплата пенсії по інвалідності проводилась на період дії воєнного стану, за період з 01.07.2023 по 30.10.2023 нараховано переплату пенсії в розмірі 9998,71 грн. про що повідомлено листом головного управління від 02.01.2024 №2200-0503-8/612.
Не погоджуючись з рішенням відповідача, оскільки останнім не надано доказів здійснення позивачем рахункової помилки або вчинення позивачем недобросовісних дій, відповідно утримання з пенсії незаконні, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Отже, обов'язковою умовою стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера.
При цьому, порядок утримання (стягнення) надміру виплачених сум пенсій визначений статтею 50 Закону №1058-IV та статтею 103 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ), за правилами яких суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів ПФУ чи в судовому порядку (не більше як 20 % пенсії).
Крім того, механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання територіальними органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, визначено Порядком повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 21.03.2003 №6-4 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2014 №25-3) (далі - Порядок №6-4).
Пунктами 3 та 4 Порядку №6-4 встановлено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії.
У разі припинення виплати пенсії відповідно до частини першої статті 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" решта переплати пенсії, що стягувалася за рішенням територіального органу Пенсійного фонду України, або суми пенсії, виплачені надміру внаслідок рахункової помилки, у випадку відмови пенсіонера від добровільного повернення виплачених сум стягуються в судовому порядку.
Таким чином, законодавець встановив наступні підстави для відрахування виплаченої надміру суми пенсії на підставі рішення пенсійного органу:
- зловживання з боку пенсіонера;
- подання страхувальником недостовірних даних.
Отже, для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, має достеменно встановити факт переплати пенсії у зв'язку із поданням недостовірних відомостей, що враховуються при ї обчисленні, та з чиєї вини нараховано суми соціальних виплат у розмірі, що суперечить вимогам Закону.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 20.05.2019 у справі №489/205/16-а, від 03.10.2019 у справі №487/3380/16-а, від 11.02.2020 у справі №761/41107/16-а, від 18.08.2020 у справі №3638/10460/17, від 22.04.2021 у справі №688/742/17.
На підставі частини 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Суд встановив, що в матеріалах справи наявна Довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (видається інваліду) Хмельницької міжрайонної кардіологічної медико-соціальної експертної комісії від 31.10.2023 серії 12ААГ №136167, в якій зазначено про повторний огляд ОСОБА_1 31.10.2023 та визнання його особою з інвалідністю з 01.07.2023 по червень 2024. Повторний огляд травень 2024.
Разом з тим, згідно виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією (надсилається за місцем призначення пенсії чи місцезнаходженням пенсійної справи) Хмельницької міжрайонної кардіологічної медико-соціальної експертної комісії від 31.10.2023 серії 12ААГ №136167 про повторний огляд і визнання ОСОБА_1 особою з інвалідністю, встановлено, що у пункті 8 не зазначена дата, з якої особі призначена група інвалідності.
При опрацюванні Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області виписки акту огляду МСЕК та проведення перерахунку пенсії позивача як особі з інвалідністю третьої групи, пенсійний орган дійшов висновку, що виникла переплата за період з 01.07.2023 по 30.10.2023 та з 01.02.2024 розпочато утримання переплати в сумі 9998,71 грн. в розмірі 20% місячної пенсії.
Проте, враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що виплата пенсії позивачу була вчинена не внаслідок рахункової помилки або результату зловживань позивачем, а внаслідок технічної помилки, яка виникла при оформленні виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією (надсилається за місцем призначення пенсії чи місцезнаходженням пенсійної справи) Хмельницької міжрайонної кардіологічної медико-соціальної експертної комісії від 31.10.2023 серії 12ААГ №136167 про повторний огляд і визнання ОСОБА_1 особою з інвалідністю, де у пункті 8 не зазначена дата, з якої особі призначена група інвалідності.
Враховуючи вищенаведене та беручи до уваги відсутність встановленого факту зловживання з боку позивача при призначенні пенсії, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.12.2023 №7296/05-16 "Про утримання надміру виплачених сум пенсій" є протиправним та підлягає скасуванню.
Частина 3 статті 107 Закону №1058-IV встановлює, зокрема, що суми коштів, безпідставно стягнені органами Пенсійного фонду з юридичних і фізичних осіб, підлягають поверненню в триденний строк із дня прийняття рішення виконавчим органом Пенсійного фонду або судом про безпідставність їх стягнення.
Враховуючи, що в ході судового розгляду суд встановив безпідставність стягнення з позивача сум пенсії на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.12.2023 №7296/05-16 "Про утримання надміру виплачених сум пенсій", тому з метою захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повернути позивачу відповідні суми коштів також належить до задоволення.
Щодо вимоги позивача зобов'язати комунальний заклад охорони здоров'я "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи" або його правонаступника внести зміни до акта огляду Хмельницької міжрегіональної кардіологічної медико-соціальної експертної комісії від 31.10.2023 серії 12 ААГ №136167 в 8. Група інвалідності та зазначити: "Третя з 01.07.2023 року" та направити до Головного управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області, суд зазначає про передчасність цих вимог, оскільки будь-якого рішення щодо відмови позивачу у внесенні зазначених змін відповідачем не приймалось.
При цьому, в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, і потрібно враховувати, що суд не повинен вирішувати вимоги на майбутнє, а тому права позивача в цій частині не порушені, така вимога є передчасною, і відповідно задоволенню не підлягає.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Комунального закладу охорони здоров'я "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи" задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.12.2023 №7296/05-16 "Про утримання надміру виплачених сум пенсій" з ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повернути ОСОБА_1 кошти, утримані з його пенсії на підставі рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 15.12.2023 №7296/05-16 "Про утримання надміру виплачених сум пенсій".
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області долучити до пенсійної справи довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (видається інваліду) за №136167 від 31.10.2023 Комунального закладу охорони здоров'я "Хмельницький обласний центр медико-соціальної експертизи".
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 20 травня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.В. Матущак